Як виглядає матка?
Матка — це орган жіночої репродуктивної системи, розташований у малому тазу між прямою кишкою і сечовим міхуром. Будова матки включає тіло, дно, перешийок і шийку, що переходить у піхву. Здорова матка грушоподібна, має гладкі стінки. За наявності аденоміозу матка куляста, місцями горбиста й ущільнена.
Що таке аденоміоз?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Аденоміоз — це доброякісний гормонозалежний стан, при якому тканина, що вистилає матку (ендометрій), проростає всередину м'язової стінки матки (міометрій). У результаті порожнина матки деформується, менструації стають болючішими, ряснішими та тривалішими, порушується фертильність (здатність до зачаття).
Що таке аденоміоз?
Аденоміоз матки — це рак?
Аденоміоз матки — це не рак, а патологічний процес доброякісного характеру. Проте під впливом несприятливих факторів (наприклад, перенесених операцій, наявності раку матки в сімейному анамнезі, вагітності або аборту) аденоміоз матки може трансформуватися в рак. Ризик переродження аденоміозу в рак становить менше одного відсотка.
Види та ступені аденоміозу
Залежно від локалізації та ступеня ураження аденоміоз можна розділити на два види. Види аденоміозу:
- дифузний аденоміоз. Дифузна форма аденоміозу характеризується відсутністю чітких вогнищ, цілісною структурною зміною м'язової тканини;
- вузловий аденоміоз матки (вогнищевий). Вогнищевий аденоміоз матки виникає в певній точці міометрія (середнього шару стінок матки) і характеризується формуванням чітко розмежованих між собою локальних вузликів.
Аденоміоз умовно ділиться на чотири ступені (стадії). Ступені аденоміозу:
- аденоміоз першого ступеня з мінімальною інфільтрацією (міжклітинним скупченням) ендометріальних тканин у стінку матки;
- аденоміоз другого ступеня з більш вираженою інфільтрацією, що вражає більшу частину тканин матки;
- аденоміоз третього ступеня з важкою інфільтрацією, що призводить до зміни форми матки;
- аденоміоз четвертого ступеня з великою інфільтрацією тканин, що супроводжується важкими хронічними симптомами (наприклад, тазовими болями, болісним статевим актом).
Через відсутність або слабко виражену симптоматику діагностика аденоміозу на початкових стадіях є утрудненою, тому патологію частіше діагностують на пізніх стадіях, що характеризуються більш вираженими ознаками. З розвитком аденоміозу також збільшується ризик ускладнень — можлива хронічна анемія, порушення фертильності та безпліддя, утворення внутрішньоматкових рубців.
Які причини аденоміозу матки?
Точні причини аденоміозу не встановлені — розвитку стану можуть сприяти генетичні та набуті чинники. Можливі причини аденоміозу:
- порушення внутрішньоутробного розвитку, внаслідок якого епітеліальні клітини перебувають у м'язовій стінці матки з моменту народження;
- інвазія клітин (проникнення клітин зі слизової оболонки в м'язовий шар матки), причиною якої можуть бути операції на матці, наприклад, кесарів розтин;
- післяпологове запалення, що провокує руйнування бар'єру між слизовою оболонкою і м'язовою стінкою матки.
До розвитку аденоміозу більшою мірою схильні жінки у віці 35-50 років. Патологія також трапляється у жінок, які народили одну і більше дітей або перенесли гінекологічні операції (наприклад, кесарів розтин, вишкрібання).
Які симптоми аденоміозу матки?
На ранніх стадіях аденоміозу симптоми захворювання часто відсутні або проявляються в слабкій формі — запідозрити патологію можна за порівняно більш рясними і болючими місячними. Симптоми аденоміозу на пізніх стадіях також можуть включати:
- болісні відчуття під час статевого акту;
- постійний біль у ділянці таза;
- міжменструальні кровотечі, виділення згустків крові;
- труднощі із зачаттям або безпліддя.
Жінки з аденоміозом також можуть скаржитися на важкість у нижній частині живота, здуття або розпирання. Під час проведення УЗД органів малого таза на аденоміоз може вказувати збільшена матка. Аденоміоз на УЗД також можна розпізнати за деформацією і нерівномірним потовщенням стінок матки.
Які болі при аденоміозі?
Симптоми аденоміозу на початкових стадіях проявляються під час менструацій, на пізніх — у середині менструального циклу. Болі при аденоміозі мають гострий кинджалоподібний характер, жінки можуть відчувати сильні маткові спазми. Між менструаціями про аденоміоз може свідчити різний за характером і вираженістю біль у попереку, що посилюється під час статевого акту.
Які виділення при аденоміозі?
У нормі менструальна кров виділяється за рахунок потовщеного ендометрія (внутрішньої слизової оболонки порожнини матки), проте при аденоміозі ендометрій залишається затиснутим у м'язовій стінці. Через розростання тканин місячні стають ряснішими та тривалішими — об'єм виділень при аденоміозі може перевищувати 60-80 мл за менструальний цикл, тривалість якого може сягати семи днів і більше. За аденоміозу також можуть з'являтися мажучі виділення за два-три дні до менструації.
Як аденоміоз впливає на фертильність?
Зміна порожнини матки може призводити до труднощів із зачаттям або безпліддя — закупорювання фаллопієвих труб може заважати заплідненню яйцеклітини сперматозоїдом. На фертильність за аденоміозу також може впливати підвищений внутрішньоматковий тиск. Проте завагітніти при аденоміозі можливо — рання консультація гінеколога для діагностики захворювання дає змогу запобігти ймовірним ускладненням.
Як діагностують аденоміоз?
Через відсутність типових клінічних проявів симптомів аденоміозу на ранніх стадіях діагностика патології ускладнена. Крім фізикального огляду лікар може призначити додаткові методи обстеження — гістероскопію, УЗД органів малого таза, МРТ. Діагностика аденоміозу може включати:
- загальний і біохімічний аналіз крові для виявлення запальних процесів;
- мазок на флору для виключення урогенітальних інфекцій;
- біопсію (забір епітеліальних клітин матки) для виключення новоутворень злоякісного характеру.
Додаткові обстеження дадуть змогу виключити наявність ендометріозу, міоми матки, кісти яєчника. На підставі комплексного обстеження, врахування стадії аденоміозу та особливостей перебігу хвороби лікар складе план лікування.
Методи лікування аденоміозу
Під час лікування аденоміозу матки гінеколог враховує індивідуальні особливості (вік, загальний стан здоров'я, наявність хронічних захворювань, кількість вагітностей і абортів) і плани пацієнтки (наприклад, планування вагітності). Препарати для лікування аденоміозу можуть включати:
- протизапальні та спазмолітичні засоби для полегшення болю і спазмів;
- гормональні препарати (комбіновані протизаплідні таблетки, внутрішньоматкові спіралі, що виділяють прогестерон) для зменшення менструальних кровотеч і зняття спазмів;
- негормональні засоби (транексамову кислоту) для зменшення сильних кровотеч.
Лікувати аденоміоз консервативними методами гінеколог може в комплексі з вітамінами, седативними препаратами та імуномодуляторами, а у разі тривалих інтенсивних кровотеч призначаються залізовмісні комплекси для підвищення рівня гемоглобіну. За відсутності позитивних результатів медикаментозної терапії або погіршення стану здоров'я пацієнтки лікар може порекомендувати хірургічне лікування.
Хірургічне лікування аденоміозу матки
Хірургічним методом лікування аденоміозу є гістеректомія — операція на аденоміоз, що передбачає видалення матки зі збереженням яєчників. Гістеректомія при аденоміозі може проводитися кількома методами:
- абдомінально через черевну порожнину за допомогою великого розрізу в ділянці живота;
- методом лапароскопії через кілька невеликих надрізів живота;
- вагінально за допомогою доступу через піхву.
Альтернативою гістеректомії може бути абляція ендометрія — тепловий вплив для руйнування слизової оболонки матки. Абляція ендометрія дає змогу зменшити кровотечі, але не усуває інвазію (пропростання) клітин.
Чим небезпечний аденоміоз матки?
Аденоміоз тіла матки за сильних менструальних кровотеч може бути небезпечним через розвиток анемії — зниження кількості еритроцитів в організмі, що призводить до недостатнього живлення тканин киснем унаслідок зниження гемоглобіну. На тлі анемії у жінок з аденоміозом може спостерігатися запаморочення, втома, задишка, знепритомнення.
Аденоміоз може ускладнювати зачаття або робити його неможливим. Під час вагітності аденоміоз може підвищувати загрозу викидня і передчасних пологів. Аденоміоз матки також може бути небезпечним через потенційний ризик малігнізації (переродження доброякісних вогнищ інвазії в злоякісні).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
Популярні питання
Аденоміоз — це патологічний процес, що характеризується розростанням ендометрія вглиб м'язового шару стінки матки. Аденоміома — це вогнищева (локальна) зміна тканин матки, спричинена аденоміозом.
Згідно з дослідженнями, аденоміоз вражає жінок, які народили щонайменше одну дитину. Аденоміоз у жінок, які не народжували, діагностується рідко — ризик розвитку захворювання може підвищуватися на тлі наявного ендометріозу або перенесеного інвазивного втручання, наприклад, кесаревого розтину, вишкрібання стінок матки, встановлення внутрішньоматкової спіралі.
Аденоміоз є різновидом ендометріозу — різниця між аденоміозом та ендометріозом полягає в тому, що перший проникає всередину матки, а другий — поширюється за її межами. Аденоміоз і ендометріоз супроводжуються сильними менструальними болями і дискомфортом під час статевого акту, а також кровотечами і матковими спазмами.
Аденоміоз може минути після початку менопаузи — симптоми аденоміозу під час клімаксу поступово зникають, слизова матки та її розміри приходять у нормальний стан. У разі раннього розвитку патології та відсутності її лікування захворювання може негативно вплинути на фертильність, загальний стан здоров'я жінки та якість її статевого життя внаслідок хворобливості під час сексу.
Аденоміоз переходить у рак не більше ніж в одному відсотку випадків і асоціюється зі світлоклітинною або ендометріоїдною карциномою. Ризик переходу аденоміозу в рак підвищується з віком, а також за наявності хронічних запальних захворювань матки (ендометриту, цервіциту, параметриту). За умови проходження регулярних профілактичних оглядів у гінеколога патологію можна діагностувати на ранніх стадіях.