Лікування компульсивного переїдання в Білій Церкві
Компульсивне переїдання — це розлад харчової поведінки (РХП), що характеризується періодичними нападами неконтрольованого вживання їжі у великих кількостях. Переїдання може завдати шкоди організму, спровокувавши жовчнокам'яну хворобу, жирову патологію печінки, цукровий діабет другого типу, остеоартроз, гіпертонію, ниркову та серцеву недостатності. Також компульсивне переїдання підвищує ризик розвитку інших РХП (анорексії, булімії).
Пройти діагностику та лікування компульсивного переїдання в Білій Церкві можна в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до психіатра ведеться цілодобово.
Причини компульсивного переїдання
Найчастіше переїдання є відповіддю організму на емоційний голод — стан, за якого людина прагне за рахунок їжі заповнити відсутні позитивні емоції. Улюблені страви здатні стимулювати вироблення в організмі гормонів радості, щастя і гарного настрою (дофаміну, ендорфінів, серотоніну). Також психосоматика пов'язує компульсивне переїдання зі спробами подолати стрес. Інші причини компульсивного переїдання:
- патології гіпоталамуса (зони головного мозку, що відповідає за відчуття голоду і ситості);
- депресивний і тривожний розлади;
- синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
- психологічні травми;
- незадоволеність своїм тілом (дисморфічний розлад);
- часті дієти в минулому;
- спадкова схильність;
- тривалий прийом лікарських препаратів (нейролептиків, глюкокортикостероїдів, антидепресантів).
Іноді компульсивне переїдання виникає після анорексії (РХП, пов'язаного із суворим обмеженням споживаних калорій). Тривала відмова від їжі може призвести до порушення обміну речовин і гормонального збою, результатом чого стає надмірний апетит. Деякі пацієнти, які пройшли лікування анорексії, намагаються швидко виправити екстремальну худорлявість через вживання великої кількості їжі.
Симптоми компульсивного переїдання
Головна ознака емоційного переїдання — вживання надмірної кількості їжі через короткі проміжки часу (від однієї до двох годин) за відсутності фізичного голоду. Після вживання їжі в людини з'являється почуття провини, відрази та сорому за відсутність самоконтролю. Інші симптоми компульсивного переїдання:
- нав'язливі думки про їжу;
- регулярне накопичення продуктів харчування про запас;
- швидкий прийом їжі без ретельного пережовування;
- часті перекуси потай від близьких і рідних;
- вживання їжі в стресових ситуаціях;
- надмірна вага;
- дотримання дієти для схуднення;
- занижена самооцінка.
Психогенне переїдання може супроводжуватися розладами травлення. Багато пацієнтів на тлі вживання надмірної кількості їжі стикаються із закрепами, діареєю, метеоризмом, частою нудотою і блювотою.
Симптоми компульсивного переїдання
Діагностика компульсивного переїдання в Білій Церкві
Спеціального тесту на емоційне переїдання не існує. Психіатр ставить діагноз на підставі клінічних критеріїв, викладених у «Діагностичному і статистичному керівництві з психічних захворювань» (DSM-5).
На первинній консультації лікар аналізує скарги пацієнта і ставить низку зустрічних запитань, які допомагають визначити, до якого типу РХП належить його проблема. Клінічні критерії для постановки діагнозу «обсесивно-компульсивне переїдання»:
- пацієнт не контролює процес вживання їжі;
- епізоди переїдання трапляються не рідше, ніж один раз на тиждень протягом останніх трьох місяців.
На підставі критеріїв DSM-5 вдається також з'ясувати, чи є у пацієнта супутні психічні розлади (депресивний, тривожний). За наявності симптомів захворювань, що стали наслідком переїдання (надмірної ваги, гіпертонії, цукрового діабету, жовчнокам'яної хвороби) психіатр може видати направлення на консультацію до профільного лікаря.
Лікування компульсивного переїдання в Білій Церкві
Лікувати компульсивне переїдання рекомендується за допомогою комплексної терапії, що включає психологічні методи і медикаментозні препарати. Зупинити компульсивне переїдання допомагає когнітивно-поведінкова психотерапія, що дає змогу пацієнтові розібратися в думках і почуттях, які призводять до надмірного вживання їжі, і розробити стратегії самоконтролю. Знизити гостроту емоційних реакцій на стрес допомагає діалектико-поведінкова терапія. Препарати для медикаментозного лікування компульсивного переїдання:
- анксіолітики — зменшують тривожність, напругу та занепокоєння;
- селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну — підвищують рівень серотоніну в крові та покращують контроль над споживанням їжі;
- ферменти — допомагають прискорити травлення після переїдання;
- анорексигени — сприяють пригніченню апетиту.
Побороти компульсивне переїдання дає змогу корекція способу життя. Пацієнтам рекомендується включити в щоденний графік заняття спортом або іншими видами фізичної активності (танцями, пішими прогулянками). Під час руху тіла активізується вироблення серотоніну та дофаміну, тож помірна фізична активність сприяє поліпшенню настрою, зниженню стресу та регулюванню апетиту.
Позбутися переїдання допомагає суворе дотримання графіка прийому їжі. Регулярне надходження їжі в організм дає змогу підтримувати стабільний рівень цукру в крові, запобігаючи надмірному відчуттю голоду. Тому пацієнтам рекомендується уникати пропусків сніданку, обіду і вечері та харчуватися помірними порціями. Раціон має бути збалансованим (містити необхідні організму вітаміни та мінерали), оскільки дефіцит поживних речовин може посилювати потяг до їжі.
Записатися на консультацію психіатра і лікування компульсивного переїдання в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі