Як проводиться хірургічне видалення фіброми?

Як і ліпома (пухлина шкіри, яка виникає на ділянках шкіри з жировим прошарком), і невринома (пухлина, яка розвивається з допоміжних клітин нервової тканини), фіброма є доброякісним утворенням.
Фіброми можуть розвиватися внаслідок спадкової схильності. Крім того, до розвитку фібром призводять неправильне харчування, куріння і надмірне споживання алкогольних напоїв.
До причин появи фіброми також належить:
До розвитку фіброми матки можуть призводити аборти на пізніх термінах вагітності, запальні хвороби сечостатевої системи та дисфункції яєчників. Фіброму грудної залози може спровокувати тривале грудне вигодовування або відмова від лактації.
Фіброми можуть бути одиничними та множинними. Основним симптомом розвитку фібром шкіри є наявність під шкірою ущільнення розміром від одного до декількох сантиметрів. Ознаками фіброми молочних залоз виступають виділення із сосків, асиметрія грудей і наявність ущільнень в області грудей.
До симптомів фіброми матки належать:
За перших ознак розвитку фіброми необхідно записатися на консультацію до дерматолога, гінеколога або мамолога залежності від того, де розвивається новоутворення (на шкірі, в матці або в молочних залозах). Діагностувати новоутворення і призначити схему його лікування може тільки лікар.
Фіброми бувають м'якими та твердими. М'яка фіброма являє собою невеликий, повільно зростаючий наріст на ніжці. Тверда фіброма має широку основу без ніжки.
За місцем локалізації та симптомами виділяють наступні види фібром:
Визначити вид фіброми може тільки лікар. Залежно від виду новоутворення, його розміру і стадії розвитку призначається індивідуальна схема лікування.
За одиничних фібром невеликих розмірів протипоказань до фізичної та сексуальної активності немає. Але якщо фіброми множинні або характеризуються яскравими ознаками (рясними кровотечами після статевого акту, сильними больовими відчуттями в області малого таза і спини), необхідно звернутися до лікаря, який проведе діагностику, призначить схему лікування і визначить індивідуальні протипоказання.
За фіброми великих розмірів і фіброми на запущених стадіях їх розвитку можуть існувати протипоказання до інтенсивної фізичної активності та сексуального життя. Крім того, може бути протипоказаний тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання (сонячні ванни, солярій), а також відвідування лазні та сауни.
Видалення фібром матки та яєчника проводиться після їх діагностики. Гінеколог або хірург проводить огляд, вивчає історію хвороби і в разі потреби призначає додаткові дослідження (УЗД органів малого таза, лабораторні аналізи).
Після проведення діагностики гінеколог призначає індивідуальну схему лікування фібром матки та яєчника, яка включає медикаментозну терапію (протизапальні та гормональні препарати) та хірургічне видалення фіброміоми. До методів хірургічного видалення фібром матки та яєчника належать:
гістероскопічна операція на фіброму матки та яєчника — виконується через піхву за допомогою довгого тонкого зонда з вбудованою відеокамерою з підсвічуванням, зображення з якої передається на монітор;
лапароскопія фібром матки та яєчника — малоінвазивне втручання, під час якого фіброма видаляється через кілька невеликих проколів у нижній частині живота;
відкрита хірургічна операція — доступ до матки забезпечується завдяки розрізу внизу живота по природній шкірній складці, проводиться за наявності міом великого розміру.
Тривалість операції з видалення фіброми матки та яєчника становить 1-2 години. Напередодні операції ввечері та в день втручання не можна їсти, за дві години до початку операції забороняється також пити.
Підготовка до видалення фіброаденоми молочної залози включає консультацію мамолога та проходження діагностичних досліджень. До методів діагностики фіброаденоми грудей належать:
Після проведення діагностики фіброаденоми лікар призначає хірургічне лікування. На початковій стадії фіброаденоми проводиться її секторальна резекція (часткове видалення). Видалення фіброми молочної залози проводиться під місцевою анестезією. Після видалення новоутворення хірург накладає косметичний шов з саморозсмоктувальних ниток.
За фіброаденоми грудей великих розмірів проводиться тотальна резекція пухлини з ураженою залозою. Як правило, операція проводиться під місцевою анестезією і триває від одного до двох годин.
Період відновлення після видалення фіброми становить, як правило, до семи-десяти днів. Після видалення фіброми молочної залози необхідно щодня або через день відвідувати лікаря або медичну сестру, які роблять перев'язки. Крім того, слід звести до мінімуму фізичну активність, носити бандажну білизну, правильно і збалансовано харчуватися. Після видалення фіброми матки та яєчників також необхідно носити післяопераційний бандаж і вести здоровий спосіб життя (правильно харчуватися, уникати перевтоми, стресу, дотримуватися режиму сну).
Після видалення фіброми слід уникати фізичного та емоційного перевтоми, недосипання і надмірного вживання алкогольних напоїв. Протипоказано також споживання великої кількості солі, оскільки вона призводить до застою рідини в організмі внаслідок набряклості. Після видалення фіброми матки та яєчників також необхідно відмовитися від солярію, лазні, сауни та контрастного душу.
Фіброма матки може призводити до порушень у роботі внутрішніх органів (закрепів, коліту, циститу, пієлонефриту), які розвиваються внаслідок надмірного тиску на тазові органи. Великі фіброми можуть перекривати гирла маткових труб і перешкоджати потраплянню в них сперматозоїдів, що призводить до безпліддя. Крім того, фіброма матки може деформувати судини, які стимулюють її кровопостачання, і призводити до омертвіння тканин (некрозу).
Видалення фіброми в домашніх умовах протипоказано. Спроба самостійно позбутися новоутворення може призвести до потрапляння інфекції в рану і зараження крові. Лікування фіброми народними методами допустиме тільки за рекомендацією лікаря в складі комплексної терапії.
Після видалення фіброма може з'явитися знову. Тому після видалення новоутворення необхідно проходити регулярні профілактичні огляди в гінеколога, мамолога або дерматолога.
Після видалення фіброми можна завагітніти. Але перед плануванням вагітності необхідно дочекатися повного розсмоктування післяопераційних швів. Як правило, виношування дитини після видалення фіброми за умови регулярних оглядів гінеколога не супроводжується ускладненнями.