Читати 9 хвилин
Відновлення після аборту. Як подбати про себе?

1. Що таке аборт і яким він буває?
2. Які симптоми характрні після аборту?
3. Що таке відновлювальний період після аборту?
4. Що включає відновлення після аборту?
5. Як проходить відновлення після медикаментозного аборту?
6. Як проходить відновлення після вакуумного аборту?
7. Як проходить відновлення після аборту у ІІ та ІІІ триместрах?
8. Які ускладнення можуть виникнути після аборту?
9. Коли слід звернутися до гінеколога після аборту?
10. Коли починаються місячні після аборту?
11. Коли можна користуватися тампонами після аборту?
12. Коли можна займатися сексом після аборту?
13. Коли починати користуватися контрацептивами після аборту?
14. Як підтримати психічне здоров'я після аборту?
15. Як допомогти близькій людині після аборту?
16. Чи можна завагітніти після аборту?
1
Що таке аборт і яким він буває?
Аборт — це переривання вагітності шляхом видалення плода з матки. Він може проводитися за бажанням жінки або за медичними показаннями (наприклад, за внутрішньоутробної інфекції або генетичних аномалій плода). Існує кілька видів штучного переривання вагітності. Основні види аборту:
- медикаментозний аборт (фармаборт). Проводиться на ранніх термінах вагітності (до шести тижнів) і передбачає приймання лікарських препаратів, які провокують скорочення матки, відторгнення та вихід ембріона;
- вакуумний аборт (міні-аборт). Його роблять на терміні до 12 тижнів. Переривання вагітності проводиться за допомогою вакуумного аспіратора шляхом «відсмоктування» плідного яйця з матки;
- хірургічний аборт з вишкрібанням. Операція, під час якої лікар вишкрібає матку та видаляє плодове яйце і плаценту за допомогою хірургічного інструменту (кюретки).
Вид аборту призначає гінеколог з урахуванням терміну гестації, результатів обстеження та індивідуальних особливостей організму. Переривання вагітності в Україні дозволено до 22 тижня.
2
Які симптоми характрні після аборту?
Під час настання вагітності в організмі жінки відбуваються фізіологічні та анатомічні зміни (гормональна перебудова впливає на роботу внутрішніх органів і систем), які в разі аборту різко припиняються. Жіночий організм після переривання вагітності відчуває стрес, що супроводжується наслідками для самопочуття. Поширені симптоми після аборту:
- спазми в нижній частині живота та попереку (схожі на менструальні болі);
- кров'янисті виділення (їх інтенсивність і тривалість залежить від виду аборту);
- біль у молочних залозах;
- слабкість, нездужання, запаморочення.
Після хірургічного втручання (міні-аборту або вишкрібання) болі в животі зазвичай мають ниючий і тягнучий характер, що пов'язано з відновленням колишніх розмірів матки. Після фармаборту болі завжди супроводжуються кровотечами. Спазми внизу живота можуть тривати впродовж одного або двох днів після переривання вагітності.
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
3
Що таке відновлювальний період після аборту?
Відновлювальний період після аборту — це час, впродовж якого необхідно дотримуватися рекомендацій гінеколога для відновлення організму після медичного втручання. Він передбачає деякі обмеження в повсякденній діяльності та приймання медикаментозних препаратів (за необхідності).
Реабілітація після аборту спрямована на зниження ризиків ускладнень. Тривалість і особливості відновного періоду визначає гінеколог, враховуючи вік жінки, стан її організму, кількість перенесених раніше пологів і абортів в анамнезі.
4
Що включає відновлення після аборту?
Відновлення після аборту може включати медикаментозну терапію. З метою запобігти запаленню гінеколог може призначити антибіотикотерапію, для відновлення гормонального фону — гормонотерапію (наприклад, комбіновані оральні контрацептиви). Також лікар може рекомендувати прийом вітамінів і корекцію харчування. Рекомендації у відновлювальний період після аборту:
- утримання від сексу в перші два-три тижні після аборту (точний термін визначає гінеколог після контрольного огляду);
- контроль самопочуття (тиску, пульсу, температури) та виділень, що з'явилися після аборту (за необхідності важливо консультуватися з лікарем);
- збалансоване харчування з достатньою кількістю поживних речовин;
- відмова від фізичних навантажень впродовж перших двох тижнів після переривання вагітності (не піднімати важкі речі, не займатися фітнесом і силовими навантаженнями);
- своєчасне випорожнення сечового міхура та кишківника (не терпіти при позивах до сечовипускання і дефекації);
- дотримання правил гігієни та процедур, призначених лікарем (регулярно проводити туалет зовнішніх статевих органів кип'яченою водою або відваром ромашки, носити білизну з бавовни);
- відмова від ванни, сауни, лазні та купання в басейні впродовж першого місяця після аборту;
- уникнення стресу, перевтоми та переохолодження;
- виключення вживання алкогольних напоїв, відмова від куріння (негативно впливають на процес загоєння).
Медикаментозні препарати, зокрема знеболювальні, потрібно приймати суворо за приписом лікаря. Профілактичні відвідування гінеколога в перші два роки після аборту мають бути не рідше, ніж один раз на півроку.
5
Як проходить відновлення після медикаментозного аборту?
Фармаборт проводиться в медичному закладі під контролем гінеколога. Його дія ґрунтується на перериванні всіх процесів, які відбуваються в гормональній системі (на першому етапі блокується вироблення прогестерону, що відповідає за збереження вагітності, на другому — провокується скорочення матки і відторгнення плода з її порожнини).
Фармаборт супроводжується сильною вагінальною кровотечею, тому в реабілітаційний період жінка може відчувати слабкість, запаморочення та швидку стомлюваність. Лікарські препарати, які використовують під час медикаментозного аборту, можуть мати побічні ефекти: найпоширенішими є спазми в зоні таза та шлунково-кишкові порушення (нудота, блювання та діарея). Впродовж двох тижнів важливо дотримуватися щадного режиму (відмовитися від активних видів відпочинку, спорту, сексу).
6
Як проходить відновлення після вакуумного аборту?
Вакуумний аборт є щадним методом переривання вагітності, який проводять в амбулаторних умовах. Через одну-дві години після процедури жінка може йти додому, дотримуючись усіх рекомендацій гінеколога.
Реабілітація після вакуумного аборту займає два-три тижні. Протягом відновного періоду не можна займатися спортом, сексом, приймати ванну, відвідувати сауни та лазні.
Перепади настрою, тривожність і дратівливість є природними наслідками вакуумного аборту, які зазвичай минають самостійно. Важливо відволікатися на приємні заняття (спілкування з близькими, хобі, творчість) і більше відпочивати.
7
Як проходить відновлення після аборту у ІІ та ІІІ триместрах?
Відновлення після переривання вагітності на другому або третьому триместрах більш тривале, порівняно з реабілітацією після фармаборту або вакуум-аспірації. Важливо дотримуватися всіх приписів гінеколога в реабілітаційний період.
Для запобігання запалень зазвичай призначають антибіотики широкого спектра дії, больові симптоми знімають спазмолітиками. Через два тижні після процедури проводиться контрольне УЗД, щоб переконатися у відсутності залишків тканин плода.
8
Які ускладнення можуть виникнути після аборту?
Ускладнення розвиваються менш ніж в одного відсотка жінок, які перенесли аборт. Щоб знизити ймовірність виникнення ускладнень після аборту, важливо проводити його тільки в медичному закладі після ретельної діагностики у лікаря. Перед процедурою переривання вагітності гінекологу може знадобитися зібрати детальний анамнез і провести комплексне обстеження, щоб врахувати всі індивідуальні особливості організму та виключити протипоказання.
Ускладнення після аборту діляться на ранні та пізні (віддалені). Ранні наслідки проявляються одразу або впродовж кількох днів, пізні — виникають через місяці й навіть роки після переривання.
Можливі наслідки аборту | |
Ранні ускладнення | Більш пізні ускладнення |
|
|
Гормональні порушення можуть призвести до ендокринних патологій (захворювань щитовидної залози, надниркових залоз, яєчників). Дисфункція яєчників і збій у виробленні статевих гормонів може спровокувати розвиток гормонозалежних новоутворень (поліпів і міоми матки, полікістозу яєчників) і патологічне розростання тканин репродуктивних органів (ендометріоз і гіперплазію ендометрія, аденоміоз).
Після аборту підвищується ризик розвитку позаматкової вагітності. Також аборт у другому і третьому триместрах може впливати на виношування наступної вагітності: підвищується ризик викидня та завмирання плода. Наслідки після аборту залежать від терміну гестації та виду аборту. Що старший плід, то вища ймовірність ускладнень.
Крім фізичних ускладнень, аборт може мати негативний вплив і на психологічний стан жінки (може розвинутися помірна або виражена депресія). Психологічні проблеми після аборту більш ймовірні, якщо вони були до аборту або відсутня соціальна підтримка чи підтримка близьких.
9
Коли слід звернутися до гінеколога після аборту?
Пройти огляд гінеколога необхідно через два тижні після аборту для виключення можливих ускладнень і патологічних процесів. Термінова консультація гінеколога необхідна, якщо після переривання вагітності спостерігається погіршення самопочуття та наростають болісні відчуття. Звернутися до лікаря необхідно за таких симптомів після аборту:
- посилилася вагінальна кровотеча (потрібно міняти прокладки частіше, з'явилися великі кров'яні згустки);
- занепад сил, переднепритомний стан;
- з'явився біль у грудях або задишка;
- наявні ознаки інфекції (лихоманка, з'явилися жовті, зелені, гнійні виділення з піхви після аборту з неприємним запахом).
Поява запального процесу в зоні процедури може статися через розвиток інфекції внаслідок недотримання жінкою приписів гінеколога (наприклад, за відмови від прийому антибіотиків). У разі підвищення температури тіла понад 38°C, сильного болю у животі, маткової кровотечі необхідно викликати швидку допомогу.
Обстеження у гінеколога необхідне, якщо після аборту зберігаються симптоми вагітності. Ознаки вагітності, що залишилася після аборту:
- набряклі й болючі груди;
- нудота та блювання, які були присутні до аборту;
- кров'янисті виділення зі згустками.
Щоб зрозуміти, що аборт пройшов успішно, важливо провести контрольні обстеження, які можуть включати лабораторні аналізи крові, гінекологічний огляд і ультразвукову діагностику. За неповного аборту виконується повторна процедура переривання вагітності.
10
Коли починаються місячні після аборту?
Перший день аборту вважається першим днем циклу. Місячні починаються приблизно через три-чотири тижні після переривання вагітності. Впродовж кількох місяців допустимий деякий зсув циклу (до 10 днів).
Порушення менструального циклу (нерегулярні або мізерні місячні, з затримками) може вказувати на гормональний збій і потребує консультації гінеколога. Також звернутися до гінеколога необхідно за незвичних виділень у середині циклу (кров'янистих, жовтих, з неприємним запахом).
Менструація після хірургічного переривання вагітності перший час може бути мізерною, оскільки під час операції видаляється слизовий шар внутрішньої поверхні матки і потрібен час на її відновлення. Місячні після медикаментозного аборту, як правило, відновлюються одразу, оскільки механічного пошкодження ендометрія не відбувається.
11
Коли можна користуватися тампонами після аборту?
Використовувати тампони, менструальні чаші та робити спринцювання не можна впродовж одного-двох тижнів після аборту. Для поглинання кровотечі та виділень з піхви необхідно використовувати прокладки, які рекомендується міняти кожні дві-три години, щоб уникнути інфекції.
12
Коли можна займатися сексом після аборту?
Займатися сексом після аборту не можна до моменту, поки жінка не пройде контрольний огляд у гінеколога. Під час переривання вагітності уражається слизова оболонка внутрішніх статевих органів, тому вони вразливі до травмування та приєднання інфекції. Крім того, після аборту існує ймовірність повторної вагітності.
Гінеколог проведе огляд і діагностику репродуктивних органів (кольпоскопію, аналізи мазка та УЗД органів малого таза) та прийме рішення, чи може жінка повернутися до статевого життя. На повне відновлення оболонки ендометрія і піхви потрібно близько двох-трьох тижнів, протягом яких зазвичай заборонені статеві контакти. За виникнення запальних процесів секс можливий не раніше, ніж через півтора місяця після аборту.
Під час перших після аборту сексуальних контактів жінка може відчувати біль і дискомфорт через сухість піхви (через гормональні зміни). Симптоми вважаються нормою, якщо не тривають понад два тижні.
13
Коли починати користуватися контрацептивами після аборту?
Після аборту користуватися контрацептивами необхідно відразу з початком статевого життя. Підібрати протизаплідні засоби допоможе гінеколог. Прийом гормональних контрацептивів дасть змогу запобігти новій небажаній вагітності, відновить гормональний фон і нормалізує менструальний цикл.
14
Як підтримати психічне здоров'я після аборту?
Переривання вагітності може стати причиною емоційного потрясіння. Вимушений аборт (за медичними показаннями) на пізніх термінах може спровокувати розвиток депресивного розладу. Симптоми психологічних проблем після аборту:
- почуття провини, самозвинувачення;
- напади гніву та дратівливість;
- нав'язливі спогади про аборт;
- безсоння;
- страх повторної вагітності;
- труднощі у стосунках з сім'єю.
Після переривання вагітності важливо підтримувати психічне здоров'я. Рекомендації для відновлення емоційної рівноваги після аборту:
- Прийміть свої почуття. Аборт може викликати різні емоції (смуток, тривогу, почуття провини), важливо дозволити собі їх пережити. Не пригнічуйте свої почуття — плачте, якщо потрібно.
- Зверніться по підтримку. Поділіться своїми переживаннями з близькими людьми (друзями, родиною, психологом). Також існують групи підтримки для жінок, які пережили аборт, зокрема в онлайн-форматі. Спілкування з тими, хто пройшов через схожий досвід, може бути терапевтичним.
- Підтримуйте фізичне здоров'я. Щоб знизити рівень стресу, займайтеся легкою фізичною активністю, наприклад, гуляйте на свіжому повітрі, практикуйте релаксацію (дихальні вправи, медитацію, йогу). Дотримуйтеся режиму відпочинку та сну, уникайте надмірних навантажень на організм, збалансовано харчуйтеся.
- Уникайте ізоляції. Не замикайтеся в собі, постарайтеся повернутися до повсякденних справ, беріть участь у соціальному житті, спілкуйтеся з близькими.
- Займайтеся улюбленими справами. Хобі, творчість або будь-яка діяльність, яка приносить задоволення, допоможуть швидше відновитися.
Жінки, які перенесли аборт, можуть потребувати медико-соціальної підтримки. Багатьом жінкам потрібне відвідування психолога (бесіди, тренінги). У деяких випадках необхідне приймання лікарських препаратів (наприклад, антидепресантів або седативних), які може призначити психіатр або психотерапевт, виходячи зі стану жінки.
15
Як допомогти близькій людині після аборту?
Жінки, які перенесли аборт, потребують психологічної підтримки близьких. Рекомендації, як допомогти близькій людині психологічно відновитися після аборту:
- Будьте поруч. Дайте зрозуміти, що готові поговорити про проблему та вислухати.
- Не засуджуйте. Не давайте оцінок або порад, якщо їх не просять, дайте жінці «виплеснути» свої емоції.
- Допоможіть з побутовими питаннями. Запропонуйте допомогу в повсякденних справах (прибиранні, приготуванні їжі, догляді за дітьми).
Пережити стрес близькій людині допоможе підтримка і спільні заняття (наприклад, тривалі прогулянки, відпустка, подорож, перегляди фільмів). Важливо відволікати жінку від спогадів і нав'язливих думок.
16
Чи можна завагітніти після аборту?
Овуляція може початися через кілька тижнів після аборту, тому ймовірність настання вагітності велика, навіть якщо періодичність менструального циклу не встановилася. Планувати вагітність після аборту рекомендується не раніше ніж через півроку, важливо дочекатися схвалення гінеколога. Вагітність відразу після аборту небезпечна для організму, який ще не встиг відновитися.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Біла Церква


ОН Клінік Біла Церква
вул. Ярослава Мудрого, 5/13
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00
Сб: 8:00 - 18:00
Нд: 10:00 - 16:00
Консультація лікаря-гінеколога, узд по перериванню вагітності
Інші статті на тему
Схожі статті:
Коментарі
Катерина
2 тижні тому
Здрастуйте. Уже 40 днів немає місячних після аборту, це норма?
Відповісти

Наумова Катерина Михайлівна
Катерина
2 тижні тому
Доброго дня. Термін відновлення місячних залежить від виду аборту і гормонального фону жінки. У середньому менструальний цикл відновлюється через 28-45 днів. Після аборту важливо пройти обстеження у гінеколога.
Аліна
3 тижні тому
Добрий день. Скільки болить живіт після медикаментозного аборту?
Відповісти

Наумова Катерина Михайлівна
Аліна
3 тижні тому
Добрий день. Після медикаментозного аборту в нормі помірні хворобливі відчуття в животі тягнучого і ниючого характеру (як під час місячних). Зазвичай болі минають через три-п'ять днів. У разі наростання болю або його тривалості понад п'ять днів необхідно звернутися до гінеколога за консультацією.
Ольга
1 місяць тому
Добрий день. Як розрахувати коли підуть місячні після медикаментозного аборту?
Відповісти

Наумова Катерина Михайлівна
Ольга
1 місяць тому
Добрий день. Місячні після медикаментозного аборту мають піти через ту кількість днів, яка характерна для звичного менструального циклу (він варіюється від 24 до 35 днів). День аборту прийнято вважати першим днем менструації. Наприклад, за циклу 28 днів місячні мають розпочатися через 28 днів після прийому другої таблетки. У разі затримки менструації понад сім днів необхідно звернутися до гінеколога, щоб унеможливити нову вагітність, яка може настати в поточному циклі.
Ганна
1 місяць тому
Доброго дня. У мене немає кров'янистих виділень після медикаментозного аборту.
Відповісти

Наумова Катерина Михайлівна
Ганна
1 місяць тому
Доброго дня. Медикаментозний аборт складається з двох етапів (приймання двох таблеток): перший препарат чинить антипрогестероновий ефект (вагітність перестає розвиватися), другий — спричиняє скорочення матки і вихід плодового яйця. Вміст порожнини матки виходить у вигляді кров'янистих виділень через 5-30 хвилин після прийняття другої таблетки. Відсутність кров'янистих виділень може свідчити про неправильно розраховану дозу препарату і неефективність аборту або розвиток ускладнення — гематометри (затримки крові в порожнині матки). Необхідне обстеження у гінеколога.
Інна
1 місяць тому
Добрий день. Я завагітніла відразу після аборту. Який аборт щадний, медикаментозний чи вакуумний?
Відповісти

Наумова Катерина Михайлівна
Інна
1 місяць тому
Добрий день. Необхідно записатися на обстеження до гінеколога. Приймати рішення про переривання вагітності можна буде після ретельної діагностики. Вид аборту призначає гінеколог, враховуючи анамнез, вік, стан жінки, наявність супутніх захворювань. Для запобігання небажаній вагітності в майбутньому лікар індивідуально підбере відповідний метод контрацепції. Численність абортів підвищує ризики виникнення ускладнень.