Що таке шийка матки?
Шийка матки — це нижній сегмент матки, який за формою нагадує конус або циліндр. У центрі знаходиться канал шийки матки, який з'єднує порожнину матки і піхву. У нормі довжина органу становить три-чотири см, діаметр — до 2,5 см, цервікальний канал зімкнутий.
Шийка матки відіграє ключову роль у жіночому репродуктивному здоров'ї, слугує захисним бар'єром, запобігаючи проникненню патогенних мікроорганізмів із піхви в матку. Крім того, шийка матки забезпечує проходження сперматозоїдів у порожнину матки для запліднення яйцеклітини. Під час пологів шийка матки зазнає змін, розширюючись для забезпечення проходження дитини через родові шляхи.
Що таке запалення шийки матки?
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
Цервіцит — це захворювання, яке характеризується запаленням і набряком тканин шийки матки. Хвороба супроводжується почервонінням і збільшенням органу в розмірах, на поверхні шийки матки можуть з'являтися пошкодження, що нагадують виразки (залежно від причини запалення).
Як зрозуміти, що в мене запалення шийки матки?
Невелике запалення шийки матки може протікати безсимптомно або мати неяскраво виражені ознаки. Можливі симптоми запалення шийки матки:
- патологічні виділення з піхви з неприємним запахом;
- подразнення піхви або вульви;
- кров'янисті вагінальні виділення;
- дискомфорт і біль під час і після сексу;
- посткоїтальні кровотечі (виникають після статевого акту);
- утруднене, болісне або часте сечовипускання.
Біль за запалення шийки матки може бути тягнучим, колючим або гострим, він часто локалізується внизу живота або в зоні таза. Больовий синдром може посилюватися під час статевого контакту або під час натискання на шийку матки під час гінекологічного огляду. Інтенсивність болю варіюється залежно від ступеня запалення та індивідуальних особливостей організму.
Симптомом запалення шийки матки може бути незначне збільшення температури до 37.2°C. Підвищення температури тіла під час запалення шийки матки може бути пов'язане з поширенням запального процесу на сусідні тканини або органи.
Оскільки до запалення слизової шийки матки можуть призвести венеричні захворювання, у жінки можуть з'явитися додаткові ознаки, характерні для конкретної статевої інфекції. Наприклад, якщо запалення спричинене вірусом папіломи людини (ВПЛ), у пацієнтки можуть з'явитися гулі, плоскі або підняті бородавки, що мають форму цвітної капусти, свербіж і дискомфорт у зоні геніталій.
За підозри на цервіцит необхідна консультація гінеколога. Лікар проаналізує симптоми, збере анамнез, проведе огляд, призначить лабораторні та інструментальні дослідження, а за результатами діагностики підбере курс лікування запалення шийки матки.
Які виділення при запаленні шийки матки?
Тип виділень за запалення шийки матки відрізняється залежно від виду патогенного мікроорганізму, що викликав цервіцит. Виділення за цервіциту можуть бути жовті, зелені, сірі, мати домішки крові, гною або слизу. У деяких випадках виділення за запалення каналу шийки матки можуть мати різкий неприємний запах (наприклад, рибний або металевий).
Які причини запалення шийки матки?
У більшості випадків цервіцит має інфекційну природу. До розвитку запального процесу призводять патогенні мікроорганізми, які зазвичай передаються статевим шляхом (наприклад, хламідії, трихомонади, гонококи, герпес, мікоплазми). Іноді запалення в матці та її шийці можуть викликати стафілококи та стрептококи. Інші причини запалення шийки матки:
- хімічне подразнення (наприклад, від сперміцидів або спринцювання);
- алергічна реакція (зокрема на латексні презервативи);
- патогенний ріст бактерій (бактеріальний вагіноз);
- реакція на введення діафрагми, цервікальних ковпачків, тампонів або песаріїв (пристроїв для підтримання внутрішніх органів малого таза);
- променева або хіміотерапія для лікування онкології;
- системні запальні захворювання (наприклад, червоний вовчак або ревматоїдний артрит);
- механічне пошкодження шийки матки;
- неправильно проведені гінекологічні процедури.
Гормональні зміни відіграють ключову роль у розвитку цервіциту. Зокрема, зниження рівня естрогенів може зменшити природний захист слизової оболонки шийки матки, роблячи її більш вразливою до інфекцій. Естрогени допомагають підтримувати здоров'я та товщину слизової оболонки шийки матки, тож їх дисбаланс може призвести до її атрофії та порушення природного балансу мікрофлори в піхві, сприяючи розвитку запальних процесів.
Фізичне збільшення матки і потовщення слизової оболонки шийки матки під час вагітності може посилити її чутливість до інфекцій і механічного подразнення. Запалення шийки матки після пологів можливе через механічне пошкодження і проникнення в тканини патогенів, гормональні зміни, які можуть знижувати імунітет, збільшуючи ризик інфекцій. Також запалення може бути пов'язане із залишками плаценти, що залишилися в матці після пологів.
Ерозія може спричинити запалення шийки матки, оскільки пошкоджена слизова оболонка стає більш вразливою для інфекції. Відкриті ранові поверхні, характерні для ерозії, створюють сприятливі умови для проникнення і розмноження патогенних мікроорганізмів.
Стрес, тривога і психоемоційне напруження можуть знижувати загальний імунітет організму, роблячи його більш вразливим до інфекцій. Крім того, деякі дослідження вказують на можливий зв'язок між психосоматичними факторами і бактеріальним вагінозом, що також може сприяти розвитку запалення шийки матки.
Яким буває запалення шийки матки?
Цервіцит класифікують залежно від локалізації запального процесу та ступеня пошкодження тканин, причини й характеру перебігу. Запалення шийки матки буває гострим (виникає раптово, спричиняє яскраво виражені симптоми) та хронічним (має періоди ремісій і загострень).
Види цервіциту | |
Тип | Характеристика |
Ендоцервіцит | Запалення внутрішньої частини шийки матки - каналу, який з'єднує порожнину матки з піхвою і покритий циліндричним епітелієм. Основні причини ендоцервіциту включають інфекції, що передаються статевим шляхом. |
Екзоцервіцит | Запалення зовнішньої частини шийки матки, яка знаходиться в піхві та вкрита багатошаровим плоским епітелієм. Екзоцервіцит може бути спричинений інфекціями, травмами, хімічним подразненням або алергічними реакціями. |
Гнійне запалення шийки матки характеризується жовтуватими виділеннями з неприємним запахом. Атрофічне запалення шийки матки виникає внаслідок зниження рівня естрогенів, зазвичай у жінок у постменопаузі. Характеризується витонченням і сухістю слизової оболонки шийки матки, що робить її більш вразливою для запалення та інфекцій.
Чи можуть запальні захворювання шийки матки передаватися статевим шляхом?
Запальні захворювання шийки матки не передаються статевим шляхом, оскільки цервіцит є наслідком недолікованої інфекції. Під час незахищених статевих актів можуть передаватися патогенні мікроорганізми, які призвели до розвитку цервіциту. Однак бактерії, віруси та грибки можуть спричинити в жінки не лише цервіцит, а й запалення слизової оболонки піхви (кольпіт) або зовнішніх статевих органів (вульвіт).
Як діагностують запалення шийки матки?
Перед призначенням таблеток від запалення шийки матки лікар аналізує скарги, збирає сімейний та особистий анамнези (запитує про час появи ознак, локалізацію та інтенсивність больового синдрому, менструальні дисфункції). Діагностика гострого та хронічного запалення шийки матки:
- фізикальний огляд. Включає візуальну оцінку шийки матки за допомогою дзеркала. Лікар може виявити зміни в кольорі та структурі шийки матки (наприклад, почервоніння, набряк або наявність гнійних виділень);
- УЗД органів малого таза. Ультразвукове дослідження дає змогу оцінити структуру матки, її придатків (яєчників і фаллопієвих труб) і навколишніх тканин. УЗД може виявити ознаки запалення (наприклад, збільшення розмірів або наявність рідини в порожнині матки);
- мазок Папаніколау (ПАП-тест). Лікар під час гінекологічного огляду бере мазок зі слизової оболонки цервікального каналу і шийки матки спеціальною щіточкою. Потім лікар відправляє біологічний матеріал на цитологічне дослідження для виявлення патологічних змін, які можуть вказувати на запалення або передракові стани (наприклад, дисплазію);
- аналізи на ЗПСШ. Для перевірки на венеричні захворювання лікар бере мазок зі слизової піхви та шийки матки. За результатами дослідження лікар може встановити тип і концентрацію патогена, а також визначити чутливість до антибіотиків для підбору курсу терапії;
- кольпоскопія. Передбачає введення через піхву в шийку матки кольпоскопа — приладу, оснащеного джерелом світла, камерою і мікроскопом, який багаторазово збільшує зображення. Кольпоскопія дає змогу лікареві вивчити тканини шийки матки і виявити дрібні зміни (наприклад, судинну сітку, виразки або пошкодження слизової оболонки).
Якщо цитологія показала запалення або передракові зміни шийки матки, лікар може призначити біопсію. Для проведення процедури лікар бере невеликий зразок пошкодженої тканини для подальшого мікроскопічного аналізу. Біопсія дає змогу визначити характер і ступінь змін у тканинах шийки матки, що допомагає лікарям встановити точний діагноз, визначити спосіб лікування запалення шийки матки або іншої патології (наприклад, ерозії, дисплазії).
Як лікувати запалення шийки матки?
Препарати при запаленні шийки матки підбирає гінеколог залежно від причини та типу цервіциту. Ліки від запалення шийки матки:
- антибактеріальні засоби. За запалення шийки матки, спричиненого бактеріальними інфекціями (наприклад, гонореєю, хламідіозом), використовують антибіотики. Препарати діють шляхом знищення або інгібування (зупинки) росту бактерій, що допомагає відновити нормальний стан шийки матки і запобігти поширенню інфекції;
- протигрибкові препарати. Застосовують за цервіциту, спричиненого грибковими інфекціями (наприклад, молочницею). Вони знищують грибки, відновлюючи баланс мікрофлори і зменшуючи запалення;
- противірусні препарати. Використовуються за запалення, спричиненого вірусами (наприклад, генітальним герпесом). Вони спрямовані на зниження активності вірусу і придушення його розмноження.
Свічки від запалення шийки матки допомагають безпосередньо доставити лікарські речовини в зону ураження, сприяючи швидкому зменшенню симптомів. Свічки забезпечують більш високу концентрацію лікарської речовини в ділянці запалення, що покращує локальний терапевтичний ефект.
Пробіотики за хронічного екзоцервіциту корисні завдяки здатності відновлювати і підтримувати нормальну мікрофлору піхви. Вони сприяють зниженню кількості патогенних мікроорганізмів і поліпшенню захисних функцій слизової оболонки шийки матки.
Особливості лікування хронічного запалення шийки матки
За відсутності лікування гостре запалення може перейти в хронічну форму. Курс терапії хронічного активного цервіциту може включати антибактеріальні, противірусні та протигрибкові засоби.
За пошкодження органу лікар може прийняти рішення про висічення уражених тканин. Методи лікування хронічного запалення шийки матки:
- лазеротерапія. Лікар використовує лазер для точного видалення запалених або аномальних ділянок тканини шийки матки. Під час процедури застосовується концентроване світло, яке випаровує пошкоджені клітини;
- кріодеструкція. Процедура проводиться за допомогою нанесення рідкого азоту на уражені ділянки. Кріодеструкція викликає некроз (відмирання) пошкоджених тканин, які потім відторгаються та замінюються здоровими клітинами. Це сприяє відновленню нормальної структури шийки матки та зниженню запалення.
Також може застосовуватися діатермокоагуляція, яка передбачає використання електричного струму для припікання (коагуляції) запалених тканин шийки матки. Лікар застосовує спеціальний інструмент, який генерує високочастотний струм, що викликає коагуляцію і знищення пошкоджених тканин.
Як лікувати запалення шийки матки в домашніх умовах?
Лікування запалення по-жіночому вдома можливе за допомогою призначених гінекологом препаратів. Деякі засоби використовуються жінками для терапії хронічного неактивного цервіциту, проте їхня ефективність не підтверджена. Домашні засоби, що застосовуються для лікування цервіциту:
- часник. Володіє антибактеріальними властивостями, тому вважається хорошим засобом для профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій (приймається з їжею). Однак його використання як вагінального супозиторія може спричинити подразнення та пошкодження слизової оболонки піхви та шийки матки;
- зелений чай. Містить антиоксиданти та протизапальні компоненти, але його місцеве застосування не забезпечує достатнього впливу на інфекцію в шийці матки.
Також іноді для самолікування цервіциту використовують чистотіл. Лікування запалення шийки матки чистотілом у вигляді настоїв або мазей може призвести до подразнення і пошкодження тканин шийки матки.
Що буде, якщо не лікувати запалення шийки матки?
За неправильного або несвоєчасного лікування хронічного ендоцервіциту можуть розвинутися ускладнення. Можливими наслідками запалення шийки матки є інші запальні захворювання органів малого таза (оофорит, сальпінгіт, аднексит), які розвиваються під час поширення інфекції вгору від шийки матки до репродуктивних органів.
За цервіциту підвищується ризик інфікування вірусом імунодефіциту людини, оскільки запалення і пошкодження слизової оболонки шийки матки створюють мікротравми, через які вірус може легше проникнути в організм. За запалення шийки матки також можуть виникнути проблеми з зачаттям і вагітністю.
Як запобігти запаленню шийки матки?
Інфекційному запаленню шийки матки можна запобігти за допомогою використання бар'єрної контрацепції. Презервативи створюють бар'єр, який перешкоджає контакту слизової оболонки з патогенними мікроорганізмами, запобігаючи венеричним захворюванням.
Відмова від спринцювання важлива для запобігання цервіциту, оскільки процедура може порушити природний баланс мікрофлори піхви і сприяти розвитку інфекцій. Також необхідно дотримуватися інтимної гігієни (регулярно приймати душ і міняти спідню білизну).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Ужгород
Популярні питання
Цервіцит не є венеричним захворюванням, до його розвитку можуть призвести неінфекційні чинники (наприклад, сперміциди, тривале носіння тампонів, алергічні реакції). Серед статевих інфекцій до запалення шийки матки найчастіше призводять хламідії, гонококи, трихомоніаз, генітальний герпес.
Ендоцервіцит — це не рак, а запалення шийки матки, спричинене інфекцією або механічним пошкодженням. Однак хронічний цервіцит може призводити до патологічних змін у клітинах шийки матки, які можуть потребувати додаткового спостереження для запобігання появи або раннього виявлення передракових клітин.
Завагітніти за запалення шийки матки можна, проте зачаття може бути ускладнене через запалення та інфекцію. Запальне захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ), яке може розвинутися на тлі цервіциту, збільшує ризик ускладнень (зокрема безпліддя, позаматкової вагітності та хронічного тазового болю). ВЗОМТ може призвести до пошкодження репродуктивних органів, що ускладнює успішне зачаття і виношування вагітності.
Ризик позаматкової вагітності підвищується через пошкодження і рубцювання маткових труб. У результаті порушується процес нормального переміщення яйцеклітини і сперматозоїдів, що може призвести до імплантації ембріона в шийці матки. Цервіцит також може підвищити ризик передчасних пологів, інфікування навколоплідних вод і передачі інфекції новонародженому.
Ендоцервіцит не може передаватися чоловікові через відсутність у нього шийки матки. Однак ЗПСШ, що викликало захворювання (наприклад, хламідіоз або гонорея), може передаватися чоловікові під час незахищеного статевого контакту. Венеричне захворювання може призвести до розвитку запалення сечовипускального каналу (уретриту), сечового міхура (циститу), передміхурової залози (простатиту), придатка яєчка (епідидидиміту), голівки статевого члена (баланопоститу).
Лікування запалення шийки матки народними методами не рекомендується, оскільки вони можуть викликати алергічні реакції, подразнення слизової оболонки і механічні травми. Зазначені методи не забезпечують належного антибактеріального або протизапального ефекту, проте можуть призвести до ускладнень і переходу патології в хронічну форму.