Біль у задньому проході. Причина — геморой?

Біль у задньому проході. Причина — геморой?
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 27 May 2021 | Перегляди 117278
Біль у задньому проході у багатьох людей одразу асоціюється з гемороєм.

І в такому випадку більшість з них іде не до лікаря, а в аптеку, намагаючись розв’язати проблему за допомогою безрецептурних мазей і ректальних свічок. Та насправді больові відчуття в анальному проході можуть мати абсолютно іншу природу, тож важливо не позбутися симптому, а усунути першопричину. 

Сьогодні разом із фахівцями мережі медичних центрів «ОН Клінік» розбираємося, що може спровокувати появу болю в анусі та як позбутися неприємних відчуттів.

Чому виникає ректальний біль    

Больові відчуття в періанальній області, анусі та навколо нього — досить поширена скарга. Хоча більшість патологій, які викликають його, є доброякісними, сам біль може бути просто нестерпним через наявність великої кількості нервових закінчень у періанальній області. Крім того, багато станів, що супроводжуються болем, можуть також викликати кровотечу, яка зазвичай лякає сильніше за дискомфорт.

Причин болю в анусі може бути безліч. Ось що з цього приводу говорить Подпорінов Сергій Дмитрович, лікар-проктолог медичного центру «ОН Клінік Харків» (м. Пушкінська):

«Ректальний біль може мати різну етіологію. Наприклад, дискомфорт у задньому проході може викликати анальний секс або розлади стулу. Так, закреп чи діарея часто призводять до подразнення прямої кишки, внаслідок чого людина відчуває біль. Проте больові відчуття також часто викликаються більш серйозними патологіями. Серед них анальна тріщина, свищ, проктит, періанальний абсцес тощо. Їх розвиток може призвести до важких наслідків, тож покладатися на самолікування не треба. Краще відразу звернутися до лікаря для вчасної діагностики та лікування захворювання».

Проте причина болю в задньому проході не завжди проктологічна. Симптом може бути викликані й патологіями шлунково-кишкового тракту. Про це розповідає Брезицька Ірина Вікторівна, лікар-гастроентеролог медичного центру «ОН Клінік Дніпро»:

«Пряма кишка — частина ШКТ, тож біль у цій області може бути пов’язаний і з проблемами травлення. Больові відчуття в періанальній області характерні для запальних захворювань кишечника. Наприклад, дискомфорт може бути спричинений виразковим колітом, який викликає набряк і утворення виразок у товстій та прямій кишці. Ще одна ймовірна причина болю — хвороба Крона. За симптоматикою вона подібна до виразкового коліту, проте за неї також спостерігається включення крові до калових мас і відчуття неповного випорожнення кишечника».

Крім того, біль у задньому проході можуть викликати деякі інфекції, що передаються статевим шляхом. Яркова Ольга Валентинівна, лікар-гінеколог медцентру «ОН Клінік Суми»

«Хоча ІПСШ — не найпоширеніша причина ректального болю, але все-таки імовірна. Окремі інфекції, як-от хламідіоз, сифіліс, генітальний герпес, гонорея, вірус папіломи людини, можуть проникати в пряму кишку зі статевих органів і викликати больові відчуття, свербіння, печіння, ректальні виділення і навіть кровотечі».

Як розпізнати геморой 

Попри всі ймовірні причини, виключати геморой таки не варто, адже приблизно 3 з 4 людей у дорослому житті переживуть цю патологію.

Про симптоми геморою розказує Худинець Михайло Михайлович, лікар-проктолог медичного центру «ОН Клінік Ужгород»:

«Для геморою дійсно характерна поява ректального болю, проте симптоми захворювання залежать від його локалізації. Внутрішній геморой виникає на стороні прямої кишки, але гемороїдальні вузли можуть випадати з прямої кишки в анальний отвір. Крім болю, для патології характерні відчуття свербіння і печіння, утруднене випорожнення кишечника, поява домішок крові в калі чи на туалетному папері, набряк навколо анального отвору. За випадання вузлів людина також відчуває наявність хворобливої шишки, яка запалюється внаслідок подразнення».

Коли потрібно звернутися до лікаря

Більшість людей намагається якомога довше відтягувати візит до проктолога, але така позиція може сильно зашкодити здоров’ю. Коли потрібно записатися до фахівця, пояснює Кухарик Володимир Петрович, лікар-проктолог медичного центру «ОН Клінік Миколаїв»:

«Якщо біль триває впродовж кількох днів і довше, ви помітили сліди крові на туалетному папері, у вас змінився характер випорожнення, варто запланувати візит до проктолога. Зазвичай визначити причину вдається завдяки пальпації та ендоскопічному дослідженню — ректоскопії або аноскопії. Це абсолютно безболісні процедури, які дозволяють вивчити стан прямої кишки на екрані».

Проте є випадки, коли допомога потрібна негайно. До них належить сильна ректальна кровотеча, яка супроводжується слабкістю, запамороченням і втратою свідомості, а також анальний біль, який посилюється і супроводжується лихоманкою, ознобом або анальними виділеннями.

Як позбутися анального болю в домашніх умовах

Біль у періанальній зоні — однозначно не те, що потрібно терпіти. На жаль, позбутися болю самостійно не вийде, але можна полегшити симптоми, поки ви не прийдете на прийом до проктолога. Для цього:

  1. Уникайте сидіння на твердих поверхнях. Можна використовувати подушку для зменшення тиску на пряму кишку.
  2. Їжте більше продуктів, які містять клітковину, та пийте багато води. Це допоможе пом’якшити кал і запобігти закрепам.

Але пам’ятайте, що ректальний біль — лише симптом, і навіть якщо ви зможете позбутися дискомфорту, першопричина залишиться невизначеною. Саме тому за появи больових відчуттів у задньому проході необхідно обов’язково пройти проктологічне обстеження.

А вам доводилося стикатися з ректальним болем?

Рейтинг статті:
4.75 з 5 на основі 4 оцінок
Автор:

Інші статті на тему

Схожі статті: