Logo
0 800 30 07 00

Лікування тривожних розладів у Білій Церкві

Тривожні розлади – це група психічних захворювань, які характеризуються занепокоєнням, вираженою тривогою і страхом. Позбутися тривожного розладу допоможе психіатр медичного центру «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Що таке тривожний розлад

Тривожний розлад – це психічний стан, що супроводжується надмірною тривожністю і напруженістю. За тривожного розладу симптоми виникають без видимих причин або значно посилені порівняно з реальною ситуацією.

Причини тривожного розладу

На розвиток загального тривожного розладу впливають спадкова схильність, травматичні події, хронічні захворювання. Можливі причини тривожних розладів:

  • захворювання серця (наприклад, серцева недостатність, вада серця, аритмія);
  • цукровий діабет першого-другого типів;
  • порушення щитоподібної залози (гіпертиреоз, зоб);
  • респіраторні захворювання (астма, хронічна обструктивна хвороба легень);
  • синдром подразненого кишківника;
  • хронічний біль (наприклад, через онкологію);
  • зловживання наркотичними речовинами або алкогольними напоями;
  • безконтрольне і тривале приймання заспокійливих препаратів (наприклад, бензодіазепінів);
  • травматичні події (зокрема фізичне або сексуальне насильство, хвороба або смерть близької людини);
  • хронічний фізичний або психологічний стрес (наприклад, через роботу, проблеми в особистому житті, хворобу);
  • наявність інших психічних розладів (зокрема депресії).

Тривожний розлад після ковіду може виникати через страх перед повторною інфекцією, тривогу за здоров'я близьких, а також соціальну ізоляцію та зміни у способі життя, які можуть вплинути на психічне благополуччя. Вірус також може спричиняти запальні процеси в організмі, впливаючи на нервову систему та посилюючи симптоми тривожності.

Види тривожного розладу

Тривожні розлади класифікуються залежно від симптомів та їхньої вираженості.

Види тривожних розладів

Тип

Характеристика

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Супроводжується постійною і надмірною тривожністю та занепокоєнням, які неможливо контролювати.

Тривожно-фобічний розлад

Характеризується ірраціональним страхом перед певними об'єктами, ситуаціями або діями (наприклад, боязню висоти, тварин або комах, темряви).

Соціально-тривожний розлад

Інтенсивна тривога і занепокоєння в соціальних ситуаціях, пов'язаних з оцінкою і критикою іншими людьми. При соціально-тривожному розладі пацієнт уникає соціальних зустрічей і ситуацій через страх осуду.

Тривожно-депресивний розлад

Супроводжується надмірною тривожністю, смутком, втомою, втратою інтересу до повсякденних справ.

Органічний тривожний розлад

Форма тривожного розладу, що виникає внаслідок органічного (фізичного) розладу або захворювання, яке впливає на функціонування мозку. Наприклад, патологія може бути викликана нейрохімічними змінами, пов'язаними з біохімічними процесами в мозку, або фізичними змінами в нейронній мережі. Крім тривожності, захворювання може супроводжуватися мігренню, погіршенням пам'яті, порушенням концентрації.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Виникає у відповідь на травматичний інцидент (наприклад, перебування в зоні бойових дій, дорожньо-транспортна пригода). Супроводжується інтенсивною тривогою, частим спогадом травматичних подій, нічними жахіттями та уникненням травматичних стимулів.

Тривожно-астенічний розлад

Розвивається у людей, яким властивий перфекціонізм. Характеризується надмірною тривожністю і відчуттям втоми, слабкості або фізичного виснаження, які виникають при порушенні усталеного порядку (наприклад, при появі нових речей у квартирі, зміні роботи).

Сепараційний тривожний розлад

Зазвичай проявляється у дітей і підлітків, патологія розвивається через надмірну тривогу під час перебування далеко від батьків. У більшості випадків розлад минає самостійно під час возз'єднання з близькими людьми або в міру дорослішання.

Соматоформний (іпохондричний) тривожний розлад

Характеризується надмірною тривогою з приводу захворювань або фізичних симптомів, які не мають медичного пояснення. Пацієнти з тривожно-іпохондричним розладом постійно турбуються через своє здоров'я, записуються на консультації до різних лікарів, лабораторні або інструментальні обстеження.

Тривожний компульсивно-обсесивний розлад

Супроводжується наявністю тривожних думок (обсесій), які призводять до виконання повторюваних дій або ритуалів (компульсій) у спробі зняти тривогу. За тривожно-обсесивного розладу повторювані дії індивідуальні, можуть включати постукування по столу, лічбу вголос, перевірку ручок дверей.

Тривожний розлад особистості

Характеризується стійким відчуттям тривожності та занепокоєння. Пацієнти можуть відчувати почуття невпевненості та напруженості в соціальних ситуаціях, що може призвести до обмеження активності, проблем у стосунках і зниження якості життя.

Окремо виділяють тривожний розлад із соматизацією – це психічний стан, за якого виражені ознаки тривоги і занепокоєння проявляються через фізичні симптоми і проблеми зі здоров'ям. Пацієнти можуть відчувати загальне нездужання, болі в животі, розлади шлунка (діарею або запори), головний біль, запаморочення, слабкість і втому.

Симптоми тривожного розладу

Ознаки сильного тривожного розладу можуть варіюватися залежно від типу і причини розвитку патології. Можливі симптоми тривожного розладу:

  • відчуття напруги, нервозності та занепокоєння;
  • відчуття небезпеки, що насувається, і приреченості;
  • виражена тривожність, страх і паніка;
  • порушення концентрації уваги та мислення;
  • уникнення речей і ситуацій, що викликають тривогу;
  • повторювані думки або спогади про травматичний досвід;
  • порушення сну (безсоння, нічні кошмари);
  • слабкість і постійна втома;
  • нав'язливі думки і повторювані дії;
  • ритуалістична поведінка (наприклад, неодноразове миття рук);
  • нездатність зберігати спокій і залишатися нерухомим;
  • оніміння або поколювання в руках і ногах;
  • нудота, блювота, сухість у ротовій порожнині;
  • холодна і мокра на дотик шкіра;
  • порушення серцевого ритму (прискорений або нерегулярний пульс).

Фізичні симптоми тривожного розладу також можуть включати м'язову напругу, озноб, підвищене потовиділення, проблеми зі шлунково-кишковим трактом (болі в животі, діарею, закрепи). Під час загострення тривожного розладу може відбуватися спонтанне звуження бронхів через підвищену активність симпатичної нервової системи, спричиняючи задишку, утруднене і поверхневе дихання, відчуття нестачі повітря.

Запаморочення за тривожного розладу виникає через активацію стресової реакції, яка призводить до звуження кровоносних судин і зміни кров'яного тиску. За тривожного розладу через підвищену активність нервової системи збільшується чутливість слухових рецепторів, що призводить до відчуття шуму або пульсації у вухах.

Тремор за тривожного розладу може бути спричинений активацією симпатичної нервової системи, що підвищує рівень адреналіну в крові, призводячи до збільшення м'язового напруження і незрозумілого тремтіння нижніх і верхніх кінцівок. За тривожного розладу можуть виникнути головні болі та мігрені через судинні зміни, підвищену напругу м'язів шиї та плечового пояса, а також збільшену чутливість до болю через стрес.

Тривожний розлад може супроводжуватися панічними атаками – раптовими нападами страху і паніки, тривалість яких зазвичай становить 5-20 хвилин. Панічні атаки можуть проявлятися болем і відчуттям стиснення в грудях, онімінням пальців рук, відчуттям задухи, припливами жару, спазмами в животі. Напади паніки також можуть супроводжуватися запамороченням, потемнінням в очах, непритомністю, відчуттям безвиході, страхом втрати контролю і смерті.

Самостійно впоратися з тривожним розладом складно, оскільки для визначення тактики лікування необхідно знати тип і причину патології. Для діагностики та підбору схеми лікування тривожного розладу необхідно звернутися до психіатра.

Діагностика та лікування генералізованого тривожного розладу в Білій Церкві

Генералізований тривожний розлад – це психічне захворювання, яке характеризується страхом, занепокоєнням і почуттям пригніченості. Причини генералізованого тривожного розладу включають генетичну схильність, порушення у функціонуванні головного мозку, травматичні переживання в дитинстві.

Генералізований тривожний розлад у дорослих проявляється за необхідності ухвалення рішення, яке стосується повсякденних завдань, пов'язаних із роботою, навчанням, домашніми справами, здоров'ям. Симптоми генералізованого тривожного розладу:

  • виражена тривожність і занепокоєння;
  • надмірне обмірковування планів і рішень з урахуванням усіх можливих негативних наслідків;
  • нерішучість і страх невизначеності;
  • нездатність швидко прийняти рішення;
  • постійна напруженість і нервозність;
  • порушення концентрації уваги.

Виражений генералізований тривожний розлад супроводжується фізичними симптомами: нудотою, діареєю, підвищеним потовиділенням, тремтінням кінцівок. Генералізований тривожний розлад з панічними атаками також проявляється дратівливістю, різкими перепадами настрою, м'язовими болями і спазмами, постійною втомою і порушеннями сну.

Перед призначенням лікування генералізованого тривожного розладу психіатр проводить діагностику для визначення типу і причини патології. Для постановки діагнозу лікар запитує пацієнта про симптоми, збирає особистий і сімейний анамнези, призначає лабораторні аналізи на глюкозу і гормони щитоподібної залози (для виключення патологій, які могли викликати схожі симптоми). Для оцінки роботи серцевого м'яза лікар направляє пацієнта на ехокардіографію (УЗД серця).

Генералізований тривожний розлад лікується за допомогою комбінації психотерапії та лікарських препаратів. У разі тривожного розладу також важливо включити в розпорядок дня заняття спортом, скорегувати раціон харчування і нормалізувати сон.

Медикаментозне лікування генералізованого тривожного розладу включає прийом протитривожних і седативних засобів. У разі генералізованого тривожного розладу призначають антидепресанти, які знижують рівень тривоги і покращують настрій через регуляцію хімічних процесів у мозку, зокрема рівень серотоніну і норадреналіну. Вони також допомагають поліпшити сон і знизити напругу м'язів, викликані тривожним розладом.

Діагностика та лікування тривожно-депресивного розладу в Білій Церкві

Тривожно-депресивний розлад – захворювання психіки, що одночасно супроводжується ознаками депресії (відчуттям печалі, безнадійності та зниженням енергійності) і тривоги (нервозністю, занепокоєнням, страхом). Причини тривожно-депресивного розладу:

  • порушення у функціонуванні головного мозку;
  • збій нейротрансмітерів у мозку (наприклад, дофаміну, серотоніну, норадреналіну);
  • гормональні порушення (під час вагітності, після пологів, під час менопаузи);
  • нейродегенеративні захворювання (наприклад, хвороба Альцгеймера або Паркінсона);
  • розсіяний склероз;
  • хронічні болі (наприклад, через онкологію, травму спинного мозку).

Симптоми тривожно-депресивного розладу включають смуток, занепокоєння, втрату інтересу до хобі та соціальних контактів, порушення сну, переїдання або недоїдання. Змішаний тривожний і депресивний розлад може проявлятися почуттям провини, даремності, безнадійності, безпорадності, думками про заподіяння собі шкоди і самогубство. За депресивно-тривожного розладу також можуть виникнути головні та м'язові болі, спазми в животі, порушення концентрації уваги, погіршення пам'яті.

Вилікувати тривожно-депресивний розлад допоможе психіатр. Для постановки діагнозу лікар може використовувати збір анамнезу, аналіз симптомів, психологічні тести.

Терапія тривожно-депресивного розладу передбачає сеанси психотерапії, під час яких лікар навчає пацієнтів розпізнавати та змінювати негативні думки, реагувати на емоції, розв'язувати проблеми та покращувати стосунки з оточуючими. Медикаментозне лікування тривожно-депресивного розладу може включати вживання протисудомних засобів і антидепресантів (наприклад, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну).

Діагностика та лікування тривожно-фобічного розладу в Білій Церкві

Тривожно-фобічний розлад – це патологічний стан, який характеризується сильним і непереборним страхом і тривогою в певних ситуаціях (наприклад, на висоті або біля води). Симптоми тривожно-фобічного розладу:

  • необгрунтоване відчуття небезпеки та страху;
  • зміна частоти серцевих скорочень;
  • надмірна пітливість;
  • відчуття жару або холоду;
  • відчуття здавлення або болю в грудях;
  • нудота і спазми в животі;
  • розлад шлунка (запори, діарея);
  • тремтіння нижніх і верхніх кінцівок;
  • блідість шкірних покривів;
  • запаморочення або втрата свідомості;
  • відчуття задухи або утруднене дихання;
  • тунельний зір.

Після контакту з предметом або під час потрапляння в ситуацію, яка викликає страх, при тривожно-фобічному розладі можуть виникати панічні атаки. У разі неправильного або несвоєчасного лікування фобічного тривожного розладу можуть виникнути ускладнення: хвороба Паркінсона, захворювання серця, хронічна обструктивна хвороба легень, а також інші психічні розлади (наприклад, біполярний, тривожний).

Для лікування тривожно-фобічного розладу застосовується експозиційна та когнітивно-поведінкова терапія, які спрямовані на зміну реакції на об'єкт або ситуацію. Лікар також може призначити бета-блокатори (блокують дію адреналіну) і седативні (зменшують занепокоєння) засоби.

Діагностика та лікування соціального тривожного розладу в Білій Церкві

Соціально-тривожний розлад (соціофобія) – це психічне захворювання, яке характеризується тривогою, занепокоєнням, сором'язливістю і страхом, що виникають у соціальних ситуаціях. Симптоми соціофобії:

  • страх осуду або критики;
  • боязнь потрапити в незручне становище або принизити себе;
  • уникнення спілкування з людьми;
  • очікування найгірших наслідків від негативного досвіду в соціальній ситуації.

У разі соціального тривожного розладу пацієнти уникають розмов з незнайомими людьми, відмовляються від відвідування громадських місць, відчувають тривогу під час зорового контакту або входу в приміщення, в якому є інші люди. За соціофобії виникають складнощі при виконанні звичайних повсякденних дій (наприклад, замовленні кави в кафе, поверненні товару в магазин).

Наслідки соціального тривожного розладу включають знижену самооцінку, підвищену чутливість до критики, ізоляцію і замкнутість. На тлі соціофобії підвищується ризик зловживання психоактивними речовинами. Вилікуватися від тривожного розладу допоможуть інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну, бензодіазепіни і бета-блокатори.

Діагностика та лікування органічного тривожного розладу в Білій Церкві

Органічний тривожний розлад – патологія, розвиток якої пов'язаний з наявністю захворювання головного мозку або внутрішніх органів. Можливі причини органічного тривожного розладу:

  • гормональний або хімічний дисбаланс;
  • дегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, Гентінгтона, Паркінсона);
  • злоякісна пухлина;
  • інфекційний або запальний процес в організмі;
  • вплив токсинів (наприклад, свинцю або пестицидів);
  • дефіцит вітамінів і мікроелементів;
  • метаболічний синдром;
  • гіпоксія (нестача кисню);
  • травма (наприклад, струс мозку).

Органічний тривожний розлад судинного генезу виникає внаслідок порушень у центральній нервовій системі, спричинених судинними захворюваннями або ураженнями мозку (наприклад, інсультом, атеросклерозом). Для постановки діагнозу лікар збирає анамнез, призначає лабораторні та інструментальні дослідження. Курс терапії залежить від захворювання, яке стало причиною тривожного розладу.

Записатися на прийом до психіатра і лікування тривожного розладу в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Зарецька Анастасія Олексіївна
Зарецька Анастасія Олексіївна
Лікар відділення психотерапії
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Лікарі відділення психотерапії ОН Клінік Біла Церква

Адреса: Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13

ОН Клінік Біла Церква
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.