Що таке лапароскопічна операція?

Що таке лапароскопічна операція?
Читати 9 хвилин | Опубліковано: 18 February 2021 | Перегляди 10254
Лапароскопічна операція - це сучасний метод оперативного втручання на внутрішніх органах, який виконують через невеликі отвори в черевній стінці діаметром до 1.5 см.

Мета лапароскопії - оглянути стан внутрішніх органів і виконати хірургічне втручання, наприклад, видалити жовчний міхур або виконати герніопластики (видалення грижі).

Лапароскопічна операція має переваги перед іншими видами хірургічних втручань: малопомітні післяопераційні рубці після лапароскопії, мінімальні больові відчуття, швидка реабілітація, мала травматичність, низький ризик розвитку післяопераційних ускладнень.

Що таке малоінвазивна хірургія?

Медицина прагне до лікування хворих з мінімальним ризиком побічних ефектів і ускладнень. Малоінвазивна хірургія - це приклад сучасних оперативних втручань, які проводяться з мінімальною травматизацією внутрішніх органів і шкірних покривів у місці проведення операції. Лапароскопія - це один із різновидів малоінвазивної хірургії.

У відділенні малоінвазивної хірургії "ОН Клінік" у Харкові на м. Проспект Гагаріна є сучасне обладнання для проведення малотравматичних операцій: лапароскоп, ультразвуковий скальпель G11, високочастотний генератор Autocon 3400, що показує хід хірургічного втручання, коагулятор ENSEAL, який не допускає крововтрати. А для швидкого введення пацієнта в наркоз лікарі використовують апарат Dragen Primus, що вводить хворого в медикаментозний сон з мінімальним використанням наркотичних препаратів. Операційна також обладнана баріатричним столом, на якому проводять операції пацієнтам з надлишковою масою тіла. Лікарі використовують різні види наркозу: інтубаційний, спинальний, внутрішньовенний і комбінований - вибір залежить від того, який саме наркоз потрібний пацієнту.

Лікарі у відділенні малоінвазивної хірургії "ОН Клінік" у Харкові на м. Проспект Гагаріна виконують хірургічні, гінекологічні та урологічні лапароскопічні операції. Під час і після хірургічного втручання лікарі працюють за методом ERAS - посилене відновлення пацієнта за хірургічних маніпуляцій. Спостерігаючи хворих за методом ERAS, лікарі забезпечують оптимальні умови для проведення операції та швидкого відновлення: стежать за балансом електролітів, артеріальним тиском і пульсом, запобігають нудоті та блювоті.

Операционный блок в отделении малоинвазивной хирургии ОН Клиник Харьков

Малоінвазивна хірургія добре переноситься хворими, оскільки не залишає по собі хронічного післяопераційного больового синдрому. Для закриття ран хірурги використовують тонкий шовний матеріал - шви після лапароскопії непомітні та не створюють дискомфорту.

Показання та протипоказання до лапароскопічної операції

Проведення лапароскопічної операції показано за:

 • жовчнокам'яної хвороби. Видалення жовчного міхура з каменями методом лапароскопії проводиться шляхом декількох невеликих проколів у черевній стінці. Навколишні тканини при цьому не пошкоджуються;
 • грижі. Лапароскопічна герніопластика необхідна для ліквідації грижі та зміцнення грижових воріт, щоб запобігти повторній появі патології;
 • кісти яєчника. Лапароскопія кісти яєчника дозволяє видалити новоутворення з мінімальним пошкодженням навколишніх тканин і зберегти репродуктивну функцію органів;
 • варикозного розширення вен сім'явиносних проток. Лапароскопія за варикоцеле дозволяє нормалізувати кровообіг в яєчку і зберегти можливість дітородної функції;
 • міоми матки. Видалення міоми матки лапароскопічним методом проводиться за новоутворень будь-яких розмірів. Лапароскопія матки - хороший спосіб видалення фіброміоми, якщо жінка в подальшому планує завагітніти.

Лапароскопічна операція протипоказана за спайкової хвороби органів черевної порожнини, розлитого перитоніту і на пізніх термінах вагітності. Також лапароскопію черевної порожнини не проводять за важких станів хворого: інфаркту міокарда і гострого інфекційного процесу.

Які захворювання лікують за допомогою лапароскопії?

За допомогою лапароскопічної операції лікують:

 • варикоцеле (розширення вен сім'явиносних проток);
 • фіброміому матки;
 • кісту придатків матки;
 • грижі;
 • жовчнокам'яну хворобу.

За допомогою лапароскопії можна не тільки лікувати, але й діагностувати гінекологічні захворювання: ендометріоз, позаматкову вагітність, абсцеси в тазу, спайкові процеси таза і запалення. Також лапароскопію використовують, якщо інші методи діагностики (магнітно-резонансна томографія, комп'ютерна томографія, УЗД і рентген органів черевної порожнини) не виявили причину хронічних болів у тазу і безпліддя.

Підготовка до лапароскопічної операції

Особливості підготовки до лапароскопії залежать від органу, на якому проводяться хірургічні маніпуляції, та вказівок лікаря. Але для всіх пацієнтів існують загальні рекомендації за підготовки до лапароскопічної операції:

 • за 3-4 дні до операції з раціону слід виключити продукти, що підвищують утворення газів, - бобові, капусту, цибулю, солодкі газовані напої;
 • за день до операції не вживати багато їжі, рекомендується їсти рідкі страви, наприклад, супи або бульйони;
 • за 2 години до операції не можна вживати їжу і пити рідину.

Якщо ви приймаєте знеболювальні, вітамін К і антикоагулянти, повідомте свого лікаря, зокрема і якщо приймаєте харчові добавки. Він підкаже, як правильно приймати ліки перед операцією.

Перед операцією лікар може призначити вам загальний аналіз крові, аналіз сечі, електрокардіограму і рентгенологічне обстеження грудної клітини. Результати цих досліджень допоможуть лікарю краще зрозуміти стан вашого організму і за потреби скоригувати засоби для знеболювання.

Як проводиться лапароскопічна операція?

Перед лапароскопиєю за грижі або інших захворювань внутрішніх органів пацієнтові вводять лікарський засіб для знеболювання, яке підбирається, виходячи з анамнезу і чутливості організму. Найімовірніше лікар призначить загальну анестезію - ви швидко заснете і будете перебувати в медикаментозному сні протягом всієї операції.

Після анестезії робиться кілька невеликих розрізів в області пупка або під ним. У ці розрізи вводиться лапароскоп і допоміжні інструменти. Черевну порожнину заповнюють газом, щоб розширити внутрішньочеревний простір - це дозволяє камері на кінчику лапароскопа отримувати більше інформації про стан внутрішніх органів. Дані з камери виводяться на монітор у режимі реального часу - хірург дивиться на екран і діє, виходячи з отриманих даних.

Коли хірург завершив необхідні маніпуляції, він витягує інструменти з черевної порожнини. Розрізи обробляються засобом для знищення бактерій, накладаються шви або хірургічна стрічка. Щоб захистити рану від інфікування, лікар накладає стерильну пов'язку. Так роблять після кожної операції.

Результат лапароскопічної операції

За допомогою лапароскопічній операції у пацієнтів видаляють патологію або орган: кісту яєчника, фіброміому матки, грижу, жовчний міхур або камені з жовчного міхура. Видалення відбувається з мінімальною травматизацією прилеглих тканин і низьким ризиком післяопераційних ускладнень.

Після лапароскопічного втручання всі хірургічні інструменти прибирають і видаляють гази. Пацієнта переводять у палату для відновлення. У цей час за ним спостерігає медичний персонал і контролює життєві показники: пульс, артеріальний тиск, частоту дихання. Протягом декількох годин після операції хворий відчуває сонливість, іноді з'являється нудота, - це побічні ефекти анестезії, які проходять протягом дня.

Реабілітація після лапароскопічної операції

Терміни виписки з лікувального закладу залежать від успішності операції та реакції організму на анестезію. У більшості випадків пацієнта виписують протягом двох-чотирьох днів. Але є ситуації, коли хворому потрібно залишитися на ніч, щоб медичний персонал простежив за його станом здоров'я.

У перший день після лапароскопічної операції в області проколів пацієнт може відчувати легкий біль і пульсацію. Вони пройдуть протягом декількох днів. Але якщо біль буде вам сильно заважати - повідомте про це лікаря і він призначить вам знеболювальні засоби. Також пацієнт може відчувати здуття живота через гази, які хірурги вводять під час лапароскопії жовчнокам'яної хвороби або інших органів, але дискомфорт протягом 1-2 днів мине.

Відновлення після лапароскопії проходить набагато м'якше, ніж після інших операцій. Уже в перший день після хірургічних маніпуляцій пацієнт може самостійно вставати та ходити.

Ускладнення після лапароскопії можливі, але розвиваються рідко. Ускладнення, які можуть виникнути після операції:

 • незначні електроопіки в місці проколу черевної стінки;
 • кровотеча з рани;
 • потрапляння інфекції в рану і розвиток запалення;
 • незначні пошкодження сусідніх тканин і органів;
 • підвищена температура після лапароскопії.

Хирургический стационар отделения малоинвазивной хирургии ОН Клиник Харьков

Кілька порад за узгодженням з лікарем, які допоможуть швидше відновитися після лапароскопії:

 • почніть легку фізичну активність за першої ж можливості, намагайтеся більше ходити;
 • більше відпочивайте;
 • носіть вільний одяг.

Найчастіше пацієнт повертається до колишнього способу життя через 1-2 дні після операції. Якщо виникають ускладнення, протягом тижня.

Популярні питання

1. Лапароскопія - це боляче?

Лапароскопічна операція проходить безболісно, оскільки перед втручанням пацієнту вводять знеболювальні засоби. Після операції може з'явитися незначний біль у місці розрізів.

2. Які шрами залишаться після малоінвазивної операції?

Після малоінвазивної операції залишаються ледь помітні рубці в місці проколу черевної стінки.

3. Коли можна починати займатися спортом після лапароскопії?

Спортом після лапароскопії можна займатися приблизно через два тижні. Але конкретний термін залежить від індивідуальних особливостей організму, наявності побічних ефектів і швидкості відновлення. Сексом можна займатися через 2-3 тижні після лапароскопії.

4. Скільки дають лікарняного після лапароскопії

Після лапароскопічного втручання дають такий самий лікарняний, як і після інших операцій.

5. Коли можна митися після лапароскопії?

Після лапароскопії за холециститу та інших хірургічних втручань рану потрібно тримати сухою і перев'язаною - ці умови захищають її від інфекції, тому приймати повноцінний душ можна через 5 днів після операції. Однак можна робити стандартні гігієнічні процедури, наприклад, умиватися або користуватися вологими рушниками та серветками.

6. Які фрукти можна їсти після рапароскопії?

У перші дні після операції з раціону виключаються свіжі фрукти, оскільки вони підвищують газоутворення і можуть посилити біль у місці проведення операції. Через кілька днів можна їсти фрукти в обробленому вигляді, наприклад, яблучну запіканку.

Які фрукти можна їсти після лапароскопії, запитайте у лікаря, оскільки список дозволених і заборонених фруктів залежить від виду проведеної операції.

7. Чому після лапароскопії неможна їсти?

Переважно після лапароскопії їсти можна - лікар призначає спеціальну лікувальну дієту залежно від виду проведеної операції. Наприклад, дієта після видалення жовчного міхура і лапароскопії яєчників буде відрізнятися. Річ у тім, що після видалення жовчного міхура в дванадцятипалу кишку надходить жовч іншого складу і консистенції, і щоб не порушувати травлення, з раціону виключаються жирні продукти, що стимулюють викид жовчі. У той же час після видалення кісти яєчника в раціон можна додавати трохи жирної їжі. Що можна їсти після операції саме вам, запитайте у свого лікаря.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 5 оцінок
Що таке лапароскопічна операція?
Лікар-хірург. Доктор медичних наук. Вища категорія. Стаж роботи 26 років.

Задайте своє питання хірургу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Похожие статьи:

Коментарі

Валентина 9 місяців тому
Здравствуйте. Недавно мне сделали лапароскопию. После лапароскопии месячные идут уже шестой день. Выделения достаточно обильные и иногда болезненные. Подскажите, это нормально, или лучше обратиться к врачу?
Відповісти