Що таке маткові (фаллопієві) труби?
Маткові (фаллопієві) труби — це дві тонкі протоки, що з'єднують яєчники з маткою (одна з правого боку матки, друга — з лівого). Довжина фаллопієвих труб становить близько 11-12 сантиметрів, а внутрішній діаметр просвіту — менше одного міліметра. Труба матки складається з чотирьох анатомічних частин: матки, перешийка, ампули та лійки. Воронка містить численні війки (фімбрії), які сприяють захопленню яйцеклітини для переміщення в матку, а запліднення здебільшого відбувається в ампулі. Під матковими трубами розташовані яєчники, з яких під час овуляції дозріла яйцеклітина виходить назустріч сперматозоїду для запліднення.
Для чого потрібні маткові труби?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Основна функція маткових труб полягає в транспортуванні яйцеклітини до сперматозоїда для запліднення, зачаття і вагітності. Щомісяця в одному з яєчників здорової жінки дозріває домінуючий фолікул. Під час овуляції, що відбувається приблизно в середині менструального циклу, під час розриву фолікула вивільняється яйцеклітина. Фімбрії маткової труби «затягують» яйцеклітину і просувають її трубою. Запліднення відбувається всередині маткових труб, коли зустрічаються яйцеклітина і сперматозоїд. Запліднена яйцеклітина рухається фаллопієвими трубами до матки, де закріплюється — починається маткова вагітність.
Що таке непрохідність маткових труб?
Непрохідність маткових труб — це патологія, за якої звужується або повністю закривається просвіт маткової труби. Закупорка, відома як трубне безпліддя, виникає за наявності перешкод (рубців, спайок), що заважають просуванню яйцеклітини. Трубне безпліддя становить близько 30% усіх випадків жіночого безпліддя. Порушення прохідності маткових труб може вплинути на фертильність (здатність до зачаття природним шляхом). У разі непрохідності фаллопієвих труб прохід для сперматозоїда до яйцеклітини заблокований, що перешкоджає заплідненню і вагітності.
Непрохідність маткових труб
Види непрохідності труб матки
Залежно від ступеня закупорки просвіту фаллопієвої труби непрохідність буває частковою і повною. Частково прохідні маткові труби зберігають можливість зачаття, проте існує ризик розвитку позаматкової вагітності. У разі повної закупорки просвіт перекритий повністю, унеможливлюючи запліднення. Види непрохідності труб матки класифікуються також залежно від місця закупорки в трубі. Типи закупорювання маткових труб:
- проксимальна закупорка. Виникає поблизу матки і спричинена рубцюванням через запалення маткових труб (сальпінгіту);
- медіальна закупорка. Утворюється посередині фаллопієвої труби через перев'язку, позаматкову вагітність або тазові спайки;
- дистальна закупорка. З'являється на кінці маткової труби внаслідок попередньої інфекції органів малого таза або великого ендометріозу.
Залежно від кількості уражених маткових труб виокремлюють односторонню і двосторонню непрохідність. У разі непрохідності тільки правої або лівої маткової труби репродуктивна функція знижена, проте яйцеклітина може запліднитися й імплантуватися в стінку матки. За непрохідності обох маткових труб запліднення яйцеклітини сперматозоїдом неможливе.
Через що буває непрохідність маткових труб?
Погана прохідність маткових труб виникає здебільшого через перенесені запальні захворювання органів малого таза (сальпінгіту, ендометриту, оофориту). Через свій невеликий розмір просвіт труби матки легко блокується. Основні причини непрохідності маткових труб:
- вроджені аномалії розвитку труб матки (атрезія, агенезія);
- спайкові процеси;
- ендометріоз (розростання тканини слизової оболонки матки);
- статеві інфекції (гонорея, хламідіоз);
- рак фаллопієвих труб;
- гідросальпінкс (скупчення рідини в трубах матки після травми або інфекції);
- великі міоми;
- позаматкова вагітність;
- перенесений аборт.
Після аборту часто виникає повна непрохідність фаллопієвих труб, у результаті діагностують безпліддя. Рубці після операцій у черевній порожнині або органах малого таза можуть призвести до проблеми з фертильністю. Своєчасне лікування може відновити прохідність маткових труб — необхідно регулярно відвідувати лікаря-гінеколога і проходити обстеження.
Симптоми непрохідності маткових труб
Непрохідність маткових труб проявляється відсутністю вагітності за регулярних спроб зачати дитину природним шляхом. Основною ознакою закупорки труб матки є безпліддя. Інші можливі симптоми непрохідності маткових труб:
- болі в животі й ділянці таза;
- виділення з неприємним запахом із піхви;
- болючість статевого акту.
У разі часткової непрохідності може настати позаматкова вагітність, яка супроводжується вагінальною кровотечею, болем у черевній порожнині та сильним запамороченням або непритомністю. Дізнатися, що маткові труби забиті, можна тільки на консультації у гінеколога. Для відновлення прохідності фаллопієвих труб гінеколог може направити на прийом до хірурга.
Як діагностують непрохідність маткових труб?
Діагноз непрохідність маткових труб ставить лікар-гінеколог на основі проведених обстежень, анамнезу пацієнта, симптомів і перенесених запальних захворювань. Методи діагностики непрохідності маткових труб:
- гістеросальпінгографія (ГСГ);
- гістероскопія;
- УЗД;
- ехосальпінгографія;
- діагностична лапароскопія.
Під час проведення гістеросальпінгографії в порожнину матки вводять забарвлювальну речовину, що дає змогу зробити рентгенівські знімки. Процедура ГСГ дає змогу виявити непрохідність маткових труб і визначити ступінь вираженості закупорки (повна або часткова).
Під час гістероскопії використовується тонкий інструмент з відеокамерою і джерелом світла (гістероскоп) для огляду внутрішньої частини матки і маткових труб. УЗД показує особливості будови фаллопієвих труб, звуження або закупорки, спайки, їхню кількість і локалізацію.
Процедура ехосальпінгографії проводиться за допомогою двомірного ультразвукового дослідження прохідності маткових труб. Тонким катетером через шийку матки вводиться стерильний фізіологічний розчин, який під тиском дає змогу визначити прохідність маткових труб.
Діагностична лапароскопія найточніше перевіряє прохідність маткових труб. Через невеликий розріз черевної стінки в порожнину матки вводиться контрастна речовина (індигокармін), що забарвлює фаллопієві труби. За пересуванням речовини по трубах матки лікар-діагност робить висновок про їхню прохідність.
Як лікують непрохідність маткових труб?
Медикаментозне лікування непрохідності маткових труб залежить від причин закупорки. Для усунення інфекційних процесів прописують антимікробні препарати, у разі спайкових утворень призначають ферменти, за ендокринних розладів показана гормонотерапія. Комплексне лікування непрохідності труб без операції допомагає на початкових етапах розвитку патології. Медикаментозні методи лікування непрохідності маткових труб:
- електрофорез;
- вітамінні комплекси;
- препарати з кальцієм і магнієм;
- імунотерапія;
- масаж.
Електрофорез у разі непрохідності труб — це введення медикаментів через шкірний покрив під дією постійного електричного струму. Використовують препарати, що мають розсмоктувальну, знеболювальну, антисептичну дію, знижують тонус м'язів. Для відновлення гормонального балансу за допомогою електричного струму вводять вітаміни, мікроелементи і гормони. Перевагами електрофорезу є відсутність болю, як під час ін'єкцій, і можливість одночасного введення взаємодоповнюючих ліків із різних електродів. Ефективність лікування трубної непрохідності підвищує фізіотерапія, за якої спайки фаллопієвих труб розм'якшуються і стають більш еластичними.
Для лікування непрохідності маткових труб можуть рекомендувати фімбріопластику. Процедура відновлює структуру пошкоджених фімбрій (війок) у трубах матки і збільшує ймовірність успішного зачаття. У разі патологічних змін лікар може запропонувати перев'язку фаллопієвих труб (сальпінгоофоректомію, сальпінгектомію) або їхнє хірургічне видалення — вагітність буде можлива методом штучного запліднення.
Відновлення прохідності фаллопієвих труб хірургічним способом
Непрохідність фаллопієвих труб механічного походження потребує хірургічного втручання для усунення безпліддя і застосування екстракорпорального запліднення. Відновлення прохідності фаллопієвих труб хірургічним способом призначається для роз'єднання спайок, пластики труб матки, поділу фімбрій, видалення новоутворень. Методи відновлення прохідності маткових труб:
- лапароскопія;
- лапаротомія;
- пертубація;
- гідротубація.
Для виключення протипоказань до операції додатково призначають лабораторні аналізи крові, сечі, беруть мазки. Ефективність оперативних методів залежить від ступеня розвитку трубної непрохідності та локалізації спайок. У рідкісних випадках проводять тубектомію (видалення маткових труб через патологічні зміни).
Лапароскопія маткових труб
Лапароскопія маткових труб — це малоінвазивна хірургічна операція, що дає змогу відновити прохідність труб матки. Проводиться в разі спайкових процесів у малому тазу, перекриття просвіту труби епітеліальним шаром, погіршення скоротливої здатності м'язової оболонки. Перед початком операції роблять гінекологічний огляд, УЗД органів черевної порожнини та малого таза, здають лабораторні аналізи крові (загальний, біохімічний, коагулограма) і сечі. Етапи проведення лапароскопії:
- Введення пацієнтки в наркоз.
- Робляться невеликі розрізи діаметром близько одного сантиметра в черевній стінці.
- Вводиться лапароскоп із камерою для візуалізації внутрішніх органів.
- Оцінюється стан придатків матки, виявляються зрощення і спайки.
- У разі закупорки хірург розділяє труби матки, видаляє спайки і проводить реконструкцію органу.
- Після завершення процедури лапароскоп видаляється, розрізи закриваються косметичним швом.
Процес відновлення після проведення лапароскопії проходить швидко, оскільки операція практично не порушує цілісність здорових тканин. Операція з відновлення прохідності фаллопієвих труб може бути протипоказана в разі порушеного згортання крові, цукрового діабету, запальних процесів в організмі, хронічних серцево-судинних патологій.
Лапаротомія труб матки
У разі неефективного впливу лапароскопії або операції більшого обсягу застосовують лапаротомію. Лапаротомія — це хірургічна операція, яку використовують у разі новоутворень, спайок і непрохідності маткових труб, позаматкової вагітності, ендометріозу. Етапи проведення лапаротомії:
- Введення пацієнтки в наркоз.
- Робиться один вертикальний або горизонтальний розріз у черевній стінці для доступу до органів.
- Оцінюється стан придатків матки і виявляються патології.
- За допомогою хірургічних інструментів відновлюється прохідність фаллопієвих труб.
- Після операції розріз закривається косметичним швом.
Перші дні після лапаротомії жінка залишається під наглядом лікаря. Процес відновлення займає близько місяця. Потрібно уникати надмірної активності та підйому важких предметів. Прояв хворобливих відчуттів у животі усувається медикаментозно за призначенням лікаря.
Пертубація
Пертубація — це продування маткових труб вуглекислим газом. Особливої підготовки перед продуванням маткових труб не потрібно. Чистка маткових труб повітрям допомагає визначити ступінь непрохідності, функціональний стан фаллопієвих труб і відновити їхню прохідність.
Гідротубація
Гідротубація виконується за допомогою мікрокатетера, яким вводять у цервікальний канал розчин, що дає змогу побачити порожнину матки і труби на УЗД. Для терапевтичної гідротубації в розчин можуть бути додані лікарські препарати для промивання маткових труб. Гідротубацію не проводять жінкам зі статевими інфекціями, кольпітом, цервіцитом, важкою ерозією або раком шийки матки, новоутвореннями в яєчниках або матці, а також під час лікування будь-яких запальних процесів.
Які бувають ускладнення непрохідності маткових труб?
Основним ускладненням непрохідності фаллопієвих труб є неможливість завагітніти для жінки, а в разі двосторонньої закупорки виникає ризик безпліддя. У разі односторонньої непрохідності труб матки з'являється ризик позаматкової вагітності, що становить загрозу для життя жінки (розрив фаллопієвої труби). Також трубна непрохідність може стати причиною запалення в яєчниках і матці.
Що робити для профілактики непрохідності маткових труб?
Профілактика непрохідності маткових труб полягає у своєчасному лікуванні запалень та інфекційних хвороб сечостатевої системи, використання контрацептивів, відмові від абортів. Також у профілактичних цілях потрібно регулярно проходити щорічний огляд у гінеколога.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
Популярні питання
У разі непрохідності маткових труб масаж призначає лікар-гінеколог як додатковий спосіб під час лікування патології. Гінекологічний масаж допомагає поліпшити прохідність маткових труб завдяки усуненню застійних запальних процесів, скорочує кількість спайкових утворень і підвищує шанси екстракорпорального запліднення.
Без фаллопієвих труб завагітніти можливо методом екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). ЕКЗ є репродуктивною технологією, яка передбачає зачаття і вирощування ембріона за межами жіночого організму для подальшої його пересадки в матку жінки.
Овуляція — це вихід яйцеклітини з яєчника в результаті розриву зрілого фолікула. У разі непрохідності маткових труб овуляція зазвичай зберігається, але сперматозоїд не потрапляє до яйцеклітини або яйцеклітина запліднюється, впроваджуючись у трубну стінку і спричиняючи позаматкову вагітність.
За односторонньої непрохідності маткових труб вагітність можлива природним способом за умови регулярної овуляції у жінки. За повної непрохідності маткових труб завагітніти можна за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).
Менструація — це відторгнення слизової матки через відсутність вагітності. Функція маткової труби полягає в просуванні яйцеклітини з яєчника до сперматозоїда і заплідненої яйцеклітини в матку. Навіть у разі видалення обох фаллопієвих труб менструальний цикл не порушиться і менструація збережеться.