Logo
0 800 30 11 77

Лейкоплакія вульви: чому розвивається і як вилікувати

Лейкоплакія вульви: чому розвивається і як вилікувати
Читати: 10 хв | Створено: 21 серпня 2014 | Оновлено: 2 травня 2025 | 42429 42429
Лейкоплакія вульви є патологічним станом шкіри та слизової оболонки зовнішніх статевих органів у жінок. У статті розповідаємо про причини та методи лікування патології.

Що таке вульва?

Вульва — це медична назва зовнішніх статевих органів жінки, розташованих на нижній поверхні малого таза, до складу якої входить лобковий горбик, великі та малі статеві губи, клітор, отвір уретри, присінок вагіни (піхви). Функції вульви:

  • захист внутрішніх статевих органів (піхви, матки, фаллопієвих труб) від проникнення хвороботворних мікроорганізмів, чужорідних тіл і механічних пошкоджень;
  • отримання сексуального задоволення. Фізичний вплив на зовнішні статеві органи викликає приємне відчуття, здатне призвести до оргазму;
  • вироблення слизового секрету (природного вагінального мастила), необхідного для зволоження статевих органів під час сексу, завдяки чому забезпечується захист слизової від мікротріщин і подразнення;
  • участь у процесі сечовипускання. Відведення сечі із сечового міхура здійснюється через зовнішній отвір уретри, розташованої в присінку вагіни.

Через вульву виводяться менструальні виділення з організму, а через присінок вагіни сперматозоїди проникають у піхву для запліднення яйцеклітини.

Як виглядає здорова вульва?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

Форма, розмір і колір зовнішніх статевих органів у кожної жінки індивідуальні. Але на здорову вульву вказує світло-рожевий колір великих і малих статевих губ. Під час менструації або збудження вони можуть набувати темнішого відтінку.

Слизова оболонка статевих органів має гладку, рівну, зволожену поверхню, без тріщин, виразок і лущення. Виділення з піхви мають прозорий або молочний колір, без запаху. Їх текстура залежить від менструального циклу і може варіюватися від водянистих до густих пастоподібних. З віком колір вульви стає блідішим, слизова оболонка стоншується, знижується пружність і тонус її тканин.

Почервоніння, набряклість, свербіж статевих губ, рясні нетипові виділення з неприємним запахом, висипання, виразки на шкірі вульви, білий наліт на статевих губах можуть свідчити про запальний процес. За появи будь-яких дискомфортних відчуттів у ділянці геніталій необхідно звернутися до гінеколога.

Що таке лейкоплакія вульви?

Лейкоплакія вульви — це хронічна гінекологічна патологія, яка характеризується зроговінням багатошарового плоского епітелію жіночих зовнішніх статевих органів. Також захворювання відоме як склерозуючий лишай (ліхен) вульви, склероатрофічний лишай вульви, плоскоклітинна гіперплазія вульви.

Захворювання проявляється білими або сірими плямами (бляшками) на кліторі, малих і великих статевих губах. Бляшки можуть бути різних розмірів і форм. Білі плями на статевих губах і кліторі можуть бути плоскими або опуклими, мати гладку або шорстку поверхню. Типи лейкоплакії вульви:

  • плоска лейкоплакія вульви. Проявляється у вигляді гладких плоских білих плям на геніталіях у жінки без вираженого зроговіння;
  • гіпертрофічна лейкоплакія вульви. Характеризується наявністю на слизовій оболонці вульви опуклих щільних щільних сухих білих плям;
  • бородавчаста лейкоплакія вульви. Проявляється білими щільними горбками на вульві, які нагадують бородавки або папіломи.

Гіпертрофічна і бородавчаста лейкоплакії вульви відрізняються високим ризиком розвитку диспластичних (аномальних) змін. За наявності симптомів патології необхідно звернутися до гінеколога для діагностики та своєчасного лікування.

Які причини лейкоплакії вульви?

Лейкоплакія вульви розвивається переважно у жінок у період менопаузи у віці 50-60 років, що пов'язано зі зміною їхнього гормонального фону. Зниження естрогенів призводить до зменшення товщини епітелію, роблячи шкіру вульви більш тонкою і вразливою до подразнення і пошкоджень. Лейкоплакія вульви також може діагностуватися у дітей у препубертатному віці до восьми років. Ймовірні причини лейкоплакії вульви:

  • зниження імунітету;
  • генетична схильність;
  • аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, тиреоїдит, цукровий діабет);
  • вірусні інфекції (вірус папіломи людини, генітальний герпес);
  • шкірні захворювання (дерматит, псоріаз, червоний плоский лишай);
  • травмування слизової оболонки зовнішніх статевих органів.

Тривалий вплив подразнювальних чинників (наприклад, носіння тісної синтетичної білизни, використання агресивних засобів для інтимної гігієни), можуть сприяти розвитку склерозуючого лишаю вульви. Неправильний догляд за інтимною зоною може призвести до подразнення і запалення статевих губ і клітора, збільшуючи ризик розвитку захворювання. У деяких випадках поява білих плям на зовнішніх статевих органах жінки може бути пов'язана з наявністю атипових клітин, що свідчить про передраковий стан.

Які симптоми лейкоплакії вульви?

Найхарактернішою ознакою лейкоплакії вульви є білий наліт у вигляді плям на геніталіях у жінок. Новоутворення можуть бути вогнищевими або великими, ерозійними, бородавчастими або лускатими. Інші симптоми лейкоплакії вульви:

  • ущільнення і шорсткість уражених ділянок шкіри;
  • свербіж, печіння в ділянці геніталій;
  • больові відчуття при будь-якому дотику (при терті білизни, під час статевого акту);
  • тріщини або виразки на слизовій оболонці статевих губ;
  • нетипові виділення з піхви з неприємним запахом;
  • дискомфорт під час сечовипускання.

У разі лейкоплакії може відчуватися сухість слизової оболонки вульви. За наявності симптомів патології необхідно звернутися до лікаря для проведення діагностики та виключення інших захворювань, що мають схожі ознаки (наприклад, кандидоз, червоний плоский лишай). Лейкоплакія вульви також може протікати безсимптомно.

Як діагностують лейкоплакію вульви?

Для діагностики лейкоплакії вульви необхідно записатися на консультацію до гінеколога. На первинному прийомі лікар збирає анамнез (інформацію про скарги, симптоми, спадкові та хронічні захворювання), проводить гінекологічний огляд і призначає діагностичне дослідження. Діагностика лейкоплакії вульви може включати:

  • гінекологічне УЗД;
  • кольпоскопію;
  • мазок із піхви для аналізу на цитологію, урогенітальні інфекції.

Лікар додатково може призначити біопсію для подальшого гістологічного дослідження, що дасть змогу виключити наявність злоякісного процесу при лейкоплакії вульви. За результатами діагностики гінеколог підбирає тактику лікування, виходячи з причин і форми захворювання.

Як проходить лікування лейкоплакії вульви?

На початковому етапі лікування лейкоплакії вульви необхідно усунути подразнювальні чинники, які впливають на розвиток патології. Основні рекомендації під час і після терапії лейкоплакії вульви:

  • припинення підмивання засобами інтимної гігієни з агресивними хімічними речовинами, ароматизаторами та барвниками;
  • уникнення носіння тісної синтетичної білизни;
  • відмова від спринцювання;
  • лікування супутніх захворювань.

Усунення впливу потенційних подразнювальних чинників і дотримання правил особистої гігієни можуть значно полегшити симптоми на ранніх стадіях патології та зменшити запалення. Лікування склерозуючого лишаю вульви здійснюється за допомогою медикаментозної терапії, в рамках якої призначаються гормональні, антигістамінні, протизапальні препарати. Можуть бути також призначені засоби для підвищення імунітету.

Для зниження запалення, свербіння і печіння, що виникають під час лейкоплакії вульви, лікар може призначити топічну терапію, що включає використання мазей з глюкокортикостероїдами. У разі сухості вульви можуть бути показані місцеві лікарські засоби (гелі, креми), що забезпечують тривале зволоження і створення захисного шару на слизовій.

Для видалення білих крапок на статевих губах може застосовуватися лазерна терапія. У разі вогнищевих форм патології використовуються абляційні лазери, які випарюють поверхневі шари пошкоджених тканин за допомогою високоінтенсивного лазерного випромінювання. Для стимулювання кровообігу й активації процесів регенерації тканин застосовується неабляційна лазерна терапія.

Як лікувати лейкоплакію вульви народними засобами?

Лікування лейкоплакії вульви з використанням народних засобів не має доказової ефективності. Самолікування може призвести до прогресування захворювання і збільшення ризику розвитку ускладнень, включно зі злоякісними новоутвореннями за наявності диспластичних змін. Використання народних засобів для лікування білого нальоту на кліторі та статевих губах може викликати алергічну реакцію, посиливши запалення, подразнення, свербіж слизової оболонки вульви.

Лікування лейкоплакії вульви в домашніх умовах може здійснюватися після попередньої консультації з гінекологом. За призначенням лікаря для зменшення запалення вульви можуть використовуватися ванночки з содою. Зняти свербіж малих і великих статевих губ у домашніх умовах у разі лейкоплакії допоможе підмивання теплою водою з гіпоалергенним туалетним милом.

Що буде, якщо не лікувати лейкоплакію вульви?

Наукових доказів, що лейкоплакія пройде сама без лікування, немає. У рідкісних випадках, якщо захворювання спричинене незначними подразненнями, воно може трохи зменшитися в разі усунення провокувальних чинників. За відсутності своєчасного лікування патологія може прогресувати, що супроводжується посиленням симптомів, які значно погіршують якість життя. Постійний свербіж, печіння, сухість вульви може сприяти пошкодженню шкіри та слизової оболонки зовнішніх статевих органів під час розчісування, що підвищує ризик приєднання вторинних бактеріальних або грибкових інфекцій. За наявності патологічних змін лейкоплакія вульви може перерости в злоякісний стан — рак вульви.

За наявності диспластичних (патологічних) змін або підозри на злоякісний процес призначається хірургічне видалення плям на статевих губах. Оперативне втручання дає змогу запобігти подальшому прогресуванню патології в рак або усунути вже наявне злоякісне новоутворення на ранній стадії.

Що робити, якщо свербить промежина у жінок?

Відчуття печіння, свербіж у промежині у жінки не є нормою і може виникнути за впливу різних чинників. Причини подразнення у жінки між ніг:

  • недотримання правил особистої гігієни;
  • використання агресивних засобів інтимної гігієни;
  • носіння синтетичної білизни;
  • вікові зміни шкіри, що супроводжуються її надмірною сухістю;
  • гіпергідроз (підвищена пітливість).

Промежина у жінки може свербіти при захворюваннях шкіри (дерматиті, нейродерматиті), які часто супроводжуються почервонінням, висипом і лущенням. Свербіж зовнішніх статевих органів без висипання може вказувати на патології ендокринної та сечовидільної систем. Клітор може свербіти за грибкової, бактеріальної або вірусної інфекції статевих органів. Для виявлення причини свербежу в промежині необхідно звернутися до гінеколога, який після проведення діагностики поставить діагноз і призначить лікування.

Як часто жінці потрібно підмиватися?

Гігієна жіночих статевих органів має здійснюватися щоденно один-два рази. Під час місячних підмиватися необхідно частіше, а прокладку бажано міняти кожні чотири години. Гігієнічні процедури також слід проводити після статевого акту. Своєчасне підмивання і дотримання правил інтимної гігієни знижують ризик розвитку запальних захворювань вульви (вульвіту, вагініту), а також інфекцій сечовивідних шляхів (циститу, уретриту).

Чим краще жінці підмиватися?

Підмиватися необхідно теплою проточною водою, використовуючи косметичні засоби особистої гігієни з нейтральним рН (4,2-5,6). Обмивати слід тільки зовнішні статеві органи, виконуючи рухи спереду назад. Після закінчення гігієнічних процедур статеві органи необхідно промокнути м'яким рушником. За відсутності можливості підмитися, можна скористатися серветками для інтимної гігієни без ароматизаторів.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Гінекологія в ОН Клінік Дніпро

Лейкоплакія вульви: чому розвивається і як вилікувати - Тягній Любов Михайлівна
Тягній Любов Михайлівна
ОН Клінік Дніпро
пр. Д. Яворницького, 107а
Графік роботи:
Пн - Сб: 8:00 - 20:00
Нд: 9:00 - 17:00

Гінекологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Чим лейкоплакія вульви відрізняється від краурозу?

Лейкоплакія вульви є хронічним патологічним захворюванням, яке характеризується потовщенням плоского епітелію зовнішніх статевих органів. Крауроз — це гінекологічна патологія з вираженим атрофічним процесом шкіри та слизової оболонки вульви. Крауроз і лейкоплакія вульви можуть мати схожі симптоми, наприклад, свербіж, печіння, зміна кольору геніталій, дискомфорт під час сексу і сечовипускання. Для точного діагнозу необхідно звернутися до гінеколога. 

2. Чи допомагає обліпихова олія при лейкоплакії вульви?

Застосування обліпихової олії при лейкоплакії вульви є поширеним народним засобом, проте з точки зору доказової медицини, його ефективність не підтверджена. Обліпихова олія може спровокувати алергічну реакцію та посилити симптоми захворювання. Тактика лікування лейкоплакії підбирається лікарем після діагностичного обстеження з урахуванням причин і типу захворювання. Самолікування народною медициною небезпечне розвитком ускладнень.

3. Лейкоплакія вульви — це рак?

Лейкоплакія вульви — це не рак, а хронічний патологічний стан, який за наявності атипових клітин може перерости в злоякісний процес. За відсутності своєчасного лікування підвищується ризик розвитку раку вульви. 

4. Чи заразна лейкоплакія вульви?

Лейкоплакія вульви не заразна, і не передається від людини до людини. Захворювання супроводжується зроговінням шкіри і слизової оболонки зовнішніх статевих органів, що може розвиватися внаслідок гормональних порушень, зниження імунітету, впливу зовнішніх подразників.

5. Чому буває білий наліт між великими і малими статевими губами у жінок?

Білий наліт між великими і малими статевими губами у жінок може бути ознакою різних патологічних станів (наприклад, молочниці, вагінозу, алергічної реакції). Білий наліт на вульві може виникнути також при недотриманні правил особистої гігієни, під час вживання антибіотиків. Для виявлення точних причин появи білого нальоту на статевих губах необхідно записатися на консультацію до лікаря.

Рейтинг статті:
Лейкоплакія вульви: чому розвивається і як вилікувати
Лікар акушер-гінеколог. Вища категорія.
Лейкоплакія вульви: чому розвивається і як вилікувати
Стаття перевірена: Мандзяк Тетяна Ігорівна
Лікар-гінеколог. Перша категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Анна 1 місяць тому
Доброго дня. Чи може допомогти спринцювання ромашкою для усунення сверблячки та печіння в ділянці піхви?
Відповісти
Здрастуйте. Достовірних даних, що підтверджують ефективність спринцювання ромашкою за будь-яких гінекологічних станах, немає. Спринцювання може порушити природну мікрофлору піхви, вимиваючи корисні бактерії, що робить її вразливішою до різних інфекцій.
Інна 1 місяць тому
Доброго дня. У мене з'явилися тріщини біля клітора. Це небезпечно?
Відповісти
Здрастуйте. Тріщини в ділянці вульви можуть з'явитися внаслідок подразнення та травм, сухості шкіри, алергічної реакції, інфекції статевих органів. Для виявлення причин появи тріщин необхідно звернутися до гінеколога.
Катя 1 місяць тому
Доброго дня. У мене часто сверблять статеві губи, але ніяких висипів немає. У чому може бути причина?
Відповісти
Здрастуйте. Сверблячка статевих губ без висипання може бути викликана неправильною гігієною інтимної зони, гормональним дисбалансом, алергією. За наявності нетипових виділень свербіж може бути симптомом гінекологічних захворювань. Рекомендую звернутись до гінеколога для обстеження.
Марина 1 місяць тому
Доброго дня. Чому свербить клітор при сечовипусканні та статевому акті?
Відповісти
Здрастуйте. Сверблячка, печіння клітора під час статевого акту та сечовипускання можуть бути симптомами запалення, інфекції чи травми. Щоб уникнути розвитку гінекологічних захворювань, рекомендую записатися на консультацію до гінеколога.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.