Що таке сивина волосся?
Сивина - це знебарвлення волосся в результаті нестачі меланіну (пігменту, який відповідає за фарбування волосся в певний колір). Внаслідок втрати пігменту посивіле волосся заповнюються бульбашками повітря і стають чутливими до зовнішнього впливу. При нестачі вітамінів і мінералів в організмі сиве волосся стає ламким і сухими.
Чому з'являється сиве волосся?
Причини сивини
Сиве волосся з'являються при:
- нестачі вітамінів і поживних компонентів для волосся;
- спадкової схильності;
- вікові зміни в організмі (з віком вироблення меланіну зменшується, 74% людей від 45 до 65 років мають сивину);
- курінні (курці схильні до появи сивини у 2,5 рази більше, ніж ті, хто не палить);
- застосуванні препаратів, які пригнічують вироблення меланіну;
- стресах, тривалому емоційному перенапруженні.
Чи сивіє волосся від стресу?
Волосся може посивіти від стресу. Під час нервового перенапруження відбувається сильний викид в кров адреналіну, який порушує зв'язок меланіну з білкової структурою волосся. В результаті меланін нейтралізується або вимивається, що призводить до появи сивини.
Високий рівень стресу викликає гіперактивність симпатичної нервової системи, що відповідає за швидкі реакції організму на небезпечні події. Це призводить до прискорення виснаження стовбурових клітин, які відповідають за колір волосся.
Чи можна виривати сиве волосся?
Виривати сиве волосся не можна. При вириванні відбувається пошкодження фолікула (волосяного кореня), а це порушує структуру нового волосся. Крім того, на місці вирваного волосся утворюється свого роду рана, куди може потрапити інфекція. Це може привести до дерматологічних хвороб шкіри голови.
Якщо вирвати сиву волосину, на її місці виросте нова, теж сива. Але якщо сивого волосся мало, їх можна акуратно зрізати біля кореня. Це швидко та ефективно допоможе усунути естетичний дефект.
Які причини раннього посивіння волосся?
Рання сивина може бути обумовлена:
- генетичними особливостями організму;
- нестачею вітамінів і поживних речовин (біотину, вітамінів В6, Е і D, міді, заліза, кальцію, цинку, йоду);
- стресом.
Передчасне посивіння волосся може бути одним з ознак хвороб:
- гіперфункції щитоподібної залози;
- гіповітамінозу;
- пернициозної анемії, яка розвивається при недостатньому надходженні або засвоєнні вітаміну В12 в організмі;
- прогерії (передчасного старіння);
- альбінізма (повної або часткової відсутності пігменту меланіну у волоссі, очах і шкірі);
- інфекційних хвороб у важкій формі.
Як боротися з сивиною в молодому віці?
При появі сивого волосся у молодому віці необхідно звернутися до трихолога, який проведе діагностику, встановить причину появи сивини та призначить необхідне лікування.
Щоб призупинити процес посивіння волосся, рекомендується:
- приймати полівітамінні препарати з мікроелементами;
- відмовитися від куріння;
- вести здоровий спосіб життя.
Причини сивини у жінок
Причиною сивини у жінок можуть бути гормональні збої. У цьому випадку необхідно звернутися до ендокринолога і гінеколога, пройти діагностику і, при необхідності, курс лікування.
Сивина у жінок може з'явитися при регулярному застосуванні засобів для укладання локонів і прасок, які завдають волоссю термічні ушкодження. Причиною сивого волосся можуть бути і механічні пошкодження, отримані в результаті постійного заколювання волосся шпильками, а також збирання їх у хвіст або косу. Тому жінкам рекомендується носити волосся розпущеним.
Як запобігти сивини волосся у чоловікам?
У ряді випадків передчасна сивина у чоловіків може говорити про недостатню кількість тестостерону в крові. Запобігти розвитку сивини в даній ситуації можна тільки за допомогою лікаря, який призначить необхідне лікування.
Якщо причиною чоловічої сивини стала хвороба або нестача вітамінів і поживних речовин, усунути проблему допоможуть, відповідно, лікування захворювання або заповнення нестачі необхідних речовин в організмі.
Чи може пройти сивина?
Натуральний колір посивілого волосся відновити неможливо. На місці сивого волосся завжди виростає інший сивий волос. Але запобігти подальшому розвитку сивини цілком реально. Для цього необхідно дотримуватися таких рекомендацій:
- додати в раціон продукти, багаті йодом, селеном, цинком, залізом, магнієм і білком;
- уникати механічних і термальних пошкоджень волосся;
- використовувати натуральні засоби для догляду за волоссям;
- вести здоровий спосіб життя;
- уникати стресових ситуацій і нервового перенапруження.
Що робити, якщо з'явилися сиве волосся?
Позбутися від сивини допоможе фарбування. Найбільш нешкідливими вважають фарби рослинного походження (хна, басма). Якщо сивина з'явилася тільки в декількох місцях, можна зробити часткове фарбування (мелірування, шатуш) в попелясті тони.
Сивину можна зафарбувати тушшю для волосся, яка змивається або спреями для маскування сивих коренів. Вирішити проблему сивого волосся допоможе і відтіночний шампунь. Якщо цих способів вирішення проблеми недостатньо, на допомогу прийдуть хімічні фарби, асортимент яких досить різноманітний.
Для запобігання появи нових сивого волосся можна використовувати і народні засоби. Зупинити процес посивіння і зміцнити фолікули допомагає спиртова настоянка червоного перцю, яку можна купити в аптеці. Настоянку рекомендується втирати в шкіру голови протягом тижня.
Від поширення сивини допоможе і вітамінна маска з лимонного соку і соку моркви. Щоб зробити маску, необхідно змішати лимонний і морквяний сік (по 1 столовій ложці) і втерти отриману суміш в шкіру голови. Тримати маску потрібно 30 хвилин, потім її можна змивати. Повторювати процедуру слід регулярно.
Для попередження подальшого посивіння можна використовувати мезотерапію, яка більш ефективна, ніж фарби та народні засоби. В процесі мезотерапії в шкіру голови вводяться вітамінні коктейлі та поживні компоненти.
До переваг мезотерапії відносяться:
- довготривалий ефект від процедури (зберігається до 1,5 років);
- введення активних речовин безпосередньо в зону впливу (шкіру голови), завдяки чому вітамінні коктейлі проникають всередину шкіри та інтенсивно живлять волосяні цибулини;
- прискорення росту волосся;
- поліпшення кровообігу шкіри голови;
- швидка результативність (результати мезотерапії помітні вже через місяць після початку курсу лікування).
Сиве волосся може бути не тільки косметичним дефектом, але і ознакою різних захворювань. Тому при появі сивини необхідно задуматися про стан свого здоров'я і звернутися до лікаря, який допоможе виявити і нейтралізувати причину.
Дерматологія в ОН Клінік Ужгород


Популярні питання
Сивина не викликає свербіння шкіри голови. Причинами свербіння волосистої частини голови можуть бути себорея та себорейний дерматит, псоріаз, оперізуючий лишай, алергічні реакції, рубцева алопеція та педикульоз (воші). За свербіння голови необхідно проконсультуватися з трихологом, який після збирання анамнезу та огляду визначить причину та призначить лікування.
Зафарбовувати сивину у перший триместр вагітності не рекомендується. Також слід відмовитися від фарбування волосся до народження дитини за екземи, псоріазу, лишаю або жирної себореї, оскільки захворювання шкіри голови можуть призвести до пошкодження шкірного покриву та зниження захисної функції шкіри. Перед фарбуванням волосся рекомендується проконсультуватися з трихологом, який допоможе підібрати безпечну фарбу для волосся.
Мити голову перед фарбуванням сивини не рекомендується, оскільки шкіра голови містить сало, що виробляється сальними залозами, необхідне для захисту шкірного покриву. У складі фарб є агресивні хімічні речовини, які можуть травмувати шкіру і викликати подразнення, якщо проводити фарбування чистого, попередньо вимитого волосся.
За склоподібнї сивини ороговілі лусочки щільно покривають волосяний стрижень, приводячи до утворення у волоссі бульбашок повітря. Склоподібне волосся погано утримує корисні компоненти доглядових засобів і вологу, що призводить до складнощів під час його фарбування. Підбір фарби для волосся для фарбування сивини повинен проводити трихолог після оцінки стану волосся.
На колір волосся впливає не одноразовий, а постійний фізичний чи психологічний стрес. Під час стресу в організмі підвищується вироблення кортизолу, що сприяє вивільненню норадреналіну у волосяні фолікули. Норадреналін впливає на стовбурові клітини меланоцитів, викликаючи їх перетворення на пігментні клітини та вихід з фолікулів, що призводить до сивини.