Гідроцеле, або водянка яєчка: симптоми та лікування

Гідроцеле, або водянка яєчка: симптоми та лікування
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 25 November 2022 | Перегляди 264748
Гідроцеле (водянка) — це захворювання чоловічої сечостатевої системи, за якого в мошонці накопичується рідина.

Гідроцеле може розвинутись у дітей, підлітків та дорослих чоловіків, може бути набутим і вродженим.

Водянка яєчок у чоловіків

Чоловічі яєчка вкриті сімома оболонками. Внутрішня (піхвова) складається з двох листків і в нормі продукує невелику кількість рідини, що міститься між цими листками. Відтік серозної рідини забезпечують кровоносні та лімфатичні судини. Коли вироблення рідини піхвовими оболонками перевищує її відтік, розвивається водянка яєчок. Інша причина гідроцеле — попадання в мошонку серозної рідини з черевної порожнини.

За гідроцеле рідина накопичується в мошонці між оболонками сім’яників, вздовж сім’яних канатиків та навколо яєчок. Залежно від наявності патологічного каналу між мошонкою та черевною порожниною розрізняють сполучену (порожнина мошонки з'єднується з черевною порожниною) і несполучену (порожнина мошонки відмежована від черевної порожнини) водянку яєчка.

До розвитку гідроцеле також призводять захворювання, за яких порушується кровообіг і лімфоток у мошонці.

Причини водянки яєчка

Причини водянки яєчка

Причини гідроцеле:

 • варикоцеле (варикозне розширення вен яєчок);
 • травми яєчка;
 • новоутворення мошонки та органів малого таза;
 • запальні захворювання органів мошонки (орхіт — запалення яєчка, епідидиміт — запалення сім’яного канатика);
 • інфекції сечовивідних шляхів.

Гідроцеле яєчок може бути одностороннім і двостороннім, а також гострим і хронічним. Гостре гідроцеле розвивається раптово на тлі запальних та інфекційних захворювань мошонки та називається реактивною водянкою яєчка.

За хронічного гідроцеле рідина накопичується поступово, тому на початкових стадіях захворювання протікає безсимптомно. Першою ознакою водянки яєчка може бути безболісна припухлість мошонки. Симптоми гідроцеле яєчка:

 • збільшення мошонки;
 • дискомфорт у яєчках;
 • відчуття розпирання у мошонці;
 • біль у паху під час ходіння, статевого акту та у спокої;
 • еректильна дисфункція.

Хронічне гідроцеле може призвести до порушень сечовипускання та чоловічого безпліддя. Для своєчасного виявлення водянки яєчок та профілактики її ускладнень необхідно щорічно проходити профілактичні огляди в уролога.

Водянка яєчок у новонароджених

Водянка яєчка може формуватися внутрішньоутробно та бути вродженою. Причиною водянки яєчка у плода може стати внутрішньоутробна інфекція чи аномалія розвитку.

Гідроцеле у новонародженого, як правило, є сполученим і поєднується з паховою грижею, при цьому серозна рідина потрапляє в порожнину мошонки з черевної порожнини. У більшості випадків водянка яєчок у новонароджених є фізіологічною та пов'язана з недорозвиненням пахового каналу. Фізіологічна водянка яєчок у більшості випадків проходить самостійно протягом декількох місяців, коли зміцнюються м'язи тулуба та закривається паховий канал.

Водянка яєчка у дитини проявляється збільшенням мошонки та рідко викликає тривожність або дискомфорт. Якщо у дитини збільшена мошонка, її треба показати дитячому урологу.

Операція за гідроцеле

За підозри на гідроцеле необхідно записатися на консультацію уролога. Після огляду уролог може направити на ультразвукове дослідження яєчок (УЗД мошонки), яке допоможе підтвердити діагноз, а також визначити точну кількість та розташування рідини в мошонці.

Основним методом лікування гідроцеле є хірургічна операція. Операція за водянки яєчка проводиться малоінвазивним методом через невеликі розрізи або проколи в мошонці. Види операцій за гідроцеле:

 • операція Вінкельмана (видалення водянок малого та середнього розміру зі збереженням оболонок яєчка);
 • операція Бергмана (видалення водянок середнього та великого розміру з висіченням оболонок яєчка);
 • пункція водянки яєчка (видалення рідини за допомогою шприца).

Малоінвазивні операції за водянки проводяться амбулаторно (без госпіталізації) під місцевим знеболенням. Пункція гідроцеле може поєднуватися з процедурою склерозування — у порожнину мошонки вводять склеювальний препарат який сприяє злипанню стінок порожнини та перешкоджає рецидиву водянки яєчок після операції.

Лікування водянки яєчка без операції

Медикаментозне лікування водянки яєчка є малоефективним і супроводжується високим ризиком повторного накопичення рідини в мошонці. Лікування гідроцеле без операції застосовується лише в тих випадках, коли проведення хірургічного втручання на даний момент неможливе (наприклад, за наявності важких серцево-судинних захворювань або інфекційних процесів в організмі).

Водянка яєчка у новонародженого, як правило, не потребує термінового хірургічного лікування. За вродженої водянки яєчка уролог може рекомендувати спостереження за дитиною протягом 12 місяців. Якщо протягом року гідроцеле не пройшло або збільшується, дитячий уролог може призначити оперативне лікування.

Відновлення після операції на гідроцеле

Після операції на гідроцеле протягом кількох годин необхідно залишатися під наглядом уролога у медичному закладі. У перші кілька днів після операції за гідроцеле яєчко може бути твердим внаслідок післяопераційного набряку. Щоб зменшити його, лікар може призначити холодний компрес на область мошонки та підтримувальну пов'язку для зняття напруження з сім’яного канатика.

Температура після операції за водянки яєчка може свідчити про інфікування операційної рани. Для профілактики бактеріальних ускладнень лікар може призначити протимікробні препарати.

Повна реабілітація після операції з видалення гідроцеле займає до двох місяців. Протягом цього терміну необхідно утримуватися від статевого життя, занять спортом і підняття важких предметів.

Популярні питання

1. Скільки триває набряк після операції гідроцеле?

Набряк мошонки після операції з видалення гідроцеле, як правило, зникає протягом 3-5 днів. Незначна припухлість у паху може зберігатися до двох тижнів. Для профілактики післяопераційного набряку уролог може призначити охолоджувальний компрес на мошонку в перші години після втручання.

2. Який наркоз роблять під час операції за водянки яєчка?

Хірургічне лікування водянки яєчок у чоловіків проводять під місцевим знеболенням. За операцій на гідроцеле у дітей необхідна загальна анестезія (наркоз).

3. Чим небезпечна водянка яєчка?

Наслідком водянки яєчка може стати еректильна дисфункція та чоловіче безпліддя. Для профілактики ускладнень гідроцеле необхідно звертатися на консультацію до уролога відразу після виявлення перших симптомів захворювання, таких як незначне збільшення мошонки або дискомфорт у паху.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Гідроцеле, або водянка яєчка: симптоми та лікування
Лікар-уролог, сексопатолог. Перша категорія. Стаж роботи більше 15 років.
Гідроцеле, або водянка яєчка: симптоми та лікування
Стаття перевірена: Трубеко Сергій Миколайович
Лікар-уролог. Вища категорія. Стаж роботи 24 роки.

Задайте своє питання урологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі