Logo
0 800 30 11 77

Що таке аборт і яким він буває?

Що таке аборт і яким він буває?
Читати 18 хвилин | Створено: 11 лютого 2025 | Оновлено: 11 лютого 2025 | 2436 2436
Аборт передбачає штучне переривання вагітності. Для виключення ускладнень і збереження репродуктивного здоров'я жінки його важливо проводити в медичному закладі кваліфікованим гінекологом.

Що таке аборт?

Аборт — це переривання вагітності шляхом видалення плода з матки. Він може виконуватися за медичними показаннями або за бажанням жінки. Аборт за медичними показаннями призначають, коли вагітність чи пологи загрожують здоров'ю та життю дитини або матері (наприклад, заі внутрішньоутробної інфекції, серцевих патологій або генетичних аномалій плода).

Як підготуватися до аборту?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Перед абортом необхідно пройти обстеження у гінеколога. Лікар збере детальний анамнез і призначить діагностичні заходи для виключення протипоказань. Підготовка перед абортом може включати:

  • огляд гінекологом на кріслі;
  • гінекологічне УЗД (дає змогу обстежити репродуктивні органи жінки та виявити патології, визначити точний термін вагітності та переконатися, що ембріон прикріпився в порожнині матки, а не в матковій трубі);
  • загальноклінічні аналізи крові та сечі (для оцінки загального стану організму та виявлення/виключення запальних процесів в організмі);
  • тести на групу крові та резус-фактор, її згортання, інфекції (ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С).

Гінеколог після діагностики призначить вид аборту, проконсультує про правила підготовки до нього (перед хірургічним абортом може знадобитися голодування близько восьми годин). Також лікар розповість про відновлення після аборту та про ризики можливих ускладнень.

Види абортів

У гінекологічній практиці використовують кілька методів переривання вагітності. Види аборту:

  • медикаментозне переривання вагітності — передбачає приймання препаратів, які спричиняють зупинку розвитку ембріона та його виведення з маткової порожнини;
  • міні-аборт (вакуум-аспірація) — проводиться за допомогою спеціального інструменту, принцип дії якого схожий з пилососом;
  • хірургічний аборт з вишкрібанням — порожнину матки очищають спеціальними інструментами;
  • штучні пологи — штучне стимулювання пологів, що проводиться за суворими медичними показаннями на терміні від 20 тижня вагітності.

Метод аборту залежатиме від кількох чинників — терміну вагітності, віку жінки, наявності пологів, абортів і супутніх гінекологічних захворювань в анамнезі. Вибір конкретного виду призначає гінеколог після діагностики.

Також існує аборт, який можна провести самостійно в домашніх умовах за допомогою безрецептурних препаратів. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) називає метод безпечним за умови якісних препаратів, наданої точної інформації про процес і за доступу до медичної допомоги за потреби.

Самостійно (без консультації з лікарем) проводити медикаментозний аборт, покладаючись на результат домашнього тесту на вагітність, не рекомендовано. Важливо визначити точні терміни гестації (кількість повних тижнів виношування плода) і локалізацію ембріона, щоб виключити позаматкову вагітність.

Медикаментозний аборт

Медикаментозний аборт (фармаборт) — це нехірургічний метод переривання вагітності, який проводять за допомогою фармпрепаратів. Медичні препарати зупиняють розвиток вагітності, сприяють скороченню стінок матки та виходу плодового яйця.

Медикаментозний аборт є атравматичним і ефективним за умови дотримання всіх правил його проведення та виключення протипоказань. Фармаборт не можна проводити за позаматкової вагітності, яку можна виявити на гінекологічному УЗД, і за запальних захворювань органів малого таза.

Терміни проведення

Медикаментозний аборт проводять амбулаторно, і він має суворі терміни проведення. Його можна проводити, коли термін вагітності не перевищує 10 тижнів, згідно з даними ультразвукового дослідження (коли плодове яйце маленького розміру та здатне повністю вийти з порожнини матки).

Як проводиться

Перед перериванням вагітності проводять огляд гінеколога, УЗД (для підтвердження вагітності, її точних термінів і визначення місця прикріплення ембріона), а також лабораторні дослідження. Медикаментозний аборт відбувається у два етапи шляхом приймання двох таблеток. Етапи проведення фармаборту:

  1. Прийом першої таблетки перорально. Препарат блокує дію прогестерону, який є основним гормоном вагітності.
  2. Застосування другого препарату перорально або шляхом введення в піхву, проводиться впродовж 24-48 годин після прийняття першого. Другий препарат містить простагландини і провокує скорочення матки та відторгнення плодового яйця.

Фармаборт супроводжується спазмами внизу живота, схожими на менструальний біль, і кровотечею, які відбуваються через кілька годин після застосування другого препарату. Важливо забезпечити відпочинок і контролювати загальний стан, за необхідності можна випити знеболювальний препарат, призначений гінекологом.

Таблетований аборт триває від двох до шести годин після вживання другої таблетки, у деяких випадках він може тривати довше. Інтенсивність і тривалість кровотечі різна та залежить від терміну вагітності та індивідуальних особливостей організму. За рясної маткової кровотечі, яка триває понад добу, та інтенсивного болю в животі необхідно проконсультуватися з лікарем.

Консультація гінеколога необхідна за відсутності кровотечі понад 24 години після прийняття другої таблетки, щоб уникнути ускладнення — гематометри. Гематометра після аборту виникає через порушення евакуації крові з порожнини матки, що небезпечно запаленням органу (розвитком ендометриту).

Вакуумний аборт

Вакуумний аборт (вакуумна аспірація, міні-аборт) — це хірургічний метод переривання вагітності за допомогою спеціального аспіратора з наконечником. Через відсутність міцного зв'язку між ембріоном і матковою стінкою його відкріплення відбувається легко.

Вакуумний аборт характеризується високою ефективністю (близько 98%). У рідкісних випадках може статися неповне вилучення тканин плода з порожнини матки (неповний аборт), що потребуватиме повторного проведення процедури.

Терміни проведення

Міні-аборт проводять на ранніх термінах вагітності — до 12-14 тижнів. Термін визначається на УЗД.

Вакуумний аборт характеризується невисокою травматичністю. Порівняно з таблетованим абортом він охоплює більш тривалий період вагітності.

Як проводиться

Процедуру вакуум-аспірації проводять амбулаторно на гінекологічному кріслі. Етапи проведення міні-аборту:

  1. Гінеколог проводить антисептичну обробку та вводить місцевий анестетик.
  2. У порожнину матки поміщають вузьку пластикову трубку, з'єднану з вакуумним аспіратором.
  3. Тканини плода видаляють з матки шляхом відсмоктування за рахунок створення вакууму.

Операція триває впродовж 10-30 хвилин, після чого жінку переводять у стаціонар. У стаціонарі пацієнтка перебуває кілька годин (приблизно чотири-п'ять годин) під наглядом лікаря, потім може вирушати додому, дотримуючись усіх рекомендацій гінеколога.

Аборт у другому триместрі: дилатація та евакуація (D&E)

Дилатація та евакуація (D&E) — це метод переривання вагітності, який проводять у другому триместрі. Він виконується з медичних причин. D&E передбачає поступове розширення шийки матки та видалення тканин плода і тканин плаценти за допомогою електричного вакуумного відсмоктування або інших хірургічних інструментів.

Терміни проведення

D&E проводять у другому триместрі, після 12-14 тижня. Зазвичай аборт виконується на термінах 13-22 тижні.

Як проводиться

Процедуру дилатації та евакуації проводять на гінекологічному кріслі. Етапи аборту в другому триместрі:

  1. Гінеколог вагінально вводить препарати для розширення шийки матки (процедура розширення може зайняти від кількох годин до доби).
  2. Лікар проводить антисептику та робить анестезію (найчастіше ставлять епідуральну блокаду).
  3. На додаток до вакуумної аспірації гінеколог використовує хірургічні інструменти для очищення внутрішньої частини матки (може бути використана кюретка — хірургічна ложка). 

Процедура займає 10-20 хвилин. Після операції жінку переводять у стаціонар і спостерігають кілька годин.

Аборт на пізніх термінах: дилатація та вилучення (D&X)

Дилатацію та вилучення (D&X) проводять тільки за наявності медичних ускладнень або за серйозних патологій плода. Є хірургічною процедурою, яка передбачає вишкрібання порожнини матки гострим кюретажем.

Терміни проведення

D&X виконується на пізніх термінах вагітності, після 18 тижня. Дозволено до 22 тижня. Але у деяких випадках може виконуватися і пізніше, якщо цього вимагають медичні показання (обмеження термінів виконання D&X залежать від країни та законодавства).

Як проводиться

Дилатація та вилучення передбачає хірургічну операцію, під час якої плід повністю видаляють з матки. Процедура D&X включає в себе:

  1. Підготовка шийки матки. За кілька днів до операції використовуються спеціальні розширювачі або медичні препарати. Процедура D&E може бути проведена, коли розширення шийки матки досягає два-п'ять сантиметрів.
  2. Часткове розродження. Під час операції плід витягується з матки в тазовому передлежанні (ноги вперед). Якщо передлежання плода не є сідничним, можуть бути використані щипці, щоб змінити його положення на тазове передлежання.
  3. Стимуляція повноцінних передчасних пологів, під час яких плід повністю вилучається.

Після операції пацієнтку переводять у стаціонар. Час перебування в стаціонарі та медикаментозну терапію після аборту визначає лікар.

Скільки коштує аборт?

Вартість аборту варіюється залежно від терміну вагітності, методу переривання, а також від препаратів, що використовуються, та анестезії. Дізнатися ціни на переривання вагітності в медичному центрі «ОН Клінік» можна на сайті або за телефоном.

Чи боляче робити аборт?

Медикаментозний аборт супроводжується кровотечею і тягнучими болями в попереку та внизу живота, які з’являються через скорочення стінок матки. У кожної жінки болі індивідуальні й залежать від її порога чутливості та терміну вагітності. За інтенсивних больових відчуттів можна випити знеболювальний препарат.

Міні-аборт проводиться під анестезією, тому болісні відчуття під час процедури помірні. Після вакуум-аспірації можуть виникнути спазми в нижній частині живота (як під час менструації), які минають протягом кількох годин.

Аборт з вишкрібанням матки виконується під наркозом, тому жінка не відчуває болю під час втручання. Після операції вона може відчувати дискомфорт і слабкість.

Аборт — це безпечно?

Безпечним абортом вважається переривання вагітності в медичному закладі після діагностики організму. Аборт пов'язаний з деякими ризиками, як і будь-яка медична процедура, але рідко призводить до серйозних ускладнень.

Гінекологи рекомендують перервати вагітність на терміні до 12 тижнів. Ризики ускладнень підвищуються зі збільшенням терміну гестації.

Можливі ускладнення після аборту

Для виключення ускладнень під час проведення аборту важливо пройти комплексне обстеження у гінеколога. Лікар збере детальний анамнез і призначить діагностику, за результатами якої ускладнення будуть попереджені й ризик їх виникнення буде зведений до мінімуму.

Важливо дослідити систему згортання крові, щоб уникнути кровотеч і тромбозів. Також потрібно виявити наявність алергічних реакцій на використовувані під час операції знеболювальні препарати.

Наслідки після переривання вагітності можуть бути ранніми і пізніми. Ранні ускладнення можуть з'явитися впродовж кількох тижнів після аборту, пізні — від кількох місяців до кількох років. Можливі ускладнення після аборту: 

  • запальні процеси в матці та придатках (ендометрит, сальпінгоофорит, цервіцит);
  • гормональний дисбаланс (виникає через різке зниження прогестерону та може проявлятися збоєм менструального циклу);
  • розрив шийки матки або маткова кровотеча (за пошкодження органів або судин хірургічними інструментами);
  • постабортний стрес, депресія.

Причинами пізніх ускладнень найчастіше стають невиявлені й невилікувані проблеми, що виникли на етапі самого аборту або в післяопераційному періоді. Наприклад, гормональний збій може спровокувати ендокринні порушення (патології щитоподібної залози або надниркових залоз). Дисфункція яєчників і дисбаланс статевих гормонів можуть стати причиною розвитку гормонозалежних пухлин (наприклад, міоми матки або полікістозу яєчників). Запальні процеси в репродуктивних органах можуть перейти в хронічну форму та спричинити патологічні зміни в тканинах (спровокувати ендометріоз або спайкові процеси).

Частота ускладнень залежить від кваліфікації лікаря, умов проведення аборту, загального здоров'я жінки, а також кількості абортів (чим більше абортів в анамнезі, тим вищі ризики ускладнень). Щоб мінімізувати ризик ускладнень, важливо вибрати метод переривання відповідно до терміну вагітності та дотримуватися всіх рекомендацій гінеколога щодо профілактики інфекцій.

Чи можна завагітніти після аборту?

Ймовірність настання вагітності після аборту велика, оскільки овуляція може початися через кілька тижнів після переривання вагітності. Слизова матки після хірургічного аборту потребує відновлення, тому важливо після відновлення статевого життя (за рекомендацією гінеколога) використовувати контрацептиви.

Штучний аборт, виконаний кваліфікованим лікарем у медичному закладі, не впливає на репродуктивне здоров'я жінки. Також він не підвищує ризики ускладнень під час наступних вагітностей.

У рідкісних випадках після проведення процедури D&E або D&X у матці може утворитися рубцева тканина, що може ускладнювати зачаття в майбутньому. Важливо проходити щорічні профілактичні огляди гінекологом, щоб уникнути розвитку пізніх ускладнень після аборту.

Через скільки можна завагітніти після аборту?

Планувати наступну вагітність рекомендується не раніше, ніж через шість місяців після аборту. Вагітність відразу після аборту небажана, оскільки слизовий шар матки й організм загалом ще не відновилися, що може призвести до розвитку ускладнень: позаматкової вагітності, анемії, викидня. У період планування важливо пройти обстеження у гінеколога та за наявності хронічних захворювань пройти курс терапії, щоб мінімізувати ризик ускладнень.

Що таке мимовільний аборт?

Мимовільний аборт — це переривання вагітності природним чином (викидень, невиношування вагітності). Викидень може провокуватися несприятливим перебігом вагітності або впливом певних чинників на плід чи організм жінки (наприклад, на тлі патологій репродуктивної системи, стресу, приймання деяких медичних препаратів).

Чому люди роблять аборти?

Причини переривання вагітності можуть бути різними — соціальними, економічними, психологічними, а також за медичними показаннями. Часті причини абортів:

  • відсутність або неефективність контрацепції (незахищений або перерваний статевий акт, неправильне використання протизаплідних пігулок або супозиторіїв, зсув або випадання внутрішньоматкової спіралі);
  • складне матеріальне становище, відсутність власного житла;
  • відсутність чоловіка, партнера та підтримки;
  • пережитий стрес або емоційне потрясіння (наприклад, загибель чоловіка).

Зробити аборт жінка може за власним бажанням, якщо вона психологічно не готова до материнства або не хоче стати мамою. Перервати небажану вагітність можуть, якщо вона сталася внаслідок сексуального насильства.

Переривання вагітності показане у випадках, коли вагітність і пологи загрожують здоров'ю та життю матері або дитини. Медичні причини аборту:

  • інфекційні захворювання під час виношування плода (наприклад, краснуха);
  • важкі кардіологічні патології або ураження внутрішніх органів у матері (наприклад, серцева, ниркова чи печінкова недостатність);
  • онкологія у жінки, що вимагає хіміотерапії або променевого опромінення;
  • завмерла вагітність (загибель плода);
  • внутрішньоутробні патології розвитку або хромосомні аномалії плода.

Рішення про проведення аборту за медичними показаннями ухвалює лікарська комісія, також враховується бажання самої жінки.

Як відновитися після аборту?

У відновлювальний період після аборту важливо дотримуватися рекомендацій гінеколога. Вони передбачають деякі обмеження в повсякденній діяльності та приймання медикаментозних препаратів (за необхідності).

Відновлення після аборту спрямоване на зниження ризиків ускладнень і відновлення організму після медичного втручання. Тривалість і особливості реабілітації визначає лікар. Загальні рекомендації гінекологів, як відновити організм після аборту:

  • уникнення перегріву та переохолодження в перший місяць;
  • відмова від гарячої ванни, відвідування сауни, басейну, купання у відкритих водоймах не менше одного місяця після аборту;
  • збалансоване харчування (раціон має бути з достатнім вмістом білка і поживних речовин);
  • відмова від алкоголю і куріння (вони уповільнюють процес загоєння і відновлення);
  • відмова від фізичних навантажень на два-три тижні;
  • виключення стресових ситуацій та емоційного перенапруження.

Матка після аборту з вишкрібанням являє собою велику ранову поверхню з сприятливим середовищем для мікроорганізмів, тому важливо усунути ризики інфікування. Статеве життя можна починати тільки після дозволу гінеколога.

Позитивно на процес відновлення впливають фізіопроцедури. Вибір конкретного методу впливу необхідно узгодити з гінекологом, оскільки до деяких є протипоказання.

Якщо відновлення менструального циклу не відбулося протягом двох місяців, необхідно звернутися до гінеколога для проведення обстеження та пошуку причин гормонального збою. У разі неприємних відчуттів у молочних залозах, які можуть виникнути через гормональні перебудови, рекомендована консультація мамолога.

Переривання вагітності може стати причиною емоційного потрясіння, тому важливо підтримувати психологічне здоров'я: не звинувачувати себе, попросити близьких про підтримку, звернутися до психолога, дотримуватися режиму сну.

За симптомів депресії (апатії, плаксивості, втрати інтересу до життя, бажання до самоізоляції) важливо звернутися по допомогу психотерапевту. У деяких випадках необхідний прийом лікарських препаратів (наприклад, антидепресантів або седативних), які може призначити психотерапевт, виходячи зі стану жінки.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту

Що таке аборт і яким він буває? - Перехрест Оксана Володимирівна
Перехрест Оксана Володимирівна
ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Гінекологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Чи можна купити таблетки для переривання вагітності без рецепта?

Препарати для переривання вагітності не можна купити без рецепта. В аптеці можна придбати таблетки для екстреної контрацепції, які приймають не пізніше 72 годин після статевого контакту.

2. Зі скількох років можна робити аборт без дозволу батьків?

Робити аборт без дозволу батьків можна з 18 років. Особам молодше 18 років для переривання вагітності необхідно надати дозвіл від одного з батьків.

3. Чи дозволені аборти в Україні?

Аборти в Україні дозволені. Вони є законною медичною практикою, якщо переривання вагітності відбувається за згодою жінки та проводиться в офіційних медичних установах.

4. До якого тижня можна робити аборт?

Аборт за бажанням жінки можна робити до 12 тижня вагітності, після 12 тижня — тільки за медичними показаннями. Однак за певних медичних показань (вроджених патологій плода або загрози життю матері) можливе проведення аборту до 22 тижня.

5. Чи можна зробити аборт у домашніх умовах?

Аборт у домашніх умовах можна зробити на ранніх термінах вагітності (до 10 тижнів) за допомогою медичних препаратів. Важливо знати точний термін гестації та виконувати все строго за інструкцією до ліків. Під час фармаборту існує ризик неповного переривання (найчастіше через неправильно визначений термін). Ознаки вагітності, що залишилася після аборту:

  • набряклі й болючі груди;
  • ранні ознаки вагітності (нудота та блювання);
  • кров'янисті виділення зі згустками.

Щоб переконатися в результативності аборту, необхідно пройти контрольне обстеження у гінеколога. Не можна використовувати народні засоби для переривання вагітності (наприклад, гірчичні ванни), оскільки вони можуть спровокувати маткову кровотечу, що небезпечно для життя жінки.

6. На якому терміні можна робити аборт?

Аборт можна робити з третього тижня вагітності. Переривання вагітності за медичними показаннями можна виконати до 22 тижня вагітності.

Рейтинг статті:
Що таке аборт і яким він буває?
Лікар акушер-гінеколог. Лікар ультразвукової діагностики. Перша категорія.
Що таке аборт і яким він буває?
Лікар-гінеколог, лікар УЗД.

Консультація лікаря-гінеколога, узд по проведенню аборту

Схожі статті:

Коментарі

Катерина 2 тижні тому
Добрий день. У яких країнах заборонено аборт?
Відповісти
Добрий день. Згідно з даними Центру репродуктивних прав (CRR), аборти повністю заборонені в 22 країнах світу. Серед них Андорра, Конго, Домініканська Республіка, Єгипет, Філіппіни, Гаїті, Гондурас, Ірак, Ямайка, Лаос, Мадагаскар, Мавританія, Мавританія, Мадагаскар, Нікарагуа, Палау, Сальвадор, Сенегал, Сьєрра-Леоне, Суринам, Тонга. Загалом у країнах із забороною на аборти проживає близько 91 мільйона жінок репродуктивного віку.
Аліна 3 тижні тому
Доброго дня. Я завагітніла відразу після аборту. Який аборт найбільш щадний?
Відповісти
Доброго дня. Вид аборту призначає гінеколог з урахуванням терміну вагітності, результатів аналізів та інструментальних обстежень. На ранніх термінах вагітності може проводитися медикаментозний або вакуумний аборт. Обидва методи є безпечнішими порівняно з хірургічним вишкрібанням. Для запобігання небажаній вагітності в майбутньому гінеколог може індивідуально підібрати відповідний метод контрацепції. Численність абортів підвищує ризики виникнення ускладнень.
Ольга 1 місяць тому
Доброго дня. Як вимолити прощення у бога за аборти?
Відповісти
Вітаю. Аборт у жінки викликає масу емоцій (душевний біль, образу, почуття провини). Важливо прийняти свої почуття та підтримувати психологічне здоров'я. Також можна звернутися до психолога, щоб поділитися своїми переживаннями.
Юлія 1 місяць тому
Доброго дня. Як зробити аборт у домашніх умовах?
Відповісти
Доброго дня. Аборт у домашніх умовах можна зробити за допомогою медичних препаратів. Необхідно знати точні терміни вагітності, оскільки фармаборт проводиться на терміні до 10 тижнів, і виключити позаматкове прикріплення ембріона. Ліки слід приймати строго відповідно до інструкції. Після аборту важливо пройти обстеження у гінеколога, щоб уникнути ускладнень (неповного аборту).
Уляна 1 місяць тому
Добрий день. Як зробити аборт вішалкою?
Відповісти
Добрий день. Введення в порожнину матки гострих предметів для переривання вагітності, (в'язальних спиць або розігнутих дротяних вішалок), може призвести до небезпечних ускладнень аж до летального результату. Аборт необхідно робити тільки в медичному закладі.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.