Logo
0 800 30 07 00

Лікування булімії в Білій Церкві

Булімія — це розлад харчової поведінки, що характеризується періодичними нападами безконтрольного переїдання з подальшим очищенням шлунка і кишківника штучним способом (за допомогою блювання, використання клізми або проносних). Булімія здатна призводити до тяжких для організму наслідків — ниркової, печінкової та серцевої недостатностей, розриву стравоходу, гастриту, виразки шлунка, випадання прямої кишки.

Пройти діагностику та лікування булімічного неврозу в Білій Церкві можна в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до психіатра ведеться цілодобово.

Причини розвитку булімії

До булімічного неврозу можуть призводити фізіологічні та психологічні причини. До фізіологічних чинників відносять ушкодження гіпоталамуса — ділянки головного мозку, що контролює апетит. Надмірний потяг до їжі може стати наслідком гормонального дисбалансу і нестачі в організмі вітамінів і мінералів.

Психологічна булімія — це одна з форм реакції на стрес. Оскільки смачна їжа сприяє виробленню серотоніну, дофаміну та ендорфінів (гормонів задоволення, радості та щастя), людина за її допомогою намагається зменшити напругу та отримати позитивні емоції. Інші психологічні причини булімічного неврозу:

  • депресія;
  • тривожний розлад;
  • синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
  • психологічні травми;
  • пережите в минулому насильство;
  • занижена самооцінка;
  • дисморфічний розлад (неприйняття власного тіла).

Нервовій булімії часто передує дієта для зниження ваги. Жорсткі обмеження в їжі можуть викликати непереборне бажання поїсти, яке стає неконтрольованим і призводить до переїдання. Для запобігання набору ваги та недопущення зриву дієти людині доводиться очищати шлунок і кишківник примусово.

Симптоми булімії

У пацієнтів з булімією, які використовують руки для стимуляції блювотного рефлексу, кінчики пальців часто вкриті дрібними виразками, які з'являються через постійний контакт зі шлунковою кислотою. На кісточках можуть бути помітні шрами та подряпини. Зневоднення організму призводить до надмірної сухості шкірного покриву, занепаду сил, запаморочення і непритомності. Інші симптоми булімії:

  • зацикленість на досягненні «ідеальних» ваги та фігури;
  • прагнення будь-яким способом позбутися зайвих калорій;
  • відсутність самоконтролю під час прийому їжі;
  • швидке поглинання продуктів без ретельного пережовування;
  • раптові напади гострого голоду;
  • накопичення їжі про запас;
  • почуття провини, сорому і занепокоєння через переїдання;
  • дратівливість і часті перепади настрою;
  • регулярні походи до вбиральні відразу після прийому їжі;
  • перекуси потай від інших людей;
  • надмірні щоденні фізичні навантаження.

Пацієнти з булімічним неврозом зазвичай мають нормальну вагу, на відміну від людей із компульсивним переїданням та анорексією. Компульсивне переїдання характеризується вживанням надмірної кількості їжі без подальшого очищення шлунка та кишківника, тому може призводити до швидкого набирання ваги.

Анорексія відрізняється від булімії обмеженням кількості споживаної їжі або відмовою від неї. Тому люди з нервовою анорексією худнуть до рівня нижче норми. 

Види булімії

За частотою нападів булімію поділяють на постійну та епізодичну. За постійної форми захворювання людина їсть регулярно, оскільки відразу ж після очищення травної системи відчуває сильний голод. За епізодичного розладу проміжки між нападами переїдання становлять від шести годин до чотирьох діб. Різновиди булімії за характером компенсаторних методів:

  • класична булімія — супроводжується примусовим блюванням після переїдання, прийомом проносних препаратів, діуретиків і клізм;
  • спортивна булімія — характеризується використанням жорстких дієт і активних спортивних тренувань як методів контролю ваги.

За способом виникнення булімічний невроз буває первинним і вторинним. Первинний є самостійним захворюванням, а вторинний розвивається на тлі інших розладів харчової поведінки (компульсивного переїдання, анорексії) або психічних захворювань (депресії, тривожного і біполярного розладу).

Стадії булімії

Згідно з «Діагностичним і статистичним керівництвом із психічних захворювань» (DSM-5), булімія у своєму розвитку проходить чотири послідовні стадії. Етапи захворювання відрізняються частотою нападів переїдання.

Стадії розвитку булімії

Назва

Характеристика

Початкова (легка)

Епізоди переїдання трапляються від одного до трьох разів на тиждень. Методи очищення шлунка і кишківника застосовуються нерегулярно і неусвідомлено.

Середня

Частота нападів зростає до чотирьох-семи разів на тиждень. Очищення травного тракту після прийому їжі стає цілеспрямованим. У пацієнта з'являються відчуття провини і невдоволення власною поведінкою.

Важка

Кількість нападів переїдання на тиждень варіюється від восьми до 13. Захворювання викликає в пацієнта занепад сил і погіршення психоемоційного стану (дратівливість, агресію, нестабільність настрою).

Екстремальна

Епізоди переїдання трапляються 14 і більше разів на тиждень. Захворювання стає хронічним, може супроводжуватися важкою депресією та суїцидальною поведінкою.

На важкій та екстремальній стадіях наслідком булімії може стати порушення функцій внутрішніх органів (серця, нирок, шлунка, кишківника, головного мозку). Через шлункову кислоту, що міститься в блювотних масах, часто руйнується зубна емаль, запалюються слинні залози та гланди.

Діагностика та лікування нервової булімії в Білій Церкві

На первинній консультації лікар вивчає анамнез і аналізує скарги пацієнта, а також пропонує пройти тест ставлення до прийому їжі (ЕАТ-26). Шкала складається з 26 основних і п'яти додаткових запитань, за результатами відповідей на які визначається сумарний бал. 20 і більше балів вказують на високу ймовірність розладу харчової поведінки. Клінічні критерії для постановки діагнозу «булімічний невроз»:

  • епізоди неконтрольованого переїдання і компенсаторної поведінки трапляються щонайменше один раз на тиждень протягом останніх трьох місяців;
  • пацієнта переслідують нав'язливі думки про можливий набір ваги.

За наявності симптомів захворювань внутрішніх органів психіатр видасть направлення до профільного лікаря. Для діагностики ускладнень можуть знадобитися лабораторні дослідження (загальні та біохімічні аналізи крові, сечі) і УЗД внутрішніх органів.

Впоратися з булімією допомагає комплексна терапія, що включає психологічні методи і медикаментозне лікування. Для визначення причини розладу харчової поведінки та розробки стратегії самоконтролю використовується когнітивно-поведінкова психотерапія, а для зниження гостроти емоційних реакцій на стрес — діалектико-поведінкова психотерапія. Препарати для медикаментозного лікування булімії:

  • анорексигени — допомагають контролювати процес прийому їжі, знижуючи апетит;
  • антидепресанти — від булімії показані селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, які покращують настрій і якість сну, підвищують мотивацію;
  • ферменти — забезпечують швидке перетравлення їжі;
  • вітамінно-мінеральні комплекси — усувають дефіцит поживних речовин в організмі.

Відновити шлунок після булімії дають змогу препарати-гастропротектори. Пацієнтам також показаний спеціальний питний режим, що передбачає вживання півтора-двох літрів води на добу для зволоження слизової оболонки шлунка. З раціону рекомендується виключити гостру, жирну, пряну їжу, солодощі та каву, здатні подразнювати стінки органу.

Діагностика та лікування первинної булімії в Білій Церкві

У медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна позбутися первинної булімії та її наслідків, що виникли на всіх стадіях захворювання. Для відновлення функцій печінки можуть бути призначені гепатопротектори, для усунення гормонального збою — гормональні препарати, для нормалізації кров'яного тиску і роботи серця — антиаритміки. Пацієнтам із порушеннями функцій нирок показаний курс нефропротекторів.

Діагностика та лікування вторинної булімії в Білій Церкві

Для зниження ризику рецидиву вторинну булімію лікують паралельно з терапією основного захворювання, на тлі якого вона виникла. Для усунення тривожних розладів застосовують анксіолітики, для боротьби з психозами і біполярним розладом особистості — антипсихотики. Пацієнтам зі СДУГ призначають стимулятори для підвищення концентрації уваги та контролю над поведінкою. Зменшити прояви депресії допомагають антидепресанти.

Записатися на консультацію психіатра і лікування булімії в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Зарецька Анастасія Олексіївна
Зарецька Анастасія Олексіївна
Лікар відділення психотерапії

Психотерапевти в Білій Церкві «ОН Клінік»

Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13

ОН Клінік Біла Церква
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.