Лікування апатії та ангедонії в Білій Церкві
Апатія — це психічний стан, що характеризується втратою мотивації до всього та інтересу до життя. Стан апатії може бути симптомом психічних і неврологічних захворювань. Щоб позбутися апатії, необхідно звернутися до психіатра. У медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» запис на прийом до лікаря проводиться цілодобово.
Причини апатії
Апатія може з'явитися в разі неврозу та депресії. Інші причини апатії:
- черепно-мозкові травми;
- ускладнення після інсульту;
- порушення мозкового кровообігу;
- серцево-судинна недостатність;
- деменція;
- енцефаліт;
- хвороба Альцгеймера;
- ВІЛ;
- безконтрольний прийом лікарських препаратів (антидепресантів, нейролептиків);
- ендокринні захворювання (гіпотиреоз, тиреотоксикоз);
- шизофренія;
- енцефаліт.
Постійна апатія і втома можуть виникати за цукрового діабету та після надмірного вживання алкоголю. Млявість і апатія можуть бути ознаками пухлин мозку. Також апатія може з'явитися внаслідок стресу або без видимої причини.
Симптоми апатії
Апатія проявляється у вигляді втрати інтересу до життя і людей. Напади апатії можуть бути короткостроковими або тривати кілька місяців. Симптоми апатії:
- швидка стомлюваність (немає сил ні на що);
- байдужість до всього;
- раптовий різкий занепад сил;
- відсутність бажань (не хочеться нічого робити);
- поганий настрій;
- пригнічений стан;
- зниження апетиту;
- відчуття спустошеності;
- відсутність емоцій;
- погіршення пам'яті;
- зниження концентрації уваги.
За апатії можуть бути присутніми постійна сонливість і слабкість. Депресивна апатія може проявлятися поганим настроєм, тривожністю, безсонням. Сексуальна апатія характеризується зниженням лібідо, втратою інтересу до партнера.
Види та класифікація апатії
Апатія класифікується залежно від її симптомів. Психіатри виділяють такі види апатії:
- соціальна апатія — уникнення контактів із людьми, ізоляція і замкнутість;
- поведінкова апатія — стан, коли нічого не хочеться робити, відсутність мотивації;
- емоційна апатія — характеризується відсутністю емоцій, байдужістю до життя.
За повної апатії можуть проявлятися ознаки всіх видів, усе дратує і нічого не хочеться робити. Апатико-абулічний синдром характеризується відсутністю емоцій і волі, людина може практично весь день лежати і не робити жодних дій.
Стадії апатії
Апатичний стан на початковій стадії характеризується втомою, байдужістю, зниженням інтересу до життя. На ранніх стадіях напади апатії короткочасні й можуть минути самостійно після відпочинку. На пізній стадії з'являється апатія до всього, можуть бути присутніми симптоми депресії та суїцидальні думки. Щоб вийти з апатії, необхідно записатися на консультацію психіатра.
Діагностика апатії в Білій Церкві
На прийомі психіатр вислухає скарги, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження. Діагностика апатії включає:
Для діагностики психіатр може використовувати шкалу оцінки апатії, опитувальник депресії Бека та інші психологічні тести. За необхідності лікар направить на консультацію ендокринолога або невролога.
Лікування апатії в Білій Церкві
Лікування апатії спрямоване на усунення захворювання, яке її викликає. Терапія апатії може включати медикаментозне лікування і психотерапію. Лікування апатії включає антидепресанти, транквілізатори, нейролептики, психостимулятори. У разі ендокринних порушень лікар може призначити гормональні препарати. Боротися з апатією можна за допомогою фізичних навантажень (йоги, лікувальної фізкультури). Додатково до медикаментозної терапії, впоратися з апатією допомагають масаж і медитація.
Причини ангедонії
Ангедонія — це стан, що характеризується нездатністю отримувати задоволення від життя. Ангедонія може виникати за шизофренії або депресії. Інші причини ангедонії:
- посттравматичний стресовий розлад;
- гормональний дисбаланс;
- хвороба Паркінсона;
- біполярний розлад;
- спадкова схильність;
- травми голови.
Ангедонія може розвиватися при синдромі дефіциту уваги. Також втрата радості життя може з'явитися при зловживанні алкоголем і наркотиками.
Симптоми ангедонії
За ангедонії не радує те, що радувало раніше (хобі, робота, спілкування з друзями). Нічого не приносить задоволення або радості. Інші симптоми ангедонії:
- замкнутість та ізоляція;
- тривожність;
- поганий настрій;
- зниження соціальної активності.
Людина може уникати спілкування, відмовлятися від розмови з членами сім'ї або зустрічей із друзями. За ангедонії можуть з'являтися параноя, суїцидальні думки. Ангедонічна депресія може супроводжуватися пригніченим настроєм, безсонням, занепадом сил.
Види та класифікація ангедонії
Психіатри виділяють тотальну ангедонію (повна відсутність задоволення від життя) і парціальну (зачіпається один аспект життя). Види ангедонії:
- соціальна — втрата радості від спілкування з людьми;
- фізична — відсутність інтересу до сексуальних і фізичних контактів;
- інтелектуально-естетична — втрата задоволення від літератури, музики, живопису.
За інтелектуальної ангедонії може знижуватися здатність до навчання, саморозвитку. Також виділяють сумнівну ангедонію, що характеризується нездатністю отримувати задоволення від сну.
Стадії ангедонії
Умовно ангедонія ділиться на легку і важку стадії. На початковій (легкій) стадії ангедонії з'являються проблеми з концентрацією уваги, втрата інтересу до того, що раніше приносило задоволення. За відсутності лікування на пізній (важкій) стадії можливий розвиток суїцидальних думок, поява психосоматичних розладів (головного болю, порушення травлення).
Діагностика ангедонії в Білій Церкві
На прийомі психіатр збере анамнез і призначить додаткові дослідження. Діагностика ангедонії включає:
- загальний і біохімічний аналізи крові;
- аналіз крові на гормони;
- психологічні тести (шкалу депресії Бека, шкалу Снейта-Гамільтона).
Діагностика ангедонії спрямована на виявлення причини, яка її викликає. За необхідності психіатр направить на консультацію вузькопрофільних фахівців (ендокринолога, кардіолога, невролога).
Лікування ангедонії в Білій Церкві
Лікування ангедонії передбачає медикаментозні препарати і психотерапію. Психіатр у разі ангедонії може призначити антидепресанти, транквілізатори, заспокійливі засоби. Також можуть застосовуватися когнітивно-поведінкова терапія, арт-терапія, психоаналіз. Для профілактики ангедонії рекомендується вести здоровий спосіб життя, уникати стресів.
Записатися на консультацію психіатра і лікування апатії та ангедонії в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або заповнивши форму запису на прийом.
Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі