Що таке протизаплідні таблетки?
Протизаплідні таблетки (оральні контрацептиви) — препарати, які використовуються для запобігання вагітності. Протизаплідні гормональні препарати містять синтетичні аналоги жіночих гормонів — естрогену і прогестерону (прогестин, гестаген) або тільки прогестерону, які регулюють репродуктивну функцію. Гормони, що містяться в оральних контрацептивах, запобігають вагітності шляхом пригнічення овуляції (перешкоджають виходу яйцеклітини з яєчника). Деякі види гормональних контрацептивів також тимчасово змінюють стан слизової оболонки матки, знижуючи ймовірність імплантації заплідненої яйцеклітини.
Види протизаплідних таблеток
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Протизаплідні таблетки бувають різних типів залежно від свого складу та механізму дії. Основні види оральних контрацептивів наведено в таблиці:
Види протизаплідних таблеток | ||
Тип контрацептивів | Склад | Механізм дії |
Гестагенні контрацептиви (міні-пили) | Прогестин (синтетичний аналог прогестерону) | Згущують цервікальний слиз, перешкоджають проникненню сперматозоїдів, пригнічують овуляцію |
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) | Прогестин, естроген | Запобігають дозріванню та виходу яйцеклітини, змінюють слизову оболонку матки, знижуючи ймовірність імплантації |
Екстрені оральні контрацептиви | Левоноргестрел або уліпристав ацетат | Застосовуються для запобігання вагітності після незахищеного статевого акту протягом 72-120 годин |
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) розрізняються за типом залежно від поєднання гестагену та естрогену. Існують монофазні та багатофазні (двофазні, трифазні, чотирифазні) препарати.
Монофазні КОК забезпечують однакову дозу естрогену і гестагену щодня протягом усього циклу. Багатофазні контрацептиви імітують природні гормональні зміни в організмі жінки, змінюючи дозування естрогену і гестагену на різних етапах циклу. Оскільки після 35-40 років підвищується ризик розвитку тромбозів і серцево-судинних захворювань, протизаплідні таблетки можуть бути призначені тільки за відсутності факторів ризику (куріння, ожиріння, гіпертонія, діабет). У деяких випадках перевага надається міні-пілі, які мають менший ризик побічних ефектів.
Правда і міфи про оральну контрацепцію
Існуючі міфи про протизаплідні таблетки викликають побоювання у жінок, які розглядають цей метод контрацепції. Хибні уявлення стосуються можливості завагітніти після закінчення курсу прийому оральних контрацептивів, наявності побічних ефектів у вигляді зайвої ваги і негативного впливу на гормональний фон, зниження ефективності препаратів у разі поєднання з алкоголем і курінням.
Вагітність під час прийому протизаплідних таблеток неможлива
Завагітніти під час прийому протизаплідних таблеток можна — ймовірність становить 9%. Ефективність оральних контрацептивів знижується під час нерегулярного вживання, пропуску доз або в разі взаємодії з іншими ліками. Якщо під час приймання протизаплідних таблеток з'явилася ранкова нудота, збільшився живіт, набухають і стають чутливими груди, потрібно зробити тест на вагітність і записатися на консультацію до гінеколога.
Від протизаплідних таблеток можна погладшати
Деякі гормональні контрацептиви можуть спричиняти затримку рідини в організмі та підвищувати апетит, що може призводити до збільшення ваги. Згідно з дослідженнями, близько 28% жінок гладшають від прийому контрацептивів. Від протизаплідних таблеток можна погладшати на 2-3 кг. Збільшення у вазі залежить від препарату та індивідуальних особливостей організму.
Від протизаплідних таблеток худнуть
Оральні контрацептиви не розроблені для стимулювання схуднення. Зниження ваги вказано як побічний ефект деяких гормональних контрацептивів. Проте жінкам, схильним до набряків, можуть допомогти знизити вагу протизаплідні таблетки, що мають сечогінний ефект.
Протизаплідні таблетки збільшують груди
Гормони, що містяться в протизаплідних таблетках, можуть тимчасово збільшити розмір грудей у деяких жінок. Ефект найчастіше буває пов'язаний із затримкою рідини або збільшенням ваги, викликаним гормональними коливаннями. У більшості випадків через кілька тижнів або місяців після початку прийому протизаплідних таблеток організм адаптується до впливу гормонів і груди повертаються до попередніх розмірів. Ефективним способом змінити розмір грудей є пластична операція.
Протизаплідні таблетки допомагають від вугрів
Комбіновані протизаплідні таблетки, що містять як естроген, так і прогестин, можуть допомогти в боротьбі з прищами. КОК знижують рівень андрогенів в організмі, що зменшує вироблення шкірного сала і допомагає поліпшити стан шкіри.
Для досягнення ефективного результату комбіновані протизаплідні таблетки повинні містити прогестин з низькою андрогенною активністю, щоб мінімізувати побічні явища у вигляді жирності шкіри та появи прищів. Міні-пілі, які містять тільки прогестин, не мають такого ефекту і не допоможуть у лікуванні акне.
У перші місяці з початку прийому КОК прищі можуть з'являтися як побічний ефект від прийому протизаплідних таблеток. Симптом пов'язаний зі змінами гормонального балансу в організмі, що може впливати на стан шкіри.
Після прийому протизаплідних таблеток виникає гормональний збій
Після припинення прийому протизаплідних таблеток може виникнути гормональний збій на тлі синдрому відміни. Симптоми синдрому відміни оральних контрацептивів можуть включати:
- нерегулярні менструації;
- маткові болі перед початком місячних (дисменорея);
- часті перепади настрою;
- появу акне;
- болі в ділянці грудей, нижній частині живота і головний біль;
- поганий стан волосся;
- зменшення розміру грудей;
- здуття живота.
Після припинення прийому протизаплідні таблетки перестають діяти і вагітність стає можливою, проте гормональний фон може потребувати часу для відновлення і повернення до природного циклу. Перед припиненням використання гормональної контрацепції рекомендується проконсультуватися з гінекологом.
Протизаплідні таблетки нормалізують цикл
Протизаплідні таблетки можуть допомогти регулювати рівень гормонів, відновлюючи менструальний цикл, зменшуючи симптоми ПМС (акне, болючі місячні), а також покращуючи загальний стан шкіри та волосся. Застосування протизаплідних таблеток може бути призначене лікарем за наявності деяких захворювань (наприклад, полікістозу яєчників, ендометріозу), а також при порушеннях менструального циклу, пов'язаного з дисбалансом гормонів.
Протизаплідні таблетки спричиняють безпліддя
Протизаплідні таблетки не викликають безпліддя. Гормональні контрацептиви лише тимчасово пригнічують овуляцію і змінюють гормональний фон, щоб запобігти вагітності. Після припинення приймання протизаплідних таблеток здатність завагітніти зазвичай відновлюється протягом кількох тижнів або місяців, залежно від індивідуальних особливостей організму.
Протизаплідні таблетки потрібно приймати без перерви
Протизаплідні таблетки не завжди потрібно приймати без перерви. Під час прийому комбінованих протизаплідних таблеток (КОК) через кожні 21 день прийому необхідно робити тижневу перерву. Оральні контрацептиви випускаються в упакуваннях, розрахованих на 28-денний цикл, де кожна таблетка відповідає одному дню. Деякі виробники випускають упакування, що містять 21 активну таблетку з гормоном, і сім неактивних (плацебо) або 24 активні та 4 неактивні таблетки. Під час прийому неактивних таблеток відбувається менструальноподібна кровотеча.
Існують схеми, за яких активні таблетки приймають протягом більш тривалого періоду (наприклад, 3 місяці поспіль) з подальшою короткою перервою. Міні-пілі приймаються безперервно для підтримки стабільного рівня гормонів в організмі.
Протизаплідні таблетки під час менопаузи не потрібні
При настанні менопаузи завагітніти можна, тому відмовлятися від контрацепції не варто. Проте вживання протизаплідних таблеток у період менопаузи може приховувати її симптоми, ускладнюючи визначення початку. Тому з наближенням віку менопаузи бажано перейти на бар'єрну контрацепцію (наприклад, презервативи). Також можна використовувати негормональні методи контрацепції до повного припинення менструацій.
Протизаплідні таблетки викликають молочницю
Гормональні контрацептиви не спричиняють молочницю (кандидоз), проте можуть сприяти її розвитку. Гормони, що містяться в протизаплідних засобах, можуть впливати на природну мікрофлору піхви та створювати умови для росту грибків роду Candida, що спричиняють молочницю.
У разі симптомів молочниці (свербіж, печіння, білі сирні виділення) важливо усунути фактори ризику, що сприяють її розвитку (часте вживання антибіотиків, стрес, носіння синтетичної спідньої білизни). Також рекомендується обговорити з гінекологом можливе коригування методу контрацепції (інший вид контрацептивних засобів з нижчими дозами гормонів або альтернативні методи запобігання вагітності).
Інші побічні ефекти від приймання протизаплідних таблеток включають нудоту і біль у шлунку (гормони, що містяться в препаратах, можуть подразнювати слизову оболонку шлунку), головний біль, дратівливість, виділення між менструаціями). Якщо ці симптоми не минають через кілька тижнів після початку прийому оральних контрацептивів, рекомендується обговорити корекцію методу контрацепції з лікарем.
Протизаплідні таблетки шкідливі для дівчат, які не народжували
Протизаплідні таблетки не є шкідливими для дівчат, що ще не народжували, проте лікарі не рекомендують їх пити до 16 років (до повного природного налагодження менструального циклу). Дівчатам віком від 16 років, які ще не народжували, пероральні контрацептиви можуть допомогти відрегулювати цикл, зменшити болі під час місячних, покращити стан шкіри.
Протизаплідні таблетки застосовують для лікування гінекологічних захворювань
Протизаплідні таблетки можуть використовуватися для лікування і профілактики ендометріозу, міоми, аменореї (відсутності менструацій), дисменореї (болісних місячних). Також є докази ефективності оральних контрацептивів у зниженні ризику виникнення раку яєчників, гіперплазії ендометрія.
Протизаплідні таблетки застосовують для лікування полікістозу (гормони, що містяться в контрацептивах, не зменшують наявні кісти яєчників, проте перешкоджають овуляції та появі більшої кількості кіст, полегшують симптоми захворювання). Також протизаплідні пігулки використовують у разі маткових кровотеч, пригнічуючи розростання ендометрія, зменшуючи менструальні виділення та знижуючи ризик розвитку анемії. Крім того, протизаплідні таблетки зменшують прояви симптомів ПМС (болю в животі, грудях, головного болю під час місячних, перепадів настрою, дратівливості).
Протизаплідні таблетки впливають на лібідо
Гормональні контрацептиви можуть впливати на сексуальне бажання. У деяких жінок під час вживання протизаплідних таблеток відбувається зниження лібідо, оскільки КОК знижують рівень тестостерону, що відповідає за сексуальний потяг. Якщо спочатку рівень тестостерону в жінки низький, оральні контрацептиви можуть додатково знизити його.
Зниження лібідо у жінок також може бути пов'язане зі стресом, проблемами зі щитовидною залозою, діабетом, психологічним дискомфортом у стосунках із партнером. Якщо зменшення сексуального бажання відбувається на тлі використання пероральних контрацептивів, може бути рекомендовано зміну виду контрацепції або призначено препарати, що підвищують рівень тестостерону.
Протизаплідних таблеток, що підвищують лібідо, немає. Проте вживання гормональних контрацептивів може позитивно впливати на сексуальне бажання жінки через зменшення стресу від можливості завагітніти або полегшення передменструальних симптомів.
Протизаплідні таблетки та алкоголь несумісні
Доказів впливу алкоголю на ефективність протизаплідних таблеток немає. Якщо сталася блювота після вживання алкоголю, рекомендовано прийняти ще одну протизаплідну таблетку, оскільки попередня може не засвоїтися.
Протизаплідні таблетки в разі куріння неефективні
Протизаплідні таблетки залишаються ефективними в разі паління, проте прийом обмежений віком. Приймати оральні контрацептиви не рекомендується жінкам віком від 35 років, які палять, оскільки паління в поєднанні з гормональною контрацепцією може значно збільшити ризик побічних ефектів (тромбозу, інсульту, серцево-судинних захворювань).
Протизаплідні таблетки при цукровому діабеті заборонені
Протизаплідні таблетки не заборонені при цукровому діабеті, але їх використовують під наглядом лікаря. Комбіновані оральні контрацептиви не підійдуть жінкам із діагнозом цукровий діабет, які курять, мають ожиріння або гіпертонію (через підвищений ризик венозної тромбоемболії, інфаркту міокарда та інсульту). Міні-пілі вважаються безпечним варіантом для жінок із цукровим діабетом будь-якого віку з ускладненнями або без них.
Протизаплідні таблетки під час ГВ не приймають
Протизаплідні таблетки можна приймати під час годування груддю. Комбіновані оральні контрацептиви не рекомендується приймати в перші шість місяців після пологів, оскільки естроген може знизити кількість грудного молока.
Міні-пілі вважаються безпечними для використання під час грудного вигодовування. Препарати не впливають на кількість молока і запобігають вагітності на 87-99,7%. Починати прийом міні-пілі можна через шість-вісім тижнів після пологів.
Протизаплідні таблетки й антибіотики несумісні
Антибіотики не впливають на ефективність протизаплідних таблеток. Винятком є рифаміцин й аналоги (рифампіцин, рифабутин, рифапентин), який використовується для лікування туберкульозу, туберкульозного менінгіту і деяких інших інфекцій (атипових мікобактеріозів, бруцельозу, лепри, легіонельозу, стафілококової інфекції). Рифаміцин може знижувати рівень гормонів у крові, що робить оральні контрацептиви менш ефективними. При призначенні рифаміцину рекомендується використовувати додатковий метод контрацепції (наприклад, презерватив) на період лікування і протягом семи днів після завершення курсу терапії.
Протизаплідна таблетка після статевого акту допомагає не завагітніти
Протизаплідні таблетки екстреної контрацепції можуть допомогти запобігти вагітності, якщо їх прийняти протягом 72-120 годин після статевого акту. Ефективність препаратів екстреної контрацепції залежить від часу прийому — щошвидше після сексу, то краще.
Таблетка екстреної контрацепції може запобігти вагітності у понад 95% випадків. Екстрену контрацепцію застосовують у разі незахищеного статевого контакту, сумнівів щодо ефективності інших контрацептивів або їх неправильного використання, у разі сексуального насильства. Після використання екстреної контрацепції рекомендується пройти гінекологічний огляд, щоб упевнитися у відсутності вагітності та можливих побічних ефектів).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Згідно з Постановою КМУ №236 від 17 березня 2023 року гормональні протизаплідні засоби, зокрема препарати екстреної контрацепції, є рецептурними препаратами і відпускаються за рецептом. Без рецепта ліки можуть придбати жителі областей у зоні активних бойових дій або громадяни, які перебувають в окупації (оточенні).
Немає необхідності пити протизаплідні таблетки, якщо стоїть спіраль — засіб є надійним контрацептивом. Проте гінеколог може рекомендувати вживання протизаплідних таблеток разом зі спіраллю в разі гормональних збоїв, ендометріозу, нерегулярних або болісних менструацій, для полегшення симптомів ПМС, боротьби з акне або надлишковим ростом волосся (гірсутизмом).
Змінювати протизаплідні таблетки в середині циклу можна за рекомендацією лікаря. Перехід на інший препарат у середині циклу може спричинити гормональний дисбаланс, що здатен призвести до міжменструальних кровотеч і зниження ефективності контрацепції. Якщо є необхідність змінити препарат, лікар підбере схему переходу, щоб мінімізувати ризики.
Змінювати час приймання протизаплідних таблеток можна, проте тактика зміни часу залежатиме від виду прийнятих гормональних контрацептивів. Для зміни часу прийому КОК необхідно прийняти нову дозу не пізніше, ніж 24 години після попередньої. Наприклад, для перенесення часу з десятої ранку на дев'яту ранку необхідно прийняти таблетку в новий час, починаючи з наступного дня, а для переходу з десятої ранку на п'яту вечора необхідно прийняти одну дозу о десятій ранку, а наступну — о п'ятій вечора. При прийомі міні-пілі, які мають коротке «вікно» дії (до 3 годин), зміна часу має бути більш поступовою. Наприклад, для переміщення часу прийому з десятої ранку на п'яту вечора необхідно наступного дня після звичного прийому прийняти препарат о 12-й годині, а потім поступово (щодня) збільшувати інтервал до досягнення нового бажаного часу.
Протизаплідні таблетки при варикозі використовують обережно. КОК можуть збільшувати ризик тромбоутворення, оскільки естроген, що міститься в них, знижує кровотік у кровоносній системі, чинить розслаблювальну дію на стінки вен і затримує рідину. Таким чином, стан у разі варикозу може погіршитися, особливо за наявності супутніх факторів ризику (куріння, спадкової схильності до тромбоутворення). Жінкам з варикозним розширенням вен рекомендується використовувати оральні контрацептиви, що містять тільки прогестин (міні-пілі) або інші методи контрацепції (бар'єрний, внутрішньоматкова спіраль).