План Б, або екстрена контрацепція

План Б, або екстрена контрацепція
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 22 April 2021 | Перегляди 8632
Незахищений секс — це ризик небажаної вагітності та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.

І якщо інфікуванню постфактум запобігти не можна, то щодо вагітності є перевірений план дій.

Що таке екстрена контрацепція

Як і інші контрацептиви, екстрена контрацепція — це засіб контролю над народжуваністю. Різниця між ними полягає в тому, що ЕК застосовується постфактум після незахищеної інтимної близькості.

За даними ВООЗ, екстрена контрацепція здатна запобігти 95% випадків вагітності, якщо скористатися нею в перші 5 днів після незахищеного сексу.

Водночас лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Маріуполь» Пузако Наталія Геннадіївна застерігає:

«Екстрена контрацепція в більшості випадків ефективна, проте покладатися тільки на неї не варто. Набагато краще запобігає вагітності використання презерватива або регулярний прийом протизаплідних засобів».

Коли потрібна екстрена контрацепція

Навіть з назви очевидно, що екстрена контрацепція призначена для екстрених ситуацій, але не для постійного використання.

До таких випадків належать:

  • незапланований статевий акт без контрацепції;
  • вчасно неперерваний статевий акт;
  • розрив презерватива або зісковзування в піхву;
  • порушення прийому оральних і комбінованих контрацептивів;
  • сексуальне насильство, коли для жінки існує ризик вагітності.

Шмаргович Надія Степанівна, лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Ужгород», стверджує:

«Екстрена контрацепція може бути застосована для всіх жінок репродуктивного віку для запобігання небажаної вагітності. І хоча абсолютних протипоказань, як і вікових обмежень використання цих засобів, немає, перед прийомом ЕК варто проконсультуватися з гінекологом».

Які види екстреної контрацепції існують

Більшість видів екстреної контрацепції випускається в таблетованій формі. Розрізняють два види ЕК:

  • таблетки на гормональній основі, що містять гормон левоноргестрел;
  • негормональні препарати, у складі яких — уліпристалу ацетат.

Однак засобами екстреної контрацепції можуть бути й протизаплідні таблетки, і навіть мідьвмісна внутрішньоматкова спіраль. Ось що про це говорить лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Харків» (м. Проспект Гагаріна) Соболь Світлана Георгіївна:

«Окремі види оральних контрацептивів можуть спрацювати як екстрена контрацепція, якщо прийняти підвищену дозу препарату. Однак цей метод менш ефективний і з більшою імовірністю може викликати побічні ефекти у вигляді нудоти, тому перед його застосуванням обов'язкова консультація гінеколога. Що стосується меідбвмісної ВМС, то вона здатна замінити ЕК, якщо буде поміщена в матку в перші 5 днів після незахищеного статевого акту».

Всі види екстреної контрацепції мають різний механізм дії. Так, гормональні препарати блокують вивільнення яйцеклітин, зупиняють запліднення або перешкоджають імплантації заплідненої яйцеклітини в матці. Негормональні контрацептиви блокують дію гормонів, необхідних для зачаття. Внутрішньоматкова спіраль перешкоджає імплантації плода.

Врахуйте, що ЕК не може перервати вагітність, яка настала, або зашкодити ембріону, що вже розвивається.

Побічні ефекти використання екстреної контрацепції

Засоби екстреної контрацепції можуть викликати побічні ефекти. Про них розповідає Шегеда Вікторія Олегівна, лікар-гінеколог медичного центру «ОН Клінік Дніпро»:

«Застосування екстреної контрацепції може призвести до появи таких симптомів, як нудота, запаморочення, головний біль, підвищена втомлюваність, біль або судоми в нижній частині живота, болючість грудей, рясні менструальні кровотечі. Зазвичай ці симптоми проходять за кілька днів, але якщо самопочуття не поліпшується і ви продовжуєте відчувати сильне нездужання, це привід терміново звернутися до лікаря».

Яка екстрена контрацепція краща

Мабуть, на це питання немає відповіді, оскільки підбирати засіб ЕК потрібно індивідуально після консультації з лікарем і додаткового обстеження. Причому може знадобитися візит не тільки до гінеколога, але й до ендокринолога.

Красовська Ірина Григорівна, лікар-ендокринолог медичного центру «ОН Клінік Одеса», розповідає:

«Більшість коштів екстреної контрацепції або самі містять гормони, або впливають на їх вироблення в організмі. Щоб упевнитися в їх ефективності в разі конкретного пацієнта, бажано пройти обстеження в ендокринолога. До того ж є дослідження про те, що надлишкова маса тіла і ожиріння також впливають на ефективність такої контрацепції».

Як бачите, вибір відповідної екстреної контрацепції — досить трудомісткий процес і може відняти дорогоцінний час, якого після близькості у жінки зазвичай немає. Звичайно, можна заздалегідь пройти таке обстеження і підібрати правильний засіб «про всяк випадок», але набагато надійніше користуватися презервативом або оральними, гормональними, комбінованими контрацептивами, які для вас підібрав лікар-гінеколог.

А вам доводилося використовувати екстрену контрацепцією?

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 8 оцінок
Автор: Наталья Павлова

Інші статті на тему

Схожі статті: