Читати 1 хвилину
Все про грудне вигодовування або як правильно годувати дитину
1. Що таке грудне молоко?
2. Як виробляється грудне молоко?
3. Який склад грудного молока?
4. Чим корисне грудне молоко?
5. Яке на смак грудне молоко?
6. Як підготуватися до грудного вигодовування ще до пологів?
7. Чи потрібно мити соски під час грудного вигодовування?
8. Як почати грудне вигодовування?
9. Як правильно прикладати дитину до грудей?
10. Які є позиції для годування грудьми?
11. Як виглядає жирне грудне молоко?
12. Яка частота та тривалість грудного вигодовування?
13. Як правильно зціджувати грудне молоко руками?
14. Як користуватися молоковідсмоктувачем?
15. Скільки молока має зціджуватися за раз?
16. Що буде, якщо не зціджувати молоко та не годувати?
17. Як зберігати грудне молоко?
18. Скільки зберігається грудне молоко за кімнатної температури?
19. Як заморозити грудне молоко?
20. Як розморожувати грудне молоко?
21. Як підігріти грудне молоко?
22. Що не можна під час грудного вигодовування?
23. За який час груди наповнюються молоком після їди?
24. Як допомогти дитині при коліках на ГВ?
25. Чому болять соски під час годування грудьми?
26. Чи можна годувати грудьми за підвищеної температури?
27. Що робити, якщо мало молока під час ГВ?
28. Як годувати грудьми в громадських місцях?
29. Як довго годувати грудьми?
30. Як завершити грудне вигодовування?
31. Коли відновлюються груди після припинення годування?
32. Що робити, якщо я не хочу годувати грудьми?
1
Що таке грудне молоко?
Грудне молоко — це унікальне та індивідуальне харчування для немовлят, яке виробляється молочними залозами після народження дитини. Воно є безпечним, нешкідливим і забезпечує немовлят всією необхідною енергією та поживними речовинами в перші місяці життя, а також містить антитіла, які допомагають захистити їх від багатьох поширених дитячих хвороб.
2
Як виробляється грудне молоко?
Жіночі груди починають готуватися до годування немовляти ще під час його виношування. Під дією гормонів пролактину й окситоцину, рівень яких зростає на пізніх термінах вагітності, починається лактогенез — процес становлення лактації (вироблення грудного молока). Під час виношування плоду відбувається розростання та розгалуження проток у молочних залозах, тому груди набувають більших розмірів, стають налитими та чутливими.
Впродовж перших кількох днів після народження дитини організм матері виробляє молозиво — густу жовтувату рідину, багату поживними речовинами, так зване «попереднє молоко». Молозиво має багато корисних властивостей, зокрема антитіла, які зміцнюють імунну систему дитини та допомагають боротися з інфекцією.
Через три-чотири дні після вироблення молозива починається вироблення зрілого грудного молока. Смоктання дитиною стимулює приплив молока до сосків. Обсяги вироблення молока регулюватимуться відповідно до апетиту дитини та частоти її годування (чим більше дитина їсть — тим більше виробляється молока).
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
3
Який склад грудного молока?
Грудне молоко забезпечує повноцінне харчування для немовлят: воно містить майже ідеальне поєднання вітамінів, білків і жирів, необхідних для росту та розвитку дитини. Також грудне молоко містить антитіла (вироблені імунною системою матері), які допомагають дитині протистояти вірусам та бактеріям.
Грудне молоко має багатокомпонентний хімічний склад, який перевищує за своєю цінністю всі стандартні продукти (наприклад, дитячі молочні суміші). До складу материнського молока входять:
- вода. Позбавляє дитину від потреби в додатковій рідині;
- корисні жири. Швидко засвоюються немовлям, сприяють правильному розвитку мозку та зору;
- вуглеводи. Відіграють важливу роль для розвитку центрально-нервової системи дитини, а також сприяють виробленню корисних бактерій у кишечнику;
- білки. У складі грудного молока всього один відсоток білків, які слугують базою для росту та розвитку дитячого організму. Надлишок білка може негативно вплинути на нирки та порушувати процеси метаболізму;
- мікроелементи. У грудному молоці міститься безліч вітамінів, мінералів та інших корисних елементів, які позитивно впливають на розвиток немовляти.
Склад грудного молока не є стабільним і регулярно змінюється. На його склад впливають різні чинники, включно з часом доби (вдень консистенція густіша, ніж уночі), температурою повітря (за підвищеної температури довкілля молоко більш рідке). Якісно-кількісні характеристики грудного молока безпосередньо залежать від харчування матері-годувальниці, тому вона повинна отримувати достатню кількість корисних компонентів разом з їжею. Суворо забороняється вживати жирні та гострі страви. Також важливо відмовитися від алкоголю та куріння.
4
Чим корисне грудне молоко?
У перші шість місяців життя дитини грудне молоко є повноцінним джерелом харчування та рідини, необхідним для її росту та розвитку. Позитивні властивості грудного вигодовування:
- грудне молоко містить особливі ферменти, які забезпечують нормальне травлення та дають змогу дитині в майбутньому вводити у свій раціон нові продукти харчування;
- під час годування грудьми виділяється гормон окситоцин, який допомагає зняти стрес і заспокоїти дитину;
- зміцнює імунну систему та підвищує її здатність чинити опір різним хвороботворним впливам (оскільки грудне молоко містить антитіла та стовбурові клітини);
- материнське молоко містить антигени, які створюють захисний бар'єр від алергічної реакції на харчові продукти.
Усі корисні компоненти грудного молока всмоктуються через слизову оболонку шлунка та посилюють захисні функції організму дитини. Грудне молоко — це персоналізована їжа: воно змінюється відповідно до потреб дитини в міру її зростання.
5
Яке на смак грудне молоко?
Грудне молоко має солодкуватий смак. За зміни раціону харчування матері, яка годує груддю, смакові якості змінюються, тому жінка має ретельно продумувати своє меню.
6
Як підготуватися до грудного вигодовування ще до пологів?
Під час вагітності груди починають змінюватися: сосок і ареола збільшуються та темніють, молочні залози стають більшими, також можуть набрякнути вени під шкірою та з'явитися розтяжки (через стрімкий ріст і розтягнення шкіри). Рекомендації, які допоможуть підготуватися до грудного вигодовування:
- за сухості шкіри грудей і розтяжок можна використовувати зволожувальний крем або олію, уникаючи ареоли й ділянки сосків;
- не можна мити груди милом та агресивними косметичними засобами, вони сушать соски;
- уникайте тертя сосків і ареоли губкою або рушником, щоб не пошкодити їх;
- носіть відповідний бюстгальтер (він не повинен стискати і стягувати груди, також він має бути з натуральних тканин).
За виділення грудного молока на останніх місяцях вагітності потрібно використовувати спеціальні прокладки для грудей, щоб запобігти подразненню шкіри молочних залоз і сосків. Також перевірте, чи добре розвинені ваші соски: стисніть ареолу та переконайтеся, що сосок не згладжується або не втягується. За плоских або втягнутих сосків необхідна консультація мамолога або фахівця з лактації.
7
Чи потрібно мити соски під час грудного вигодовування?
Мити соски перед годуванням грудьми не потрібно, оскільки на молочних залозах і шкірі навколо сосків утворюються корисні бактерії. Корисні бактерії допомагають запобігти виникненню інфекцій у грудях матері.
8
Як почати грудне вигодовування?
Дуже важливим періодом для матері та новонародженої дитини є тілесний контакт одразу після пологів. Під час першого контакту немовля саме робить перші кроки до грудного вигодовування: воно шукає груди та в нього виробляється смоктальний рефлекс. Після народження дитини в медичному закладі лікарі допоможуть налагодити режим годування грудьми та розкажуть, як доглядати за новонародженою дитиною.
9
Як правильно прикладати дитину до грудей?
Годування дитини — це навичка, якої потрібно навчитися. Посібник з прикладання дитини до грудей:
- Прикладіть дитину до грудей і зафіксуйте її тіло так, щоб її ніс був на рівні соска.
- Дозвольте голові дитини трохи відкинутися назад, щоб її верхня губа могла торкнутися соска, і вона могла широко відкрити рот.
- Підборіддя дитини має щільно торкатися грудей, а її ніс не повинен бути перекритий грудьми, тому жінка повинна підтримувати їх пальцями. Рот має бути широко відкритий, над верхньою губою дитини має бути більше темної шкіри сосків, ніж під нижньою губою.
Правильне грудне вигодовування допомагає запобігти колікам у дитини (необхідно мінімізувати захоплення повітря ротом дитини під час годування). Також правильне прикладання до грудей може позбавити від болю та тріщин на сосках.
10
Які є позиції для годування грудьми?
Прикладання до грудей — це позиція матері та дитини під час годування (як дитина розташовується біля грудей). Під час годування жінці та дитині має бути зручно та комфортно. Нижче описані поширені пози для грудного вигодовування.
Положення колиски
Покладіть дитину на бік, головою на згин ліктя та притисніть до свого тіла. Інша рука може підтримувати голову та шию дитини або притримувати груди (направляти сосок).
Футбольна позиція
Прийміть зручну позу на стільці (кріслі) та покладіть дитину під груди, щоб її ніжки були під пахвою. Вирівняйте спину дитини вздовж передпліччя, щоб тримати її, як футбольний м'яч, підтримуючи голову та шию в долоні. Положення підходить під час відновлення після кесаревого розтину, оскільки дає змогу захистити живіт від тиску дитиною.
Положення лежачи на боці
Ляжте на бік головою на подушку та притисніть до себе дитину. Прикладіть дитину до грудей, підтримуючи її голову та шию вільною рукою, щоб вона не напружувалася під час годування.
Перехресне положення колиски
Сядьте прямо в крісло з підлокітниками та тримайте дитину на згині руки, який знаходиться навпроти грудей. Однією рукою підтримуйте голову дитини, іншою — обхопіть груди.
Відкинувшись назад
Відкиньтеся назад (наприклад, на спинку дивана) та забезпечте собі хорошу підтримку голови та плечей. Дозвольте дитині прийняти будь-яку зручну для неї позу, простежте, щоб її щока щільно прилягла до грудей. Допоможіть дитині захопити груди.
11
Як виглядає жирне грудне молоко?
Жирність грудного молока може варіюватися залежно від багатьох чинників, здебільшого від харчування жінки та кількості вироблення молока. За зовнішнім виглядом — чим густіше та жовтіше молоко, тим вища його жирність, і навпаки — рідке біле або напівпрозоре молоко свідчить про низький відсоток жирності. Під час зціджування жирне молоко стікає повільніше і залишає жирові відкладення на стінках ємності.
12
Яка частота та тривалість грудного вигодовування?
У перші кілька днів життя дитину необхідно годувати за вимогою. Зазвичай кожні одну-три години вдень і вночі. У міру того як дитина росте, вона може витримувати більше часу між годуваннями.
Новонароджені можуть смоктати одну або обидві груди від 20 до 40 хвилин. У міру того, як діти стають старшими та досвідченішими в грудному вигодовуванні, їм може знадобитися близько 5-10 хвилин з кожного боку.
13
Як правильно зціджувати грудне молоко руками?
Зціджування молока означає вилучення молока з грудей, щоб його зберігати та за необхідності годувати дитину з пляшечки (наприклад, за тимчасової відсутності матері або за проблем у немовляти з захопленням соска). Зціджувати грудне молоко можна вручну або за допомогою електричного чи ручного молоковідсмоктувача. Етапи зціджування молока руками:
- Ретельно вимийте руки теплою водою (прикладати до грудей холодні руки не можна).
- Нагрійте груди теплими руками або рушником, можна зробити легкий масаж (для посилення припливу молока та розслаблення шкіри молочних залоз).
- Зручно сядьте та трохи нахиліться вперед.
- Приступайте до зціджування молока: рукою обхопіть ареолу, водночас великий палець розташовується зверху, а інша долоня — знизу, та стискайте груди. Має бути так: натиснути, стиснути та відпустити.
Зціджувати потрібно обидві груди однаково. Грудне молоко необхідно збирати в стерильну ємність.
14
Як користуватися молоковідсмоктувачем?
Перед використанням молоковідсмоктувача необхідно простерилізувати всі його комплектуючі, а також вимити руки і груди теплою водою. Важливо правильно встановити апарат на груди: молоковідсмоктувач має щільно прилягати до шкіри, а сосок має бути в центрі чаші.
При використанні ручного або електричного молоковідсмоктувача ознайомтеся з інструкцією. Зціджування не повинно завдавати болю чи дискомфорту.
15
Скільки молока має зціджуватися за раз?
Кількість зціджуваного молока залежить від індивідуальних особливостей жінки та віку дитини. До годування дитини не варто зціджувати більше 100 мл. Усе залежить від фізіології жінки, апетиту малюка та індивідуальної ситуації.
16
Що буде, якщо не зціджувати молоко та не годувати?
Якщо не зціджувати грудне молоко та не годувати дитину грудьми, молоко зникне впродовж семи-десяти днів після пологів (гормональний фон жінки відновитися до рівня, який був до вагітності). За дискомфорту та болю в грудях у період згасання лактації необхідно звернутися до мамолога, гінеколога або фахівця з ГВ, щоб уникнути ускладнень (наприклад, маститу).
17
Як зберігати грудне молоко?
Зберігати грудне молоко необхідно в стерильних ємностях, які герметично закриваються, запобігаючи потраплянню мікробів і сторонніх запахів. Рекомендується відмовитися від пластикової тари, перевагу слід віддати склу або спеціальним ємностям для грудного молока.
Одна порція має становити приблизно 60-120 мілілітрів. Важливо дотримуватися умов зберігання грудного молока.
18
Скільки зберігається грудне молоко за кімнатної температури?
Кімнатна температура — це 16-29°С. Грудне молоко поза холодильником можна зберігати не більше ніж чотири години.
19
Як заморозити грудне молоко?
Зберігання жіночого молока в морозильній камері за температури -18°C і нижче допускається до шести місяців. Важливо заморожувати продукт у спеціальній ємності (призначеній для низьких температур) і наповнювати її на третину, оскільки під час заморожування молоко розширюється. Заморожувати продукт необхідно відразу після зціджування.
20
Як розморожувати грудне молоко?
Під час розморожування грудного молока необхідно дотримуватися деяких правил, щоб воно залишалося безпечним і корисним для дитини. Правила розморожування грудного молока:
- розморожувати можна в холодильнику (зазвичай займає близько 12 годин) або помістивши під струмінь теплої води (температура води має бути не вище 37 °C);
- розморожене грудне молоко можна зберігати не більше двох годин за кімнатної температури та не більше 24 годин у холодильнику;
- не можна розморожувати та розігрівати заморожене грудне молоко в мікрохвильовій печі або в киплячій воді (негативно впливає на поживні та захисні властивості грудного молока).
Повторно заморожувати грудне молоко категорично не можна. Запах охолодженого або розмороженого грудного молока може відрізнятися від свіжого, що зумовлено дією ліпази (ензиму, який розщеплює жири на жирні кислоти, запобігаючи росту небезпечних бактерій).
21
Як підігріти грудне молоко?
Підігріти грудне молоко можна, помістивши пляшечку або пакет у посудину з теплою водою на кілька хвилин (поки продукт не нагріється до температури 37°C). Можна використовувати спеціальний підігрівач для пляшечок. Не можна гріти молоко в мікрохвильовій печі, щоб уникнути перегріву та втрати його корисних властивостей.
22
Що не можна під час грудного вигодовування?
Немає суворої дієти при годуванні грудьми. Найголовніше при ГВ — включити в раціон харчування найрізноманітніші та найкорисніші продукти та стежити за реакцією немовля. Під час грудного вигодовування категорично не можна вживати:
- алкоголь;
- деякі види риби та морепродуктів (наприклад, рибу-меч, королівську макрель і кахельну рибу, оскільки вони можуть містити ртуть або інші забруднювачі);
- фастфуд (містить багато насичених жирів і трансжирів).
З обережністю необхідно вживати кофеїн під час ГВ, оскільки він може збудити нервову систему дитини та порушити її сон. Їжа на основі пшениці (зокрема глютену) поживна, але підходить не всім, тому дуже важливо стежити за реакцією немовля. У дітей з алергією на глютен можуть виникнути проблеми з травленням (закрепи, кривавий кал, біль у животі).
З обережністю слід приймати будь-які медикаментозні препарати, зокрема оральні контрацептиви, оскільки їхні компоненти передаються дитині з грудним молоком. Для підбору безпечних засобів контрацепції в період лактації жінкам необхідна консультація гінеколога.
23
За який час груди наповнюються молоком після їди?
Оновлення молока відбувається кожні дві-три години після спустошення грудної залози. Коли груди наповнюються молоком, вони важчають, набрякають, а іноді молоко з сосків може мимовільно підтікати.
24
Як допомогти дитині при коліках на ГВ?
Кольки у дітей — це напади болю в животі, які зумовлені формуванням шлункових ферментів і можуть виникати всього на кілька хвилин на день, а можуть тривати годинами. Вони починаються на другому-третьому тижні життя малюка та тривають приблизно впродовж перших трьох місяців. Симптоми кольок у дитини:
- плач;
- примхливість і виражене занепокоєння;
- неспокійне смикання ніжками;
- притискання колін до живота;
- здуття живота;
- відмова від годування;
- поганий сон.
За кольок у дитини необхідно звернутися до педіатра за консультацією. Лікар дасть рекомендації, як діяти, щоб допомогти малюкові, за необхідності підбере ефективні засоби для зменшення болю та виведення газів з кишечника.
Щоб зменшити напади болю в дитини під час кольок, необхідно дотримуватися деяких рекомендацій. Рекомендації дій за кольок у дитини на ГВ:
- під час годування голівку малюка необхідно тримати трохи піднятою;
- стежити за тим, щоб немовля правильно захоплювало ареол соска (з грудним молоком не повинно потрапляти повітря);
- після годування малюка слід підняти у вертикальне положення та притиснути животиком до своїх грудей (дитина може відригнути — і так вийде повітря, що потрапило в стравохід під час годування).
Щодня потрібно викладати немовля на животик, що сприятиме поліпшенню травлення. За підвищеного газоутворення та утруднення дефекації використовувати газовідвідну трубочку можна лише за призначенням лікаря. Також не можна самостійно давати дитині будь-які лікарські препарати, включно зі спазмолітиками, вітрогонними засобами, пробіотиками.
25
Чому болять соски під час годування грудьми?
Шкіра навколо сосків і самі соски дуже ніжні, тому будь-який подразнювальний фактор може викликати больові відчуття. Біль у сосках у жінок часто з'являється в перші дні годування та за правильного підходу зникає. Причини болю в сосках під час годування грудьми:
- надмірна активність дитини під час вигодовування;
- особливості сосків (занадто тугі, плоскі або втягнуті);
- недостатній догляд за грудьми під час годування малюка.
Тріщини на сосках можуть з'явитися за неправильного прикладання малюка до молочних залоз. За наявності тріщин на сосках необхідно звернутися до лікаря для підбору медичних препаратів для їх лікування.
26
Чи можна годувати грудьми за підвищеної температури?
Підвищення температури тіла у матері, яка годує, може свідчити про запальний процес в організмі, тому насамперед їй необхідно звернутися до лікаря для діагностики та виявлення причини лихоманки. Тимчасово припинити годування дитини грудним молоком доведеться за гострих інфекційних захворювань і приймання ліків, несумісних із ГВ (наприклад, антибіотиків, кортикостероїдів).
Грудне вигодовування призупиняється до повного одужання матері та скасування ліків. Для збереження лактації потрібно постійно зціджувати грудне молоко кожні дві чи дві з половиної години.
27
Що робити, якщо мало молока під час ГВ?
Лактацію можна збільшити за допомогою частих годувань і правильного харчування матері. Способи збільшення лактації:
- збільшити частоту годування грудьми (стимулює виділення гормонів, що впливають на кількість молока);
- зціджувати грудне молоко між годуваннями;
- годувати обома грудьми;
- калорійно харчуватися (матері-годувальниці рекомендується вживати на 300-400 калорій більше, ніж зазвичай, дотримуючись повноцінного раціону).
Також можна робити масаж грудей, приймати теплий душ. На лактацію впливає вживання рідини (необхідно випивати близько двох літрів рідини на добу, наприклад, води, чаю, молока).
За недостатньої кількості грудного молока можуть допомогти препарати для підвищення лактації, що стимулюють вироблення гормону пролактину. Препарати можна пити строго за призначенням лікаря.
28
Як годувати грудьми в громадських місцях?
У перші кілька днів життя дитини матері віддають перевагу годування грудьми тільки в комфортних місцях, переважно вдома. Однак у міру зростання дитини і після звикання до процесу лактації можуть виникнути випадки годування в громадських місцях. Деякі правила, як годувати грудьми в громадських місцях:
- Відчувайте себе комфортно за грудного вигодовування в громадських місцях. Грудне вигодовування — природний фізіологічний процес, який необхідний дитині.
- Знайте свої права. Просити жінку-годувальницю покинути громадське місце (кафе, магазин або громадський транспорт) — незаконно.
- Плануйте місце заздалегідь. Перед виходом на вулицю подумайте про те, як і де годувати грудьми.
- Обирайте зручний одяг і бюстгальтер, призначений для грудного вигодовування.
Можна використовувати спеціальні дитячі слінги, які дають змогу погодувати дитину, поки вона в ньому. Також можна подумати про накидку (деякі матері почуваються комфортніше, накриваючи груди накидкою для годування грудьми).
29
Як довго годувати грудьми?
Лікарі, зокрема Американська академія педіатрії (AAP) та Американський коледж акушерів і гінекологів, настійно рекомендують грудне вигодовування (без суміші, соку та води) впродовж шести місяців. Після введення інших продуктів рекомендується продовжувати годування грудьми протягом першого року життя дитини.
30
Як завершити грудне вигодовування?
Малюк має отримувати материнське молоко протягом першого півроку життя як основне харчування, а після шести місяців вводиться прикорм і частота ГВ зменшується. Завершення грудного вигодовування має бути комфортним для матері та дитини, а тому поступовим і без стресу.
Щоб знизити вироблення молока, потрібно обмежити прикладання дитини до грудей. Для ситості малюка необхідно до завершення ГВ вводити в раціон безліч різноманітних і корисних продуктів. Правила введення прикорму слід обговорити з педіатром.
31
Коли відновлюються груди після припинення годування?
Груди складаються зі сполучної, залозистої та жирової тканин. Під час вагітності (під дією естрогену, пролактину та прогестерону) співвідношення тканин у грудях починає змінюватися та залозистої стає більше. Молочні протоки розширюються, кровотік збільшується і, відповідно, груди ростуть у розмірах. Крім того, схильні до видимих змін соски: вони можуть потемніти, витягнутися, а ареоли стати більшими.
Відновлення молочних залоз після годування дитини відбувається індивідуально. Деяким жінкам після повного припинення ГВ потрібно близько трьох місяців, щоб груди повернулися до свого звичного стану. У інших жінок молочні залози можуть втратити свою пружність і обвиснути, що пов'язано з ослабленням і розтягуванням зв'язок, які підтримують тканину грудей. Всі зміни можна коригувати за допомогою малоінвазивних пластичних операцій з підтяжки грудей і корекції ареол.
32
Що робити, якщо я не хочу годувати грудьми?
Годувати грудьми чи ні — це вибір кожної жінки. Грудне вигодовування має безліч переваг для дитини та матері. Щоб підібрати харчування (молочні суміші) для новонародженої дитини, необхідно звернутися до педіатра.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Черкаси
ОН Клінік Черкаси
вул. Чехова, 43
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 18:00;
Нд: 9:00 - 15:00
Консультація лікаря-гінеколога по вигодовуванню грудьми
Інші статті на тему
Схожі статті:
Коментарі
Ганна
4 тижні тому
Добрий день. Через скільки часу після завершення ГВ перегорає грудне молоко?
Відповісти
Ткаченко Елла Олегівна
Ганна
4 тижні тому
Добрий день. Лактація та її завершення у кожної жінки відбувається індивідуально. В одних жінок вироблення грудного молока може припинитися через кілька днів, в інших — через кілька місяців. За наявності ущільнень, дискомфорту в грудях або підвищення локальної температури (відчуття тепла в ділянці молочних залоз) важливо звернутися до мамолога за консультацією.
Валентина
1 місяць тому
Добрий день. Як пропадає грудне молоко, які симптоми завершення лактації?
Відповісти
Ткаченко Елла Олегівна
Валентина
1 місяць тому
Добрий день. Під час природного завершення лактації, яке відбувається шляхом поступового скорочення годування дитини грудьми, зменшується вироблення грудного молока. Жінка може відчувати, що її груди більше не набухають, як раніше, а також зменшилися в розмірах.
Тетяна
1 місяць тому
Доброго дня. Через скільки після пологів починаються місячні?
Відповісти
Ткаченко Елла Олегівна
Тетяна
1 місяць тому
Доброго дня. Початок місячних після пологів повністю залежить від гормонального фону. У жінок, які не годують груддю, менструація після пологів, як правило, відновлюється в середньому через два-чотири місяці. У жінок, які годують грудьми, місячні можуть бути відсутні протягом року. Під час лактації в організмі жінки виробляється гормон пролактин (що відповідає за вироблення грудного молока), який загальмовує функцію яєчників: фолікул не дозріває, овуляція не відбувається, менструація відсутня.
Влада
1 місяць тому
Доброго дня. Як зробити, щоб пропало грудне молоко, які народні засоби існують для припинення лактації?
Відповісти
Ткаченко Елла Олегівна
Влада
1 місяць тому
Доброго дня. Припинити вироблення грудного молока можна природним шляхом або за допомогою медикаментозних препаратів. Природне зниження лактації включає скорочення кількості та обсягу годувань дитини. Зменшити приплив молока лікарськими препаратами слід строго за призначенням лікаря. Самолікування або застосування засобів народної медицини може спровокувати ускладнення (лактостаз — застій молока і мастит — запалення молочних залоз).
Ірина
1 місяць тому
Доброго дня. Що робити, щоб прибувало молоко?
Відповісти
Ткаченко Елла Олегівна
Ірина
1 місяць тому
Доброго дня. Лактація — це процес вироблення молочними залозами грудного молока. Як правило, при налагодженні лактації кількість грудного молока відповідає потребам конкретної дитини. Посилити лактацію можна в домашніх умовах. Способи стимулювання лактації: часте прикладання немовляти до грудей (кожні дві-три години), зціджування молока за допомогою молоковідсмоктувача або вручну, масаж грудей і теплий душ, а також посилений питний режим. Важливо правильно харчуватися і дотримуватися здорового сну та відпочинку.