Лікування панкреатиту у дітей в Харкові
Панкреатитом називають запалення тканин і проток підшлункової залози, викликане різними причинами. Діти скаржаться на біль в животі, нудоту, у них знижується апетит. Але дана симптоматика характерна для багатьох захворюваннях шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Для точної діагностики та правильного лікування необхідно звернутися до дитячого гастроентеролога.
Причини панкреатиту у дітей
Підшлункова залоза у дітей і дорослих виробляє травні ферменти, що надходять в шлунково-кишковий тракт. При порушенні відтоку ферменти скупчуються в протоках, руйнуючи навколишні клітини. При попаданні продуктів розпаду в кровотік розвивається гостра інтоксикація, що супроводжується сильними болями та загальним важким станом. Але на початковій стадії порушення протікає практично безсимптомно.
Спровокувати панкреатит можуть:
- травми та операції черевної порожнини;
- незбалансоване харчування;
- алергія на продукти або медикаменти;
- структурні аномалії шлунково-кишкового тракту.
Часто панкреатит розвивається на тлі інших кишкових розладів, також до нього приводять гельмінтози, метаболічні та ендокринні порушення. Для результативної терапії важливо встановити причину захворювання, зробити це може тільки дитячий гастроентеролог.
Симптоми панкреатиту у дитини
Основною ознакою панкреатиту є біль у верхній частині живота, який може віддавати в підребер'ї або поперек.
Одночасно з хворобливістю розвиваються:
- нудота і блювота;
- розлад кишечника, що виявляється в епізодах діареї, яка змінюється на запори;
- підвищене газоутворення.
Після прийому їжі самопочуття погіршується, в роті утворюється рясний білий наліт, з'являється гіркий смак. Клінічна картина залежить від форми хвороби: гострої, хронічної або реактивної.
Гострий панкреатит у дитини
Гострий панкреатит виникає у дитини досить рідко, зазвичай на тлі пошкодження підшлункової залози (наприклад, як наслідок харчової алергії). Перше, на що повинні звернути увагу батьки: як болить підшлункова у дитини. При гострій формі біль різка, нападоподібна. Одночасно з нею з'являється лихоманка, сильна нудота, можлива блювота.
Гострий приступ вимагає негайного лікарського втручання, високий ризик некрозу панкреатичної залози. Перша допомога при гострому панкреатиті спрямована на зняття больового синдрому і нормалізацію ферментів.
Хронічний панкреатит у дитини
Основна причина хронізації панкреатиту - регулярне незбалансоване харчування. Діти переїдають, вживають велику кількість жирної, пряної їжі, фастфуд. Це створює підвищене навантаження на підшлункову залозу, в результаті вона запалюється. При цьому діти скаржаться на періодичний ниючий біль у верхній частині живота, що посилюється після прийому їжі.
У періоди загострення біль стає сильним, знижується апетит, з'являється сильна нудота, можлива блювота і понос. До групи ризику потрапляють діти з несприятливою спадковістю - якщо у близьких родичів є панкреатит, ймовірність хвороби підшлункової залози збільшується.
Реактивний панкреатит у дітей
Захворювання підшлункової залози зустрічається на тлі інших порушень шлунково-кишкового тракту, часто є наслідком жовчнокам'яної хвороби або відповідною реакцією на неконтрольований прийом медикаментів (наприклад, антибіотиків).
При цьому діти відчувають такі симптоми:
- біль в животі, яка посилюється після їжі;
- печія;
- підвищене газоутворення;
- нудота.
У блювотних масах може бути присутня жовч, часто діти скаржаться на сильну гіркоту в роті.
Лікування панкреатиту у дитини
Діагностика панкреатиту має на увазі огляд дітей, проводяться лабораторні дослідження ферментів крові і сечі, копрограма, призначається УЗД і рентгенографія черевної порожнини.
За результатами дитячий гастроентеролог розробляє комплексну терапію, яка полягає в:
- забезпеченні функціонального спокою підшлункової залози за допомогою дієти;
- прийомі спазмолітиків і знеболюючих препаратів;
- відновленні нормального кількості ферментів.
При необхідності проводиться симптоматичне лікування: усувається блювота, нормалізується стілець.
Дієта при панкреатиті у дітей
Важливою складовою частиною терапії панкреатиту є дотримання дієти, за рахунок якої забезпечується функціональний спокій підшлункової залози. Що можна їсти при панкреатиті? Дозволені бульйони, каші, відварне або приготоване на пару червоне м'ясо і курка. Не варто вживати необроблені овочі, грубу волокнисту їжу (наприклад, хліб з висівками), боби.
Важливо уникати жирних молочних продуктів: йогурт при панкреатиті краще не їсти, як і сметану, молоко з високою часткою жиру. Правильну дієту розробить дитячий гастроентеролог з урахуванням віку і самопочуття юного пацієнта. Записатися на огляд до лікаря можна в медичному центрі «ОН Клінік Харків ».
Дитячий гастроентеролог у Харкові за адресою:
Харків, пр. Героїв Харкова, 257
- По мапі
- Аеропанорама