Мігрень: симптоми, профілактика та лікування

Мігрень є хворобою, точну природу якої досі не виявили. Однак важливо, що вона відрізняється від звичайного головного болю як за характером прояву, так і за походженням. Частий головний біль – це часто симптом інших розладів. Він трапляється у випадку застуди, лихоманки, гіпертонічного кризу, перевтоми, високого тиску, тощо. Натомість мігрень – самостійне окреме захворювання.
Наразі вважається, що мігрень виникає у випадку порушення нейронних мереж центральної нервової системи. Це означає, що взаємодія нервових клітин у мозку порушена. Внаслідок цього людина стає вкрай чутлива до різних подразників: сильних запахів, яскравого світла, гучних звуків. Дослідники помітили, що спадковість – досить істотний фактор ризику появи мігрені. Однак випадки мігрені можуть починатися як приступи незалежно від факторів, що їх провокують. Також мігрень є одним із симптомів хронічного стресу, для лікування якого необхідно звернутися до психолога.
Сам недужий може досить легко відрізнити мігрень від звичайного болю. Є чотири ознаки:
Додатковими симптомами мігрені, що проявляються індивідуально, але трапляються досить часто, є нудота, світлові плями перед очима та інші незначні порушення зору під час нападу хвороби.
Не завжди у хворого на мігрень наявні всі ці симптоми. Однак якщо під час приступів болю спостерігаються хоча б деякі з них і цей стан не супроводжується розладами та порушеннями роботи інших систем органів (тобто біль не є наслідком, скажімо, травми), то пацієнт має запідозрити у себе мігрень. Точно встановити діагноз може лікар-невролог.
Є чотири основні фази приступу мігрені, і що цікаво, власне біль є лише третім:
Індивідуальність у проявах та часто слабка інтенсивність всіх фаз, крім третьої, робить мігрень складною для діагностування. Її часто плутають з іншими видами болю.
Є чимало факторів ризику, які можуть спровокувати напад. До них належать:
У більшості хворих спостерігається чутливість лише до деяких із перелічених факторів. Також слід сказати, що ця хвороба частіше трапляється в жінок (приблизно у кожної п’ятої), ніж у чоловіків (приблизно в одного з 15). І у випадку з жінками до факторів, які провокують напад, також належать стани, що супроводжуються зміною гормонального фону: менструація, овуляція та штучні зміни гормонального фону, викликані прийомом протизаплідних пігулок.
У контексті питання мігрені, аурою називають ті незначні розлади зору, які характеризують другу фазу. Аура може набувати різних форм і виглядів. Іноді вона майже не заважає, іноді людині складно щось бачити. У будь-якому разі вона триває недовго – від хвилини і до години.
Важливо пам’ятати, що більш тривале збереження світлових плям перед очима є ознакою ускладнення хвороби – мігренозного інсульту. Якщо ж аури немає, іноді трапляється так званий мігренозний статус – інше ускладнення хвороби, що характеризується інтенсивним болем голови, який може тривати довше, ніж три доби. Ускладнення вимагають термінової госпіталізації.
Оскільки звичайні знеболювальні під час нападів мігрені здебільшого не діють, були розроблені спеціальні засоби допомоги для покращення стану хворого. Один із них – триптани. Альтернатива для них – ерготамін.
Специфічна терапія мігрені – це результат досить довгого пошуку результату. Так само, як симптоматика захворювання має індивідуальні вираження, так і лікування має спиратися на особливості конкретного пацієнта. Те, що допомагає одному, не допоможе іншому. Тому, по-перше, для ефективного лікування мігрені важлива тривала співпраця лікаря-невролога та пацієнта, а по-друге, на підбір дієвого засобу проти приступу може піти чимало часу.
Перший етап – це проба звичайними анальгетиками, наприклад, парацетамол, анальгін, ібупрофен тощо. У деяких випадках вони дійсно допомагають. Якщо ні, лікар підбирає препарат і курс, який буде діяти якісно. І на це може піти близько шести приступів, під час яких пацієнт буде приймати ліки, котрі не діятимуть. Важливо не здаватися і не думати, ніби від мігрені не може допомогти взагалі нічого.
Способи боротьби з мігренню індивідуальні. Необхідно проконсультуватися з сімейним лікарем.
Як запобігти мігрені | |
Що робити для профілактики мігрені | Принцип запобігання мігрені |
З’ясувати причини мігрені | Людям, які страждають на мігрень, рекомендують вести щоденник і записувати:
Щоденник може допомогти виявити фактори, які провокують мігрень. З-поміж тригерів можуть бути гормональні зміни під час менструації, стрес, неякісний сон, нерегулярне харчування тощо. Якщо уникати факторів-провокаторів, то кількість нападів може скоротитися. |
Періодично вживати лікарські засоби проти мігрені | Людям з мігренню можуть призначити курс препаратів для тривалого приймання. Зазвичай медикаменти застосовують, якщо напади стаються навіть тоді, коли людина уникає тригерів мігрені, або якщо напади дуже часті чи болючі. Препарати можуть скоротити частоту чи інтенсивність нападів. Результат лікування може наступити не одразу — інколи покращення приходить за 6 тижнів. |
Приймати препарати до, після або під час менструації | Якщо мігрені пов’язані з гормональними змінами під час менструації, жінці можуть призначити гормональні препарати, нестероїдні протизапальні або триптани. Препарати можуть знизити частоту або інтенсивність мігрені, якщо приймати їх у певні дні менструального циклу. |
Ефективність продемонструвала, наприклад, акупунктура. Загальна порада, яка може допомогти мінімізувати ризик виникнення нападу, – змінити спосіб життя так, щоб не виникали (або майже не виникали) фактори ризику.
Симптоми очної мігрені виявляються наявністю сліпої плями (аури), що впливає на центральний зір. Аура очної мігрені з'являється в одному оці, може збільшуватися до повної сліпоти ока. Зазвичай при очній мігрені зір відновлюється протягом однієї години. Також очний мігрень може виникати разом із головним болем, а може протікати безболісно.
Мігрень діагностують та лікують неврологи. Для діагностики мігрені лікар проведе огляд, збере анамнез та призначить додаткові дослідження: УЗД голови та шиї, МРТ або КТ головного мозку.
Судини при мігрені можна звузити лікарськими препаратами, які невролог призначає індивідуально після обстеження. Застосування домашніх засобів або компресів можуть бути неефективними та небезпечними, оскільки при мігрені до патологічного процесу залучені артерії головного мозку.
Медикаменти і дієта при мігрені призначаються лікарем і підбираються індивідуально. Не можна допускати зневоднення організму, оскільки воно може спровокувати посилення головного болю. Кількість рідини, що вживається в день, повинна бути 1,5 - 2 літри.
Мігрень супроводжується нападами сильного головного болю. Організм людини реагує на біль голови, як на стрес, внаслідок чого підвищується артеріальний тиск.