Як лікувати аденому простати?

Як лікувати аденому простати?
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 27 July 2021 | Перегляди 6527
Аденома простати — поширене захворювання серед чоловіків, старших за 50 років. З віком ризик розвитку аденоми простати збільшується.

Доброякісна пухлина простати призводить до проблем із сечовипусканням, і за відсутності своєчасного лікування може стати причиною запалення передміхурової залози, сечівника і нирок. Аденома передміхурової залози на початковій стадії розвитку добре піддається медикаментозній терапії, в інших випадках показані малоінвазивні методики лікування.

Що таке аденома простати?

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (аденома простати) — це надмірне розростання клітин простати, що призводить до збільшення її розміру.

Передміхурова залоза розташована під сечовим міхуром. Сечовипускальний канал проходить через центр простати, тому внаслідок надмірного розростання тканин залози його просвіт звужується, що призводить до порушення сечовипускання.

Небезпека аденоми простати полягає в хронічній затримці сечовипускання, що за відсутності своєчасного лікування призводить до розвитку інфекційно-запальних захворювань сечовивідних шляхів (уретриту, циститу) і утворення каменів у сечовому міхурі. За інфекційного ураження сечоводів і ниркових мисок виникає пієлонефрит — хронічне запалення нирок.

Без своєчасної терапії пієлонефрит може призвести до хронічної ниркової недостатності та повного порушення функції нирок. Ще одним небезпечним ускладненням аденоми простати є гостра затримка сечі, коли чоловік не може самостійно спорожнити сечовий міхур. У даному випадку її відходження можливе тільки через катетер.

Гіперплазія передміхурової залози не є раком простати — це два самостійних захворювання, між якими немає жодного взаємозв'язку. Наявність аденоми простати не впливає на ймовірність розвитку раку. Гіперплазію передміхурової залози також не слід плутати з простатитом — запаленням передміхурової залози. Аденома простати не викликана інфекцією, а от простатит може бути ускладненням ДГПЗ.

Причини виникнення аденоми простати

Лікарі вважають, що важливу роль у розвитку аденоми простати відіграє зміна співвідношення статевих гормонів. Після 50 років у чоловіків знижується рівень тестостерону в крові внаслідок поступового згасання репродуктивної функції, підвищується рівень естрогенів, що стимулюють поділ клітин передміхурової залози. До факторів, що підвищують ризик розвитку аденоми простати, відносять спадкову схильність, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання та ожиріння.

Симптоми аденоми передміхурової залози

Симптоми аденоми простати на ранніх стадіях слабко виражені, але внаслідок прогресування захворювання вони поглиблюються і завдають істотний дискомфорт. До основних ознак гіперплазії простати належать:

 • часті позиви до сечовипускання, особливо вночі (ніктурія);
 • необхідність напружувати м'язи живота, щоб помочитися;
 • нетримання сечі;
 • виділення крапель сечі після сечовипускання;
 • млявість, уривчастість струменя сечі;
 • відчуття неповного випорожнення сечового міхура.

Розміри аденоми простати не завжди впливають на вираженість її симптомів: за істотного збільшення простати можуть спостерігатися лише незначні симптоми порушення сечовипускання, і навпаки. Це залежить від індивідуальних особливостей організму.

Методи діагностики аденоми простати

Діагностика аденоми простати починається з опитування пацієнта. Уролог збирає анамнез для з'ясування ступеня порушення сечовипускання. Потім проводиться пальцеве ректальне дослідження для оцінки розміру простати.

До інших методів діагностики гіперплазії передміхурової залози належать:

 • загальний аналіз сечі, крові;
 • урофлоуметрія — інструментальне дослідження, що дозволяє оцінити різні параметри сечовипускання (швидкість струменя, обсяг виділеної сечі тощо). Обстеження проводиться для оцінки стану нижніх сечовивідних шляхів (сечового міхура, уретри);
 • УЗД нирок і сечового міхура;
 • трансректальне УЗД передміхурової залози;
 • аналіз крові на визначення рівня простат-специфічного антигену (ПСА).

Рівень простат-специфічного антигену підвищується за аденоми простати, простатиту, раку простати. Норма ПСА становить до 4 нг/мл, за аденоми простати цей показник збільшується.

Лікування і профілактика аденоми простати

Лікування аденоми простати направлено на нормалізацію розмірів залози, усунення симптомів захворювання і запобігання розвитку ускладнень. Існує два методи лікування ДГПЗ — медикаментозний та хірургічний. За вибору відповідного методу терапії аденоми простати урологом враховуються такі чинники:

 • вік пацієнта;
 • ступінь вираженості симптомів гіперплазії простати;
 • обсяг передміхурової залози;
 • загальний стан здоров'я пацієнта;
 • наявність супутніх патологій.

Лікування аденоми простати без операції можливо на першій і другій стадії захворювання. У даному випадку призначається медикаментозна терапія, спрямована на розслаблення м'язів шийки сечового міхура і м'язових волокон простати. Ліки полегшують процес сечовипускання і зменшують частоту позивів. Також призначають препарати, що зменшують прояви аденоми простати.

За недостатньої ефективності одного з перерахованих ліків від аденоми простати уролог може призначити комбінацію для посилення терапевтичного ефекту.

Хірургічне видалення аденоми простати показано за неефективності лікарської терапії, великого розміру передміхурової залози та наявності ускладнень захворювання. Трансуретральна резекція аденоми простати (ТУР) є найкращим методом оперативного лікування патології. Доступ до передміхурової залози здійснюється ендоскопічно, через сечовипускальний канал.

У нього вводять тонку трубку — цистоскоп, який передає зображення на монітор. Хірург пошарово видаляє тканини передміхурової залози електричною петлею. Під впливом високої температури кровоносні судини моментально «запаюються», що виключає ризик інфікування рани та кровотечі.

Ендоскопія аденоми простати відрізняється відсутністю розрізів тканин і видимих ​​слідів операції. Реабілітація після ТУР аденоми простати триває близько тижня. Ще протягом двох місяців після операції пацієнтові необхідно утримуватися від інтимного життя, не напружувати м'язи живота та уникати різких рухів.

Лікування аденоми простати лазером є альтернативою трансуретральної резекції. Це та сама ендоскопічна методика, але для розтину і видалення тканин залози використовуються різні види лазерів. Лазерне лікування ДГПЗ відрізняється від відкритої операції безкровністю і відсутністю ризику інфікування рани, оскільки лазерний промінь має знезаражувальний ефект.

Лапароскопія аденоми простати є висіченням тканин передміхурової залози через кілька проколів шкіри в області черевної порожнини.

Необхідну малоінвазивну методику лікування аденоми передміхурової залози визначає уролог, виходячи з розміру залози, ступеня вираженості симптомів захворювання, загального стану здоров'я пацієнта та інших чинників.

Щоб знизити ризик розвитку гіперплазії передміхурової залози або зменшити вираженість її симптомів, необхідно дотримуватися кількох простих правил:

 • не вживати чай, каву, інші напої або воду за одну-дві години до сну;
 • обмежити вживання алкоголю, міцного чаю, кави;
 • відвідувати туалет за першого ж потягу до сечовипускання, щоб уникнути розтягування м'язів сечового міхура;
 • спорожняти сечовий міхур перед сном;
 • уникати переохолодження.

За аденоми простати фізичні вправи необхідно виконувати щодня. Це може бути рекомендований лікарем комплекс лікувальної гімнастики або ходьба, плавання. Низька фізична активність сприяє затримці сечі та посиленню симптомів захворювання.

Дієта за аденоми простати

Харчування за аденоми простати має важливе значення для профілактики розвитку ускладнень, оскільки продукти та напої впливають на рівень тестостерону та інших гормонів, від яких залежить здоров'я передміхурової залози.

Дієта за гіперплазії передміхурової залози передбачає:

 • істотне обмеження або відмову від червоного м'яса, молока і молочних продуктів. Червоне м'ясо рекомендується замінити рибою, багатою омега-3 жирними кислотами, наприклад, лососем;
 • зниження загальної кількості солі в раціоні;
 • щоденне вживання овочів (особливо броколі та томатів), а також ягід, фруктів і цитрусових;
 • вживання горіхів і бобових (містять цинк).

У деяких випадках дотримання дієти та зміна способу життя за аденоми простати вже дозволяє полегшити її симптоми та попередити розвиток ускладнень. Важливо також регулярно проходити огляд у уролога (мінімум раз на рік або частіше за призначенням лікаря), щоб контролювати перебіг захворювання.

Популярні питання

1. Що можна і що не можна після операції з видалення аденоми простати?

Протягом двох місяців після операції з видалення аденоми простати методом трансуретральної резекції (ТУР) не можна піднімати тяжкості, робити різкі рухи, напружувати живіт під час дефекації, жити статевим життям. Необхідно щодня випивати щонайменше вісім чашок чистої води, щоб знизити ризик інфікування сечового міхура.

2. Коли потрібна операція за появи аденоми простати?

Необхідність проведення операції на аденомі простати визначає лікар, враховуючи такі фактори: вік та загальний стан здоров'я пацієнта, обсяг передміхурової залози, ступінь порушення сечовипускання та наявність супутніх патологій.

3. Чи можна вилікувати аденому простати народними засобами?

Лікування аденоми простати в домашніх умовах народними засобами є неприпустимим, тому що їх ефективність клінічно не доведена. Більше того, їх застосування може призвести до небезпечних для здоров'я наслідків (наприклад, ректальної кровотечі або затримки сечі). З появою симптомів гіперплазії простати необхідно звернутися до уролога.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як лікувати аденому простати?
Лікар-уролог, хірург. Друга категорія. Досвід роботи - 12 років.

Задайте своє питання урологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: