Що таке детокс-дієта?
Детокс-дієта (детоксикаційна дієта) — спосіб харчування, що передбачає відмову від вживання продуктів, які сприяють накопиченню токсинів в організмі та порушенню обміну речовин. Детоксикація організму здійснюється природним шляхом: токсини виводяться через печінку, нирки, кишечник, шкіру та легені. Детокс-програма спрямована на допомогу кишечнику та печінці швидко нейтралізувати небезпечний вплив ліків, алкоголю, шкідливих продуктів, вихлопних газів.
Наукові дослідження не підтверджують необхідність застосування детокс-програми для виведення токсинів з організму. Але дотримання детокс-дієти та виключення з харчування висококалорійних продуктів у короткостроковій перспективі допомагають знизити вагу, зняти набряклість і вивести зайву рідину з організму. Для виключення появи ускладнень перед застосуванням детокс-харчування необхідна консультація гастроентеролога.
Як працює детокс-дієта?
Поставте своє питання Терапевту «ОН Клінік»
Принцип роботи детокс-дієти полягає в поліпшенні травлення шляхом зниження навантаження на кишечник. У раціон вводяться сирі овочі та фрукти, натуральні продукти, трав'яні настої, які швидко перетравлюються та засвоюються організмом. Відмова від цукру та виробів з борошна зменшує процеси бродіння в кишечнику та нормалізує травлення.
Детоксикація може допомогти очистити організм, зменшити висипання на шкірі, збільшити кількість енергії. Вживання фруктів та овочів, багатих на антиоксиданти, сприяє запобіганню пошкодженню клітин і зниженню ризику серцево-судинних захворювань. Виключення калорійних продуктів під час детокс-дієти допомагає схудненню. Відмова від вживання алкоголю сприяє детоксикації печінки.
Обмеження харчування під час детокс-програми дає змогу очистити кишечник і схуднути на кілька кілограмів. Але тривале обмеження раціону може призвести до дефіциту поживних речовин і проблем із травленням, тому важливо підібрати детокс-харчування під контролем лікаря.
Основні правила детокс-очищення організму
Основне правило детокс-очищення в домашніх умовах — дотримання питного режиму (вживання не менше, ніж два літри рідини на добу). Необхідно вживати детокс-коктейлі, смузі зі свіжих фруктів, ягід, зелені. Інші правила детокс-програми:
- перехід із звичайного харчування на детокс-меню повинен здійснюватися поступово, приблизно за тиждень до дієти слід замінити м'ясні та жирні страви на каші та овочеві супи;
- виключення смаженої, солоної, копченої їжі, солодощів;
- відмова від куріння, вживання кави та алкоголю;
- виключення вживання продуктів з барвниками, консервантами, підсилювачами смаку;
- починати день необхідно зі склянки води з лимоном, щоб запустити процес травлення;
- вживання їжі маленькими порціями протягом дня;
- утримання від їжі за три години до сну;
- помірне фізичне навантаження для прискорення обміну речовин;
- вживання детокс-препаратів (таблеток, біодобавок) для очищення організму лише за призначенням гастроентеролога чи дієтолога.
Зниження калорійності харчування в перші дні може призвести до швидкої стомлюваності, тому на період детокс-очищення необхідно відмовитись від сильних фізичних навантажень. Також рекомендується відкласти детокс-програму під час інтенсивної розумової діяльності чи стресового періоду. Найбільш вдалий час для очищення організму — відпустка або довгі вихідні.
Тривалість детокс-дієти
Для початківців більше підійде триденна детокс-дієта, яка дасть змогу відстежити реакцію організму на зміни харчування. Для схуднення можуть застосовуватися триваліші детокс-програми. Варіанти тривалості детокс-дієти:
- один-три дні — короткострокова дієта для швидкого очищення організму та його підготовки до змін у харчуванні;
- 7-10 днів — програма, націлена на очищення організму з метою схуднення та зміни навичок харчування;
- 30 днів — довгострокова дієта, що передбачає виключення шкідливої їжі та перехід на правильне харчування.
При довгострокових детокс-дієтах необхідно додавати до раціону достатньо вітамінів і мінералів, білка, щоб організм не відчував нестачу поживних речовин. Тривалі голодування чи монодієти можуть призвести до розладу травлення.
Скільки кілограм можна скинути на детокс-дієті?
Детокс-програма дає змогу скинути надмірну вагу за умови правильно складеного меню. Кількість скинутих кілограмів на детокс-дієті для схуднення залежить від маси тіла, суворості раціону, рівня фізичної активності. Дієтологи рекомендують скидати вагу поступово, не більше, ніж пів кілограма-кілограм на тиждень (або не більше, ніж чотири-шість відсотків від загальної маси тіла). Занадто швидке зниження ваги може призвести до зменшення тонусу м'язів і гормонального дисбалансу.
Кому підійде детокс-дієта?
Детокс-дієта та низькокалорійне меню підійде людям, які бажають скинути надмірну вагу, що не уходить на звичайних дієтах. Інші показання до детокс-дієти:
- алергія та непереносимість деяких харчових продуктів;
- хронічна втома та сонливість;
- закрепи;
- дискомфорт у шлунку та кишечнику після прийому їжі;
- проживання в забруднених районах;
- в'ялість шкіри;
- малорухливий спосіб життя;
- схильність до висипань на шкірі;
- швидка стомлюваність і зниження концентрації уваги.
Детокс-програма також підійде людям, які бажають перейти на здоровий спосіб життя та правильне харчування. Людям із хронічними захворюваннями перед очищенням організму необхідно записатися на консультацію до гастроентеролога або дієтолога, щоб правильно скласти раціон харчування.
Кому підійде детокс-дієта?
Протипоказання до детокс-дієти
Детокс-дієта й очищення організму протипоказані неповнолітнім, вагітним, у періоди лактації та відновлення після травм та операцій. Інші протипоказання до детокс-дієти:
- цукровий діабет;
- ниркова недостатність;
- травні захворювання (гастрит, виразка шлунка та дванадцятипалої кишки);
- недостатня маса тіла;
- ендокринні захворювання (аутоімунний тиреоїдит, гіпотиреоз);
- онкологія;
- туберкульоз;
- ВІЛ;
- епілепсія;
- захворювання згортання крові;
- подагра.
Детокс-програма не рекомендована за підвищеної кислотності шлунка, оскільки детокс-коктейлі та смузі зі свіжих фруктів та овочів можуть спричиняти подразнення слизової. Також слід утриматися від очищення організму під час загострення хронічних захворювань.
Як підготуватися до детокс-дієти?
На детокс-дієту слід переходити поступово, без різких змін у раціоні. Підготовка до детокс-програми включає:
- консультацію з дієтологом і терапевтом для виключення протипоказань до очищення організму;
- виключення з раціону жирної та смаженої їжі за місяць до дієти;
- збільшення вживання рослинних продуктів за один-два тижні до очищення організму;
- перехід на дробове харчування за тиждень до дієти (чотири-п'ять прийомів їжі на день невеликими порціями);
- відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю);
- помірні фізичні навантаження за місяць до детокс-програми;
- виключення з меню випічки та солодощів за три дні до дієти.
Також рекомендується уникати стресів і підвищених фізичних навантажень. Підготовка до детокс-дієти передбачає дотримання режиму дня та повноцінний сон (не менше, ніж сім-вісім годин на добу).
Що можна їсти на детокс-дієті?
Існують варіанти детокс-дієт, які виключають продукти тваринного походження (молоко, мед, м'ясо, яйця). Більшість детокс-програм передбачають вживання нежирних сортів м'яса та риби (курки, індички, кролика, судака) та знежирених молочних продуктів (кефіру, йогурту). Меню детокс-програми в домашніх умовах має містити свіжі овочі та фрукти, зелень, злаки. Дозволені продукти на детокс-дієті:
- овочі: морква, капуста, огірки, броколі, помідори, спаржа, солодкий перець, буряк;
- фрукти: яблука, банани, груші, апельсини, ананаси, грейпфрути, ківі;
- ягоди: малина, обліпиха, полуниця, чорниця, виноград;
- пророщені зерна пшениці, вівса, сої;
- зелень: шпинат, петрушка, базилік, коріандр, м'ята;
- зернові продукти: вівсянка, бурий рис, кіноа;
- бобові: сочевиця, квасоля, горох;
- горіхи: мигдаль, кеш'ю, волоські та лісові горіхи;
- сухофрукти: курага, інжир, чорнослив, родзинки, фініки;
- спеції та приправи: куркума, імбир, кориця.
Дозволені продукти на детокс-дієті
Детокс-меню також може включати коктейлі для схуднення зі свіжих овочів і фруктів, які необхідно вживати за 20-30 хвилин до їди. У детокс-смузі можна додавати знежирений йогурт або кефір. До дозволених детокс-напоїв належать чай з імбиром, цикорієм, чебрецем, м'ятою, кульбабою.
Від яких продуктів краще утриматися під час детокс-очищення?
Детокс-меню передбачає обмеження вживання термічно обробленої їжі. Слід відмовитися від смажених, копчених, солоних страв і віддати перевагу печеним, вареним або свіжим продуктам. Заборонені продукти під час детокс-очищення:
- жирні сорти м'яса та риби: свинина, баранина, гусятина, скумбрія, оселедець;
- процесовані продукти: їжа, що містить консерванти, барвники, підсилювачі смаку;
- перероблене м'ясо: сосиски, ковбаси, консерви;
- продукти з борошна: булочки, печиво, дріжджовий хліб;
- продукти, що містять цукор: цукерки, тістечка, торти, солодкі газовані напої;
- жирні молочні продукти: сметана, вершки, кефір, сир, ряжанка;
- гострі та солоні приправи та соуси;
- картопля, страви з пшениці;
- солона їжа, фастфуд.
Також необхідно виключити каву, чорний чай, алкоголь, газовану воду. Тваринні жири слід замінити рослинними (використовувати оливкову олію замість вершкового масла).
Як правильно виходити з детоксу?
Вихід із детокс-харчування, як і підготовка до нього, має бути плавним і поступовим. Включати в раціон звичні продукти потрібно в невеликих кількостях, щоб уникнути проблем із травленням і розладів випорожнення. У меню необхідно залишити свіжі овочі та фрукти, можна додати нежирні білкові продукти та каші. Слід уникати вживання великої кількості солі та спецій.
Після низькокалорійної детокс-дієти необхідно обмежити вживання цукру та швидких вуглеводів, щоб швидко не набрати вагу. Якщо меню було без їжі тваринного походження, вживати м'ясо можна через два-три дні після виходу з детоксу. Також потрібно продовжувати дотримуватися питного режиму для уникнення зневоднення організму.
Як не набрати вагу після детокс-очищення?
Після виходу з детокс-дієти для схуднення скинута вага може швидко повернутися. Для утримання ваги після детокс-очищення рекомендується:
- вводити заборонені на детоксі продукти поступово. Солодощі можна замінити солодкими сухофруктами чи медом;
- вживати не менше, ніж два літри води на день;
- харчуватися невеликими та дробовими порціями (близько чотирьох разів на день);
- збільшувати калорійність харчування поступово;
- включити в раціон фрукти й овочі;
- уникати малорухливого способу життя.
Для запобігання набору зайвої ваги необхідно дотримуватися принципів правильного харчування, обмежити вживання швидких вуглеводів, займатися помірним фізичним навантаженням. Також рекомендується скласти раціон харчування з дієтологом, який врахує особливості здоров'я та індивідуальні потреби організму.
Меню детокс-дієти на 3 дні з рецептами
Для новачків підійде короткострокова чистка організму впродовж одного-трьох днів. Приклад детокс-меню на три дні.
Детокс-дієта на три дні | ||||
Сніданок | Обід | Перекус | Вечеря | |
Перший день | 500 мл води; смузі з йогурту з яблуком (через 20-30 хвилин після води). | 500 мл води; 150 г відвареної курячої грудки; 100 г відвареного бурого рису; 100 г листового салату. | 500 мл води; протеїново-ягідний смузі з чорницею (через 15-30 хвилин після води). | 500 мл води; 250 г салату з курки з броколі; 100 г томатів з оливковою олією. |
Другий день | 500 мл води; смузі з йогурту з бананом (через 20-30 хвилин після води). | 500 мл води; 150 г запечених курячих шлуночків; 100 г відвареної гречки; 100 г свіжих огірків. | 500 мл води; протеїново-ягідний смузі з чорною смородиною (через 15-30 хвилин після води). | 500 мл води; 200 г салату з відвареної або запеченої курки з томатами; 50 г відвареної кіноа. |
Третій день | 500 мл води; смузі з йогурту з нектарином (через 20-30 хвилин після води). | 500 мл води; 150 г фрикадельок із телятини; 100 г відвареного бурого рису; 100 г помідорів. | 500 мл води; протеїново-ягідний смузі з полуницею (через 15-30 хвилин після води). | 500 мл води; 350 г запечених баклажанів. |
Детокс-дієта на один день може включати смузі, коктейлі для схуднення, страви зі свіжих овочів і фруктів.
Рецепти детокс-дієти
Детокс-коктейль для схуднення
Інгредієнти
- яблуко — 1 шт;
- ківі — 2 шт;
- базилік — 2 гілочки;
- стебло селери — 1 шт;
- вода — 100 мл.
- Очистити яблуко та ківі та нарізати на дрібні шматочки.
- Очистити стебло селери від грубих волокон.
- Нарізати селеру та базилік.
- Приготовлені інгредієнти помістити в блендер і подрібнити.
- Отриману суміш розбавити водою.
Детокс-рецепт зеленого супу
Інгредієнти
- капуста білокачанна — половина качана;
- цибуля зелена — 200 г;
- цибуля ріпчаста — 1 шт;
- петрушка — 50 г;
- квасоля — 300 г;
- вода — 4 склянки.
- Відварити квасолю та розм'якшити до однорідної маси.
- Дрібно нарізати капусту, зелену та ріпчасту цибулю, протушкувати протягом 10 хвилин.
- Залити водою, додати квасолю та варити протягом 20-30 хвилин.
- Нарізати та додати петрушку.
Парові тефтелі зі шпинатом і томатом
Інгредієнти
- куряча грудка — 600 г;
- шпинат — 200 г;
- яйце — 1 шт;
- помідор — 1 шт;
- сіль — за смаком.
- Порізати шпинат і курку на дрібні шматочки та подрібнити в блендері.
- До подрібненої маси додати яйце, сіль і дрібно порізаний помідор.
- Сформувати тефтелі.
- Готувати на пару в пароварці або мультиварці протягом 20-30 хвилин.
Салат з авокадо та помідорів
Інгредієнти
- помідор — 3 шт;
- авокадо — 1 шт;
- ріпчаста цибуля — 1 шт;
- оливкова олія — 2 ст. л.
- Нарізати помідори невеликими скибочками, а авокадо — кубиками.
- Нарізати цибулю півкільцями, залити окропом на хвилину та злити воду.
- Перемішати нарізані продукти та полити оливковою олією.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Терапія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
Популярні питання
Для детоксу організму підійдуть напої з трав, фруктів, овочів. Детокс-смузі можна робити на воді, знежиреному кефірі, йогурті. Також можна заварювати чай із ромашки, м'яти, імбиру, цикорію. Аптечні засоби для детоксикації можна пити після консультації з дієтологом або гастроентерологом.
Детокс-дієта на один день має містити коктейлі та смузі зі свіжих овочів і фруктів, зелені, варену їжу та страви, приготовані на пару. Останній прийом їжі має бути не пізніше, ніж за три години до сну. Також необхідно вживати не менше, ніж два літри води на день, і додати помірні фізичні навантаження.
На детокс-дієті зі вживанням смузі можна скинути від 500 грамів до одного кілограма на тиждень. Детокс-дієта тривалістю понад тиждень може викликати розлади травлення та брак поживних речовин, тому не рекомендуються тривалі чистки для схуднення без нагляду лікаря.
За три дні детоксу можна скинути близько одного кілограма за рахунок виведення зайвої рідини з організму. Занадто швидке скидання ваги та суворе обмеження їжі можуть викликати проблеми зі здоров'ям, тому не рекомендується худнути більше, ніж на один кілограм на тиждень.
Користь детокс-дієти полягає в обмеженні вживання шкідливих продуктів (солодкої, жирної, гострої їжі). За допомогою детокс-програми можна скинути кілька кілограмів, вивести зайву рідину з організму. Вживання свіжих овочів і фруктів на детокс-дієті покращує роботу кишківника та допомагає боротися із закрепами.
Детокс не потрібно застосовувати на постійній основі, оскільки може виникнути дефіцит поживних речовин в організмі. Короткочасну детокс-програму можна спробувати в разі слабкості, тяжкості в кишечнику, частих висипань на шкірі, закрепів.