Що таке простатит і як його позбутися?

Простатит – це урологічне захворювання, яке характеризується запаленням передміхурової залози у чоловіків. Залежно від форми перебігу розрізняють гострий і хронічний простатит.
Простатит у чоловіків на ранній стадії може мати безсимптомний перебіг або неяскраво виражені симптоми. Першими ознаками простатиту зазвичай є біль і печіння при сечовипусканні.
Симптоми простатиту
Інші симптоми простатиту:
При гострому простатиті симптоми також включають м'язові болі, пропасницю, озноб, нудоту та блювання. Виділення у чоловіків при простатиті можуть набувати жовтого або зеленого відтінку і неприємного запаху за відсутності лікування.
Стадії (форми) гострого простатиту | |
Катаральна стадія простатиту | Характеризується запаленням окремих часток залози, через які змінюється структура слизових оболонок і підслизового шару вивідних проток. Набряк стінок проток передміхурової залози призводить до застійних явищ у фолікулах простати і прогресування гострого простатиту. |
Фолікулярна стадія простатиту | Розвивається вогнищеве нагноєння пошкоджених часток, через що болі стають інтенсивнішими, віддають у задній прохід і можуть посилюватися під час дефекації. |
Паренхіматозна стадія простатиту | Відбувається множинне ураження простати із залученням більшої частини простати в запальний процес. Дрібні гнійники можуть зливатися у велике вогнище, формуючи абсцес. При довільному розтині абсцесу відбувається викид гнійного вмісту в уретру, пряму кишку або сечовий міхур. |
Симптоми при хронічному простатиті яскраво проявляються у періоди загострень та зникають під час ремісії. Також можуть відчуватися тупі болі в області тазу та геніталій, з'являтися проблеми з сечовипусканням при хронічному простатиті.
Простатит має схожі симптоми зі стриктурою (звуженням) уретри, абсцесом і аденомою простати, раком передміхурової залози та сечового міхура. Поставити діагноз та призначити курс терапії може уролог після збирання анамнезу, фізичного огляду та вивчення результатів лабораторних аналізів.
Бактеріальний простатит може розвинутись через бактерії, які вражають передміхурову залозу (наприклад, кишкова паличка). Інші причини простатиту:
Підвищити ризик розвитку простатиту можуть збільшена передміхурова залоза, наявність сечового катетера та інфекції сечового міхура та сечовивідних шляхів. Спровокувати запалення простати може ушкодження нерва у ділянці тазу під час операції чи травми.
Нерідко причинами інфікування простати стають запалення у прямій кишці або сечівнику. Інфікування передміхурової залози буває висхідним (бактерії піднімаються від зовнішнього уретрального отвору до простати) і низхідним (мікроби проникають у простату разом із інфікованою сечею).
Хронічний простатит діагностують при запаленні простати понад три місяці. Види хронічного простатиту:
Простатит у хронічній формі може бути викликаний блокуванням виходу сечі з уретри, подразненням передміхурової залози (через дію сечової кислоти), порушеним функціонуванням нервів та м'язів тазу. Лікування хронічного простатиту підбирається урологом залежно від його типу та симптомів пацієнта.
Застійний (конгестивний) простатит розвивається через переповнення передміхурової залози кров'ю або порушення її відтоку. При застійному простатиті знижується лібідо, порушується сечовипускання, з'являються ниючі болі в області паху.
Порушення кровообігу в артеріях малого тазу, викликане малорухливим способом життя та надмірною вагою, зумовлює виникнення застійних явищ. Клітини тканин передміхурової залози не отримують достатньої кількості кисню, що створює умови для розмноження в них патогенних мікроорганізмів. Нерегулярні та перервані статеві контакти також можуть спровокувати запалення простати (через порушення відтоку секрету передміхурової залози).
Калькульозний простатит є ускладненням хронічного запалення передміхурової залози та характеризується утворенням каменів (відкладень кальцію) у простаті або її вивідних протоках. Характерним симптомом калькульозного простатиту є біль у ділянці промежини та мошонки, які посилюються під час статевих контактів, після дефекації, при фізичних навантаженнях.
На розвиток калькульозного простатиту також можуть вказувати наявність крові у сечі та спермі, виділення секрету передміхурової залози у стані спокою або під час фізичної активності. Симптоми простатиту посилюються у міру збільшення кількості та розміру каменів у простаті.
Вилікувати простатит назавжди допоможе уролог після встановлення діагнозу. На прийомі лікар збирає анамнез (питає про симптоми та час їх появи, перенесені інфекції, захворювання та операції). Діагностика простатиту:
При підозрі на збільшення передміхурової залози або наявність новоутворень у простаті та сечовому міхурі уролог може направити на ультразвукове дослідження органів малого тазу. Лікар також може провести уродинамічні тести для оцінки здатності сечового міхура та уретри до утримання та виділення сечі.
Вид медикаментозного лікування простатиту підбирається урологом залежно від типу, форми перебігу та причини запалення простати. Способи лікування простатиту:
При простатиті уролог також може направити на фізіотерапію для покращення тонусу м'язів тазового дна. Для полегшення симптомів хронічного простатиту лікар може рекомендувати масаж простати, який дозволяє вивести надмірну насіннєву рідину із передміхурової залози та зменшити запалення.
Для лікування хронічного простатиту лікар також призначає альфа-блокатори, які застосовуються для розслаблення шийки сечового міхура та м'язових волокон у місці з'єднання простати із сечовим міхуром. Альфа-блокатори дозволяють зменшити симптоми простатиту (болюче та утруднене сечовипускання).
Профілактика простатиту полягає у використанні презервативів під час статевих контактів (дозволяє уникнути появи статевих інфекцій). Гігієна статевих органів також дозволить зменшити ризик запалення передміхурової залози.
Дієта при простатиті призначається урологом для зменшення симптомів (болю та печіння при сечовипусканні). При простатиті рекомендовано виключити кислі та гострі продукти, газовані, алкогольні та напої, що містять кофеїн (подразнюють сечовий міхур). Для полегшення ознак простатиту необхідно підтримувати питний режим.
При простатиті необхідно включити до раціону продукти, що містять цинк (горіхи, молюски, яйця та м'ясо). Зменшити запалення передміхурової залози допоможуть жирні кислоти омега-3 (містяться у рибі та морепродуктах).
Регулярні вправи від простатиту (ходьба, плавання, біг) дозволяють зменшити запалення простати та полегшити симптоми. Уролог може порекомендувати вправи Кегеля для зміцнення м'язів тазового дна.
Лікувати простатит народними засобами не можна через ризик посилення симптомів та переходу захворювання в хронічну форму. Неправильне лікування гострого простатиту може призвести до розвитку ускладнень (бактеріального зараження крові, епідидиміту, абсцесу простати, поширенню інфекції на нижній відділ хребта). Наслідками хронічного простатиту можуть стати еректильна дисфункція та безплідність.
Вести статеве життя при простатиті необхідно для запобігання застою насіннєвої рідини в передміхуровій залозі. За наявності бактеріального простатиту під час статевих контактів слід використовувати бар'єрну контрацепцію для запобігання інфікуванню партнера.
Простатит у чоловіків впливає на жінку при незахищеному статевому контакті, під час якого бактеріальна інфекція може вразити геніталії, сечовий міхур та сечовивідні шляхи. Попадання інфекції в організм жінки може призвести до розвитку захворювань сечостатевої системи (наприклад, уретрит, цистит та вагініт).
При простатиті не можна робити фізичні вправи з великою вагою (присідання зі штангою) та їсти солоні, копчені та гострі продукти. Також при запаленні передміхурової залози протипоказані їзда на велосипеді та тривале перебування за кермом (сприяють застою крові у простаті).
Болі при простатиті можуть локалізуватися в області живота, паху та попереку. Також дискомфорт і болючість з'являються в промежині (між мошонкою та прямою кишкою), статевому члені та яєчках.
Лікувати простатит самостійно не можна, оскільки запалення простати має схожі симптоми з іншими захворюваннями (аденома, абсцес, рак передміхурової залози). Діагностувати та вилікувати простатит зможе уролог за допомогою курсу медикаментозної терапії.