У разі появи болю в анусі необхідно записатися на консультацію до проктолога.
Причини болю в задньому проході
Біль і печіння в задньому проході можуть з'являтися внаслідок травми або запалення прямої кишки.
Причини болю в задньому проході
Інші причини болю в задньому проході:
- анальна тріщина;
- геморой;
- хвороба Крона;
- свищ у задньому проході;
- випадання прямої кишки;
- криптит;
- кіста хребця;
- шишка в задньому проході.
Анальний біль виникає через наявність доброякісних і злоякісних пухлин прямої кишки. Печіння і свербіж у задньому проході можуть з'являтися внаслідок наявності паразитів у прямій кишці. Також задній прохід болить через потрапляння в нього сторонніх тіл і після анального сексу.
Болі в задньому проході в жінки
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
Біль у промежині та задньому проході у жінок може з'являтися через патології кишківника і статевих органів. Причини болю в задньому проході у жінок:
- ендометріоз;
- апоплексія яєчника;
- аднексит;
- цистит;
- ректовагінальний свищ.
Може боліти низ живота і віддавати в задній прохід у жінки в разі проктологічних захворювань (геморою, анальної тріщини). Болі в прямій кишці під час місячних можуть виникати в разі ендометріозу через ушкодження слизової оболонки матки і кишківника. Болі під час овуляції, що віддають у задній прохід, можуть з'являтися через підвищення рівня естрогену. Також болі в прямій кишці можуть бути присутніми після важких пологів з інтенсивними потугами, оскільки пошкоджується слизова оболонка прямої кишки. У разі появи спазмів прямої кишки, що віддають у промежину, жінкам необхідно звернутися до гінеколога.
Болі в задньому проході в чоловіка
Біль у задньому проході в чоловіків може виникати внаслідок патологій шлунково-кишкового тракту і захворювань сечостатевої системи. Причини болю в прямій кишці у чоловіків:
- запалення передміхурової залози;
- колікуліт;
- рак простати;
- венеричні захворювання;
- аденома простати.
У разі простатиту болі можуть віддавати в низ живота і задній прохід. Спазм м'язів заднього проходу і тазового дна може виникати через коліт і хворобу Крона. Якщо причина анального болю в чоловіків пов'язана з порушеннями сечовипускання і травлення, знадобиться консультація гастроентеролога або уролога.
Тягнучий біль у задньому проході
Тягнучий біль у задньому проході найчастіше виникає через проктологічні захворювання (геморой, проктит). Гемороїдальні вузли підвищують тиск в анусі і може з'являтися відчуття тиску в задньому проході. Тягнучий і тупий біль у задньому проході може розвиватися за анальної тріщини або «шишки». Щоб встановити точну причину болю в прямій кишці й низу живота, необхідно звернутися до проктолога.
Колючий біль у задньому проході
Колючий біль у задньому проході зазвичай виникає під час дефекації та може бути гострим або слабко вираженим. Гострий біль у задньому проході з'являється в разі свищів, гемороїдальних вузлів прямої кишки. Різкий біль у задньому проході може бути симптомом тромбозу гемороїдального вузла або ознакою травми ануса. Слабо виражений пульсуючий біль у задньому проході може свідчити про наявність хронічного геморою. Проктологічні захворювання потрібно обов'язково лікувати, щоб уникнути можливих ускладнень (сильної кровотечі та нетримання калу).
Біль у задньому проході після дефекації
Біль у задньому проході під час і після дефекації пов'язаний з ушкодженням вен прямої кишки і порушенням у них кровообігу. У разі запалення заднього проходу під час дефекації також можуть бути присутніми такі симптоми:
- печіння і свербіж ануса;
- відчуття неповного випорожнення кишківника;
- спазми сфінктера;
- набряк і запалення тканин навколо ануса;
- наявність крові в калі.
Переймоподібні болі в прямій кишці після дефекації можуть свідчити про наявність ран і виразок у ректальній ділянці. Точну причину анального болю може встановити проктолог після обстеження.
Біль у задньому проході під час сидіння
Біль у задньому проході під час сидіння виникає через тиск і застій крові в прямій кишці. За тривалого перебування в положенні сидячи виникає надлишковий тиск у ділянці тазового дна і можуть з'являтися больові відчуття в ділянці ануса.
Проктологи рекомендують уникати сидячого способу життя і робити гімнастику для поліпшення кровообігу в ділянці таза. Також у разі геморою можна використовувати спеціальну ортопедичну подушку, яка зменшує навантаження на ділянку куприка й ануса під час сидіння.
Біль у задньому проході вночі
Раптовий нічний біль у задньому проході може свідчити про гострий геморой, свищ прямої кишки, тромбоз гемороїдальних вузлів. Біль у задньому проході вночі у жінок може бути спричинений ендометріозом прямої кишки або бути симптомом позаматкової вагітності.
Як позбутися болю в задньому проході?
Щоб позбутися болю в задньому проході, необхідно пройти обстеження у проктолога. На прийомі лікар проведе огляд, вислухає скарги, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження. Діагностика проктологічних захворювань включає інструментальні дослідження (ректороманоскопію та аноскопію), аналіз калу.
За результатами обстеження проктолог призначить лікування, яке може включати медикаментозну терапію або хірургічне втручання. Зняти біль у прямій кишці можна за допомогою:
- знеболювальних препаратів;
- протизапальних засобів;
- протипаразитарних медикаментів.
Також зменшити больовий синдром при анальному болю можна, використовуючи ректальні мазі та свічки, які призначить лікар. На пізніх стадіях геморою може знадобитися малоінвазивне хірургічне лікування.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Проктологія в ОН Клінік Біла Церква
Популярні питання
У разі появи в дитини болю в задньому проході необхідно звернутися до педіатра або дитячого проктолога. Анальний біль у дітей може свідчити про патології шлунково-кишкового тракту (дисбактеріоз, гастрит), цистит, анальну тріщину, геморой і потребує консультації в дитячого гастроентеролога або проктолога.
Лікування болю в задньому проході вдома передбачає прийом протизапальних і знеболювальних препаратів, призначених проктологом. Також зменшити біль у разі геморою та анальної тріщини можна, прийнявши сидячу ванну з температурою не вище 40 градусів. Якщо почалася ректальна кровотеча, теплу ванну не можна приймати.