Logo
0 800 30 17 30

Лікування шизофренії в Одесі

Шизофренія — це захворювання психіки, яке впливає на фізичне і психічне здоров'я. У результаті порушується робота головного мозку, що призводить до змін розумової діяльності, поведінки, сприйняття і пам'яті.

Пройти діагностику та лікування шизофренії в Одесі можна в медичному центрі «ОН Клінік Одеса». Запис на прийом ведеться цілодобово.

Причини шизофренії

Точний механізм розвитку шизофренії до кінця не вивчений, проте вчені вважають, що захворювання може бути пов'язане з генетичними мутаціями, порушеннями хімічної активності головного мозку і навколишнім середовищем. Шизофренія може передаватися у спадок, тому ймовірність змінених генів вища за наявності родичів із психічними розладами.

Причиною шизофренії можуть бути зміни в хімічних речовинах мозку, включно з нейротрансмітерами (наприклад, дофамін і глутамат). Дисбаланс хімічних сигналів, які мозок використовує для міжклітинного зв'язку, а також втрата зв'язків між різними областями мозку підвищує ризик виникнення захворювання.

До вродженої шизофренії можуть призвести порушення в будові та функціонуванні головного мозку (наприклад, через недостатній розвиток мозку в утробі матері, асфіксію під час пологів, вплив вірусів і токсинів до народження). Фактори, що підвищують імовірність набутої шизофренії:

  • хронічний стрес (наприклад, через проблеми на роботі або у стосунках);
  • безконтрольне приймання психотропних препаратів у молодому або підлітковому віці;
  • перенесене фізичне або психічне насильство;
  • вживання наркотичних речовин;
  • зловживання алкогольними напоями;
  • аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак);
  • важкі бактеріальні, вірусні або паразитарні інфекції.

Дефіцит вітаміну D в дитинстві може підвищити ймовірність шизофренії, оскільки він відіграє ключову роль у розвитку мозку, і його нестача може призвести до порушення нейронного розвитку і функції мозку. Недоїдання, спричинене розладами харчової поведінки (нервовою анорексією) або суворими дієтами, може вплинути на розвиток шизофренії, оскільки нестача необхідних поживних речовин порушує нормальне функціонування мозку.

Симптоми шизофренії

Діагноз «шизофренія» зазвичай ставиться пацієнтам у 16-30 років після першого нападу психозу. Перші ознаки шизофренії зазвичай включають зміни в настрої, мисленні та соціальній взаємодії.

Ознаки шизофренії у чоловіків і жінок можуть варіюватися залежно від типу, причини і стадії захворювання. Виділяють три основні групи симптомів: позитивні, негативні та когнітивні.

Симптоми шизофренії

Група ознак

Характеристика

Позитивні (психопродуктивні) симптоми шизофренії

Включають зміни в думках, діях і сприйнятті світу. При шизофренії у пацієнтів виникають слухові, зорові, нюхові, тактильні та смакові галюцинації. Позитивні симптоми також включають хибні уявлення (сильні переконання, що не відповідають дійсності), нездатність сформулювати думку, часті паузи в розмові, незв'язні речення, постійне «перескакування» з теми на тему.

Негативні (психодефіцитарні) симптоми шизофренії

Включають втрату мотивації та інтересу до повсякденної діяльності та життя, соціальну ізоляцію і труднощі з вираженням емоцій. Негативні симптоми також включають проблеми з плануванням, низький рівень енергії. У важких випадках у пацієнтів може розвинутися кататонія — психопатологічний синдром, що характеризується тимчасовою нездатністю до руху та мовлення. Психодефіцитні симптоми часто плутають із депресією або тривожним розладом.

Когнітивні симптоми шизофренії

Включають порушення пам'яті, уваги та концентрації. У пацієнтів виникають складнощі зі сприйняттям і обробкою інформації для прийняття рішень.

Прояви шизофренії наростають поступово в міру розвитку змін у головному мозку. Стадії шизофренії:

  1. Оволодіння (початкова стадія). На першій стадії починають відбуватися непомітні зміни в головному мозку, включно з дисбалансом нейротрансмітерів і активацією різних мозкових ділянок. У пацієнта розвиваються незначні аномалії в мисленні та сприйнятті, які можуть призвести до соціальних і професійних труднощів, проте не завжди помічаються самою людиною.
  2. Адаптація (активна стадія). Друга стадія характеризується значними змінами в мозку, включно з дисфункціями нейронних мереж і структурними змінами. Людина стикається з посиленням психотичних симптомів, появою галюцинацій і марення, що призводить до порушень у поведінці та соціальній адаптації.
  3. Поступова деградація (залишкова стадія). На останній стадії відбувається подальше погіршення функціональних здібностей мозку, включно зі стійкими когнітивними дефіцитами та зменшенням об'єму мозкової тканини. Людина може зіткнутися з глибокою соціальною ізоляцією, втратою інтересу до навколишнього світу і нездатністю до самообслуговування, що значно обмежує її здатність до самостійного життя.

Вилікувати шизофренію на початковій стадії неможливо, оскільки захворювання не піддається лікуванню. Однак за появи ознак шизофренії необхідно звернутися до психіатра для підбору курсу терапії, який дасть змогу контролювати симптоми та уповільнити розвиток порушень головного мозку.

Види (підтипи) шизофренії

Види шизофренії

Тип

Характеристика

Маніакальна шизофренія

Супроводжується комбінацією симптомів шизофренії та маніакальних нападів. Під час маніакального епізоду пацієнт відчуває високий рівень енергії, підвищений настрій, гіперактивність і непослідовні думки. Стан може супроводжуватися галюцинаціями та маячними ідеями, характерними для шизофренії.

Біполярна шизофренія

Поєднання шизофренії та біполярного афективного розладу. Пацієнти можуть переживати періоди ейфорії або депресії, характерні для біполярного розладу, а також відчувати психотичні симптоми (галюцинації, труднощі з концентрацією уваги і мисленням), характерні для шизофренії.

Неврозоподібна шизофренія

У пацієнтів присутні неврозоподібні симптоми: надмірна тривожність, депресія, нав'язливі думки, іпохондрія і фобії. Також за неврозоподібної шизофренії у пацієнтів присутня алогічність думок, емоційних реакцій, ірраціональність мислення.

Гебефренна шизофренія

Характеризується розладами мислення і поведінки. У пацієнтів можуть бути порушення сприйняття емоцій, непередбачувана і дезорганізована поведінка, апатія. Галюцинації та маячні ідеї можуть бути менш виражені, ніж в інших формах шизофренії.

Малопрогредієнтна (уповільнена) шизофренія

При уповільненій шизофренії симптоми прогресують поступово і повільно. Захворювання супроводжується частими періодами ремісії.

Фебрильна шизофренія (гіпертоксична кататонія)

Рідкісне і важке ускладнення кататонічного стану, яке може виникати при шизофренії. Характеризується надмірною гіперактивністю, гіпертермією (підвищеною температурою тіла). За відсутності медичної допомоги захворювання може призвести до смерті.

Латентна (прихована) шизофренія

За прихованої шизофренії симптоми є неяскраво вираженими. У пацієнта розвиваються субклінічні ознаки: соціальна ізольованість, незвичайні переконання або нав'язливі думки.

Алкогольна шизофренія

Розвивається на тлі зловживання алкогольними напоями, оскільки спирт може викликати хімічні зміни в головному мозку. Також алкоголь може посилювати стрес і тривожність, призвести до соціальної ізоляції, підвищуючи ризик порушення психіки.

Спадкова шизофренія

Виникає в разі вроджених генетичних мутацій, які можуть передаватися дитині під час зачаття від одного з батьків.

Резистентна шизофренія

Характеризується стійкістю шизофренії до стандартного лікування антипсихотиками. Пацієнтам призначають атипові антипсихотичні препарати, які зазвичай вводять внутрішньовенно.

Мозаїчна шизофренія

Супроводжується комбінацією симптомів кількох видів шизофренії. Велика кількість різних ознак ускладнює діагностику захворювання, оскільки симптоми можуть вказувати на інші порушення психіки (наприклад, депресію, деменцію).

Параноїдна шизофренія

Параноїдна шизофренія характеризується переважанням параноїдальних ілюзій і галюцинацій. Симптоми параноїдної шизофренії включають підозру, недовіру і переконаність у бажанні інших людей заподіяти шкоду. Чоловіки і жінки з параноїдною шизофренією можуть чути голоси і бачити образи, яких не існує.

Дезорганізована шизофренія

Дезорганізована шизофренія характеризується значною дезорганізацією поведінки, мови і мислення. Ознаки захворювання включають дивні або непередбачувані поведінкові реакції, труднощі у спілкуванні та виконанні повсякденних справ. Також у пацієнтів часто спостерігаються труднощі у вираженні своїх думок, відсутність емоційної реакції або невідповідність поведінки загальноприйнятим нормам. Шизофренія зазвичай протікає без слухових, зорових або тактильних галюцинацій.

Кататонічна шизофренія

Кататонічна шизофренія характеризується наявністю кататонічних симптомів. Кататонія — це стан, який супроводжується руховою ригідністю (м'язовою напругою), каталепсією (пасивним збереженням пози), ступором (відсутністю рухів і реакцій на навколишні події), надмірною збудженістю.

Недиференційована шизофренія

Недиференційована шизофренія діагностується у пацієнтів за неможливості встановити точний тип захворювання. Може мати ознаки кількох типів шизофренії (наприклад, параноїдної, кататонічної, дезорганізованої), що значно ускладнює постановку діагнозу і підбір курсу терапії. Може розвинутися на тлі важкої черепно-мозкової травми, зловживання алкоголем або наркотичними речовинами.

Залишкова шизофренія

Залишкова (резидуальна) шизофренія характеризується збереженням стійких симптомів через рік після закінчення нападу захворювання. Резидуальна шизофренія супроводжується стійкими порушеннями когнітивних функцій, складнощами у вираженні емоцій і соціальній адаптації.

Постшизофренічна депресія

Постшизофренічна депресія — це патологічний стан, який розвивається у пацієнтів із шизофренією. Захворювання може виникнути внаслідок поєднання біологічних, психологічних і соціальних чинників, включно зі змінами в хімії мозку, стресом, травматичними переживаннями і складнощами в адаптації до повсякденного життя після періоду активних симптомів шизофренії.

Проста шизофренія

Проста шизофренія характеризується повільним прогресуванням захворювання без гострих психотичних епізодів, супроводжується наростанням психодефіцитарної симптоматики. У пацієнтів поступово зростає апатія, розвивається емоційна відстороненість, втрата ініціативності та інтересу до життя. Пацієнт стає пасивним, ізольованим, втрачає контакт із зовнішнім світом і часто воліє уникати соціальних взаємодій.

Шизофреноформний розлад

Шизофреноформний розлад — це психічне захворювання, що має схожість із шизофренією, проте не відповідає всім критеріям для постановки зазначеного діагнозу. Ознаки можуть включати марення, галюцинації, дезорганізованість мови та поведінки, безвольність, надмірний прояв емоцій.

Діагностика шизофренії в Одесі

Для встановлення діагнозу психіатр проводить функціональну діагностику, завдяки якій можна відрізнити шизофренію від захворювань зі схожими симптомами (наприклад, межового розладу особистості). Діагностика шизофренії:

  • фізичний огляд. Включає загальну оцінку здоров'я пацієнта, вимірювання ваги і тиску, а також перевірку на наявність патологій, які можуть вказувати на захворювання внутрішніх органів або головного мозку. Лікар також може провести оцінку неврологічного статусу, перевірити рефлекси та виконати тести для виявлення порушень, які можуть супроводжувати шизофренію;
  • оцінка психічного здоров'я. За допомогою бесіди і спостереження за пацієнтом лікар може виявити наявність психотичних симптомів (наприклад, галюцинацій або дезорієнтації в часі та просторі). Оцінка допомагає лікарю зрозуміти ступінь впливу симптомів на життя пацієнта, оцінити його здатність до функціонування і самообслуговування;
  • електроенцефалографія (ЕЕГ). Під час процедури за допомогою розміщених на голові електродів реєструється і записується електрична активність головного мозку. Під час діагностики шизофренії ЕЕГ може застосовуватися для пошуку аномалій (наприклад, незвичайних хвиль або патернів активності);
  • аналізи крові та сечі. Дозволяють виключити інші медичні стани, які можуть імітувати симптоми шизофренії (наприклад, бактеріальні та вірусні інфекції, гормональний збій, порушення роботи щитоподібної залози).

У разі підозри на шизофренію лікар може використовувати Діагностичний і статистичний посібник із психічних захворювань (DSM-5). Для встановлення діагнозу «шизофренія» за результатами діагностики у пацієнта має бути виявлено щонайменше два психотичні симптоми, які існують протягом щонайменше одного місяця. Симптоми також повинні впливати на соціальне життя (роботу, стосунки, хобі).

Лікування шизофренії в Одесі

Курс терапії шизофренії спрямований на зменшення симптомів і попередження швидкого прогресування захворювання. Медикаментозне лікування шизофренії:

  • антипсихотики (нейролептики). Препарати діють, блокуючи дофамінові рецептори в мозку, що допомагає зменшити психотичні симптоми шизофренії (наприклад, галюцинації, маячні ідеї). Вони також можуть впливати на серотонін і глутамат, що сприяє стабілізації настрою і поліпшенню когнітивних функцій;
  • стабілізатори настрою. Допомагають стабілізувати настрій і зменшити напади маніакальних або депресивних епізодів, які можуть супроводжувати шизофренію. Вони також можуть зменшити частоту рецидивів симптомів;
  • антидепресанти. При шизофренії антидепресанти можуть використовуватися для лікування супутніх депресивних симптомів. Вони збільшують рівень нейротрансмітерів (серотоніну і норадреналіну) в мозку, що допомагає поліпшити настрій і знизити симптоми депресії;
  • антихолінергічні препарати. Блокують вплив ацетилхоліну в мозку, використовуються для зменшення побічних ефектів антипсихотиків: рухових порушень, тремтіння в нижніх і верхніх кінцівках.

Пацієнту з шизофренією показана психотерапія, яка спрямована на навчання стратегій боротьби із симптомами, запобігання загостренням, підвищення самосвідомості та поліпшення функціонування в повсякденному житті. Цілі психотерапії включають навчання навичок соціальної адаптації, допомогу в управлінні стресом і тривожністю, а також підвищення самооцінки.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) за шизофренії спрямована на ідентифікацію та зміну негативних думок і поведінкових патернів (шаблонів), пов'язаних із хворобою. Терапія необхідна для зменшення ступеня соціальної ізоляції та підвищення якості життя. КПТ може допомогти пацієнтам краще зрозуміти свої думки і почуття, а також розвинути навички розв'язання проблем і управління стресом.

Записатися на консультацію до психіатра і сучасне лікування шизофренії в Одесі в медичному центрі «ОН Клінік Одеса» можна за телефоном, вказаним на сайті або через форму запису на прийом.

Чимбер Дмитро Сергійович
Чимбер Дмитро Сергійович
Лікар відділення психотерапії
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Лікарі відділення психотерапії ОН Клінік Одеса

Адреса: Одеса, вул. Мала Арнаутська, 56

ОН Клінік Одеса
Приймаємо: Пн - Пт: 8:30 - 19:30, Сб: 9:00 - 17:00, Нд: 9:00 - 14:00
Запис по телефону: 0 800 30 17 30 Цiлодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.