Logo
0 800 30 07 00

Лікування депресії (депресивних розладів) у Білій Церкві

Депресія — психічний розлад, який супроводжується пригніченим настроєм і втратою інтересу до життя. За відсутності лікування виражена депресія здатна спричинити низку фізіологічних симптомів: тахікардію (прискорене серцебиття), кардіалгію (біль у ділянці серця), розлади кишківника (діарею та закрепи), стрибки ваги.

Пройти діагностику та лікування депресивного розладу в Білій Церкві можна в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до психіатра ведеться цілодобово.

Причини депресії (депресивних розладів)

Депресивний розлад поведінки може з'явитися через зловживання алкоголем і наркотичними речовинами. Іноді депресія виникає на тлі тривалого приймання лікарських препаратів (нейрометаболічних стимуляторів, гормональних, седативних, протисудомних і протитривожних засобів). Інші причини депресії:

  • патології головного мозку (пухлини гіпоталамуса, зниження активності в лобових частках головного мозку, гіперактивність мигдалеподібного тіла);
  • дисбаланс нейромедіаторів (серотоніну, дофаміну, норадреналіну), що забезпечують передачу сигналів між нервовими клітинами (нейронами);
  • черепно-мозкові травми;
  • неврози (психічні розлади, що характеризуються хронічним стресом, тривогою та емоційною нестабільністю);
  • хронічні захворювання внутрішніх органів (рак будь-якої локалізації, ниркова і серцева недостатності, параліч);
  • інфекції головного мозку (менінгіт, енцефаліт);
  • психічні патології (шизофренія, біполярний розлад, хвороба Альцгеймера);
  • психологічні травми (насильство, втрата близької людини, інвалідизація, подружня зрада, втрата майна);
  • зміни гормонального фону (під час вагітності, внаслідок ендокринних захворювань).

Депресивний розлад особистості може розвинутися через відсутність підтримки з боку родичів і друзів. До групи підвищеного ризику входять люди, у сімейному анамнезі яких є випадки хронічної депресії.

Симптоми депресії (депресивних розладів)

Симптоми депресивного розладу класифікують на психічні та фізичні. Найпоширенішими психічними ознаками є відчуття смутку, безнадійності та спустошеності. Додаткові психічні симптоми депресії:

  • відсутність упевненості в майбутньому;
  • патологічна тривожність;
  • безпричинне почуття провини;
  • невпевненість у собі та підвищена самокритичність;
  • втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення;
  • дратівливість і агресивність;
  • порушення пам'яті та концентрації уваги;
  • проблеми з прийняттям рішень.

Часто депресія проявляється плаксивістю і прагненням до соціальної ізоляції. Симптомами затяжної депресії є думки про смерть і самогубство.

Депресивний розлад здатен призводити до погіршення фізичного стану людини. Поширені фізичні ознаки депресії:

  • підвищена стомлюваність і занепад сил;
  • уповільнення мовлення та рухів;
  • частий головний біль і запаморочення;
  • безсоння або сонливість;
  • відсутність апетиту або його неконтрольоване збільшення;
  • різкі стрибки ваги;
  • судоми в кінцівках і животі;
  • зниження лібідо.

Невротична депресія може супроводжуватися прагненням до самоушкодження. Деякі пацієнти схильні наносити собі каліцтва (порізи, опіки, роздряпування шкіри) без суїцидальних намірів.

Види депресії (депресивних розладів)

За характером перебігу існує два види депресивних розладів — гострий і хронічний. Тривалість гострого депресивного розладу може становити від кількох тижнів до трьох-чотирьох місяців. Він супроводжується інтенсивними клінічними ознаками, що стрімко наростають. Хронічний депресивний розлад (дистимія) триває протягом кількох років і має менш виражені симптоми.

Депресивний розлад буває монополярним (уніполярним) і біполярним (маніакальним). Для уніполярного депресивного розладу характерний стійкий пригнічений настрій. При маніакальній депресії смуток час від часу змінюється нападами гіперактивності та ейфорії (біполярна депресія першого типу) або піднесеного настрою (біполярна депресія другого типу).

Класифікація депресивних розладів за специфікою прояву

Вид депресії

Характеристика

Апатична депресія

Відрізняється байдужим ставленням до подій і оточуючих людей. Людина стає нездатною відчувати почуття задоволення, радості та щастя.

Посттравматична депресія

Виникає внаслідок переживання людиною однієї або декількох травматичних подій (смерті близької людини, сексуального або фізичного насильства, бойових дій). Може супроводжуватися флешбеками (реалістичними спогадами, за яких людині здається, що вона переживає травму знову).

Астено-депресивний розлад

Супроводжується пригніченим настроєм і астенією (загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, зниженням фізичної та розумової працездатності).

Сезонний депресивний розлад

Сезонні депресії розвиваються внаслідок зміни тривалості світлового дня. Зимову та осінню депресії здатен спричинити дефіцит вітаміну D в організмі. А весняна депресія може виникнути через недосипання у зв'язку зі збільшенням тривалості світлого часу доби.

Алкогольна депресія

Є наслідком інтоксикації головного мозку через зловживання алкоголем. Після різкого припинення вживання спиртного може розвинутися посталкогольна депресія, що є частиною синдрому відміни (абстинентного синдрому).

Післяпологовий депресивний розлад

Розвивається у жінок після пологів. Може стати наслідком різкої зміни гормонального фону, а також емоційного і фізичного виснаження в процесі вагітності та пологів.

Резистентна депресія

Складно піддається лікуванню психотерапією та антидепресантами. Діагностується, коли два пройдених пацієнтом терапевтичних курси не принесли бажаних результатів.

Депресивно-компульсивний розлад

Виникає на тлі обсесивно-компульсивного розладу (ОКР). Супроводжується наявністю у пацієнта нав'язливих думок (наприклад, страху перед мікробами або пограбуванням квартири), яких він намагається позбутися за допомогою повторюваних дій (постійного миття рук, перевірки замків).

Нарцисична депресія

Розвивається паралельно з нарцисичним розладом особистості. Супроводжується пригніченим настроєм через нездатність людини задовольнити завищені вимоги до себе.

Тривожно-депресивний розлад (ажитована депресія)

Характеризується поєднанням почуття пригніченості та патологічної тривожності.

Маскована (прихована, ларвована) депресія

Є розладом, за якого клінічні ознаки депресії ховаються за різким погіршенням фізичного здоров'я. Пацієнти з прихованою депресією можуть страждати від безсоння, м'язових спазмів, болю в серці та голові, діареї або закрепів, не підозрюючи, що перераховані проблеми спровоковані депресивним розладом.

Реактивна (атипова) депресія

Характеризується комбінацією типових і незвичайних симптомів. Поряд із пригніченим настроєм у пацієнта з'являється підвищений апетит, емоційне перезбудження замість апатії та пасивності.

Суїцидальна депресія

Супроводжується думками про смерть і спробами самогубства. Є прикладом глибокого депресивного розладу.

Періодичний депресивний розлад

Характеризується чергуванням пригніченості, що переважає у пацієнта протягом кількох тижнів, з нормальним настроєм без нападів ейфорії та емоційного перезбудження. Відомий ще як рекурентний депресивний розлад.

Клінічна (мажорна) депресія

Відрізняється яскраво вираженими психічними та фізичними симптомами. Крім поганого настрою та апатії, у пацієнта може порушуватися робота нирок, серця, шлунково-кишкового тракту. Оскільки захворювання є системним, його називають ще великим депресивним розладом.

Усміхнена депресія

Діагностується у пацієнтів, які намагаються приховувати поганий настрій і песимізм за маскою оптимізму.

За походженням депресивний розлад може бути екзогенним та ендогенним. Екзогенний депресивний розлад спровокований зовнішніми факторами (стресом або травматичною подією). Цей різновид захворювання відомий ще під назвою «психогенна депресія».

Ендогенна депресія є наслідком внутрішніх причин (хронічних захворювань, нестачі гормонів і вітамінів). Патологію, спричинену порушеннями в роботі головного мозку, називають органічним депресивним розладом.

Депресія буває психотичною і непсихотичною. У пацієнтів із психотичним депресивним розладом часто присутні слухові та зорові галюцинації, марення, хаотичні рухи. Непсихотичний депресивний розлад протікає без перерахованих вище ознак.

Стадії депресії

Діагностичний і статистичний посібник із психічних розладів (DSM-5) офіційно виділяє не стадії депресії, а ступені тяжкості захворювання. Кожному з них притаманні специфічні симптоми. Рівні тяжкості депресії за DSM-5:

  • легкий депресивний розлад. Супроводжується перепадами настрою, які часто непомітні для оточення. У людини з'являється підвищена стомлюваність, зниження інтересу до роботи і хобі, які раніше приносили задоволення і радість;
  • помірне депресивне захворювання. Характеризується порушенням когнітивних функцій (пам'яті, концентрації уваги, прийняття рішень). За помірної депресії в людини може з'явитися необгрунтоване відчуття тривожності та незадоволеності собою;
  • важкий депресивний розлад. Відрізняється повною втратою інтересу до життя. Людину можуть долати суїцидальні думки, у зв'язку з якими вона здатна робити спроби самогубства.

У зв'язку з серйозними порушеннями когнітивних функцій пацієнт може відчувати серйозні труднощі в роботі або навчанні. Результатом важкого депресивного розладу може стати повна соціальна ізоляція.

Діагностика депресії (депресивних розладів) у Білій Церкві

Діагностику депресії проводить психіатр. На первинній консультації лікар аналізує скарги пацієнта, уточнює інформацію про тривалість та інтенсивність симптомів.

Психіатр вивчає анамнез пацієнта, уточнюючи дані про вроджені патології головного мозку, нещодавно перенесені інфекції, черепно-мозкові травми або травмувальні події, які могли спровокувати депресивний розлад. Для визначення виду і ступеня тяжкості депресивного розладу використовують спеціальні тести й опитувальники (шкали Бека, Монтгомері-Асберга, Гамільтона, Зунга).

Виключити дефіцит вітамінів і гормональний дисбаланс, здатних викликати перепади настрою, дають змогу лабораторні аналізи. Підтвердити або спростувати пошкодження головного мозку допомагає УЗД голови.

Лікування депресивного епізоду в Білій Церкві

Депресивний епізод — короткочасний розлад, що триває один-два тижні. Супроводжується наявністю двох-трьох депресивних ознак (наприклад, поганого настрою, почуття провини і втрати інтересу до того, що відбувається навколо).

Для лікування короткого депресивного розладу можуть використовуватися селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну в комбінації з когнітивно-поведінковою психотерапією. Також пацієнту рекомендується фізична активність. Вона сприяє вивільненню гормонів (ендорфінів, серотоніну і дофаміну), які покращують настрій і знижують рівень стресу.

Лікування депресивних розладів у Білій Церкві

Основним принципом лікування депресивних розладів є комбінування психотерапії та медикаментозного лікування. Впоратися з міжособистісними конфліктами, пережити втрату близьких допомагає інтраперсональна терапія. Для навчання пацієнтів прийняття своїх емоцій і переживань може бути рекомендована терапія з акцептації.

Виявити внутрішні конфлікти особистості дає змогу психодинамічна психотерапія, яка широко використовується в лікуванні рекурентного депресивного розладу. Виявленню у пацієнта негативних думок і шаблонів поведінки, а також заміні їх позитивними сприяє когнітивно-поведінкова психотерапія.

Основа медикаментозного лікування депресивних розладів — антидепресанти (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну або моноаміноксидази, трициклічні антидепресанти). Додаткові препарати, що допомагають лікувати депресію:

  • нормотиміки — запобігають перепадам настрою;
  • нейролептики (антипсихотики) — купірують галюцинації, марення, дезорганізоване мислення і поведінку;
  • бензодіазепіни — мають протисудомний вплив;
  • анксіолітики — допомагають впоратися з патологічною тривожністю.

Зниженню рівня емоційної та фізичної напруги сприяють седативні лікарські засоби. Пацієнтам із хронічним безсонням можуть призначатися снодійні.

Лікування дистимії (хронічної депресії) в Білій Церкві

Класична депресія лікується за допомогою індивідуальної та групової психотерапії. Для зниження інтенсивності симптоматики хронічної високофункціональної депресії показаний прийом антидепресантів і нормотиміків. У протокол лікування органічного депресивного розладу можуть включати нейропротектори — препарати, що покращують обмін речовин у головному мозку і когнітивні функції.

Лікування клінічної (мажорної) депресії в Білій Церкві

Терапія клінічної депресії заснована на комбінуванні когнітивно-поведінкової та психодинамічної психотерапії. Крім антидепресантів, пацієнту призначають препарати для усунення фізичних симптомів (антигіпертензивні засоби — для зниження артеріального тиску, міорелаксанти — для усунення м'язових спазмів, прокінетики — для посилення моторики шлунково-кишкового тракту).

Лікування біполярної депресії (маніакально-депресивного розладу) I-го типу в Білій Церкві

Для лікування біполярної депресії першого типу можуть використовуватися нормотиміки, які допомагають запобігти різкій зміні настрою. У депресивну фазу лікар може призначати антидепресанти, а в маніакальну — антипсихотики і бензодіазепіни. Знизити тривожність і агресивність допомагають препарати літію. З психотерапевтичних методів можуть застосовуватися когнітивно-поведінкова і сімейна психотерапії.

Лікування біполярної депресії (маніакально-депресивного розладу) II-го типу в Білій Церкві

Для запобігання зміни депресивних епізодів гіпоманіакальними показані нормотиміки. Знизити інтенсивність гіпоманіакальної фази допомагають антипсихотики. У депресивну фазу показані антидепресанти. Пацієнтам з маніакально-депресивним розладом можуть призначати когнітивно-поведінкову та інтраперсональну психотерапії.

Лікування психотичної депресії в Білій Церкві

Пацієнтам із шизоафективним депресивним розладом, галюцинаціями, маренням і порушеннями мислення показаний курс антипсихотиків. За частих коливань настрою можуть призначатися нормотиміки, а за переважного пригніченого настрою — антидепресанти.

Лікування атипової депресії в Білій Церкві

Терапія реактивного депресивного розладу може супроводжуватися прийомом трициклічних антидепресантів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну або моноаміноксидази для стабілізації настрою. Подолати глибинні внутрішні конфлікти особистості допомагає психодинамічна терапія, замінити негативні думки позитивними — когнітивно-поведінкова психотерапія.

Лікування посттравматичної депресії в Білій Церкві

Позбутися депресії, що виникла на тлі посттравматичного стресового розладу (ПТСР), допомагає експозиційна терапія, під час якої пацієнт подумки повертається до травматичної події для зниження страху перед нею. Також може використовуватися метод десенсибілізації — переробки травматичного досвіду рухом очей. Подолати пригнічений настрій допомагають селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, знизити тривожність і страх — анксіолітики.

Лікування післяпологової депресії в Білій Церкві

У період лактації основними методами лікування післяпологової депресії є індивідуальна, групова та сімейна психотерапія. Антидепресанти можуть призначатися в разі інтенсивно виражених симптомів, коли психотерапевтичні методики не приносять бажаного результату.

Записатися на консультацію психіатра і лікування депресії в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Зарецька Анастасія Олексіївна
Зарецька Анастасія Олексіївна
Лікар відділення психотерапії

Психотерапевти в Білій Церкві «ОН Клінік»

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13

ОН Клінік Біла Церква
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.