Logo
0 800 30 11 77

Як зрозуміти, що в носі поліп і позбутися його?

Як зрозуміти, що в носі поліп і позбутися його?
Читати 13 хвилин | Створено: 29 серпня 2024 | Оновлено: 29 серпня 2024 | 382 382
Назальні поліпи на слизовій носа, діагностуються в кожному четвертому випадку під час обстеження при підозрі на алергічні реакції, запальні та інфекційні процеси в носоглотці.

Що таке поліпи в носі?

Носові поліпи — це безболісні доброякісні нарости всередині носа або носових пазух. Виникають через розростання слизової оболонки і перешкоджають нормальному диханню, погіршують нюх і сприяють розвитку хронічних запальних захворювань. За різними даними, поліпоз носа трапляється у 0,2-5,6% населення та у 60% випадків діагностується у чоловіків. Пік утворення поліпів у носі в дорослих припадає на людей віком від 40 років, проте поліпоз може діагностуватися й у дітей. Поліпи можуть бути:

  • запальними — виникають на тлі запалення оболонок носа;
  • гіпертрофічними — виростають зі слизової оболонки;
  • фіброзними — складаються з клітин сполучної тканини;
  • аденоматозними — розростаються з видозмінених клітин слизової оболонки. 

Поліпозні утворення можуть бути поодинокими або множинними, розташованими на верхньощелепній гайморовій (антрохоанальні) або ґратчастій пазусі (етмоїдальні). Найчастіше діагностують двосторонні поліпи, що з'являються на обох пазухах. Антрохоанальні поліпи часто спричиняють хронічний гайморит, етмоїдальні — поліпозний етмоїдит (хронічний синусит).

Який виглядають поліпи в носі?

Поставте своє питання Отоларингологу
«ОН Клінік»

Поліпи в носі виглядають як нарости круглої або довгастої (краплеподібної) форми. Краплеподібний наріст має тонку ніжку, прикріплену до слизової носа, та основну звисаючу кулясту частину. Розміри утворень можуть коливатися від одного-двох до 10-80 міліметрів.

Які причини утворення поліпів у носі?

Точна причина виникнення поліпів не встановлена, проте ризик їх виникнення підвищується на тлі постійних запалень носової порожнини. Поліпозні утворення частіше з'являються у людей, які страждають на астму або алергію — захворювання, що провокують хронічний синусит (запалення слизової оболонки носа). Інші можливі причини виникнення поліпів у носі:

  • муковісцидоз або кістозний фіброз (генетичне захворювання залоз зовнішньої секреції, що провокує патологічні процеси з боку дихальної та кишкової-шлункової систем);
  • підвищена чутливість до нестероїдних протизапальних препаратів, що проявляється нападом бронхіальної астми, риносинуситом або відстроченими алергічними реакціями;
  • викривлення носової перегородки або аномалії розвитку дихальних шляхів (вузькі носові проходи, недорозвиненість «війок» слизової носа).

Причиною утворення поліпів у носі також може бути вплив токсичних сполук (промислового виробництва, паління, наркотичних речовин) і поганої екології. При наявності поліпів у одного з батьків імовірність діагностики поліпозу в дитини підвищується. 

Поліпи, що розвиваються на носовій перегородці, характеризуються високою кровоточивістю. Поліп носової перегородки, що кровоточить, часто виникає в період гормональної перебудови у вагітних жінок і годуючих матерів. Якщо з носа тече кров постійно, задля уникнення слабкості, запаморочень і анемії необхідно звернутися за консультацією до ЛОРа

Які симптоми поліпів у носі?

Зазвичай поліпи в носі протікають безсимптомно, через що лікування поліпозу часто починається на пізніх стадіях та потребує оперативного втручання. Головною ознакою назальних поліпів є обструкція (утруднене носове дихання, закладеність носа, порушення нюху, виділення, головний біль, порушення тембру голосу, гугнявість і хропіння). Інші ознаки поліпів у носі:

  • чхання;
  • затікання рідини в горло;
  • свербіж навколо очей;
  • лицьовий або зубний біль;
  • втрата смаку;
  • відчуття тиску на чолі й обличчі;
  • хронічні інфекції пазух (синусит, гайморит, риніт). 

Симптоми поліпів у носі схожі з деякими захворюваннями (застудою, алергічним ринітом, гіпертонією). Якщо прояви зберігаються протягом 10 і більше днів або посилюються (опухає чоло, порушуються зорові функції, з'являється скутість шиї) потрібне звернення до лікаря-отоларинголога, який підтвердить поліпоз і виключить інші утворення, наприклад, кісти в пазусі носа. 

Небезпека назальних поліпів

Поліпи не є шкідливими для людини, проте їхня механічне травмування може спровокувати кровотечі й нагноєння через інфікування рани. Якщо болить ніс усередині без нежитю, однією з можливих причин є інфіковані поліпозні утворення. Пошкоджені поліпи в носі можуть бути небезпечними через:

  • кісткову інфекцію (остеомієліт) і втрату кісткової тканини;
  • абсцеси (гнійне запалення тканин з утворенням гнійної порожнини), які можуть поширитися на очні ямки та мозок;
  • менінгіт (запалення оболонок головного і спинного мозку);
  • переродження в злоякісні новоутворення. 

При інфікуванні назальних поліпів можлива поява бактерій, що підвищують температуру до 37-38°С. Небезпека інфікування полягає в близькому розташуванні назальних судин і судин, що живлять головний мозок — можливий їхній тромбоз.

Поліпи в носі в дітей

Діти частіше за дорослих хворіють на ГРВІ, гнійно-запальні та алергічні захворювання, що зумовлено слабким імунним захистом. На тлі частих застудних захворювань підвищується ризик утворення поліпів у носі в дітей. Іншою причиною поліпозу може бути спадковість, а також аутоімунні або ендокринні захворювання. Під час активного росту дитячого організму, а також на тлі хронічних захворювань поліпи у дітей можуть з'являтися через гіпотрофію (розлади харчування), що виникає внаслідок постійного недоїдання. Поліпи в носі в дитини можуть провокувати:

  • проблеми із ковтанням їжі або грудного молока;
  • поступову втрату слуху;
  • неправильний прикус;
  • поведінкові проблеми (дратівливість, пасивність).

У немовлят поліпи в носі можна запідозрити за переривчастим смоктанням грудного молока. Діти з назальним поліпозом можуть погано спати — у лежачому положенні ймовірне утруднення дихання.

Як дізнатися, чи є поліпи в носі?

Розпізнати поліпи в носі можна за обструкцією, болючістю, відчуттям чужорідного тіла і тиску в носі. Своєчасне звернення до лікаря дасть змогу підтвердити поліпоз і виключити новоутворення злоякісного характеру за допомогою зовнішнього огляду та ендоскопії (огляду ендоскопом — приладом для візуалізації порожнини носа). Для точного визначення розмірів і місця розташування утворень лікар може призначити КТ (комп'ютерну томографію), яка також дасть змогу виключити інші захворювання носа. 

У діагностиці поліпозу може знадобитися алергічний тест, що покаже, чи є алергія причиною захворювання. Для діагностики поліпів у носі також може знадобитися аналіз крові, завдяки якому вдасться визначити алергени й порушення імунної системи, що часто є причиною поліпозу. 

Методи лікування поліпів у носі

Методи лікування поліпів у носі включають медикаментозну або хірургічну терапію в разі, якщо консервативне лікування не дає необхідних ефектів. Вилікувати поліпи в носі без операції можна у випадку поодиноких утворень, які не спричиняють відчутного дискомфорту. Медикаментозне лікування поліпів у носі включає:

  • кортикостероїдні спреї, пероральні препарати або мазі від поліпів у носі для усунення запального процесу і контролю їхнього росту;
  • симптоматичні засоби (антигістамінні та судинозвужувальні препарати) для усунення подразнення, алергії та виділень;
  • біологічні препарати для лікування хронічного риносинуситу, який не вдається контролювати інтраназальними кортикостероїдними засобами. 

При виникненні алергічних реакцій на препарати зменшити назальні поліпи та зняти запалення вдасться за допомогою десенсибілізації (перорального або ін'єкційного введення в кров алергену в невеликих дозах). За наявності бактеріальної інфекції для лікування поліпів у носі можуть знадобитися антибіотики.

Як лікувати поліпи в носі в домашніх умовах?

Лікувати поліпи в носі в домашніх умовах небезпечно через ризик ускладнень, які можуть викликати народні методи. Народні засоби від поліпів у носі (закапування в ніс олій і трав'яних відварів, інгаляції ефірними оліями) можуть спровокувати загострення запалення, розростання утворень, кровотечі та гнійні виділення. Допускається промивання носа морською водою, яка знімає запалення й набряк, що заважають дихати.

Чи допомагають краплі та спреї від поліпів у носі?

У лікуванні поліпозу допомагають кортикостероїдні краплі та спреї від поліпів у носі, що спрямовані на усунення запалення і набряклості. Кортикостероїдні краплі від поліпів у носі можуть зменшити або прибрати утворення, але в разі множинних або великих наростів розміром понад три-чотири сантиметри знадобиться хірургічне втручання. Використання звичайних судинозвужувальних або антигістамінних крапель спрямоване на усунення симптомів (закладеності носа, виділень, свербежу), а не лікування поліпозу.

Показання до видалення поліпів у носі хірургічним шляхом

У разі розростання поліпів до розмірів, що ускладнюють або унеможливлюють носове дихання, отоларинголог призначає операцію (наприклад, методом етмоїдотомії). Інші показання до хірургічного видалення поліпів:

  • неефективність медикаментозного лікування;
  • стійкість до кортикостероїдних препаратів;
  • механічні пошкодження утворень;
  • великий розмір наростів.

Показанням до операції є часті інфекції носа — поліпи створюють сприятливе середовище для накопичення і розмноження бактерій. Рецидивуючі запалення, що спричиняють хронічний поліпозний етмоїдит, також вимагають хірургічного втручання. 

Як видаляють поліпи в носі?

Спосіб видалення поліпів у носі залежить від розміру та кількості утворень. У разі невеликих або поодиноких наростів застосовується поліпектомія — операція, під час якої видалення проводять під місцевою або загальною анестезією. Найбільш щадним методом видалення поліпозних наростів є ендоскопічний — утворення в носі усуваються за допомогою шейвера (ріжучої насадки), що поступово зрізає і відсмоктує наріст разом з його основою. Інші способи видалення поліпів:

  • механічний. Видалення поліпів хірургічним шляхом проводять через розрізи на обличчі з використанням металевої петлі або мікродебрідера (інструменту зі змінними ріжучими насадками);
  • лазерний. Лазерне видалення поліпів дає змогу зневоднити і відсікти утворення, припекти рани та запобігти кровотечі;
  • радіохвильовий. Проводиться з використанням радіохвильової петлі, яка діє завдяки нагріванню тканин, унаслідок чого відбувається їх видалення. 

При обширному розростанні поліпів видалення проводять під загальною анестезією. Операція з видалення поліпів у носі триває від однієї до двох годин — тривалість залежить від кількості та розміру утворень. 

Як підготуватися до операції з видалення носових поліпів?

Підготовка до операції з видалення носових поліпів методом етмоїдотомії включає проходження необхідних обстежень (риноскопії, КТ, флюорографії). За призначенням лікаря перед процедурою може знадобитися здати аналіз крові та сечі, тести на алергічні реакції, вірус гепатиту С і В, сифіліс, ВІЛ. Пацієнту перед хірургічним втручанням необхідно:

  • виключити прийом препаратів, що порушують згортання крові, як мінімум за тиждень до операції;
  • обмежити куріння і вживання алкоголю щонайменше за добу до проведення процедури;
  • відмовитися від води та їжі мінімум за п'ять-шість годин до видалення утворень.

При необхідності лікар призначає протизапальні або антигістамінні засоби, спрямовані на усунення запалення і набряклості носової порожнини. Після операції встановлюється дата контрольного обстеження для перевірки результатів лікування та корекції терапевтичного курсу за необхідності. 

Чи бувають ускладнення після видалення поліпів у носі?

Можливі ускладнення після видалення поліпів у носі включають незначний дискомфорт і больові відчуття, слабкі кровотечі. Протягом кількох років після видалення повторний поліпоз можливий у разі, якщо першопричина стану не була усунена. Після операції також можуть утворюватися спайки, які стають причиною зрощення назальних ходів.

Загальні рекомендації після видалення поліпів у носі стосуються виключення гарячої їжі та сякань на встановлений лікарем період. Для полегшення стану і запобігання можливих ускладнень потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря і призначеної післяопераційної терапії.

Реабілітація після видалення поліпів у носі

Реабілітація після видалення поліпів у пазусі носа триває один-два тижні, після чого людина може повертатися до звичного способу життя. Під час реабілітаційного періоду рекомендується зменшити фізичні навантаження, не купатися в громадських басейнах і водоймах, обмежити теплові процедури (гарячі ванни, відвідування лазень і саун), паління та вживання алкоголю. 

Коли не можна видаляти поліпи хірургічним шляхом?

Основним протипоказанням до поліпектомії є відсутність гострих інфекцій носа, під час яких проведення операції неможливе. Інші протипокази до видалення поліпів у носі можуть включати:

  • вагітність і період лактації в разі, якщо утворення множинні й потрібен загальний наркоз;
  • загострення бронхіальної астми або хронічного бронхіту;
  • проблеми зі згортанням крові, прийом антикоагулянтів або препаратів для розрідження крові.

Проведення операції з видалення поліпів також не рекомендується в період цвітіння рослин, якщо такі є причиною постійного нежитю, набряклості та болю в носі. За наявності протипоказань до загальної анестезії (серцевих патологій, ендокринних захворювань) хірургічне лікування поліпозу неможливе.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Отоларингологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту

Як зрозуміти, що в носі поліп і позбутися його? - Павленко Тетяна Сергіївна
Павленко Тетяна Сергіївна
ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Чи боляче видаляти поліпи в носі?

Операція з видалення поліпів проводиться під місцевою або загальною анестезією. Проте після процедури біль у носі може спостерігатися до одного-двох тижнів. За наявності вираженого больового синдрому можна звернутися до лікаря, який призначить знеболюючі препарати. 

2. Поліпи й аденоїди — це одне й те саме?

Поліпи — це доброякісні нарости в носі, що розростаються зі слизової тканини. Аденоїди — це розростання лімфоїдної тканини носоглоткових мигдаликів. Різниця між аденоїдами та поліпами полягає в тому, що перші від самого початку присутні в організмі, другі — є набутими. Аденоїди в носі частіше розростаються у дітей шкільного та дошкільного віку, а поліпи частіше діагностують у дорослих після 40 років. 

3. Чи можуть поліпи в носі пройти самостійно?

Іноді поліпи в носі можуть минути самостійно, якщо першопричину стану було усунуто (запалення носової порожнини, бронхіальну астму, алергію або підвищену чутливість до нестероїдних протизапальних препаратів). В іншому разі наявність утворень вимагає звернення до лікаря, який призначить медикаментозне лікування, за необхідності — хірургічне. 

4. Чи впливають поліпи в носі на слух?

З огляду на розташування носових поліпів, розростання утворень може впливати на слух — знижується сприйняття мови людей, навколишніх звуків. Іноді поліпи в носі є причиною розростання аденоїдів, які можуть спричиняти вушні болі, свербіж і відчуття тиску, провокувати вушні кровотечі, гнійні виділення. Розростання аденоїдів стає причиною запалення євстахієвої труби (євстахіїту) або середнього вуха (отиту). 

5. Чи може поліп у носі вийти сам?

Поліп розростається зі слизової носа — його самостійний вихід можливий тільки в разі усунення першопричини поліпозу (астми, захворювань носоглотки, алергічних реакцій) або механічного травмування. При порушенні цілісності поліпа ймовірна сильна кровотеча та розвиток хронічної анемії. 

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як зрозуміти, що в носі поліп і позбутися його?
Лікар-отоларинголог. Вища категорія.
Як зрозуміти, що в носі поліп і позбутися його?
Лікар-отоларинголог. Вища кваліфікаційна категорія.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Лилия 1 тиждень тому
Доброго дня, чому поліп у носі кровить?
Відповісти
Здрастуйте, поліпи в носі можуть кровоточити в разі механічної травматизації або локалізації на носовій перегородці — у такому розташуванні можна випадково зачепити або відірвати поліп під час сякання, промивання носа або чхання. Незалежно від причини кровотечі потрібне звернення до лікаря, який призначить терапевтичний курс для лікування поліпозу і запобігання ускладнень (анемії, зміни форми обличчя, порушення дренажу рідини між пазухами і порожниною носа).
Марта 1 тиждень тому
Добрий день, чи може через поліпи в носі боліти голова?
Відповісти
Добрий день, головний біль на тлі поліпозу може виникати, якщо утворення передавлюють судини носоглотки, що порушує кровообіг головного мозку. У такому разі біль локалізуватиметься в ділянці лобових (над очима) або гайморових (з боків носа) пазух. Головний біль у разі поліпів посилюватиметься під час нахилу або повороту голови, вставання.
Тарас 2 тижні тому
Доброго дня, що робити, якщо відірвався поліп у носі?
Відповісти
Добрий день, якщо поліп відірвався і не супроводжується кровотечею, то переживати не варто. Однак зайнятися причиною стану й усуненням поліпів все ж необхідно. Якщо поліп випав, не зайвим буде здати його на гістологічний аналіз, що дасть змогу виключити новоутворення злоякісного характеру.
Антоніна 2 тижні тому
Доброго дня, як розпізнати поліп у носі в дитини?
Відповісти
Доброго дня, розпізнати поліпоз у дитини можна за закладеністю носа, рясними виділеннями, а також зниженням нюху і частими інфекціями верхніх дихальних шляхів. У деяких дітей про поліпи в носі також можуть сигналізувати часті головні болі, що зумовлено порушенням живлення судин у носоглотці. Наявність подібних симптомів вимагає звернення до педіатра або дитячого отоларинголога.
Алла 2 тижні тому
Добрий день, як висушити поліпи в носі?
Відповісти
Добрий день, зняти запалення і набряклість носових пазух можна за допомогою кортикостероїдних спреїв або крапель, які призначить ЛОР. Короткострокове використання кортикостероїдних препаратів дасть змогу «висушити» утворення в носі та полегшити носове дихання, за необхідності — підготуватися до операційного втручання.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.