Потрібно користуватися антисептиком для рук, але ніде його купити. Що робити?

Потрібно користуватися антисептиком для рук, але ніде його купити. Що робити?
Читати 4 хвилини | Опубліковано: 01 April 2020 | Перегляди 5089
Щоб захистити себе від коронавірусу, потрібно регулярно мити руки з милом. А коли це неможливо - використовувати антисептичний засіб.

Так рекомендують робити всі медичні організації. Проблема в тому, що вже якийсь час такі засоби дуже складно купити. А іноді вони коштують у кілька разів більше, ніж раніше.

Що вибрати для дезінфекції рук?

Це складне питання. Перш за все, важливо пам'ятати, що мити руки з милом краще, ніж використовувати антисептичний засіб. А коли є видимий бруд, просто протирати руки гелем або спреєм не можна: це неефективно - спочатку потрібно скористатися вологою серветкою.

Але якщо антисептик все-таки потрібен, то його можна приготувати вдома.

Можна зробити антисептик своїми руками?

Так, антисептик можна приготувати вдома. Він буде такої ж якості? На жаль, не факт, тому що в домашніх умовах люди не можуть перевірити якість вихідних інгредієнтів, ступінь їх очищення і проконтролювати, чи немає в уже готовому продукті небезпечних мікроорганізмів. Все це обов'язково робиться на професійному виробництві.

Неточне дотримання пропорцій призведе до того, що або вміст спирту буде менше (не допоможе), або більше - шкіру буде сушити. Крім того, перемішати спирт з гелем так, щоб вийшов абсолютно гомогенний продукт, на кухні - це теж непросто. Може вийти негомогенна суміш: десь більше спирту, десь один гель. Це означає, що можна або одержати не дуже ефективний продукт, або ефективний, але пересушуючий шкіру.

Американське Управління з контролю за продуктами харчування і ліками теж вважає, що готувати антисептичні засоби вдома - не найкраща ідея, і тому тимчасово дозволило виробництво гелів непрофільним компаніям.

Як зробити антисептик для рук?

Звичайний рецепт антисептичного засобу для приготування вдома виглядає так: змішати гель з алое вера разом з ізопропіловим спиртом в пропорції 1:3 і можна додати туди ефірну олію, щоб запах був кращий.

Всесвітня організація охорони здоров'я пропонує такі два склади для виробництва рідких дезінфекційних засобів на малих потужностях (пропорції і спосіб приготування дивіться в документі):

  • етанол 96%;
  • перекис водню 3%;
  • гліцерин 98% (він не дає спирту сильно сушити шкіру);
  • стерильна дистильована або кип'ячена холодна вода;

або

  • ізопропіловий спирт 99,8%;
  • перекис водню 3%;
  • гліцерин 98%;
  • стерильна дистильована або кип'ячена холодна вода.

Ці суміші вийдуть дуже рідкими і найкраще підійдуть для використання в формі спреїв. Однак виробники антисептиків додатково додають згущувачі і різноманітні добавки, щоб кінцевий продукт був зручним для використання і не сушив руки.

Чи можна проводити дезінфекцію горілкою?

Ні, не можна проводити дезінфекцію горілкою. У ній всього лише 40% етанолу, а потрібно не менше 60%. Зате інший популярний засіб - «Потрійний» одеколон, в якому концентрація етилового спирту близько 70%, - або абсент з такою ж часткою матимуть не менший антисептичний ефект, ніж в схвалених ВООЗ засобах.

Що ще можна використовувати для дезінфекції?

ВООЗ та американські Центри з контролю і профілактики захворювань рекомендують для боротьби з коронавірусом (і багатьма іншими небезпечними вірусами і бактеріями) лише засоби на основі спирту.

Проте набули поширення інші антисептики. Однак їх ефективність під питанням, причому не тільки в боротьбі з коронавірусом. Наприклад, популярний «Мірамістин» (діюча речовина - бензілдіметіл [3- (мірістоіламіно) пропіл] амоній хлорид моногідрат) не має ефективності, доведеної в проведених за світовими стандартами дослідженнях. Тим більше в боротьбі з новим коронавірусом. Крім того, «Мірамістин» не використовується в країнах, де поширена доказова медицина. У європейській і американській базах клінічних досліджень зареєстровано тільки одне дослідження з «Мірамістином» - в ньому намагаються встановити, чи допомагає цей препарат в полегшенні симптомів при гострому фарингіті (ангіні), і воно не закінчено.

Інший популярний антисептик хлоргексидин не справляється з давно відомими коронавірусами, відповідно, і з новим його використовувати не рекомендують.

Як дезінфікувати руки при коронавірусі?

Виходить, від коронавірусу можуть допомогти тільки антисептики на спиртовій основі? Насправді неспиртові засоби, які, швидше за все, вбивають новий коронавірус, існують, але, на жаль, вони не підходять для регулярної дезінфекції рук, тому що сильно шкодять шкірі. Або можуть фарбувати руки, як, наприклад, повідон-йод.

Але навіть спиртовими антисептиками краще не користуватися вдома. По-перше, тут мило, швидше за все, під рукою. По-друге, це може призвести до опіків: наприклад, якщо ви протрете руки і тут же спробуєте включити газову плиту. Сигарети теж можуть бути в таких випадках небезпечними.

Чи потрібні засоби для дезінфекції вдома?

Так, антисептиками можна протирати поверхні, і це рекомендовано. Наприклад, 0,1%-им розчином гіпохлориту натрію (він є в відбілювачі). Це рекомендації Європейського центру з контролю і профілактики захворювань, однак ВООЗ говорить про 0,5%-ий розчин, якщо вдома є людина з новою коронавірусною інфекцією. Гіпохлорит натрію ні в якому разі не можна змішувати з іншими дезінфікуючими засобами: це може призвести до утворення небезпечного газу.

Список інших засобів, схвалених до використання для дезінфекції під час пандемії, є тут. Комерційні назви можуть не збігатися з тими, що є в Україні, проте можна орієнтуватися на діючі речовини.

Перед тим, як використовувати дезінфікуючі засоби, потрібно видалити весь бруд за допомогою миючих засобів. Дезінфікувати необхідно поверхні, до яких ви часто торкаєтеся. А прати, до речі, потрібно при максимальній температурі, яка підходить для тканини.

Пам'ятайте, що симптомі ГРВІ потребують обов'язкової консультації з сімейним лікарем.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Потрібно користуватися антисептиком для рук, але ніде його купити. Що робити?
Сімейний лікар. Вища категорія. Стаж роботи понад 10 років.

Задайте своє питання сімейній медицині
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: