Що робити, якщо у дитини висока температура

Що робити, якщо у дитини висока температура
Читати 8 хвилин | Опубліковано: 06 June 2022 | Перегляди 658
Підвищена температура тіла (лихоманка) — це захисна реакція організму, яка виникає у відповідь на розвиток ряду інфекційних і неінфекційних захворювань, травм.

Лихоманка може бути гострою та хронічною (якщо температура тіла підвищується протягом понад двох тижнів без встановленої причини). Підвищення температури тіла спостерігається за гострих і хронічних вірусних і бактеріальних інфекцій, за аутоімунних захворюваннях, порушень у нервовій системі, запальних захворюваннях кишечника, гострих хірургічних станах.

Висока температура в дитини — це скільки?

Нормальною температурою тіла в більшості медичних джерел вважається температура до 37,2 градусів. Температура тіла може в нормі підвищуватися після прийому їжі та фізичного навантаження, на тлі емоційного стресу, у другій половині дня. Залежно від ступеня підвищення температури тіла лихоманку прийнято ділити на:

 • субфебрильну (від 37,2 до 38 градусів);
 • фебрильну (від 38 до 39 градусів);
 • піретичну (від 39 до 40 градусів);
 • гіперпіретичну (понад 40 градусів). 

Високою температурою у дитини можна вважати температуру вищу за 38 градусів. Проте важливо розуміти, що тяжкість захворювання і ризик ускладнень зазвичай не залежить від ступеня лихоманки. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), що вимагають лише симптоматичного лікування, можуть супроводжуватися фебрильною температурою, а хронічні захворювання, які завдають шкоди внутрішнім органам дитини, можуть протікати з епізодичним підвищенням температури тіла до субфебрильних цифр.

Яку температуру потрібно збивати, а яку — ні?

Батьки часто цікавляться, чи потрібно збивати температуру 37,5 градусів у дитини. За вірусних і бактеріальних інфекцій лихоманка є захисним механізмом, необхідним для належного функціонування імунітету, тому субфебрильну температуру збивати не рекомендується. Збивати температуру слід у наступних випадках: 

 • лихоманка від фебрильних цифр і вище;
 • випадки підвищення температури тіла у новонароджених;
 • погана переносимість підвищеної температури тіла (відсутність апетиту, млявість, виражена загальна слабкість);
 • фебрильні (температурні) судоми в дитини в минулому. 

Збити температуру дитині в домашніх умовах можна із застосуванням жарознижувальних препаратів за погодженням з лікарем. У домашніх умовах збивати температуру дітям можна парацетамолом та ібупрофеном у дозах, призначених педіатром. Дозування залежить від ваги дитини. Жарознижувальні препарати випускають у формі сиропів, ректальних свічок, таблеток і капсул.

Народні засоби від застуди та методи зниження температури, такі як обтирання спиртом, купання в холодній воді, загортання дитини в холодні простирадла застосовувати не слід. Рекомендації з фізичного зниження температури, які можна застосовувати за лихоманки в дітей за погодженням з лікарем, включають:

 • регідратацію (заповнення втрат рідини), за допомогою якої температуру тіла можна збити приблизно на 1 градус;
 • купання в теплій воді (температура води повинна бути на 5-10 градусів нижче температури тіла, купання має бути комфортним);
 • зняття одягу з дитини, при цьому дитині має бути комфортно.

Ефективним зниженням температури вважається зменшення температури тіла хоча б на один градус. Якщо температура у дитини не збивається перерахованими методами або продовжує рости, слід викликати швидку допомогу.

За якої температури варто викликати дитячого лікаря або швидку допомогу?

Найпоширенішою причиною підвищення температури у дітей є гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), також відомі як застудні захворювання. Симптоми застуди, крім підвищення температури тіла, включають нежить, кашель, біль у горлі. Самостійно лікувати дітей з підвищеною температурою і приймати препарати від застуди без призначення лікаря не слід. За підвищення температури тіла дитину слід показати педіатру. Тільки лікар зможе правильно поставити діагноз і не допустити розвитку ускладнень.

Лікування застуди зазвичай симптоматичне: для того, щоб швидше одужати, під час застуди слід більше пити. За нежитю дитині слід промивати ніс ізотонічними (0,9% вміст солі) сольовими розчинами, за закладеності носа можуть бути рекомендовані судинозвужувальні препарати. Нежить у немовляти не можна залишати без уваги, оскільки порушення носового дихання ускладнює смоктання молока.

Існують ситуації, за яких дитині з підвищеною температурою тіла може знадобитися невідкладна допомога. Викликати бригаду швидкої допомоги слід у наступних випадках:

 • піретична температура у дитини (39 градусів і вище);
 • розвиток фебрильних судом;
 • порушення свідомості (загальмованість, сонливість, галюцинації, втрата свідомості);
 • утруднення дихання;
 • висип (особливо у вигляді червоних плям і судинних зірочок).

Чи можна гуляти, коли у дитини температура через зуби?

Температура тіла у немовлят може підвищуватися на тлі прорізування зубів. Прорізування зубів супроводжується дискомфортом, дитина стає дратівливою і примхливою, порушується сон, можуть з'являтися ознаки запалення слизової оболонки в роті. 

Гуляти на вулиці в період прорізування зубів можна, навіть якщо у малюка підвищується температура тіла. Водночас важливо правильно одягнути дитину, щоб не допустити перегріву або переохолодження.

Чому в дитини за застуди немає температури?

Не всі ГРВІ супроводжуються підвищенням температури тіла. Наявність або відсутність лихоманки під час застуди й те, як довго тримається температура за ГРВІ, визначається типом інфекції та особливостями імунної реактивності дитини.

Скільки тримається температура у дитини після щеплення?

Підвищення температури тіла є однією з поширених поствакцинальних реакцій і свідчить про те, що імунна система дитини реагує на введення вакцини. Поствакцинальна лихоманка зазвичай не перевищує цифру 38,5 градусів і зберігається в перші кілька днів після щеплення. Для полегшення стану слід дати дитині жарознижувальний препарат. Якщо лихоманка зберігається довше за три дні, досягає піретичної температури та супроводжується появою інших симптомів, слід звернутися до педіатра.

Батькам важливо пам'ятати, що лихоманка є симптомом різних захворювань і правильно встановити причину підвищення температури тіла у дитини може тільки лікар. У разі появи підвищеної температури у дитини не слід займатися самолікуванням, а необхідно звернутися по медичну допомогу до педіатра.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Що робити, якщо у дитини висока температура
Завідуюча дитячим відділенням, лікар-педіатр. Перша категорія. Досвід роботи 10 років.

Задайте своє питання педіатру
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: