На підставі результатів тесту на ХГЛ гінеколог може визначити вагітність на ранніх термінах і оцінити характер її перебігу.
Що таке ХГЛ (хоріонічний гонадотропін)?
Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) — це гормон, що виробляється плацентою під час вагітності. ХГЛ також називають гормоном вагітності, оскільки він стимулює вироблення естрогену і прогестерону для потовщення слизової оболонки матки і припинення овуляції.
ХГЛ складається з двох субодиниць: альфа і бета. Альфа-субодиниця також входить до складу лютеїнізуючого, фолікулостимулюючого і тиреотропного гормонів, що виробляються гіпофізом, тому її рівень у крові може підвищуватися в разі деяких патологій (ниркової недостатності, синдрому полікістозних яєчників, гормон-секретуючих пухлин гіпофіза). Бета-ХГЛ є унікальною субодиницею, яка виробляється організмом тільки під час вагітності.
ХГЛ починає вироблятися з моменту імплантації (прикріплення) заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Рівень хоріонічного гонадотропіну в крові підвищується вже на 10-11 день від моменту запліднення, у сечі — через шість-сім днів після імплантації яйцеклітини, тому для ранньої діагностики вагітності рекомендується здавати кров на ХГЛ.
ХГЛ по днях
Поставте своє питання терапевту «ОН Клінік»
Рівень ХГЛ під час вагітності підвищується по днях, починаючи з моменту зачаття. Показник ХГЛ подвоюється кожні 48-72 години до 11-12 тижня. Відстеження рівня ХГЛ у крові по днях після зачаття використовують під час ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) для визначення імплантації плідного яйця до стінки матки й оцінки розвитку плода на ранніх термінах. Визначення рівня ХГЛ у сечі за днями менш інформативне, оскільки концентрація гормону в урині підвищується на один-два дні пізніше, ніж у сироватці крові, і не дає змоги судити про перебіг вагітності.
ХГЛ за тижнями
Оцінка рівня ХГЛ за тижнями дає змогу відстежувати розвиток плода і своєчасно визначити наявність патологій (загрозу викидня, розвиток позаматкової вагітності).
Норма ХГЛ за тижнями вагітності
Норми ХГЛ під час вагітності за акушерськими тижнями (від першого дня останньої менструації) вказані в таблиці.
Норми ХГЛ у крові за акушерськими тижнями вагітності | |
Тижні вагітності | Рівень hCG (мМО/мл) |
3 тижні | 5-50 |
4 тижні | 5-426 |
5 тижнів | 18-7340 |
6 тижнів | 1080-56500 |
7-8 тижнів | 7650-229000 |
9-12 тижнів | 25700-288000 |
13-16 тижнів | 13300-254000 |
17-24 тижні | 4060-165400 |
25-40 тижнів | 3640-117000 |
Для вашої зручності ми надаємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або надіслати знайомим за потреби.
Норми ХГЛ у крові за акушерськими тижнями вагітності
Рівень ХГЛ 1 мМО/мл означає, що вагітність не настала. Показник ХГЛ 6-24 мМО/мл належить до так званої «сірої зони», за якої рівень хоріонічного гонадотропіну в крові підвищений, але ще не вказує на вагітність. При отриманні результату в діапазоні 6-24 мМО/мл рекомендується повторно здати аналіз на ХГЛ через два-три дні. Аналіз крові на ХГЛ вважається позитивним за концентрації гормону понад 25 мМО/мл.
Аналіз крові на ХГЛ
Аналіз крові на ХГЛ є інформативним методом діагностики вагітності. Оскільки концентрація гормону в крові в кілька разів вища, ніж у сечі, аналіз крові дає змогу визначити вагітність на більш ранньому терміні. Існує два види аналізів крові на ХГЛ:
- якісний — дає змогу визначити, підвищений рівень гормону в крові чи ні, що побічно вказує на наявність або відсутність вагітності;
- кількісний — визначає точну концентрацію бета-ХГЛ у крові. Дозволяє з високою достовірністю підтвердити або спростувати наявність вагітності, а також контролювати її перебіг у динаміці.
Аналіз крові на ХГЛ здається перед кожним плановим візитом до гінеколога, а також за призначенням лікаря в разі підозри на патологічний перебіг вагітності. Дослідження крові на ХГЛ дає змогу діагностувати відхилення в розвитку плода, наприклад, загрозу викидня і наявність генетичних порушень (синдрому Едвардса або Дауна). Результати дослідження не є діагнозом, оскільки точно визначити стан плода можна тільки за результатами комплексного обстеження. Розшифровку аналізу на ХГЛ виконує гінеколог.
Аналіз сечі на ХГЛ
Дослідження сечі на ХГЛ виконується за допомогою домашніх тестерів, які можна придбати в будь-якій аптеці або супермаркеті. Різні види тестів на вагітність мають різну чутливість. Більшість домашніх тест-систем показують вагітність, коли концентрація ХГЛ у крові становить не менше 25 мМО/мл (приблизно на перший-третій день затримки менструації).
Важливо правильно зробити тест на вагітність, щоб отримати достовірний результат. Оскільки домашні тестери реагують на підвищення концентрації гормону в урині, вони можуть показати хибнопозитивний результат у разі наявності онкологічних захворювань або в разі прийому гормональних контрацептивів. За терміну вагітності менше ніж 13-14 днів тест-система може показати хибнонегативний результат через низьку концентрацію ХГЛ у сечі. Щоб точно підтвердити наявність або відсутність вагітності, необхідно записатися на прийом до гінеколога і здати аналіз крові на бета-ХГЛ.
ХГЛ у разі позаматкової вагітності
Рівень ХГЛ у разі позаматкової вагітності в перші кілька днів або тижнів може перебувати в межах норми незалежно від місця імплантації плодового яйця. Запідозрити патологічну вагітність за результатами аналізу на ХГЛ можна з сьомого-восьмого тижня, оскільки динаміка його підвищення буде нижчою, ніж за нормального розвитку плода.
Аналіз на ХГЛ не є достовірним методом діагностики позаматкової вагітності. Для визначення позаматкової вагітності необхідно зробити гінекологічне УЗД. Якщо рівень ХГЛ вказує на наявність вагітності, але плодове яйце не визначається УЗД, гінеколог діагностує позаматкову вагітність і призначає лікування.
ХГЛ у разі завмерлої вагітності
Показники ХГЛ у разі завмерлої вагітності не відповідають терміну або різко знижуються через загибель ембріона і зупинку синтезу гормону плацентою. Рівень ХГЛ нижчий за норму також може вказувати на загрозу викидня і вимагає додаткових обстежень і спостереження в акушера-гінеколога.
Для діагностики завмерлої вагітності проводять гінекологічне УЗД. Ознаки завмерлої вагітності на УЗД включають відсутність росту плодового яйця протягом одного-двох тижнів, відсутність ембріона за розміру плодового яйця понад 25 міліметрів і відсутність серцебиття в ембріона за його розміру понад сім міліметрів.
ХГЛ у невагітних
Норма ХГЛ у чоловіків і невагітних жінок становить від нуля до п'яти мМО/мл. Підвищений ХГЛ за відсутності вагітності може вказувати на розвиток онкологічних захворювань матки і придатків, наявність гормонально активних новоутворень у легенях, нирках або кишечнику. ХГЛ вище за норму фіксується протягом чотирьох-п'яти тижнів після аборту і на тлі прийому гормональних препаратів (наприклад, комбінованих оральних контрацептивів). Будь-яке відхилення рівня ХГЛ від норми є показанням до консультації ендокринолога та додаткового обстеження.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Лабораторні аналізи в ОН Клінік Кропивницький
Популярні питання
Вільний бета-ХГЛ визначається за допомогою кількісного аналізу крові на ХГЛ. У невагітних у нормі бета-ХГЛ відсутній. Оскільки гормон може вироблятися деякими патологічними тканинами в разі онкологічних захворювань, норма для чоловіків і невагітних жінок становить до п'яти мМО/мл. Норма вільного бета-ХГЛ під час вагітності залежить від терміну і кількості ембріонів.
Для аналізу на ХГЛ здається венозна кров. Здавати аналіз на ХГЛ потрібно вранці натщесерце, оскільки рівень гормону в крові може змінюватися протягом доби.
Специфічна підготовка до аналізу крові на ХГЛ не потрібна. За день до дослідження необхідно відмовитися від вживання алкоголю, куріння, уникати стресових ситуацій і зменшити фізичне навантаження. Якщо ви приймаєте гормональні препарати, потрібно обговорити з лікарем можливість їх скасування за два-три дні до дослідження, оскільки медикаменти можуть вплинути на достовірність результату аналізу на ХГЛ.
Після зачаття запліднена яйцеклітина проходить через фалопієву трубу в матку, де імплантується в її стінку. Прикріплення ембріона до стінки матки спричиняє формування плаценти на шостий-восьмий день після зачаття. Сформована плацента виробляє ХГЛ і виділяє його в кров і сечу.
Показаннями до здачі аналізу на ХГЛ для жінок є затримка менструації, підтвердження або виключення вагітності, діагностика стану плода і плаценти, підозра на наявність пухлинних захворювань статевої системи. Чоловікам здати кров на ХГЛ потрібно в разі підозри на злоякісну пухлину яєчок.
Здавати аналіз крові на ХГЛ для визначення можна вже на 10-11 день після ймовірного зачаття. Більшість домашніх тестів на вагітність покажуть підвищений рівень ХГЛ у сечі через 14-17 днів після запліднення, тобто починаючи з першого-третього дня затримки менструації.
Вільний бета-ХГЛ починає вироблятися плацентою після прикріплення плодового яйця до стінки матки. Аналіз крові на ХГЛ покаже вагітність не раніше, ніж на 10-11 день з моменту зачаття. Рівень ХГЛ від шести до 24 мМО/мл належить до «сірої зони» і може бути хибнопозитивним, тому за вказаного рівня гормону рекомендується перездати аналіз через кілька днів для отримання достовірного результату.