Logo
0 800 30 17 30

Лікування психосоматики (психосоматичних розладів) в Одесі

Психосоматичний розлад (психосоматика) — це порушення психіки, яке характеризується появою фізичних симптомів через порушене функціонування вегетативної (автономної) нервової системи. Вегетативна нервова система контролює мимовільні дії в організмі (наприклад, серцевий ритм, артеріальний тиск і травлення), регулює функції внутрішніх органів і підтримує гомеостаз (саморегуляцію).

Пройти діагностику та лікування психосоматичних порушень в Одесі можна в медичному центрі «ОН Клінік Одеса». Запис на прийом психіатра ведеться цілодобово.

Причини психосоматики (психосоматичних розладів)

Простими словами, психосоматика — це психічне порушення, яке за симптомами імітує захворювання внутрішніх органів. Психосоматичні стани зазвичай є наслідком хронічного фізичного або психологічного стресу.

Патогенез психосоматичних розладів включає емоційні чинники, які призводять до порушеної регуляції вегетативної нервової системи. У результаті відбувається вивільнення гормонів стресу (зокрема адреналіну і кортизолу), які викликають психосоматичну реакцію «бий або біжи».

Точної причини психосоматичних розладів не встановлено. Можливі причини психосоматики:

  • перенесене фізичне або сексуальне насильство;
  • дитячі психологічні травми;
  • зловживання алкогольними напоями;
  • вживання психоактивних речовин (наприклад, наркотиків);
  • біологічні порушення (зокрема дисбаланс вітамінів або мінералів, уповільнений обмін речовин);
  • труднощі з вираженням або відчуттям емоцій;
  • психічні захворювання (наприклад, депресія, тривожні розлади);
  • наявність фобій (ірраціонального та неконтрольованого страху перед подіями, тваринами або діями).

До розвитку психосоматичної патології можуть призвести розлади особистості. Невротичні та неврозоподібні розлади провокують психосоматичні хвороби через хронічний стан тривожності, стресу та емоційної нестабільності. Через постійну та виражену психогенну реакцію підвищується ризик порушення здорового функціонування органів і систем організму.

Види психосоматики (психосоматичних розладів)

Психосоматичні розлади класифікують залежно від причини їхнього розвитку та особливостей прояву.

Види психосоматичних розладів

Тип психосоматичної хвороби

Характеристика

Класичні психосоматичні захворювання

До розвитку психосоматичних хвороб призводять психологічні травми, хронічна втома, стрес, тривала відсутність відпочинку. Приклади класичних психосоматичних захворювань: неспецифічний виразковий коліт, бронхіальна астма, нейродерміт, есенціальна артеріальна гіпертензія, виразка дванадцятипалої кишки, ревматоїдний артрит і тиреотоксикоз. Часто проявляється такими психосоматичними симптомами: порушеннями ковтання, високим тиском, болем у животі.

Соматоформні розлади

Соматоформні розлади спричинені дисфункцією вегетативної нервової системи. Симптоми соматоформних розладів можуть охоплювати різні психосоматичні ознаки, включно з болем у шиї та попереку, мігренню, порушенням сну, запамороченнями та головним болем, відчуттям «мурашок по шкірі».

Нозогенії

Нозогенії часто проявляються у вигляді астенії або неврозу. Психосоматичне захворювання розвивається у пацієнтів зі злоякісними пухлинами, хворобами серцево-судинної системи, а також під час очікування серйозних процедур (наприклад, променевої або хіміотерапії) або оперативних втручань. Ознаки психосоматичної хвороби можуть включати напругу в щелепі, головний біль, розлади шлунка, порушення сну.

Соматогенії

Нервово-психічний розлад, який розвивається внаслідок патологічного впливу на центральну нервову систему (ЦНС). Спровокувати соматогенії можуть інфекції (вірусні, бактеріальні, паразитарні, грибкові), пухлини, травми головного і спинного мозку. На тлі психосоматичного захворювання часто виникають болі в попереку, нервові тики, судоми.

Психосоматичними також можуть бути псоріаз, міжреберна невралгія, ішемічна хвороба серця, ожиріння, цукровий діабет другого типу, радикуліт. Синдром подразненого кишківника і дискінезія жовчного міхура також вважаються психосоматичними хворобами. Психосоматикою в рідкісних випадках можуть бути викликані запалення сідничного, лицьового і трійчастого нервів.

Залежно від симптомів виділяють психосоматичні розлади дихальної, серцево-судинної, нервової систем, шлунково-кишкового тракту. За появи ознак істероїдних і психосоматичних розладів необхідно звернутися до психіатра.

Симптоми психосоматичних розладів

У пацієнтів можуть виникати психосоматичні болі, які локалізуються в шиї, грудному, поперековому і крижовому відділах хребта. У разі психосоматики біль може поширюватися на верхні та нижні кінцівки, супроводжуватися нервовими тиками, тремором ніг і рук. Загальні ознаки психосоматичних розладів:

  • постійна втома і слабкість;
  • м'язові болі та спазми;
  • утруднене дихання або задишка;
  • психосоматичне випадіння волосся;
  • стрибки артеріального тиску;
  • прискорений або нерегулярний пульс;
  • тупі або пульсуючі головні болі;
  • тремтіння в тілі або озноб;
  • перепади настрою;
  • дратівливість і нервозність;
  • погіршення або втрата апетиту;
  • зниження лібідо;
  • проблеми з ерекцією (у чоловіків).

Психосоматика може спричинити появу мігреней — нападів пульсуючого головного болю, який може тривати від чотирьох годин до трьох діб. Після завершення нападу мігрені у пацієнта можуть виникнути психосоматичні порушення сну (безсоння, сонливість удень), апатія та зниження концентрації уваги.

Стрес збільшує вироблення гормонів (зокрема кортизолу), який посилює запальні процеси та підвищує вироблення шкірного сала, що може спричинити психосоматичне акне. У разі псоріазу психосоматика може посилити аутоімунні реакції, призводячи до посиленого поділу клітин шкіри і загострення симптомів захворювання.

Психосоматика нерідко може спричинити панічні атаки — напади неконтрольованої паніки та страху, що супроводжуються відчуттям небезпеки, що насувається, частим серцебиттям, тривожністю, утрудненим диханням. Психосоматичні напади паніки можуть також супроводжуватися високим тиском, відчуттям стискання і дискомфорту в грудях, стуком і дзвоном у вухах.

Психосоматичні розлади можуть спричинити запаморочення та епізоди втрати свідомості, які можуть бути періодичними та виникати спонтанно, або бути постійними. Психосоматика також може спричинити розлади шлунка: закрепи, діарею, болі в животі, неприємний присмак у роті.

Заїкання може мати психосоматичну природу, оскільки стрес, тривога та емоційні травми можуть спричинити або посилити порушення мовленнєвої моторики через вплив на нервову систему. Сонячне сплетіння, як центр скупчення нервових вузлів, часто реагує на стрес і емоційну напругу, спричиняючи психосоматичні симптоми (наприклад, тупий біль і спазми в ділянці живота) через активацію вегетативної нервової системи.

Клубок у горлі може бути психосоматичним симптомом, що виникає через стрес і тривогу, які спричиняють напруження м'язів горла і порушують нормальне функціонування нервової системи. Через психосоматику можливе посмикування ока, оскільки втома та емоційне напруження можуть призвести до мимовільних м'язових спазмів через підвищену нервову збудливість.

Діагностика психосоматики (психосоматичних розладів) в Одесі

Діагностика психосоматичних захворювань спрямована на виключення медичної причини фізичних симптомів. Оскільки за психосоматики часто виникають ознаки захворювань шкіри, серця, органів шлунково-кишкового тракту, пацієнт може звернутися до терапевта або вузькопрофільного лікаря (наприклад, дерматолога, кардіолога, невролога). Діагностика психосоматичних розладів може включати:

  • лабораторні аналізи крові та сечі. Лікар може направити пацієнта на лабораторні дослідження для виключення дисбалансу вітамінів, мінералів та електролітів, гормонального дисбалансу, високого або низького рівня глюкози;
  • ультразвукові дослідження. УЗД дає змогу оцінити стан слизових оболонок внутрішніх органів, виявити доброякісні пухлини, ушкодження, розриви тканин, які могли спричинити фізичні симптоми;
  • ендоскопічні дослідження. Залежно від симптомів пацієнту можуть призначити ректоскопію, колоноскопію, гастроскопію для виключення виразкових ушкоджень і запалення.

У разі виключення фізичної причини симптомів пацієнта направляють до психіатра. Лікар аналізує симптоми, час їхньої появи, визначає локалізацію больового синдрому. Також психіатр збирає особистий і сімейний анамнези для визначення чинників ризику (наприклад, наявності хронічних захворювань або онкології, пережитої травми або насильства). Після встановлення психосоматичної причини симптомів психіатр призначає медикаментозну терапію розладу.

Лікування психосоматики (психосоматичних розладів) в Одесі

Основний принцип лікування психосоматичних розладів полягає в нормалізації роботи автономної нервової системи. Способи лікування психосоматичних захворювань:

  • когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Терапія спрямована на розпізнавання і зміну негативних розумових шаблонів і неадекватних поведінкових реакцій, які можуть посилювати фізичні симптоми. Шляхом роботи з когнітивними і поведінковими стратегіями пацієнти вчаться більш ефективно управляти стресом і емоційними реакціями;
  • антидепресанти. Можуть застосовуватися для лікування класичних і соматоформних розладів, оскільки препарати впливають на нейрохімічні процеси в мозку, підвищуючи рівні нейротрансмітерів (серотоніну і норадреналіну). Це сприяє поліпшенню настрою, зниженню тривожності та депресії, які часто супроводжують психосоматичні розлади. Зменшення емоційного стресу призводить до мінімізації або усунення фізичної симптоматики, оскільки відбувається зниження впливу стресу на вегетативну нервову систему.

Профілактика психосоматичних розладів полягає в регулярному виконанні фізичних вправ, зниженні впливу стресу на організм (наприклад, за допомогою глибокого дихання, медитацій, йоги), відмові від паління та алкоголю, збалансованому харчуванні. Також слід вести щоденник для підвищення обізнаності про свої думки та почуття.

Записатися на консультацію до психіатра і лікування психосоматичних захворювань в Одесі в медичному центрі «ОН Клінік Одеса» можна за телефоном, вказаним на сайті або через форму запису на прийом.

Чимбер Дмитро Сергійович
Чимбер Дмитро Сергійович
Лікар відділення психотерапії
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Лікарі відділення психотерапії ОН Клінік Одеса

Адреса: Одеса, вул. Мала Арнаутська, 56

ОН Клінік Одеса
Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 19:30, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
Запис по телефону: 0 800 30 17 30 Цiлодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.