Logo
0 800 30 07 00

Лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) у Білій Церкві

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це психічне порушення, що виникає внаслідок пережитої важкої психотравмувальної події. ПТСР є затяжною реакцією на стрес і характеризується нездатністю людини самостійно впоратися зі змінами в психіці.

Діагностику та лікування посттравматичного стресового розладу проводить психіатр медичного центру «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом психіатра ведеться цілодобово.

Причини та види ПТСР

ПТСР розвивається після трагічних подій, які можуть бути поодинокими (стихійне лихо), повторюваними (участь у боях), короткочасними (кримінальний інцидент, нещасний випадок) або тривалими (довга хвороба, перебування в полоні). Причини ПТСР:

  • безпосередня загроза життю (наприклад, життя в умовах війни, участь у військових діях, автокатастрофа, пандемія);
  • теракти і природні катастрофи (торнадо, землетрус, пожежа, повінь);
  • вимушена міграція;
  • важка травма або діагностоване незворотне захворювання у себе чи близької людини (втрата кінцівок, рак, цироз печінки, безпліддя, резекція внутрішнього органу);
  • пережите фізичне насильство, тортури;
  • раптова смерть близької людини;
  • втрата контролю над ситуацією, примус діяти всупереч своїм переконанням. 

ПТСР може розвинутися в жінок після важких пологів, а також у разі народження дитини з важкими патологіями або генетичними аномаліями, а також після смерті новонародженого. Зіткнутися з психічним розладом жінка може під час пережитого викидня на пізніх термінах вагітності.

До розвитку ПТСР уразливі люди з іншими психічними порушеннями в анамнезі (неврозом, депресією, тривожним розладом), оскільки регулярний травматичний вплив на психіку тягне за собою виснаження внутрішніх резервів. Також ризик виникнення посттравматичного розладу підвищений у людей з неврологічними захворюваннями, патологіями ендокринної системи і залежністю (алкогольною, наркотичною).

Найбільш схильні до розвитку ПТСР військові, які перебувають у зонах бойових дій. Причини посттравматичного стресового розладу після війни:

  • тривале перебування в умовах постійного стресу та небезпечних для життя обставин; 
  • спостереження або участь у насильницьких діях;
  • загибель і поранення товаришів по службі;
  • тривала служба (неможливість розслабитися, відсутність психологічної підтримки, тривала розлука з близькими).

Уперше термін «поствоєнний синдром» було введено в 1970-х роках під час спостереження розладів психіки в американських військових ветеранів В'єтнамської війни. Також у побуті використовують діагнози «в'єтнамський синдром» і «афганський синдром» (залежно від назви війни, у якій брали участь пацієнти).

Залежно від симптоматики психіатри виділяють кілька видів посттравматичного стресового розладу. Визначити тип ПТСР і його тяжкість лікар може після огляду і проведення спеціальних тестів (опитувальників).

Види ПТСР

За ступенем травматичної події та динамікою змін у психіці

Простий посттравматичний стресовий розлад

Виникає після разового травматичного стресу. Спостерігається підвищена тривожність і нав'язливі думки (спогади) про травмувальну подію.

Комплексний посттравматичний стресовий розлад

Розвивається за частої і повторної травматизації психіки, супроводжується почуттям безпорадності, гніву, провини, апатії, страху. Комплексний ПТСР може містити ознаки інших психічних розладів, наприклад, депресії, неврозу, психозу.

За клінічним перебігом

Тривожний

Часті напади підвищеної тривожності та страху, що посилюються після нагадування про трагічну подію.

Астенічний

Відбувається виснаження нервової системи: порушується емоційна стабільність, втрачається інтерес до життя. Спостерігається апатія і байдужість до оточуючих людей.

Дистрофічний

Супроводжується асоціальною поведінкою: людина відсторонюється від соціуму, часто з'являється агресивна поведінка і напади люті.

Соматоформний

Супроводжується збоями в роботі центральної нервової системи, судинними захворюваннями і розладами травлення. Людина скаржиться на постійно погане самопочуття і хронічну втому.

Симптоми посттравматичного стресового розладу

Симптоми посттравматичного стресового розладу з'являються протягом від кількох тижнів до півроку після травмувального стресу. ПТСР супроводжується змінами в емоційному стані, поведінці, мисленні та негативно позначається на фізичному здоров'ї (може спровокувати панічні атаки, що супроводжуються соматичними реакціями організму, а також серцево-судинні та неврологічні захворювання).

Основними ознаками посттравматичного стресового розладу є часті й мимовільні уявні відтворення травмувальної події та її повторні переживання (флешбеки). Інші симптоми ПТСР:

  • проблеми зі сном, нічні жахи та сни про трагічну подію;
  • уникнення розмов про стрес, а також місць і людей, які пов'язані з ним;
  • емоційна і тривожна реакція на будь-яку подію, дію або об'єкт, що нагадують про стрес;
  • почуття безнадійності та розгубленості;
  • дратівливість, спалахи гніву, агресивна поведінка;
  • асоціальна поведінка (бажання до усамітнення, відірваність від сім'ї та друзів);
  • підвищена тривожність, безпідставний страх;
  • песимізм, негативні думки про себе та оточуючих, підвищена пильність (недовіра до всього);
  • апатія, відсутність позитивних емоцій;
  • проблеми з концентрацією уваги, погіршення пам'яті;
  • саморуйнівна поведінка (алкоголізм, наркоманія).

За тяжкого перебігу ПТСР у людини можуть з'явитися галюцинації, пов'язані зі стресовою подією. Також на тлі постійної тривожності та втрати інтересу до життя можуть з'явитися відчуття власної непотрібності та суїцидальні думки.

Вираженість симптомів посттравматичного стресового розладу залежить від віку, статі та індивідуальних особливостей людини: її емоційної сприйнятливості, типу особистості, фізичного та психологічного стану. За ознак порушення психіки необхідна консультація психіатра.

Діагностика ПТСР у Білій Церкві

Діагностувати психічний розлад може психіатр медичного центру «ОН Клінік Біла Церква». Діагностика ПТСР включає розмову психіатра з пацієнтом про загальне самопочуття, життєву ситуацію, що склалася, травмувальну подію в минулому, наявність психічних захворювань в особистому анамнезі або історії хвороби родичів. За необхідності лікар може провести розмову з довіреними особами пацієнта (наприклад, родичами або близькими друзями) для об'єктивної оцінки його стану.

Діагноз ПТСР психіатр ставить після проведення спеціальних тестів. Також важливо виключити захворювання нервової та ендокринної системи, які сприяють посиленню тривожності та патологічної реакції на стрес. Психотерапевт може направити на комплексне обстеження фізичного здоров'я (наприклад, на біохімічні дослідження крові, тест на гормони, консультації лікарів інших спеціалізацій).

Медикаментозне лікування ПТСР у Білій Церкві

Медикаментозне лікування ПТСР психотерапевт призначає з урахуванням фізичного здоров'я пацієнта, наявності супутніх патологій, віку і тяжкості психічного порушення. Терапія за посттравматичного синдрому може включати:

  • селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну;
  • транквілізатори;
  • нейролептики;
  • седативні та снодійні засоби.

Антидепресанти за ПТСР впливають на хімічний баланс у головному мозку, знімають тривожність, емоційну напруженість, купірують соматичні прояви патології (наприклад, сприяють здоровому сну). Як доповнення до лікування ПТСР препаратами лікар може призначити лікувально-оздоровчий масаж для розслаблення, зняття напруги в м'язах, поліпшення якості сну. Також психіатр може рекомендувати корекцію способу життя: відмова від шкідливих звичок, пошук хобі, помірні фізичні навантаження.

Психотерапія при посттравматичному стресовому розладі в Білій Церкві

У разі ПТСР використовують психотерапевтичні методики, які допомагають людині впоратися з реакціями на стрес і відновити емоційну та психологічну рівновагу. Психотерапія при адаптаційному розладі може включати:

  • когнітивно-поведінкову терапію (спрямована на корекцію дисфункціональних думок і поведінки, пов'язаних зі стресом);
  • міжособистісну (інтерперсональну) терапію;
  • метод десенсибілізації за допомогою рухів очей (допомагає обробляти травматичні спогади та контролювати емоції).

Профілактика ПТСР полягає у своєчасному зверненні по допомогу психіатра після пережитої травматичної події. Важливими є підтримання здорового способу життя (регулярні фізичні навантаження, збалансоване харчування та повноцінний сон) і соціальна підтримка. У перший час після психічної травми необхідно обмежити вплив тригерів, що нагадують про пережиті події.

Записатися на консультацію психіатра і лікування посттравматичного стресового розладу в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна через форму запису на прийом або за телефоном, вказаним на нашому сайті.

Зарецька Анастасія Олексіївна
Зарецька Анастасія Олексіївна
Лікар відділення психотерапії

Психотерапевти в Білій Церкві «ОН Клінік»

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13

ОН Клінік Біла Церква
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.