Що таке фертильність?
Фертильність — це біологічна здатність організму до зачаття. Репродуктивна функція у жінки проявляється у здатності її яйцеклітини до запліднення у фертильний період, а у чоловіка — у продукуванні його статевою системою життєздатних сперматозоїдів. Прогноз фертильності, заснований на гормональному фоні, віці, стані репродуктивної системи, дозволяє визначити ймовірність зачаття в певний період.
Які основні показники фертильності у жінок?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Висока фертильність — це стан, коли жінка має всі умови для зачаття. Показники фертильності у жінок:
- регулярний менструальний цикл (21-35 днів);
- нормальна кількість цервікального слизу;
- овуляція;
- нормальний рівень гормонів (прогестерону, естрогену, фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів);
- нормальний індекс маси тіла.
У нормі виділення з піхви під час овуляції мають прозорий, злегка білуватий колір, еластичну або тягучу консистенцію. Визначити овуляцію можна й за допомогою спеціальних тестів чи календаря. Також виявити овуляцію можна за зовнішніми ознаками. При овуляції може спостерігатись біль у нижній частині живота, підвищення температури, посилення лібідо.
Які основні показники чоловічої фертильності?
Фертильність у чоловіків — це здатність чоловіка виробляти сперматозоїди, які можуть запліднити яйцеклітину. Ознаки фертильності у чоловіків:
- концентрація сперматозоїдів (15 млн і більше на 1 мл сперми);
- нормальний рівень гормонів (тестостерону, пролактину, фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів);
- фізична активність;
- нормальний індекс маси тіла та температура яєчок.
Зовнішніми ознаками фертильності у чоловіків є здоровий стан шкіри, волосся та нігтів, а також симетрична статура, відсутність ожиріння та нормальний рівень мускулатури. Фертильність у чоловіків може знижуватися після 40 років, коли кількість та рухливість сперматозоїдів зменшується.
Які чинники впливають жіночу фертильність?
Найвища фертильність у жінок спостерігається у віці від 20 до 35 років. До 40 років у жінок знижується кількість та якість яйцеклітин. Фактори, що впливають на жіночу фертильність, включають:
- порушення гормонального фону (полікістоз яєчників, зниження функції щитовидної залози);
- гінекологічні захворювання (хламідіоз, гонорея, ендометріоз, міома матки);
- нестача вітамінів та мінералів (фолієвої кислоти, вітамінів групи B, заліза);
- зміна ваги (ожиріння, нестача ваги);
- вживання алкоголю, куріння;
- стрес;
- фізичне навантаження;
- генетичні захворювання (синдром Клайнфельтера, синдром Шершевського-Тернера).
На жіночу фертильність впливають аномалії у будові органів репродуктивної системи (вузька шийка матки, непрохідність маткових труб). Також на здатність до зачаття у жінок може впливати утворення післяопераційних рубців на матці.
Які фактори впливають на фертильність у чоловіків?
Фертильність у чоловіка після 40 знижується через зменшення кількості сперматозоїдів, зниження їх рухливості та зростання аномальних клітин. Фактори, що впливають на чоловічу фертильність:
- гормональний баланс;
- захворювання статевих органів (запалення яєчок, придатка яєчка);
- хронічні патології (діабет, гіпертонія);
- спосіб життя (вживання алкоголю, куріння);
- харчування;
- рівень вітамінів та мінералів (вітамінів групи B, вітаміну D, цинку);
- стрес;
- фізичні травми (удари, пошкодження у сфері яєчок);
- якість сну;
- фізична активність.
На репродуктивне здоров'я чоловіків впливають екологічні чинники (вплив токсичних речовин). Також фактором, що впливає на фертильність у чоловіків та жінок, є вживання медикаментів (антидепресантів, протизапальних засобів).
Що таке вікно фертильності?
Вікно фертильності — це період у менструальному циклі жінки, під час якого збільшується ймовірність зачаття. Згідно з календарем фертильності, період триває кілька днів до овуляції, під час овуляції та кілька днів після неї.
Період фертильності у жінок залежить від регулярності менструального циклу та тривалості життя яйцеклітини. Зазвичай овуляція відбувається посередині менструального циклу, проте вікно фертильності може починатися кілька днів до овуляції. Пік фертильності збігається з овуляцією, коли яйцеклітина виходить із яєчника
Щоб розрахувати вікно фертильності, треба відстежувати регулярність менструального циклу. Рекомендується вимірювати базальну температуру та спостерігати за виділеннями з піхви. Симптоми вікна фертильності:
- підвищена кількість цервікального слизу;
- біль у нижній області живота;
- посилене лібідо (сексуального потягу);
- підвищення температури тіла
Ймовірність завагітніти у вікно фертильності найбільш висока, оскільки яйцеклітина готова до запліднення. Сперматозоїди можуть виживати у організмі жінки до п'яти днів. Якщо статевий акт відбувається за кілька днів до піку жіночої фертильності, шанси зачаття залишаються високими.
Коли потрібно перевірити свій рівень фертильності?
Перевірити рівень фертильності треба у разі планування вагітності. Діагностика фертильності потрібна, якщо зачаття не настає більше 12 місяців при регулярних статевих актах. Визначити рівень фертильності жінкам треба й при нерегулярному менструальному циклі, відсутності симптомів овуляції, наявності захворювань, що впливають на репродуктивне здоров'я (ендометріозу, міоми матки, хламідіозу). Також перевірити здатність до зачаття у жінок рекомендується при перенесених операціях на репродуктивних органах (видаленні новоутворень яєчників та матки) та частих викиднях.
Чоловікам треба перевірити репродуктивне здоров'я при спадкових захворюваннях (синдромі Клайнфельтера, синдром Шерешевського-Тернера). Також перевірка фертильності у чоловіків може знадобитися при зниженні статевого потягу, болю в ділянці статевих органів або змінах сперми.
Перевірити фертильність чоловікам та жінкам рекомендується при надмірному фізичному навантаженні, тривалому стресі. Також діагностика репродуктивного здоров'я необхідна при заморожуванні яйцеклітини чи сперми.
Як перевіряють фертильність у жінок?
Визначити фертильність у жінок можна комплексною діагностикою. Аналізи на фертильність у жінок:
- аналіз менструального циклу, характеру виділень;
- тести на гормони, що впливають на фертильність (фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон, естрадіол, пролактин, прогестерон, ТТГ, Т4, анти-Мюллерів гормон);
- аналізи на овуляцію (тест-смужка, фолікулометрія);
- УЗД органів малого тазу.
Для визначення коефіцієнта фертильності можуть знадобитися генетичні дослідження на наявність спадкових патологій. Для перевірки фертильності треба записатися на консультацію до гінеколога. Безпліддя у жінок гінеколог може підтвердити лише після низки аналізів.
Як перевіряють фертильність у чоловіків?
Комплексне обстеження на фертильність у чоловіків включає кілька етапів діагностики, спрямованих на оцінку якості сперми, гормонального тла та стану репродуктивних органів. Аналізи на фертильність у чоловіків:
- спермограма (концентрація сперматозоїдів, рухливість, морфологія, життєздатність сперматозоїдів, рН сперми);
- MAR-тест на наявність антиспермальних антитіл;
- аналізи на рівень гормонів (фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон, тестостерон, пролактин, ТТГ, Т4);
- УЗД органів мошонки та простати;
- тест на фрагментацію ДНК сперматозоїдів.
Для перевірки фертильності чоловікові треба записатися на консультацію до уролога. Лікар збирає інформацію про перенесені інфекції та хронічні захворювання, наявність травм, шкідливі звички, прийом медикаментів. Також для визначення індексу фертильності та чоловічої безплідності може призначатися генетичне тестування для виявлення хромосомних аномалій (наприклад, мікроделеції Y-хромосоми).
Які причини низької фертильності у жінок?
Субфертильність — це зниження репродуктивної функції. Низька фертильність у жінок може бути пов'язана з порушенням овуляції, а також зміною рівня фолікулостимулюючого гормону. Інші причини зниження фертильності у жінок можуть включати:
- гормональні порушення (синдром полікістозних яєчників, високий рівень пролактину, гіпотиреоз, гіпертиреоз);
- гінекологічні захворювання (ендометріоз, спайки в маткових трубах, міома матки, поліпи ендометрію);
- наявність антиспермальних антитіл, які виробляються імунною системою та атакують сперматозоїди;
- запальні та інфекційні захворювання (хламідіоз, гонорея, мікоплазмоз, ендометрит, аднексит);
- надмірну або недостатню вагу;
- хронічний стрес.
Фертильність може знижуватися при зловживанні алкоголем та курінні. Також на роботу яєчників може впливати токсична дія пестицидів, важких металів.
Чому відбувається зниження фертильності у чоловіків?
Низька фертильність у чоловіків може бути пов'язана зі зниженням обсягу та погіршенням концентрації сперматозоїдів, їхньої рухливості та морфології. Причини зниження фертильності у чоловіків можуть включати:
- гормональні порушення (зниження сперматогенезу, недостатня робота яєчок, дисфункція гіпофіза та щитовидної залози, підвищений рівень естрогену або пролактину);
- варикоцеле (варикозне розширення вен насіннєвого канатика);
- інфекційні та запальні захворювання (простатит, орхіт, гонорея, хламідіоз);
- наявність антиспермальних антитіл;
- генетичні порушення (синдром Клайнфельтера, мікроделеція Y-хромосоми).
Низький індекс фертильності у чоловіків може бути пов'язаний зі стресом, надмірною вагою, зловживанням алкоголем та курінням. Також сперматогенез може погіршувати перегрів яєчок.
Як підвищити фертильність у жінок?
Для підвищення фертильності жінкам треба підтримувати здорову вагу та дотримуватися правильного харчування. Рекомендується вживати в їжу овочі, фрукти, корисні жири (рибу, оливкову олію), ягоди. Препарати для підвищення фертильності у жінок:
- вітаміни В6, В12, D, C, E, фолієва кислота, омега-3;
- препарати для стимулювання овуляції;
- гормональні засоби (прогестерон, естроген).
За наявності гінекологічних захворювань, що впливають на фертильність, лікар може призначити антибіотики. Також може використовуватися змазка для фертильності, яка підтримує життєздатність та рухливість сперматозоїдів.
Щоб підвищити фертильність, рекомендується відмовитися від алкоголю та куріння. Треба регулярно стежити за менструальним циклом та проходити гормональні тести.
Як підвищити чоловічу фертильність?
Для підвищення фертильності чоловікам необхідно дотримуватися фізичної активності, підтримувати здорову вагу, відмовитися від алкоголю та куріння. Препарати для підвищення чоловічої фертильності:
- засоби для покращення якості сперми (цинк, селен, L-карнітин, фолієва кислота);
- гормональні препарати (гонадотропіни, тестостерон);
- засоби для покращення кровообігу;
- антиоксиданти (вітаміни А, С, Е).
Препарати має призначати лікар після комплексної діагностики. Щоб підвищити фертильність після 40 років, треба уникати тривалого перебування у гарячих ваннах та саунах, оскільки високі температури можуть вплинути на якість сперматозоїдів. Для підвищення фертильності необхідно дотримуватися здорового харчування, споживаючи овочі, фрукти, корисні жири, цільнозернові продукти.
Як фертильність впливає лібідо?
Фертильність та лібідо регулюються однаковими гормонами у жінок та чоловіків — естрогеном, прогестероном, тестостероном. Наприклад, у цикл підвищеної фертильності рівень естрогену зростає, підвищуючи лібідо. Зростання рівня прогестерону у другій половині менструального циклу може знижувати лібідо. Низький рівень тестостерону у чоловіків та жінок може призвести до зниження фертильності та сексуального потягу. Нездатність зачати дитину може бути стресом для людини, внаслідок якої ймовірне зменшення сексуального потягу до партнера.
Що робити, якщо фертильність не підвищується?
Якщо рівень фертильності не підвищується і завагітніти не вдається, необхідно звернутися до гінеколога або уролога. Лікар проводить комплексну діагностику за допомогою аналізів на гормони, УЗД репродуктивних органів, тестів на інфекції. Після отримання результатів лікар може скласти план лікування з відновлення фертильності. При неефективності лікування лікар може запропонувати методи допоміжних репродуктивних технологій (екстракорпоральне запліднення, штучну інсемінацію або інтрацитоплазматичну ін'єкцію сперматозоїдів).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Суми


Гінекологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Різниця між фертильністю та овуляцією полягає в тому, що фертильність є загальною здатністю до зачаття, а овуляція — процесом виходу яйцеклітини з яєчника. Овуляція є важливим елементом фертильності.
Завагітніти можна протягом короткого часу після овуляції. Готова до запліднення яйцеклітина є життєздатною протягом 12-24 годин.
Відновити фертильність після операції варикоцеле можливо. Після оперативного втручання і відновлення нормального кровообігу в яєчку поліпшується рухливість сперматозоїдів, а також збільшується їхня концентрація. Необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря і регулярно здавати аналізи, щоб контролювати зміни в репродуктивній функції.
Здорове харчування може підвищувати фертильність і підтримувати гормональний баланс. Продуктами, що підвищують фертильність, є овочі, фрукти, риба, червоне м'ясо, молочні та цільнозернові продукти. Також дієта для фертильності має включати продукти з вмістом фолієвої кислоти (шпинат, авокадо, бобові, яйця).
Жінка не може завагітніти після настання менопаузи у віці 45-55 років. Менопауза — це період, під час якого припиняється менструація, а яєчники перестають виробляти яйцеклітини. До менопаузи жіноча фертильність поступово знижується.