Logo
0 800 30 11 77
Читати 7 хвилин

Тиреотропний гормон (ТТГ): норма у жінок, чоловіків і дітей

Тиреотропний гормон (ТТГ): норма у жінок, чоловіків і дітей
Читати 7 хвилин | Створено: 22 лютого 2023 | Оновлено: 30 березня 2023 | 175233 175233
1

Що таке тиреотропний гормон (ТТГ)?

Тиреотропний гормон (ТТГ) — гормон, який синтезується гіпофізом (залозою в головному мозку) і регулює роботу щитоподібної залози. У разі підвищення або зниження норми тиреотропного гормону необхідно записатися на консультацію до ендокринолога.

Тиреотропний гормон (тиреотропін) — це гормон, який виробляється в головному мозку, впливає на роботу щитовидної залози і регуляцію біохімічних процесів в організмі. ТТГ є основним регулятором витрати енергії, бере участь у процесах росту та розвитку внутрішніх органів. При зміні рівня вмісту тиреотропного гормону порушується обмін речовин, з'являються слабкість і постійна втома.

2

За що відповідає тиреотропний гормон?

Тиреотропний гормон виробляється в нижній частині кори головного мозку і регулює надходження в кров тироксину і трийодтироніну (гормонів щитоподібної залози). Тиреотропний гормон відповідає за:

 • надходження йоду в щитоподібну залозу;
 • синтез білків, нуклеїнових кислот і фосфоліпідів;
 • регуляцію моторної функції кишківника;
 • стан органів слуху та зору;
 • синтез вітаміну А;
 • регуляцію менструального циклу в жінок.

ТТГ приводить у дію процес розщеплення жирів. Також тиреотропний гормон забезпечує нормальне функціонування серцево-судинної та центральної нервової систем.

Поставте своє питання Ендокринологу
«ОН Клінік»

3

Як здавати аналіз на тиреотропний гормон?

Аналіз на тиреотропний гормон необхідно здавати вранці натщесерце. Перед аналізом крові на тиреотропний гормон необхідно відмовитися від прийому їжі протягом 8-12 годин. Підготовка до аналізів на гормони включає: 

 • відмову від вживання жирної, гострої та смаженої їжі за два дні до дослідження;
 • виключення фізичних та емоційних перенапруг за день до аналізу;
 • утримання від куріння за годину до дослідження;
 • відмова від вживання алкоголю за три дні до здачі крові.

Не рекомендується здавати аналіз на гормони щитоподібної залози після інструментальних обстежень і фізіотерапевтичних процедур, оскільки вони можуть спотворити результат дослідження. Жінкам необхідно здавати аналіз на тиреотропний гормон на четвертий-п'ятий день циклу, щоб отримати максимально точні результати. Також підготовка до аналізу на тиреотропний гормон може включати призупинення приймання ліків або зміну їхнього дозування (необхідно проконсультуватися з лікарем про зміну в прийомі медикаментів).

4

Норми тиреотропного гормону в жінок, чоловіків і дітей

Норма тиреотропного гормону у жінок становить від 0,3 до 4,2 мк МО/мл. Концентрація тиреотропного гормону може змінюватися під час вагітності та коливатися в межах від 0,2 до 3,5 мк МО/мл. Норма тиреотропного гормону у чоловіків становить 0,4-4,0 мк МО/мл.

Таблиця норми тиреотропного гормону

Вік і стать

Норма ТТГ (мк МО/мл)

новонароджений

1,1-17,0

до 2,5 місяців

0,6-10,0

від 2,5 до 14 місяців

0,4-7,0

від 14 місяців до 5 років

0,4-6,0

від 5 до 14 років

0,4-5,0

старше 14 років

0,4-4,0

чоловіки

0,4-4,0

жінки

0,3-4,2

вагітні

0,2-3,5

Для вашої зручності ми дублюємо нашу таблицю у вигляді ілюстрації. Ви можете зберегти її або відправити знайомим у разі потреби.

Таблиця норми ТТГ у жінок, чоловіків та дітей за віком

Таблиця норми ТТГ у жінок, чоловіків та дітей за віком

Норма тиреотропного гормону залежить від віку, різко змінюється у підлітків у зв'язку з гормональною перебудовою організму. Тиреотропний гормон ультрачутливий (гормон передньої частки гіпофіза) необхідно здати в разі порушення розвитку дитини, різкої втрати або набору ваги. Аналіз крові покаже рівень антитіл до тиреотропного гормону й ознаки порушення роботи щитоподібної залози.

5

Симптоми підвищеного тиреотропного гормону

Тиреотропний гормон підвищений у разі порушення функції щитоподібної залози (гіпертиреозу) і патологій центральної нервової системи.

Симптоми високого тиреотропного гормону (ТТГ)

Симптоми високого тиреотропного гормону (ТТГ)

Симптоми підвищеного тиреотропного гормону:

 • високий артеріальний тиск;
 • безсоння;
 • підвищена дратівливість;
 • випадіння волосся;
 • біль у щитовидці (в ділянці шиї);
 • зниження ваги;
 • неуважність;
 • задишка.

У жінок при підвищенні тиреотропного гормону може спостерігатися збій менструального циклу, оскільки він відповідає за репродуктивну функцію. Якщо тиреотропний гормон підвищений у дитини, з'являється затримка розумового і фізичного розвитку, оскільки ТТГ відповідає за ріст і розвиток внутрішніх органів.

6

Чому підвищується тиреотропний гормон?

Підвищення (гіперфункція) тиреотропного гормону може бути пов'язане з порушенням роботи яєчників, надниркових залоз, патологіями ЦНС. Гормон ТТГ може підвищуватися під час вагітності через збільшення йоду в організмі. Також надлишок тиреотропного гормону в крові з'являється за патологій жовчного міхура, пухлин головного мозку та психічних розладів.

Прийом деяких лікарських препаратів (гормони, стероїди) може впливати на збільшення норми ТТГ. У підлітка тиреотропний гормон може бути підвищений через порушення функціонування центральної нервової системи, стреси, аутоімунні захворювання.

7

Тиреотропний гормон підвищений — як лікувати?

Лікуванням порушень норми тиреотропного гормону займається ендокринолог. На прийомі лікар проведе огляд, вислухає скарги, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження (аналіз крові на тиреотропний гормон, УЗД щитоподібної залози).

Лікування підбирається залежно від причини підвищення ТТГ. Однією з причин підвищеного ТТГ є гіпотиреоз, який лікується гормональними та імуномодулювальними препаратами. Вилікувати підвищений тиреотропний гормон допоможе дієта, яка передбачає відмову від жирної, солодкої та гострої їжі.

8

Ознаки нестачі тиреотропного гормону

Тиреотропний гормон знижений за патології щитоподібної залози (гіпертиреозу). Ознаки нестачі тиреотропного гормону:

 • втома;
 • депресія;
 • сонливість;
 • набряклість;
 • пітливість;
 • дзвін у вухах;
 • головні болі;
 • зниження зору;
 • болі в м'язах і суглобах;
 • низька температура.

Низький тиреотропний гормон може проявлятися дратівливістю і прискореним серцебиттям. Тривалий час гіпертиреоз може протікати безсимптомно і виявити зниження тиреотропного гормону можна тільки в аналізі крові.

9

Чому ТТГ знижений?

Тиреотропний гормон може знижуватися через наявність новоутворень у щитоподібній залозі або гіпофізі. ТТГ може бути знижений після сильного стресу, низькокалорійної дієти, приймання лікарських препаратів. Аналіз крові на тиреотропний гормон показує якість роботи щитоподібної залози. Також зниження ТТГ може спостерігатися в разі аутоімунних захворювань (ревматоїдний артрит, васкуліт).

10

Тиреотропний гормон — як підвищити?

Для підвищення рівня тиреотропного гормону необхідно записатися на прийом до ендокринолога і пройти обстеження. Діагностика гіпотиреозу включає аналіз крові на ТТГ і УЗД щитоподібної залози. За результатами обстеження лікар призначає лікування гіпотиреозу, яке включає прийом гормональних засобів, що дають змогу нормалізувати рівень ТТГ.

Підвищити тиреотропний гормон можна за допомогою дієти, яка передбачає вживання їжі, багатої на йод (морських водоростей, риби). За високого ТТГ рекомендується виключити жирну, гостру, смажену, солону їжу і віддати перевагу вареним або, приготованим на парі, стравам. Також необхідно відмовитися від вживання алкоголю, оскільки він може негативно впливати на обмінні процеси в організмі.

Ендокринологія в ОН Клінік Харків Пушкінська

Тиреотропний гормон (ТТГ): норма у жінок, чоловіків і дітей - Філіпська Зоя Вікторівна
Філіпська Зоя Вікторівна
ОН Клінік Харків Пушкінська
вул. Ярослава Мудрого, 30а
м. Пушкінська
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 9:00 - 16:00
Нд: 9:00 - 13:00
Рейтинг статті:
4 з 5 на основі 3 оцінок
Тиреотропний гормон (ТТГ): норма у жінок, чоловіків і дітей
Лікар-ендокринолог. Вища категорія.
Тиреотропний гормон (ТТГ): норма у жінок, чоловіків і дітей
Стаття перевірена: Орлова Олена Миколаївна
Лікар-терапевт, ендокринолог. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Оксана 21 годину тому
Доброго дня ) ТТГ 0,210. Відчуваю апатію, погано сплю, прокидаюсь через кожну годину 😭 Це може бути пов‘язано? Лікується гормонально ?
Відповісти
Добрий день! Так, знижене значення ТТГ (тиреотропіну, що стимулює щитоподібну залозу) може вказувати на певні проблеми зі щитоподібною залозою, зокрема на гіпотиреоз. Симптоми гіпотиреозу можуть включати апатію, проблеми зі сном і недостатню ефективність сну. Важливо поговорити з лікарем, який може зробити додаткове обстеження і, за необхідності, призначити лікування. Лікування гіпотиреозу зазвичай полягає в прийомі замісних гормонів щитоподібної залози. Рекомендую звернутися до лікаря-ендокринолога для отримання консультації та плану лікування.
Анастасія 5 місяців тому
Підкажіть будь ласка, чи потрібне лікування гормонами, якщо на 19 день циклу показники ТТГ 5,6; АТТГ 77,6. УЗД показує лише, що щитоподібна залоза зменшена.
Відповісти
Добридень. ТТГ вище нормальних показників та високий рівень антитіл до тиреопероксидази можуть свідчити про можливий гіпотиреоз або порушення функції щитовидної залози. Зменшення розмірів щитовидної залози, вказане на УЗД, може також бути пов'язано з її змінами у структурі або функції. За таких обставин слід звернутися до ендокринолога для більш ретельного обстеження та консультації.
Тетяна 5 місяців тому
Рівень гормону 1.88, і це норма. Але в мене симптоми як при заниженому і як при підвищеному. Мені 56 років. Що робити?
Відповісти
Добрий день. Ваш рівень гормону входить в нормальний діапазон проте, важливо розуміти, що симптоми, які ви відчуваєте, можуть бути обумовлені різними факторами. Рекомендую звернутися до ендокринолога, який може провести повний медичний огляд і, можливо, додаткові аналізи для визначення причин ваших проблем. Враховуючи ваш вік, це може включати оцінку функції щитовидної залози, аналізи на інші гормони та загальний аналіз здоров'я. Не зволікайте з візитом до лікаря, особливо якщо симптоми продовжуються або поглиблюються.
Вікторія 8 місяців тому
Здрастуйте! Скажіть будь ласка, як можна підвищити ТТГ, якщо він 0,005?
Відповісти
Добрий день. Для підвищення ТТГ та корекції функції щитовидної залози вам необхідно звернутися до ендокринолога або іншого кваліфікованого лікаря. Лікування може включати лікарські препарати, які підвищують ТТГ, а також контроль за функцією щитоподібної залози. Самолікування у цьому випадку може бути небезпечним, тому слід отримати кваліфіковану консультацію від лікаря і дотримуватися його рекомендацій.
Юлія 1 рік тому
Добрий вечір. Чи може під час вагітності бути дуже низький тиреотропний гормон?
Відповісти
Добрий вечір. Норма тиреотропного гормону під час вагітності становить від 0,2 до 3,5 мк МО/мл. Різке зниження норми ТТГ може свідчити про порушення в організмі матері і патології в розвитку плода. Необхідно записатися на консультацію гінеколога, щоб виключити наявність патологій під час вагітності.
Інна 1 рік тому
Доброго дня. Що означає, якщо тиреотропний гормон більше 100?
Відповісти
Доброго дня. За концентрації тиреотропного гормону в діапазоні від 50 до 100 мМО/л існує висока ймовірність наявності патології щитоподібної залози. Точний діагноз і причину підвищення ТТГ може визначити ендокринолог після обстеження та УЗД щитовидної залози.
Людмила 1 рік тому
Добрий день. У мене аналіз крові показав, що тиреотропний гормон підвищений удвічі. Чим це може бути небезпечно?
Відповісти
Добрий день. Підвищення норми тиреотропного гормону небезпечне розвитком патологій щитовидної залози. Також різке підвищення ТТГ може свідчити про порушення в роботі центральної нервової та серцево-судинної систем.
Софія 1 рік тому
Доброго дня. Цікавить питання: чому тиреотропний гормон (TSH) підвищений?
Відповісти
Доброго дня. Тиреотропний гормон може підвищуватися в разі дисфункції яєчників, щитоподібної залози, хвороб надниркових залоз і жовчного міхура. Точну причину збільшення ТТГ може визначити тільки лікар після обстеження.
Марія 1 рік тому
Добрий день. Підкажіть, будь ласка, яка норма тиреотропного гормону має бути у жінок у 25 років?
Відповісти
Добрий день. Норма тиреотропного гормону у жінок у віці 25 років становить 0,6-4,5 МОд/л. Під час вагітності рівень ТТГ може знижуватися або підвищуватися. Для розшифровки результатів аналізу тиреотропного гормону необхідно звернутися до ендокринолога.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн у березні!