Як боротися з панічними атаками?

Лікуванням панічних атак займається психотерапевт.
Панічна атака — напад тривоги, неспокою і сильного страху, що виникає раптово, без існування очевидної причини або реальної небезпеки для здоров'я і життя. Панічний напад викликає фізичні та емоційні реакції. Під час нападу паніки людині може здаватися, що у неї серцевий напад або він знаходиться при смерті. Види панічних атак:
Панічні атаки завдають дискомфорт і погіршують якість життя, хоч і не заподіюють фізичної шкоди. Якщо панічні атаки стають регулярними, то слід звернутися за допомогою до психотерапевта. На консультації психотерапевт виявить причини панічних нападів, допоможе позбутися проблеми, яка спровокувала їх виникнення.
Симптоми нападу паніки можуть відрізнятися залежно від його причини. Можливі ознаки панічної атаки:
Панічний напад супроводжується не менш, ніж чотирма з описаних 13 симптомів панічних атак. Відчуття дискомфорту, вираженого страху і тривоги виникає раптово, прояв ознак наростає поступово і досягає максимуму протягом 10 хвилин.
Температура за панічних атак з'являється досить рідко і може вказувати на інші захворювання. Схожі з панічними атаками ознаки можуть виникати і за відсутності панічного розладу. Зазначені симптоми можуть з'являтися внаслідок:
Напади задухи, порушення серцевого ритму, нестача повітря можуть виникати за захворювань легенів і серця. Встановити причину появи описаних симптомів і діагностувати захворювання може тільки лікар. Для виключення органічних причин панічних нападів потрібно проконсультуватися з невропатологом і кардіологом. Щоб не погіршити стан і взяти під контроль прояви нападів паніки, слід звернутися до психотерапевта.
Спровокувати появу панічних нападів можуть різні тригери. Можливі причини панічних атак:
Панічна атака може виникнути уві сні, під час роботи або водіння автомобіля. Нічні панічні атаки часто з'являються без очевидних тригерів, пробуджують від сну. Панічна атака вночі триває кілька хвилин, проявляється підвищеним потовиділенням, тремтінням, задишкою, прискореним серцебиттям, ознобом, почервонінням і відчуттям неминучої швидкої смерті.
Панічні атаки під час вагітності з'являються у 10% жінок. Приступ панічної атаки у вагітних може бути спровокований рівнем гормонів у крові, стресом, занепокоєнням через майбутні пологи, здоров'я дитини. Частими симптомами панічних атак у вагітних жінок є утруднене дихання, запаморочення, прискорене серцебиття, біль у грудях, тремтіння в тілі.
Панічні атаки можуть з'являється після вживання алкоголю. Через алкогольні напої підвищується рівень серотоніну, який може погіршити наявне занепокоєння і викликати напад паніки.
Остеохондроз і спазми спинномозкових нервів можуть викликати панічні атаки. Внаслідок сильного тривалого стресу, частого перебування в незручній позі, перевтоми відбувається збій у роботі головного мозку через порушення кровообігу, що призводить до появи панічних атак.
Соматоформна вегетативна дисфункція з панічними атаками протікає під час періодів загострення. Людина відчуває біль у серці, прискорене серцебиття, озноб. Після кризи відчувається розбитість, безсилля.
Панічні атаки можуть з'явитися після ковіда на тлі виражених респіраторних симптомів. Синдром панічної атаки може бути спровокований страхом, який обумовлює проблеми з диханням.
Панічні атаки у дітей і підлітків зазвичай виникають через генетичні схильності або стресові ситуації. Напади паніки можуть призвести до сильного постійного неспокою і тривоги навіть тоді, коли панічних атак немає.
Панічні атаки у підлітків складно діагностувати. Тому за появи у дитини задишки, відчуття задухи, запаморочення, тремтіння в тілі, потрібно звернутися до педіатра. Після проведення діагностики лікар призначить лікування або направить до вузького спеціаліста у разі необхідності.
Правильна перша допомога за панічної атаки допоможе людині швидше завершити напад і повернутися в нормальний стан. Етапи надання допомоги за панічного нападу:
Не пропонуйте людині під час панічного нападу дихати в паперовий пакет, оскільки в результаті вона почне вдихати вуглекислий газ замість кисню, що може призвести до втрати свідомості. Якщо людина дихає прискорено, що не акцентуйте на цьому увагу, просто зберігайте спокій, змоделювавши більш стійку частоту дихання.
Допомогу за панічних атак можна надати собі самостійно. Способи самодопомоги у разі панічної атаки:
Ефективним вважається використання лаванди для заспокоєння і зняття стресу. Під час панічного нападу можна нанести трохи ефірної олії лаванди на передпліччя і вдихнути аромат.
Як лікувати панічні атаки знає психотерапевт. На консультації лікар виявить причину і запропонує оптимальний курс лікування.
Під час прийому психотерапевт опрацьовує всі симптоми, допомагаючи людині навчитися відстоювати власні кордони в спілкуванні, визнавати та виражати злість, що накопичилася. Лікар також навчає дихальних, психофізіологічних та інших тілесних вправ, які допоможуть зняти напад паніки самостійно.
Використання транквілізаторів, заспокійливих, антидепресантів за панічних атак дозволяє досягти лише тимчасового полегшення. Тому не рекомендується підбирати ліки від панічних атак самостійно. Самолікування може призвести до розвитку наслідків панічних атак (появи фобій, уникнення соціальних ситуацій, депресії, тривожних розладів).
Панічна атака зазвичай не триває понад 20 хвилин. Іноді здається, що тривалість нападу паніки займає більше часу, але це може бути повторна панічна атака.
Напад гіпертонії має схожі ознаки з панічною атакою (нудота, підвищене потовиділення, плутане дихання, сильне занепокоєння, біль у грудях). Однак за гіпертонічного нападу також з'являються судоми, сильний головний біль, що супроводжується нечіткістю зору.
Панічні атаки лякають, але вони не є небезпечними для життя. Напади паніки не завдають фізичної шкоди, тому під час нападу потрібно заспокоїться і застосувати зазначені в статті методи для самостійного припинення панічної атаки. Якщо один із способів вам не допоміг, не переживайте і приступайте до другого.