Тести на вагітність

Тести на вагітність
Читати 20 хвилин | Опубліковано: 01 July 2019 | Перегляди 347134
Питання про планування вагітності завжди було актуальним у житті кожної жінки. У минулому підтвердження факту материнства проводилось через 2-3 місяці після запліднення. Сучасні тести дають змогу підтвердити чи спростувати вагітність вже через 7-10 днів.

Що таке тест на вагітність та як він працює?

Тести на вагітність визначають наявність у сечі чи крові жінки хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ). Цей гормон починає активно вироблятися оболонками ембріона через 6-8 днів після запліднення. Саме в цей термін яйцеклітина проникає в стінки матки. У вагітної жінки нормальний показник рівня гормону становить нижче 5 мМЕ/мл і тести на нього не реагують. Щойно жінка починає виношувати майбутній плід — концентрація речовини починає різко зростати, на що тести відповідають позитивним результатом.

Які види тестів на вагітність доступні?

Розрізняють 2 основні види тестів на вагітність: аналіз сечі та крові. Дослідження сечі є найбільш практичним та зручним, оскільки його виконання можливе в домашніх умовах. В аптечній мережі та на прилавках супермаркетів можна побачити велику різноманітність тестерів різної цінової категорії. Вони відрізняються між собою рівнем чутливості до ХГЛ.

Більш дорогі реагують на відносно низькі показники підвищення рівня гормону (10 мМЕ/мл), і, отже, дозволяють уточнити факт материнства на ранніх термінах через 7 днів після зачаття (за 5 днів до затримки). Очікувати позитивного результату від дешевших тестерів слід з 1-3 дня затримки місячних, коли концентрація гормону в сечі становитиме щонайменше 25 мМЕ/мл.

Також тести на вагітність відрізняються за способом застосування:

 • тест смужки. Є найпопулярнішим варіантом для використання. Вони просякнуті спеціальними реагентами, які сприймають ХГЛ. Їх необхідно опустити в ємність з сечею до певної мітки та почекати кілька секунд. Чекати результату слід через 5 хвилин, але не пізніше 10;
 • струменеві тести. Для його виконання немає потреби збирати сечу. Достатньо протягом кількох секунд потримати його під струменем сечі та дочекатися результату;
 • планшетний тест. Цей варіант є смужкою, розміщеною в пластиковий планшет з двома віконцями. В одне з них за допомогою піпетки міститься невелика кількість сечі. У сусідньому вікні за кілька хвилин буде видно результат;
 • Електронний тест. Є найточнішим із усіх попередніх. Принцип його дії аналогічний, але на екрані відображається результат.

Види тестів на вагітність

Чи складно зробити тест на вагітність вдома?

Проведення тесту вдома не має жодних складнощів. Його можна придбати в будь-якій аптеці без рецепта або ж у супермаркеті. Крім своєї доступності, тести вирізняються високою точністю. Основне завдання при їх виконанні - суворо дотримуватись інструкції. Коректний результат слід очікувати через інтервал часу, який позначений в інструкції. Результат, який з'явився раніше чи пізніше вказаного часу, не є вірним. Якщо у жінки є сумніви щодо достовірності результату, то краще звернутися до гінеколога.

Наскільки точними є тести на вагітність?

Домашні тести не дають повної гарантії отримання достовірного результату, іноді помилки трапляються. Щоб досягти більш точних даних і мінімізувати можливі помилки необхідно дотримуватися таких правил:

 • тести на вагітність бажано проводити зранку, оскільки за ніч у сечі концентрується найбільша кількість гормону;
 • до проведення аналізу сечі на тест не має попадати бруд чи волога;
 • неприпустиме застосування тесту після закінчення терміну придатності;
 • сторонні речовини не повинні проникати у зразок сечі;
 • тест-набір слід зберігати за температури від 2 до 28С;
 • при виконанні тесту необхідно чітко дотримуватись інструкції.

Аналіз крові на ХГЛ

Крім домашніх тестів, лікарі рекомендують здавати аналіз крові. Він є більш інформативним, оскільки концентрація гормону в крові у кілька разів вища, ніж у сечі. Дослідження дозволяє виявити вагітність раніше, ніж тести із сечею, але на його виконання потрібно більше часу.

Існує 2 основних види аналізу крові на ХГЛ:

 • якісний. Відповідає на питання: підвищений рівень гормону чи ні, що опосередковано передбачає наявність чи відсутність в жінки вагітності;
 • кількісний (бета-ХГЛ). Цей аналіз відображає точну концентрацію речовини в крові, завдяки чому лікар може контролювати гормональні зміни в динаміці.

Для отримання коректних результатів аналізу крові обов'язково потрібно дотримуватись наступних правил:

 • аналіз виконується строго натще в ранковий час;
 • за 12 годин до проведення дослідження слід повністю виключити алкоголь, фізичну активність, куріння;
 • вранці в день аналізу допускається вживання води;
 • необхідно виключити прийом будь-яких лікарських засобів. Якщо це неможливо, потрібно попередити про це лабораторію та лікаря.

Визначення вагітності – не єдине завдання аналізу крові на ХГЛ. Як зазначалося раніше, під час формування та розвитку ембріона рівень гормону в організмі жінки поступово має збільшуватися — до 12-13 тижня вагітності. Якщо при регулярному спостереженні збільшення показника ХГЛ не відзначається або рівень гормону не відповідає загальноприйнятим стандартним значенням для конкретного терміну, це може свідчити про розвиток завмерлої або позаматкової вагітності, високої ймовірності викидня.

На пізніших термінах кількісне визначення ХГЛ може бути використане як скринінг генетичних порушень у плода (синдрому Дауна чи Едвардса). Важливу роль грає визначення бета-ХГЧ. Якщо у жінки підвищений рівень даного гормону, а інших характерних ознак вагітності не спостерігається слід запідозрити пухлинні захворювання.

Що означають результати тесту на вагітність?

Якщо тест виявляється позитивним, це з більшим ступенем ймовірності означає, що жінка вагітна. На жаль, не завжди позитивна відповідь аналізу крові або сечі свідчить про вагітність. Такий результат аналізу називається як хибнопозитивний. В цьому випадку дуже важливо знайти причину, яка призвела до таких змін показників. Це може зустрічатися при наступних захворюваннях та ситуаціях:

 • гормонпродукуючі пухлини - хоріонкарцинорма, міхурове занесення;
 • дисфункціональні патології яєчників;
 • позаматкова вагітність;
 • стан після мимовільного викидня або аборту;
 • прийом жінкою транквілізаторів, протисудомних препаратів, а також медикаментів, що містять ХГЛ;
 • за наявності в сечі білка чи крові.

Якщо жінка отримує негативний результат тесту, найімовірніше вагітності немає. Проте, бувають ситуації, коли тест може «обдурювати» і за фактом жінка вагітна. Такий результат дослідження отримав назву помилково-негативного. Він зустрічається частіше хибнопозитивного і причини його появи криються в наступному:

 • термін дії тесту минув;
 • тест був проведений зарано і його чутливості недостатньо для реєстрації підвищення рівня ХГЛ;
 • не було дотримано інструкції;
 • перед діагностикою жінкою було випито велику кількість рідини, через що сеча стала більш розбавленою;
 • внаслідок порушення функції нирок ХГЛ у недостатній кількості виділяється із сечею;
 • при патологіях серцево-судинної системи;
 • жінка приймає сечогінні чи антигістамінні лікарські препарати.

Негативний результат не є повноцінним доказом відсутності вагітності. У такому разі рекомендується повторити тест ще раз. Слід зазначити, що не варто переоцінювати діагностичні можливості аналізу крові та сечі на вагітність. Їх виконання - це лише один із діагностичних етапів встановлення факту вагітності. Тести не надають інформації щодо локалізації вагітності. А як відомо, рівень гормону при позаматковому розташуванні ембріона також підвищується.

З метою уточнити локалізацію вагітності та, загалом, про її наявність та нормальний перебіг лікарі обов'язково рекомендують зробити УЗД. Проведення УЗД матки та її придатків не потребує складної підготовки. Для виконання УЗД вагінальним датчиком слід спустошити сечовий міхур, а при використанні поверхневого датчика за годину до дослідження необхідно випити 2-3 склянки негазованої води.

Незалежно від отриманих результатів досліджень не варто робити самостійні висновки. Завжди слід звертатися до лікаря з будь-яких питань. Ретельне обстеження гінеколога складе комплексну оцінку про стан здоров'я жінки та наявність вагітності.

Популярні питання

1. За яких захворювань може бути позитивний тест на вагітність?

Хибнопозитивний тест на вагітність може бути наслідком підвищення рівня хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) в результаті таких захворювань, як кіста яєчника або жовтого тіла, рак яєчника. Помилковий результат тесту може також траплятися за патологій нирок, що супроводжуються появою крові або лейкоцитів у сечі, інфекцій сечових шляхів. У рідкісних випадках причиною хибнопозитивного тесту на вагітність можуть бути захворювання гіпофіза.

2. Куди йти з позитивним тестом на вагітність?

Якщо тест на вагітність показав позитивний результат, потрібно записатися на прийом до гінеколога. Лікар проведе діагностику (обстеження в гінекологічному кріслі, УЗД органів малого тазу), щоб підтвердити або спростувати наявність вагітності, визначити її локалізацію (маткова, позаматкова) і термін.

3. Чому тест на вагітність потрібно робити вранці?

Тест на вагітність, зроблений вранці, показує більш точний результат (за умови, що ви не випорожнялися вночі і не пили багато води). Перша порція ранкової сечі найбільш концентрована - за ніч у ній накопичується достатня кількість хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ), що дозволяє визначити вагітність на ранніх термінах.

Рейтинг статті:
4.5 з 5 на основі 4 оцінок
Тести на вагітність
Лікар-гінеколог. Стаж роботи 20 років.
Тести на вагітність
Лікар-гінеколог. Друга категорія. Стаж роботи 15 років.

Задайте своє питання гінекологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Таня 4 місяці тому
Добрий день. Що робити, якщо тест на вагітність негативний, а місячних немає? При цьому в мене зазвичай регулярний менструальний цикл (28 днів) і немає жодних інших симптомів.
Відповісти
Здрастуйте, вагітність є не єдиною причиною відсутності місячних. Нерегулярний менструальний цикл може бути спричинений стресом, раптовою втратою ваги, ожирінням, синдромом полікістозних яєчників, прийомом протизаплідних препаратів. Також відсутність місячних може бути пов'язана з неконтрольованим діабетом, захворюваннями серця, гіперактивністю щитовидної залози і передчасною менопаузою. У разі порушення менструального циклу необхідно проконсультуватися з гінекологом.
Олена 4 місяці тому
Здрастуйте, у мене вчора був незахищений статевий акт, я не приймаю протизаплідні препарати. Коли можна робити тест на вагітність за нерегулярного циклу?
Відповісти
За нерегулярного менструального циклу тест на вагітність можна робити не раніше ніж через два тижні після незахищеного статевого контакту, проте на ранніх термінах результат може бути хибнонегативним. Точніші результати будуть через 28 днів з моменту останнього статевого акту або через 36 днів з моменту останньої менструації. Точно встановити вагітність допоможе гінеколог, який проведе гінекологічний огляд і направить на здачу аналізів для визначення рівня ХГЛ у крові.
Христина 4 місяці тому
Добрий день. Підкажіть, будь ласка, що покаже тест на вагітність у разі завмерлої вагітності? Чи завмерлу вагітність може діагностувати тільки гінеколог?
Відповісти
Здрастуйте, у разі завмерлої вагітності тест може бути позитивним упродовж кількох тижнів після загибелі плоду, оскільки рівень гормонів опускається не відразу. У разі підозри на завмерлу вагітність потрібно звернутися до гінеколога.
Алевтина 3 місяці тому
Доброго дня, у мене був незахищений секс три тижні тому, купила тест на вагітність. Можете підказати, як користуватися тестом на вагітність смужкою? Заздалегідь дякую за відповідь.
Відповісти
Здрастуйте, необхідно помістити тест-смужку вертикально в зразок сечі, не допускаючи підняття рівня сечі вище за максимальний рівень (зазначений на смужці). Залиште тест-смужку в сечі на 10 секунд (якщо в інструкції не вказано інше), вийміть тест на вагітність і покладіть на суху рівну поверхню. Результат можна побачити приблизно за 40 секунд (однак для підтвердження негативного результату необхідно почекати п'ять хвилин).
Іра 3 місяці тому
Добрий день. Я читала, що залежно від чутливості тесту на вагітність, можна визначити вагітність на більш ранніх термінах. Як визначити чутливість тесту на вагітність?
Відповісти
Здрастуйте, визначити чутливість тесту на вагітність можна за коробкою (що менша цифра чутливості вказана на упаковці, то чутливішим є тест). Наприклад, тест із чутливістю 20 міжнародних одиниць на літр (МО/л) є більш чутливим, ніж тест із чутливістю 50 МО/л.
Тіна 3 місяці тому
здрастуйте. Скрізь пишуть, що потрібно робити тест на вагітність вранці. Що буде, якщо робити тест на вагітність увечері? Результат буде хибним?
Відповісти
Добрий день, робити тест на вагітність краще вранці, тому що максимальна концентрація гормону ХГЛ досягається в першій половині дня. Увечері рівень гормону падає, що може стати причиною отримання хибнонегативного результату.
Карина 2 місяці тому
Добрий день. Хочу зробити тест на вагітність. Щоб отримати правильний результат, чи можна пити воду перед тестом на вагітність?
Відповісти
Здрастуйте, тест дає змогу визначити вагітність за допомогою концентрації гормону ХГЛ у сечі. Велика кількість води «розбавляє» сечу, підвищуючи ймовірність отримання хибнонегативного тесту на ранніх термінах вагітності.
Аліна 1 місяць тому
Добрий день. У мене був незахищений секс чотири дні тому. Чи можна робити тест на вагітність за тиждень до місячних або це буде неефективно?
Відповісти
Здрастуйте, тест на вагітність роблять не раніше двох тижнів після незахищеного статевого контакту або не раніше першого дня затримки місячних за умови регулярного менструального циклу. Також рекомендується вибрати тест на вагітність з високою чутливістю, щоб визначити вагітність за низької концентрації гормону ХГЛ (на ранніх термінах вагітності).