Як виявити та вилікувати варикоцеле?

Однією з найпоширеніших патологій чоловічої репродуктивної системи є варикоцеле.
Варикоцеле — це патологія, що супроводжується розширенням вен сім'яного канатика яєчок. Варикоцеле досить поширене в усьому світі та трапляється у 20% всіх чоловіків. У більшості випадків за варикоцеле відбувається варикозне розширення вен лівого яєчка, що обумовлено особливостями кровотоку і анатомічної будови судин малого таза. У 30-40% усіх випадків захворювання розвивається двостороннє варикоцеле, за якого захворювання одночасно розвивається з двох сторін і супроводжується симетричним збільшенням мошонки. Профілактикою, діагностикою та лікуванням варикоцеле займається лікар-уролог. Лікування варикоцеле проводять за допомогою консервативних і хірургічних методів.
Варикоцеле розвивається за наявності певних чинників. Появі варикоцеле у чоловіків сприяють:
Перераховані фактори підвищують ризик розвитку варикоцеле внаслідок збільшення навантаження на вени яєчок і порушення відтоку крові від мошонки. Варикоцеле може з'явитися не тільки у зрілих чоловіків, але також нерідко розвивається і в дітей. Діагностикою та лікуванням варикоцеле у дітей та підлітків займається дитячий уролог.
У більшості випадків варикоцеле протікає безсимптомно. У процесі прогресування варикозного розширення вен яєчок у чоловіків можуть з'являтися такі симптоми варикоцеле:
Болі за варикоцеле з'являються на пізніх стадіях захворювання і посилюються під час фізичного навантаження, поширюючись в область паху. Запалення сім'яного канатика за варикоцеле не характерне, але може розвинутися як ускладнення внаслідок тромбозу вен яєчок.
Дійсна класифікація варикоцеле заснована на даних візуального огляду мошонки та необхідна лікарю для того, щоб визначитися з оптимальною тактикою лікування. Виділяють наступні ступені варикоцеле:
Одним із наслідків варикоцеле є чоловіче безпліддя. Наявність варикоцеле яєчка призводить до зменшення кількості та життєздатності сперматозоїдів, тим самим знижуючи фертильність чоловіка.
Діагностика варикоцеле проходить на прийомі у лікаря-уролога. Лікар уважно вивчає скарги та береться до зовнішнього огляду і пальпації (промацування) мошонки. Для підтвердження діагнозу варикоцеле і дослідження кровотоку у венах яєчка може бути рекомендоване ультразвукове дослідження (УЗД) вен мошонки з використанням ефекту доплера (вид ультразвукового дослідження судин).
Усім чоловікам зі встановленим діагнозом варикоцеле рекомендується здати спермограму для своєчасної діагностики порушень репродуктивної функції. Спермограма — якісний і кількісний аналіз еякуляту.
Лікування варикоцеле може бути консервативним і хірургічним. Консервативне лікування варикоцеле полягає в носінні спеціальної підтримувальної білизни. Лікування варикоцеле без операції не дозволяє повністю позбутися захворювання, оскільки носіння медичної білизни запобігає подальшому варикозному розширенню вен сім'яного канатика, але не усуває вже розширені вени.
Операцію на варикоцеле призначає лікар за наявності наступних показань:
Метод оперативного втручання визначає лікар залежно від тяжкості захворювання. Одним із методів лікування варикоцеле є лапароскопічна хірургія. Лапароскопічна операція з лікуванню варикоцеле передбачає виконання невеликих розрізів у передній черевній стінці, через які в порожнину мошонки вводяться хірургічний інструмент і камера. Операція проходить під відеоконтролем і дозволяє скоротити період відновлення (у порівнянні з відкритою операцією) завдяки відсутності великих післяопераційних рубців.
Мікрохірургічна варикоцелектомія передбачає видалення розширеної вени сім'яного канатика за допомогою малоінвазивного хірургічного втручання. Найбільш ефективною операцією з видалення ураженої вени вважається операція Мармара.
Підготовка до варикоцелектомії за допомогою проведення операції Мармара включає передопераційне обстеження (загальноклінічні аналізи крові та сечі, електрокардіограму, консультацію терапевта). Безпосередньо втручання виконується амбулаторно, відбувається під наркозом, а тривалість не перевищує годину. На наступний день після операції проводиться перев'язка. Шви розсмоктуються протягом одного тижня. На час відновлення протягом одного місяця рекомендовано обмежити підняття важких предметів і заняття спортом.
Усунути генетичні фактори, які є основною причиною розвитку варикоцеле, на жаль, неможливо. Профілактика варикоцеле полягає в запобіганні підвищенню внутрішньочеревного тиску і застою венозної крові в мошонці. Для цього слід мінімізувати підняття важких предметів, технічно правильно (під контролем тренера) виконувати фізичні вправи, нормалізувати стул. За появи змін з боку вен мошонки (появи звивистих вен, відчуття тяжкості та збільшення мошонки) слід звернутися до уролога за кваліфікованою медичною допомогою.
Профілактика варикоцеле повинна тривати й після операції. Дотримання приписів лікаря дозволить уникнути рецидивів варикоцеле і забезпечить здоров'я чоловічої репродуктивної функції.
Чоловікам, які страждають на варикоцеле, слід виключити важкі фізичні навантаження, зменшувати тривалість перебування в сидячому положенні, носіння вузьких штанів, що стискають область паху і перешкоджають відтоку крові від малого таза. Дотримання зазначених правил здатне уповільнити прогресування захворювання.
Повністю позбутися варикоцеле неможливо, оскільки в основі захворювання лежать вроджені особливості будови стінок вен і венозних клапанів. Проте за допомогою хірургічної корекції можна видалити варикозно розширені вени сім'яного канатика, тим самим усунувши не тільки симптоми варикоцеле (біль в області мошонки, збільшення яєчок), але й негативний вплив венозного застою в мошонці на сперматогенез і гормональну функцію яєчок.
Показання до оперативного лікування визначаються індивідуально після консультації лікаря-уролога. Необхідність у проведенні хірургічного усунення варикозу вен яєчок визначається не стільки ступенем прогресування самого захворювання, скільки наявністю дискомфорту (скарг) і ускладнень (порушення чоловічої репродуктивної функції).
Варикоцеле є хронічним патологічним станом, схильним до прогресування з плином часу. Варикоцеле може довго протікати безсимптомно, а погіршення стану, поява виражених скарг відбувається після декількох років. Важливо нагадати, що швидкість прогресування варикоцеле безпосередньо залежить від способу життя чоловіка (рівня рухливості, куріння, наявності зайвої ваги).