Logo
0 800 30 11 77

Як позбутися хропіння?

Як позбутися хропіння?
Читати 10 хвилин | Створено: 23 жовтня 2018 | Оновлено: 13 травня 2024 | 11014 11014
Хропіння може бути причиною сильної втоми або анатомічних особливостей носоглотки. У деяких випадках хропіння може свідчити про проблеми зі здоров'ям і потребує лікування. У статті ділимося порадами, як позбутися хропіння.

Що таке хропіння?

Хропіння — неспецифічні хрипкі, свистячі, пирхаючі, буркітливі звуки, які видає людина під час сну. З'являтися хропіння може в жінок і чоловіків, коли в дихальних шляхах виникає перешкода та повітря не може вільно проходити через ніс або рот. Багато людей хроплять уві сні, тому періодичне або легке хропіння не має викликати занепокоєння. Постійне хропіння може бути ознакою проблем зі здоров’ям і збільшувати ризик розвитку деяких захворювань (інсульту, серцевого нападу).

Хропіння — це нормально?

Поставте своє питання Отоларингологу
«ОН Клінік»

Хропіння є звичайним і нормальним явищем для багатьох людей. Періодично можуть хропіти люди різного віку, включаючи немовлят і маленьких дітей. Але в деяких випадках хропіння, особливо гучне та різке, може вказувати на апное уві сні (раптову зупинку дихання) або інші патології. За поєднання з іншими симптомами (втомою, дратівливістю) при хропінні необхідно звернутися до лікаря.

Чому люди хроплять?

Причинами хропіння можуть бути порушення прохідності верхніх дихальних шляхів через вроджені анатомічні аномалії, травми носа, звуження носоглотки. Також на хропіння можуть вплинути ожиріння, прийом медикаментів, вживання алкоголю. Поширені причини хропіння в чоловіків і жінок:

 • викривлена носова перегородка. Через патологію сила повітряного потоку через ліву та праву ніздрі відрізняється, що призводить до гіпертрофії піднебінного язичка. Язичок, збільшуючись у розмірі, вібрує під час вдиху і видиху, спричиняючи хропіння;
 • увуліт. Гостре або хронічне запалення піднебінного язичка, без лікування захворювання здатне стати причиною хропіння;
 • нежить. За нежитю людина дихає ротом, збільшені носові мигдалини стають причиною хропіння;
 • надмірна вага. При ожирінні відбувається відкладення жирової тканини в просвіті носоглотки, м'якому піднебінні, бічних дужках, здавлювання стінки глотки, що провокує хропіння;
 • тонзиліт. Через запалення мигдалини збільшуються та перекривають просвіт дихальних шляхів;
 • поліпи в носі. Поліпи — це утворення, які розростаються на слизовій оболонці носа. Часто поєднуються з алергічним ринітом. Об'ємні утворення здатні видавати вібрації під час вдиху та видиху;
 • гормональні зміни. Порушення гормонального фону може бути спричинене патологіями щитоподібної залози та гіпофіза, які можуть стати викликати хропіння;
 • похилий вік. З віком тонус м'язів (включно з м'язами гортані, м'якого піднебіння, піднебінного язичка) знижується. Ослаблення стінок глотки призводить до хропіння;
 • зловживання алкоголем. Спиртні напої діють як міорелаксант (речовина, що знижує м'язовий тонус). Розслаблення м'язів м'якого піднебіння, язичка призводить до низькочастотного деренчання.

Часто хропіння відбувається під час сну на спині. Розслаблений язик западає до задньої стінки глотки й перекриває просвіт дихальних шляхів. Ще одна можлива причина хропіння — втома. При зростанні ступеня втоми фаза повільного сну стає глибшою, мускулатура носоглотки розслабляється, викликаючи хропіння. Лікар-отоларинголог медичного центру «ОН Клінік Харків» Анна Бабаєва зазначає:

«Причини виникнення хропіння можуть бути різними. У кожному конкретному випадку визначити їх може тільки лікар. Іноді хропіння з'являється через порушення у верхніх дихальних шляхах (вроджені або набуті). Наприклад, у разі викривлення носової перегородки внаслідок травми, вроджених патологій носоглотки, гіпертрофічного риніту або поліпів у носі».

Які причини хропіння у жінок?

Хропіння у жінок може бути через втому, через проблеми зі здоров'ям, анатомічні особливості будови носоглотки, а також може виникати в періоди вагітності та менопаузи. Вагітність сприяє набору ваги, збільшенню кровотоку та гормональним змінам. Під час менопаузи втрачається м'язовий тонус (через вікові зміни), відбувається гормональна перебудова організму, що збільшує ймовірність появи хропіння. Хропіння може минути за умови правильно підібраної лікарем гормональної терапії.

Яким буває хропіння?

Розрізняють звичайне хропіння та хропіння з апное (раптовою зупинкою дихання уві сні). Звичайне хропіння монотонне, звуки однакові за інтенсивністю. При цьому людина спить міцно.

Під час апное відбуваються зупинки дихання. На деякий час людина перестає дихати, незабаром голосно хропе та видихає, сон при цьому не переривається. Хропіння з апное небезпечне. У момент зупинки дихання кисень у недостатній кількості потрапляє в організм і під час вдиху людина «захлинається» ним, а якість сну сильно знижується.

Як позбутися хропіння в домашніх умовах?

Щоб прибрати хропіння, необхідно спробувати змінити спосіб життя: нормалізувати вагу, відмовитися від вживання алкоголю, повноцінно відпочивати. Позбутися хропіння в домашніх умовах вдається не завжди, тому рекомендується звернутися за консультацією до терапевта, який підбере відповідні методи лікування хропіння (наприклад, медикаментозну терапію).

Підтримуйте здорову вагу

Зайва вага негативно позначається на здоров'ї, зокрема, може вплинути на появу або посилення хропіння. Жирова тканина сприяє звуженню дихальних шляхів, погіршуючи рух повітря дихальними шляхами та спричиняючи хропіння.

Змініть позу під час сну

Найчастіше хроплять люди, які сплять на спині. Таке положення сприяє розслабленню м'язів носоглотки та блокуванню дихальних шляхів. У цьому випадку достатньо змінити позу, лягти на бік, і хропіння припиниться.

Підніміть узголів'я ліжка

Підняте положення узголів'я ліжка здатне полегшити хропіння. Також за хропіння можна використовувати спеціальні валики або подушки.

Очищайте ніс перед сном

Закладений ніс — одна з частих причин хропіння. Перед сном промивайте ніс фізіологічним розчином. Якщо людина страждає на алергію, необхідно зменшити кількість пилу (частіше проводити вологе прибирання), унеможливити контакт з іншими алергенами та використовувати протиалергійні засоби для прибирання будинку.

Відмовтеся від седативних препаратів перед сном

Седативні препарати сприяють розслабленню м'язів горла, що заважає диханню. На консультації терапевт зможе підібрати відповідні препарати, що дасть змогу полегшити інтенсивність хропіння.

Зменшіть або виключіть алкоголь

Алкогольні напої, як і седативні препарати, знижують м'язовий тонус дихальних шляхів, що підвищує ймовірність виникнення хропіння. Вживання алкоголю за чотири-п'ять годин до сну посилює хропіння.

Киньте палити

У курців збільшується ймовірність виникнення хропіння. Сигаретний дим діє як подразник для слизової оболонки носа та горла, що може спричинити блокування дихальних шляхів. Щоб не хропіти уві сні, рекомендується відмовитися від куріння.

Спробуйте вправи для горла проти хропіння

Позбутися хропіння можуть допомогти прості вправи. Вимовляючи певні голосні звуки та скручуючи язик, можна зміцнити м'язи верхніх дихальних шляхів і вилікувати хропіння. Вправи проти хропіння:

 • повторювати голосні літери кілька разів на день протягом трьох хвилин;
 • помістити кінчик язика на верхні передні зуби й рухати язиком у сторони;
 • закрити рот, зімкнути губи на 30 секунд;
 • відкрити рот, перемістити щелепу вправо, утримувати її в такому положенні 30 секунд, повторити з лівою стороною.

Також боротися з хропінням допомагає регулярне напруження м'язів задньої частини горла. Для виконання вправи необхідно відкрити рот і напружити горло. Щоб не хропіти, робити вправи необхідно кілька разів на день протягом трьох хвилин. Ознакою правильного виконання вправи є рухливість піднебінного язичка догори й вниз (можна скористатися дзеркалом).

Не допускайте зневоднення

За зневоднення пересихає слизова оболонка носоглотки, що може сприяти виникненню хропіння. Полегшити закладеність носа можна, випиваючи достатню кількість води (півтора-два літри на день), яка очистить слиз, що накопичився.

Методи лікування хропіння

Лікувати хропіння у чоловіків і жінок можна медикаментозними засобами, які підбираються лікарем залежно від причини патології. За хропіння через алергію необхідно приймати антигістамінні ліки. Також існують спеціальні оральні пристосування проти хропіння. Засоби від хропіння, які можна купити в аптеках:

 • магнітні кліпси від хропіння. Завдяки легкому тиску на перегородку носа кліпса від хропіння покращує прохідність носових ходів;
 • спрей від хропіння. Впорскується в ніс безпосередньо перед сном, перешкоджає виникненню хропіння. Також препарат існує у формі крапель від хропіння;
 • таблетки від хропіння. Мета препаратів — поліпшити носове дихання. У складі присутній екстракт беладони, тому такі ліки протипоказані пацієнтам із серцево-судинними патологіями;
 • капа від хропіння. Знімний внутрішньоротовий мундштук від хропіння у вигляді зубних дуг. Таке пристосування допомагає зафіксувати щелепи у висунутому положенні та таким чином позбавити хропіння.

Ще один спосіб від хропіння — використання спеціальної пов'язки. Пов'язка від хропіння надягається на щелепу та призначена для того, щоб тримати рот закритим під час сну, запобігаючи появі зайвих звуків. Перед вибором засобу від хропіння рекомендується проконсультуватися з сімейним лікарем, який підбере найбільш підходящий засіб проти хропіння з урахуванням особистого та сімейного анамнезів пацієнта.

Лікуйте хронічну алергію та закладеність носа

Сезонна алергія також може стати причиною сильного хропіння. За ознак алергії чи закладеного носу необхідно записатися на прийом до алерголога чи отоларинголога. Лікар може призначити стероїдні назальні спреї для полегшення симптомів або пероральні препарати для лікування алергії.

Назальні смужки від хропіння

Назальні смужки являють собою жорсткі шматочки тканини. Смужки здатні лікувати хропіння в домашніх умовах. Пластир від хропіння обертають навколо носа, закріплюють на зовнішніх сторонах ніздрів. Пристосування розширює ніздрі, завдяки чому повітря через ніс проходить легше і хропіння зменшується.

Оральні пристосування від хропіння

За хропіння, спричиненого обструктивним апное або хронічним розладом сну, що порушує структуру дихання, можуть допомогти спеціальні оральні маски. Вони підтримують дихальні шляхи відкритими під час сну, регулюють положення щелепи, язика, м'якого піднебіння. Пристосування виготовляється за індивідуальним замовленням та його використання не завдає дискомфорту.

Носіть піднебінні імплантати

Спеціальні імплантати з жорстких волокон або підвісних швів, які кріпляться до м'якого піднебіння, допоможуть перестати хропіти. Пристосування встановлюються під місцевою анестезією. Такі імплантати зміцнюють піднебіння, зменшують вібрацію, що викликає хропіння. Після встановлення імплантату пацієнт деякий час відчуває легкий дискомфорт, який поступово минає.

Виправте викривлення носової перегородки

Деякі анатомічні особливості (наприклад, викривлення носової перегородки) також можуть стати причиною хропіння. Виправити патологію та позбутися хропіння раз і назавжди можна хірургічним шляхом. Процедуру проводять малоінвазивним способом під місцевою анестезією.

Хірургічне лікування хропіння

Анатомічні причини хропіння можна усунути хірургічним методом. Хірургічне лікування хропіння включає:

 • лазерне лікування хропіння. Процедуру проводять без анестезії. За допомогою лазера обробляють м'які тканини глотки, піднебіння, язичка, піднебінних дужок. Тканини стискаються, ущільнюються та зміцнюються;
 • сомнопластику. Малоінвазивна процедура, яка полягає у зменшенні м'яких тканин верхніх дихальних шляхів і задньої частини горла. Після операції поліпшується тонус м'яких тканин горла та збільшується просвіт дихальних шляхів, що сприяє зменшенню хропіння;
 • увулопалатопластику. Оперативне втручання, метою якого є розширення дихальних шляхів.

Якщо причиною хропіння є збільшені мигдалини або аденоїди, їх видаляють. Тонзилектомія та аденоїдектомія, як і інші операції з лікування хропіння, проводяться за суворими показаннями та після консультації отоларинголога.

Коли з хропінням необхідно звернутися до лікаря?

Хропіння здатне негативно позначитися на стані здоров'я, стати причиною гіпертонії, інфаркту, депресії. З хропінням (особливо з апное) необхідно записатися на прийом до лікаря для підбору оптимального методу лікування патології. Олена Стах, лікар-кардіолог медичного центру «ОН Клінік Одеса», зазначає:

«Під час хропіння відбувається кисневе голодування, що може призвести до розвитку порушень серцевого ритму, виникнення інфаркту, артеріальної гіпертонії. Часті недосипання через хропіння призводять до мігрені, безсоння, дратівливості, що знижує імунітет і підриває роботу організму в цілому».

Що робити за хропіння в дитини?

За хропіння в дитини необхідно звернутися до педіатра, який проведе огляд і за необхідності призначить додаткові обстеження. Педіатр може направити на консультацію до дитячого отоларинголога. Також у деяких випадках може знадобитися дослідження сну — полісомнографію (процедура, що визначає якість сну за допомогою попередньо встановлених на тіло датчиків, які реєструють зміни показників мозку, серця та інших органів людини під час сну). За виявлення відхилень за показаннями підбирають препарати для нервової та серцево-судинної систем, комплекс спеціальних дихальних вправ перед сном, а також ортопедичні подушки. 

Чи можна запобігти хропінню?

Запобігти або зменшити хропіння допоможуть зміни способу життя та звичок. Візьміть за правило не вживати перед сном алкоголь, спіть на боці, а не на спині, підтримуйте вагу в нормі. За необхідності використовуйте назальні смужки, маску, кільце від хропіння. За відсутності змін рекомендується записатися на прийом до сімейного лікаря, який підбере відповідну терапію та засоби від хропіння.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Отоларингологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту

Як позбутися хропіння? - Горшенін Володимир Олегович
Горшенін Володимир Олегович
ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Що робити, якщо людина хропе та заважає спати?

Якщо людина хропе та заважає спати оточуючим, спробуйте перевернути її зі спини на бік або легко штовхніть під ребра. Запропонуйте використовувати прищіпки, маску або інші засоби від хропіння. Від звуку хропіння захистять беруші для сну. За погіршення проблеми запропонуйте людині пройти обстеження, щоб з'ясувати причини патології та вибрати найбільш підходящі методи її усунення.

2. Як позбутися хропіння народними засобами?

Немає досліджень, які доводять ефективність застосування народних методів як гарантованих способів, що дають змогу позбутися хропіння. Використовувати їх можна тільки після консультації з лікарем. Допомогти від хропіння може промивання носових ходів сольовим розчином.

3. Як позбутися хропіння за 10 хвилин?

Залежно від причин, швидко позбутися хропіння можна, змінивши положення тіла уві сні (перевернувшись зі спини на бік) або використовуючи призначені лікарем краплі в ніс (від алергії, нежитю). Лікувати хропіння у чоловіків і жінок допомагає прищіпка, маска та інші пристосування від хропіння.

4. Чому людина хропе навіть на боці?

Хропіння, яке не зникає після зміни положення уві сні, може свідчити про ускладнений прояв синдрому обструктивного апное сну (СОАС). Також хропіння на боці може свідчити про проблеми з прикусом (рот відкривається автоматично, викликаючи хропіння).

5. Що таке апное?

Синдром апное — патологія, при якій відзначається різке зменшення або повна зупинка дихання під час нічного сну. При захворюванні уві сні розслабляються та тимчасово «спадають» м'які тканини верхніх дихальних шляхів, що стає причиною обструкції (повного перекриття дихання). Для боротьби з апное можуть використовувати терапію СІПАП (СРАР) — спеціальну маску для сну, яка запобігає хропінню.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як позбутися хропіння?
Лікар-отоларинголог.
Як позбутися хропіння?
Лікар-отоларинголог. Вища кваліфікаційна категорія.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Альона 6 днів тому
Доброго дня. Як позбутися хропіння жінці назавжди в домашніх умовах?
Відповісти
Доброго дня. Почніть із простих рекомендацій: спіть на боці, очищайте перед сном ніс, постарайтеся, щоб положення голови було вищим за тіло під час сну. Можна використовувати назальні смужки. Щоб позбутися хропіння жінці, можна записатися на прийом до сімейного лікаря, який проведе діагностику і призначить відповідну терапію.
Олексій 1 тиждень тому
Добрий день. Чи можливе лікування апное в домашніх умовах?
Відповісти
Добрий день. Є безліч народних засобів від хропіння й апное. Однак для лікування апное рекомендується звернутися до отоларинголога або терапевта, оскільки патологія може призвести до ускладнень або стати причиною смерті через зупинку дихання уві сні.
Валентина 2 тижні тому
Доброго дня. Чи допомагає обліпихова олія від хропіння?
Відповісти
Доброго дня. Немає досліджень, які підтверджують, що обліпихова олія допомагає від хропіння. Ефективність засобу науково не доведена.
Ангеліна 2 тижні тому
Добрий день. Чи можна померти від апное?
Відповісти
Доброго дня. Так, при важких формах апное підвищується ризик раптової смерті, тому лікування патології в домашніх умовах неможливе і вимагає курсу терапії, призначеної лікарем.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн