Затримка місячних може бути викликана гінекологічними або ендокринними патологіями, стресом, низькою вагою чи ожирінням, прийомом лікарських препаратів. За порушення менструального циклу потрібна консультація гінеколога.
Види затримки місячних
Тривалі та часті затримки менструації виникають на фоні гормонального дисбалансу в організмі. Види затримки місячних:
- фізіологічна затримка місячних. Виникає у підлітка під час статевого дозрівання, здорової жінки на тлі гормональних змін під час вагітності, годування груддю або менопаузи;
- патологічна затримка місячних Порушення менструального циклу вказують на гінекологічні чи ендокринні захворювання.
Залежно від причини, затримка місячних може супроводжуватися головними болями, нудотою, дискомфортом під час статевих актів, тягнучими болями в області живота, частим і болючим сечовипусканням або нетриманням сечі. За появи зазначених симптомів або затримки місячних понад тиждень необхідно проконсультуватися з гінекологом для визначення причин та підбору курсу терапії.
Причини затримки місячних
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Затримка можлива через вагітність, оскільки після запліднення яйцеклітини відторгнення ендометрію (слизової оболонки матки) не відбувається і місячні не починаються. За затримки рекомендується зробити тест на вагітність, але на ранніх термінах результат може бути неточним. Якщо тест за затримки місячних негативний, необхідно записатися до гінеколога.
причини затримки місячних
Затримка може бути через недавній початок менструації у підлітка, грудне вигодовування або менопаузу (є нормальним явищем). Інші причини затримки місячних:
- хронічний фізичний чи психологічний стрес;
- недостатня вага, ожиріння чи різкі зміни ваги;
- інтенсивні фізичні навантаження (викликають зміни в гормонах щитоподібної залози та гіпофіза, що впливає на овуляцію та місячні);
- вроджені патології (синдром Тернера, нечутливість до андрогенів);
- дисфункція печінки;
- хронічні захворювання (діабет, целіакія);
- прийом або різка відмова від прийому протизаплідних препаратів;
- гінекологічні захворювання (наприклад, синдром полікістозних яєчників, поліпи матки);
- захворювання щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз);
- доброякісні або злоякісні пухлини гіпофіза;
- захворювання надниркових залоз (наприклад, гіперкортицизм, синдром Нельсона, хвороба Аддісона).
Відсутність або затримку місячних може спричинити безконтрольний прийом нейролептиків, антидепресантів, протисудомних чи хіміотерапевтичних препаратів, засобів для лікування щитоподібної залози. Також відсутність менструації може спричинити позаматкова вагітність. На позаматкову вагітність, крім затримки, вказують спазми в нижній частині живота, слабкість та запаморочення, болючість молочних залоз, нудота, біль у плечі.
Лікувати затримку місячних народними засобами або за допомогою самостійно дібраних ліків не можна через можливість посилення симптомів, прогресування гінекологічного захворювання, розвитку безпліддя.
Норма затримки місячних
Нормою вважаються 5-7 днів затримки. Можливі причини порушення менструального циклу визначаються залежно від кількості днів затримки місячних.
Норма затримки місячних | |
Кількість днів затримки менструації | Можливі причини затримки місячних |
затримка місячних 2 дні | норма |
затримка місячних 5 днів | норма, що може бути викликана стресом, інтенсивною фізичною активністю |
затримка місячних 6 днів | може бути нормою за менструального циклу тривалістю 30-31 день |
затримка місячних 7 днів | стрес, вагітність, зміна кліматичних умов, інтенсивні тренування |
затримка місячних 10 днів | вагітність, прийом або скасування прийому протизаплідних препаратів |
затримка місячних 1 5 днів (тест негативний) | гінекологічні (наприклад, міома матки) або ендокринні (гіпоактивність або гіперактивність щитоподібної залози) порушення, ожиріння |
затримка місячних 20 днів (тест негативний) | гінекологічні (недостатність яєчників) або ендокринні порушення, надмірна вага |
затримка місячних 2 місяці | пременопауза, вагітність, підлітковий вік, дисфункція яєчників, ожиріння, низька вага, грудне вигодовування |
Визначити точну причину затримки місячних зможе гінеколог після збирання анамнезу (лікар запитує про симптоми, час їх появи, вивчає історію хвороби) та гінекологічного огляду. За потреби гінеколог також направляє на лабораторні аналізи крові та сечі, УЗД органів малого таза, робить кольпоскопію та біопсію (забір клітин для дослідження).
Затримка місячних у підлітка
Перші місячні зазвичай починаються через два-три роки після початку зростання грудей та через пів року-рік після появи слизових виділень з піхви. У середньому перший менструальний цикл у дівчаток починається у 12-13 років.
Затримка місячних у підлітка вважається нормальним явищем упродовж одного-двох років після перших місячних. Нерегулярні менструації пов'язані з ановуляторними циклами (відсутністю щомісячної овуляції) через гормональну перебудову організму. За відсутності перших місячних у дівчинки-підлітка у 15 років або затримки понад рік після місячних необхідно проконсультуватись із дитячим гінекологом.
Затримка місячних через стрес
Тривалий стрес може призвести до нерегулярного циклу, мізерних місячних або відсутності менструації (аменореї). Затримка місячних через стрес пов'язана з надмірним виробленням кортизолу та його впливом на роботу гіпоталамуса (регулює функції ендокринної системи), гіпофіза та яєчників.
У нормі гіпоталамус виробляє гонадотропін-вивільняючий гормон (ГнРГ), необхідний для стимуляції гіпофіза. Після виробництва ГнРГ за допомогою вироблення фолікулостимулюючого гормону гіпофіз стимулює яєчники до вивільнення естрогену та прогестерону та розвитку яйцеклітин, а отже, до овуляції та початку місячних.
Затримка місячних через втрату або набір ваги
Нестача жирової маси, занадто обмежене споживання калорій або інтенсивні фізичні навантаження можуть спричинити нерегулярні менструації. Затримка через втрату ваги викликана збоєм або зупинкою вироблення репродуктивних гормонів. Порушення менструального циклу можуть бути пов'язані з розладами харчової поведінки: анорексією (повною або частковою відмовою від прийому їжі) або булімією (патологічним переїданням та штучно викликаною блювотою).
Затримка через набір ваги обумовлена посиленим виробленням організмом естрогену, надлишок якого впливає на частоту менструацій. Ожиріння також може призвести до порушення регуляції прогестерону та проблем із фертильністю (зачаттям дитини).
Затримка місячних через оральні контрацептиви
Комбіновані оральні контрацептиви пригнічують овуляцію за рахунок зниження вироблення в гіпофізі гонадотропінів (гормонів, що стимулюють функцію статевих залоз). За тривалого прийому гормональних препаратів розвивається синдром гіпергальмування яєчників — відсутність менструації через порушення функції гіпофіза. Правильно підібрати оральні контрацептиви та призначити схему прийому препаратів може лише гінеколог.
Збій менструального циклу може статися після припинення прийому протизаплідних пігулок, оскільки для нормалізації гормонального фону та відновлення овуляції потрібно близько трьох місяців. Після відміни прийому протизаплідних препаратів протягом кількох місяців можуть спостерігатися кров'янисті виділення між менструаціями, болючість молочних залоз, головний біль.
Порушення менструального циклу через гінекологічні захворювання
Порушення менструального циклу (затримки місячних, нерегулярність циклу, мізерні чи рясні виділення під час місячних) можуть бути спричинені патологіями матки, шийки матки, яєчників. Гінекологічні захворювання, що спричиняють порушення менструального циклу:
- міоми матки (доброякісні утворення на слизовій оболонці матки). Викликають сильні менструальні кровотечі, тривалість яких перевищує сім днів, часте та утруднене сечовипускання, тиск і біль в області тазу, закреп, біль у спині та ногах;
- поліпи матки (нарости, прикріплені до внутрішньої стінки матки, які поширюються на порожнину матки). Призводять до нерегулярних менструацій, міжменструальних кровотеч та кров'янистих виділень після менопаузи;
- ендометріоз (зростання клітин ендометрію за межами матки). За ендометріозу спостерігаються скорочені менструальні цикли (менше 28 днів), рясні виділення, болі та кровотечі під час овуляції, закреп, діарея, кров у сечі під час місячних;
- запальні захворювання органів малого таза (інфекція матки, шийки матки, фалопієвих труб чи яєчників). Стають причиною затримок місячних, лихоманки, виділень з піхви з неприємним запахом, болю внизу живота, печіння під час сечовипускання;
- синдром полікістозних яєчників (СПЯ). Характеризується збільшенням яєчників за рахунок утворення заповнених рідиною мішечків (фолікулів). СПЯ призводить до затримок або відсутності місячних, надмірного зростання волосся (через надлишок андрогенів), збільшення ваги;
- передчасна недостатність яєчників. Розвивається через збій у роботі яєчників (призводить до зниженого вироблення гормону естрогену та порушеного виробництва яйцеклітин). За недостатності яєчників можуть спостерігатися нічна пітливість, зниження лібідо (статевого потягу), сухість піхви.
Також порушення менструального циклу можуть бути пов'язані з раком матки, шийки матки чи яєчників. З появою затримок місячних, мізерних чи рясних виділень, міжменструальних кровотеч необхідно записатися до гінеколога.
На який день затримки робиться тест?
Тест на вагітність робиться не раніше за перший день затримки місячних або за два тижні від передбачуваного дня зачаття. Однак для більш точного результату рекомендується робити тест на сьомий день затримки.
Як викликати місячні під час затримки?
Викликати місячні під час затримки за відсутності гінекологічних патологій можна за допомогою теплих ванн або компресів (прикладають до живота), зниження інтенсивності фізичних навантажень. Однак за затримки рекомендується проконсультуватися з гінекологом для виключення вагітності, захворювань матки та яєчників.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Чернігів
Популярні питання
Спазми та біль у животі за вагітності можуть бути викликані розтягненням зв'язок через зростання плода, підвищеним газоутворенням або закрепом. Ознаки вагітності до затримки також включають припухлість та підвищену чутливість молочних залоз, поколювання сосків, нудоту та блювання, швидку стомлюваність.
Затримка через молочницю (вагінальний кандидоз) можлива. Також на молочницю можуть вказувати свербіж, біль, набряк та подразнення вульви та піхви, печіння та поколювання під час статевих контактів або сечовипускання, білі, сирні, густі або водянисті виділення з піхви.
Затримка місячних та болі внизу живота та попереку є ранньою ознакою вагітності. Однак зазначені симптоми можуть бути викликані дисменореєю (болючими місячними), ендометріозом, аденоміозом, позаматковою вагітністю, викиднем, запальними захворюваннями органів малого таза або міомою матки.
Затримка місячних, біль внизу живота та молочно-білі виділення рідкої консистенції з'являються на ранніх термінах вагітності через гормональну перебудову організму. Негативний тест на вагітність, затримка місячних та виділення білого чи сірого кольору з неприємним запахом або сирною консистенцією можуть вказувати на дріжджову інфекцію.
Зробити тест на вагітність можна за затримки місячних на сім днів за регулярного менструального циклу. Слабка друга смужка на тесті після затримки вказує на низьку концентрацію хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) у сечі, яка може бути характерною для ранніх термінів вагітності.
Крім вагітності, причинами затримки місячних можуть бути хронічні захворювання (наприклад, синдром Кушинга або цукровий діабет), надмірна вага або низька маса тіла, хронічний психологічний чи фізичний стрес.
Постійні затримки місячних можуть виникати на тлі гормонального дисбалансу, хронічного стресу, недостатньої чи надмірної маси тіла, а також гінекологічних патологій.
Відсутність менструації може бути ознакою патологій органів статевої чи ендокринної систем, які без правильного лікування можуть призвести до безпліддя чи раку матки.
Не рекомендується намагатися викликати місячні під час затримки за допомогою народних засобів, оскільки це може спровокувати погіршення симптоматики. Для відновлення нормальної тривалості менструального циклу треба, щоб лікар встановив причину менструальної дисфункції та призначив необхідне лікування.
Після коронавірусної інфекції протягом деякого часу може бути затримка місячних, тому що організму потрібен час для нормалізації роботи всіх органів та систем. Для прискорення періоду відновлення організму рекомендується пройти реабілітацію після ковіда.
Тест на вагітність проводиться не раніше першого дня затримки місячних чи через 2 тижні від передбачуваного дня зачаття. Однак для більш точного результату рекомендується робити тест на сьомий день затримки.
Затримка місячних на 7–10 днів може бути ознакою вагітності, але цього недостатньо для точної діагностики. Необхідно додатково зробити тест на вагітність або здати кров для визначення рівня хоріонічного гонадотропіну.
Затримка менструації після першого сексу може виникнути через сильне хвилювання або емоційне перенапруження дівчини. Якщо статевий акт був незахищеним, то причиною затримки місячних може бути вагітність.
В нормі затримка місячних може бути до 5–7 днів. За більш тривалої відсутності менструації слід записатися до гінеколога.