Лікування інсомнії в Одесі
Інсомнія — це порушення засинання і підтримання сну, яке характеризується частими нічними пробудженнями. Для повноцінного відпочинку необхідно 6-10 годин сну на добу. За нестачі сну спостерігається дратівливість, слабкість, тривожні розлади і депресія. Наслідки безсоння можуть призводити до зниження захисних функцій організму, ризику розвитку цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, інсульту та інфаркту. Діагностикою та лікуванням інсомнії займається психіатр. Записатися на прийом до лікаря в медичному центрі «ОН Клінік Одеса» можна цілодобово.
Типи безсоння
Інсомнія — це хвороба, яка супроводжується порушенням циклу «сон-неспання». Існує невелика відмінність між поняттями «інсомнія» і «безсоння». Безсоння вирізняється труднощами під час засинання, тоді як інсомнія характеризується недостатньою тривалістю та якістю сну. Розрізняють первинний і вторинний тип безсоння.
Первинне безсоння
Первинне безсоння — це порушення сну, яке виникає внаслідок життєвих обставин і зовнішніх чинників. До причин первинного безсоння відносять гостру реакцію на стрес, вживання тонізувальних напоїв і переїдання перед сном, порушення циркадного ритму сну. Підтипи первинного безсоння за часом прояву:
- ідіопатична. Характеризується патологічною денною сонливістю, труднощами при пробудженні, когнітивними порушеннями (зниженням пам'яті та розумової працездатності, неуважністю, забудькуватістю);
- парадоксальна (псевдоінсомнія). Легке засинання, сон достатній без пробуджень, але після сну присутнє відчуття «розбитості», відсутності нічного сну.
Первинне безсоння може набувати форми психофізіологічної інсомнії, яка виникає на тлі втоми та дратівливості. Через підвищену тривогу характерні труднощі із засинанням, раннім пробудженням і неможливістю знову заснути.
Вторинне безсоння
Вторинне безсоння розвивається на тлі супутніх явищ фізичних (виразковій хворобі шлунка, гастроезофагеальному рефлюксі) і психоемоційних розладів. Причинами вторинної інсомнії може бути хронічний біль, неврологічні та психічні розлади.
Симптоми інсомнії
У разі порушення мозкового кровообігу, гіпертиреозу, патології надниркових залоз може виникати інсомнія. Інші симптоми безсоння:
- неспокійний і переривчастий сон;
- порушення пам'яті та концентрації уваги;
- панічні атаки, фобії;
- зниження тиску, аритмії;
- головний біль;
- скорочення м'язів ніг (судоми);
- хропіння;
- дратівливість.
Симптоми розладу сну характеризуються якісними та кількісними змінами сну. Скорочена тривалість сну, що супроводжується утрудненим засинанням і раннім пробудженням, призводить до денної сонливості. Зміни тривалості фаз сну можуть бути пов'язані з погіршенням якості нічного відпочинку.
Психіатричні причини безсоння
Хронічні розлади сну можуть призводити до органічних уражень центральної нервової системи (епілепсії, інсульту, пухлин мозку). За неврозоподібних станів спостерігається підвищений рівень гормону (адренокортикотропного гормону, кортизолу) в нічний час доби, високий рівень метаболізму. Психіатричні причини безсоння:
- психічні розлади (посттравматичний стресовий розлад, деменція, панічні атаки, шизофренія);
- неврологічні розлади з пошкодженням головного мозку (синдром дефіциту уваги та гіперактивність);
- хронічний стрес і психоемоційні навантаження.
Порушення сну в дорослих може бути пов'язане з розладом біологічних ритмів організму, за якого час відходу до сну і пробудження зсувається. За причинами виникнення виділяють медикаментозне, адаптаційне і психофізіологічне безсоння.
Медикаментозне безсоння
Безконтрольне застосування психостимулювальних препаратів чинить на нервову систему збудливу дію, побічні ефекти можуть призводити до медикаментозного безсоння. Безсоння можуть спричиняти медичні препарати в разі тривалого застосування або припинення прийому.
Адаптаційне безсоння
Адаптаційна (стресова) інсомнія — це порушення сну, яке виникає на тлі стресу, нервового та психоемоційного напруження. Причини безсоння:
- підвищення загальної активності нервової системи;
- утруднене входження у фазу сну;
- зниження тривалості сну;
- часті нічні пробудження.
Нервове безсоння може бути спровоковане зміною місця проживання, тяжкою втратою, постановкою медичного діагнозу. Адаптаційна інсомнія триває не більше трьох місяців.
Денні симптоми можуть розвиватися внаслідок розладу сну і за рахунок наявності стрес-фактора. Симптоми адаптаційної інсомнії:
- шлунково-кишкові розлади;
- м'язова напруга;
- головний біль.
За адаптаційної інсомнії спостерігається психоневрологічна симптоматика (тривога, занепокоєння). До проявів стресового безсоння можна віднести подовження часу засинання, тривалі періоди неспання, зниження загальної тривалості сну.
Психофізіологічне безсоння
Розвивається психофізіологічне безсоння під час депресії, через страх перед виникненням інсомнії, супроводжується тривожністю, прискореним серцебиттям, пітливістю під час наближення фази сну. Проблеми зі сном можуть бути ускладненням стресу і неврозу.
Псевдоінсомнія
Псевдоінсомнія — це форма інсомнії, за якої не порушується процес засинання і неспання, але відбувається спотворене сприйняття сну і відчуття недосипу. Для корекції та виявлення процесу сну можуть призначити полісомнографію (діагностику порушення сну).
Види безсоння
У разі диссомнії (безсоння) відбувається погіршення якості та тривалості сну. Види порушення сну:
- інсомнія (розлад сну);
- парасомнія (дії, які супроводжуються м'язовими судомами, енурезом, нічними страхами перед засинанням, під час сну і після пробудження);
- гіперсомнія (патологічна сонливість).
Сомнамбулізм (лунатизм) виникає під час неповного пробудження і характеризується ходінням уві сні. За тривалістю проявів безсоння буває гострим, транзиторним і хронічним.
Гостре (короткочасне) безсоння
Причинами гострого безсоння може бути психічна травма, нервове перенапруження, депресія. Стрес збільшує рівень гормону кортизолу в крові, частоту серцевих скорочень, швидкість метаболізму, що призводить до порушення циркадного ритму сну.
До симптомів короткочасної інсомнії відносять дратівливість, труднощі з концентрацією уваги, неуважність, погіршення пам'яті. Після усунення стресового чинника симптоми зменшуються.
Гостре безсоння може тривати від одного тижня до місяця. Безсоння і тривога негативно впливають на роботу нервової системи, спричиняють часті пробудження, тривожні сновидіння, нічні кошмари. Короткочасна інсомнія супроводжується неспокійним і переривчастим сном, який не приносить відчуття відпочинку, спостерігаються труднощі із засинанням і підтриманням тривалості сну.
Для лікування короткочасного безсоння призначають седативні препарати, снодійні засоби, антидепресанти. Рекомендується обмежити вживання кофеїну, алкоголю, уникати денного сну, приймати їжу за 2-3 години до сну.
Транзиторне (минуще) безсоння
Транзиторне безсоння — це тимчасове порушення сну, яке триває не більше семи днів. Причини минущого безсоння:
- зміна часового поясу (переїзд);
- порушення гігієни сну (шум, яскраве світло, жорсткий матрац);
- нічне переїдання;
- несприятливі навколишні умови (спека, холод);
- побічна дія ліків;
- фізична перевтома.
До тимчасових зовнішніх чинників можна віднести зміни режиму праці та відпочинку (нічна робота), психічні порушення (неврози, депресивний синдром, емоційні розлади). Небезпека транзиторного безсоння може полягати в можливості подальшого розладу сну за подібних умов зовнішніх чинників.
До симптомів транзиторного безсоння відносять зниження психомоторних функцій і денну сонливість, головний біль, порушення травлення. Інсомнія не дає змоги зосередитися, веде до погіршення роботи мозку.
Щоб упоратися з безсонням, необхідно нормалізувати гігієну сну, дотримуватися режиму дня, уникати інтенсивних фізичних навантажень і психостимуляторів за дві години до сну. У разі тривожних розладів і нервового збудження психіатр призначає антидепресанти та нейролептики.
Хронічне безсоння
Хронічне безсоння — це патологічний стан, який характеризується недостатньою кількістю сну. Хронічне безсоння триває понад три місяці.
Виділяють хронічне сімейне безсоння, яке є рідкісним спадковим захворюванням, що спричиняє порушення сну, втрату координації та летальні наслідки. Сімейне безсоння викликає мутація гена, що кодує клітинний пріоновий білок. При безсонні страждає одна область головного мозку (таламус), яка бере участь у регуляції сну. Тривалість життя при сімейній інсомнії 7-73 місяці після появи симптомів.
Хронічне безсоння розвивається на тлі тривалого стресу, постійної перевтоми та соматичних захворювань (серцевої недостатності, хвороби Паркінсона, астми, аритмії). Інші причини хронічного безсоння:
- психічні розлади (гіперактивність, депресія);
- синдром неспокійних ніг;
- викривлена перегородка в носі;
- порушення в роботі ШКТ (печія, здуття, закреп);
- синдром відстроченої фази сну;
- робота в нічні години;
- переїдання перед сном;
- патології сечовидільної системи (нічна поліурія).
Хронічний недосип може призвести до порушення самовідновлення нервової системи, ризику розвитку цукрового діабету, зниження імунітету, погіршення обміну речовин (вісцерального ожиріння). Порушення функції щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз) впливає на якість сну, за гіпотиреозу спостерігається денна сонливість, за гіпертиреозу — безсоння.
Причиною безсоння у жінок можуть бути гормональні зміни (період настання клімаксу), що спричиняють активність щитоподібної залози, супроводжуються пітливістю і тахікардією. Інсомнія може виникати в період пременопаузи, менопаузи, вагітності.
У чоловіків причиною безсоння є інтенсивні фізичні та розумові навантаження, фінансові труднощі, соматичні патології (гіперплазія передміхурової залози, артралгія). Через ослаблений м'язовий тонус дихальних шляхів виникає синдром нічного апное (короткочасна зупинка дихання уві сні), який може супроводжуватися хропінням. Симптоми хронічного безсоння:
- підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія);
- запаморочення;
- поверхневий переривчастий сон;
- зниження концентрації уваги;
- порушення координації;
- зниження тонусу шкіри;
- зниження лібідо.
У разі безсоння хронічна втома і відчуття розбитості може виникати після зниження якості сну і збоїв циркадних ритмів. Гормональний збій (підвищення рівня гормону греліну, зниження рівня гормону лептину) тягне за собою збільшення потреби в жирній їжі та швидких вуглеводах, що може призвести до набору зайвої ваги. Порушення циклів сну можуть супроводжуватися погіршенням засвоєння їжі з частими закрепами через розсинхронізацію роботи внутрішніх органів.
Щоб позбутися безсоння, необхідно виявити та усунути причини порушення сну. Медикаментозне лікування хронічного безсоння включає:
- антидепресанти;
- седативні засоби;
- анксіолітики;
- транквілізатори.
Лікування хронічного безсоння включає коригування застосовуваних ліків, лікування психічного здоров'я і зміну способу життя. Лікування вимагає тривалої терапії, і безконтрольне приймання препаратів може спровокувати побічні ефекти.
Діагностика безсоння у психіатра в Одесі
На прийомі психіатр проведе фізикальний огляд, вислухає скарги, збере анамнез, встановить якого роду безсоння (первинне, вторинне), які були перенесені неврологічні захворювання. Діагностика інсомнії включає:
- вимірювання пульсу та артеріального тиску;
- загальний і біохімічний аналіз крові, сечі;
- аналіз на С-реактивний білок (маркер запального процесу);
- аналіз на вітаміни групи В.
Для визначення порушення добового ритму, який призводить до безсоння, призначають аналіз на оцінку рівня гормону епіфіза мелатоніну в крові. Додатково можуть призначатися УЗД внутрішніх органів, щитовидної залози, ЕКГ.
Лікування безсоння у психіатра в Одесі
У медичному центрі «ОН Клінік Одеса» безсоння лікує психіатр. Комплексний підхід у лікуванні інсомнії включає в себе медикаментозну терапію, психотерапію і поведінкову корекцію. Лікування безсоння:
- анальгетики;
- снодійні препарати;
- нейролептики;
- антидепресанти;
- антигістамінні препарати.
Для лікування синдрому неспокійних ніг призначають препарати магнію і заліза, вітаміни групи В, антиконвульсанти, міорелаксанти. Для лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС) призначають ортодонтичні капи, які одягають на час сну, наклейки (тейпи) на носові ходи. За СОАС небажано спати на спині — це може призвести до порушення дихання.
Щоб налагодити сон у разі неврозу, необхідно виключити перед сном стресові навантаження, ситну вечерю, вживання енергетиків, міцного чаю, кави та спиртних напоїв. Методи боротьби з безсонням:
- регулярна рухова активність (йога, дихальна гімнастика);
- виключити денний сон;
- уникати стресових ситуацій;
- лягати спати і прокидатися в один час.
Дотримання гігієни сну (використання водних процедур перед сном, провітрювання кімнати, встановлення температурного режиму не більше 21 °С) може допомогти налагодити сон. Щоб поліпшити сон, необхідно за дві години до сну відмовитися від гаджетів і перегляду телевізора. Якщо немає сну і відчувається нервове напруження, можна зробити масаж стоп, шиї та голови за відсутності протипоказань.
Записатися на консультацію до психіатра і лікування інсомнії в медичному центрі «ОН Клінік Одеса» можна за номером телефону, вказаним на сайті, або заповнивши форму запису на прийом. Дізнатися вартість консультації невролога при безсонні можна також на сайті або за телефоном.