Який об'єм крові у людини?
Обсяг циркулюючої крові (ОЦК) у людини становить близько семи відсотків від маси тіла (значення може змінюватись в залежності від віку, статі, стану здоров'я). У дорослої людини об'єм крові в тілі в середньому дорівнює 4500-5700 мл. У дітей молодшого віку та вагою 20–30 кг ОЦК становить близько 2650 мл.
Що таке кровотеча?
Поставте своє питання Терапевту «ОН Клінік»
Кровотеча — це втрата крові з пошкодженої кровоносної судини, спричинена травмою, захворюваннями (наприклад, цирозом, аневризмою), інфекціями або порушенням післяопераційного догляду. Тяжкість крововтрати залежить від типу кровотечі (артеріальна або венозна), причин, що спричинили крововтрату, обсягу втраченої крові та швидкості її витікання, віку людини, наявності супутніх травм та своєчасності надання допомоги.
Яка втрата крові є небезпечною для життя?
У дорослої людини критичною вважається втрата крові понад 2000 мл. Значна крововтрата може призвести до геморагічного шоку — стану, при якому організм відчуває різкий дефіцит крові, що призводить до зниження тиску та нестачі кисню в органах.
Які бувають ступені (стадії) крововтрати?
Залежно від обсягу крововтрати виділяють чотири ступені (стадії) геморагічного шоку:
- перша стадія (компенсована) — втрата до 15% об'єму крові (до 750 мл для дорослої людини), пульс менше 100 уд./хв., артеріальний тиск нормальний або підвищений;
- друга стадія (помірна) — втрата 15-30% об'єму крові (750-1500 мл), пульс 100-120 уд./хв., артеріальний тиск знижується;
- третя стадія (важка) — втрата 30-40% об'єму крові (1500-2000 мл), пульс 120-140 уд/хв., артеріальний тиск значно знижений;
- четверта стадія (критична) — втрата понад 40% об'єму крові (понад 2000 мл), пульс понад 140 уд/хв., артеріальний тиск критично низький.
Симптоми при крововтраті можуть відрізнятися залежно від її локалізації та ступеня тяжкості. Втрата до 15% об'єму крові зазвичай не викликає симптомів. При кровотечі другого ступеня можуть з'являтися запаморочення, втома, нудота, задишка та прискорене серцебиття. Ознаки кровотечі при втраті понад 30% загального обсягу крові можуть включати сплутаність або втрату свідомості, судоми. На третій і четвертій стадіях шок може стати загрозливим для життя, а для його усунення потрібне негайне медичне втручання. Середній час від настання геморагічного шоку до смерті від крововтрати становить близько двох годин.
Які бувають види кровотеч?
Залежно від локалізації кровотечі бувають двох видів — внутрішні (виникають всередині тіла) або зовнішні (виникають зовні тіла). Залежно від джерела кровотечі бувають венозні, артеріальні, капілярні. Також крововтрату класифікують за анатомічною областю її виникнення. Види кровотеч включають також:
- внутрішньочерепний крововилив (крововиливи в мозок, геморагічний інсульт). Неконтрольована крововтрата всередині мозку або в ділянці між мозком та черепом;
- післяпологова кровотеча. Вагінальна крововтрата, яка може виникнути зразу після пологів або протягом 12 тижнів після них. Може бути небезпечною для життя і спричинити смерть від втрати крові;
- субарахноїдальний крововилив. Кровотеча між мозком та його тонкими захисними оболонками. Втрата крові від субарахноїдального крововиливу може бути смертельною;
- крововтрата, спричинена переломом довгих трубчастих кісток. Переломи плечової, променевої, ліктьової, стегнової, малогомілкової, тазової кісток та хребців небезпечні швидким розвитком кровотеч, оскільки містять кістковий мозок, що виробляє червоні кров'яні клітини, та безліч артерій.
Також до кровотеч відноситься субкон'юнктивальний крововилив — кровотеча у білках очей. При скупченні крові в плевральній порожнині (між легенями та грудною кліткою) внаслідок пошкодження кровоносних судин (наприклад, внаслідок травми або при ускладненнях після операцій на грудній клітині) може виникнути гемоторакс. Гемоторакс — невідкладний патологічний стан, який може викликати задишку, біль у грудях, почастішання дихання та зниження рівня кисню в крові.
За характером перебігу кровотечі бувають гострими та хронічними. Гостра кровотеча — це раптова втрата крові за короткий проміжок часу, а хронічна кровотеча — це тривала, повільно наростаюча втрата крові.
Що таке внутрішня кровотеча?
Внутрішня кровотеча — це крововтрата, при якій кров витікає з кровоносних судин або органів всередині тіла. Основні причини внутрішніх кровотеч:
- порушення згортання крові (наприклад, антифосфоліпідний синдром);
- генетичні захворювання (наприклад, гемофілія);
- судинні патології (наприклад, аневризма);
- рак;
- ускладнення після хірургічного втручання;
- захворювання шлунково-кишкового тракту (наприклад, виразка шлунка);
- травми, переломи та поранення;
- вірусні геморагічні лихоманки, що ушкоджують кровоносні судини (наприклад, лихоманка Ебола);
- захворювання печінки (наприклад, цироз);
- позаматкова вагітність;
- ендометріоз;
- захворювання товстої кишки (наприклад, дивертикулез).
Інші фактори ризику розвитку внутрішніх кровотеч включають зловживання алкоголем, куріння, хронічно високий артеріальний тиск, дефіцит вітаміну K, цукровий діабет, літній вік, прийом антикоагулянтів, що впливають на згортання крові. При внутрішній втраті крові важливо швидко звернутися за медичною допомогою, щоб запобігти розвитку геморагічного шоку, пошкодженню органів та мінімізувати загрозу життю.
Як зрозуміти, що в тебе внутрішня кровотеча?
Зрозуміти, що у вас внутрішня кровотеча, можна за симптомами. Загальні ознаки внутрішньої кровотечі включають:
- запаморочення та сильну слабкість;
- втрату свідомості;
- низький кров'яний тиск;
- прискорене серцебиття;
- підвищену пітливість;
- блідість шкіри;
- сильну спрагу;
- слабкість, сонливість.
Симптоми внутрішньої крововтрати залежать від її локалізації. Наприклад, якщо кровотеча відбувається в головному мозку, можливі поколювання в кінцівках, гострий головний біль, оніміння або слабкість одного боку тіла, труднощі з ковтанням або жуванням, зміни зору або слуху, втрата рівноваги та координації, труднощі з мовленням та розумінням. Крововтрата в ділянці грудей або живота проявляється болем у животі, задишкою та болем у грудях, появою синців навколо пупка або з боків живота, нудотою, блюванням, чорним дьогтеподібним калом, кров'ю в сечі.
Крововтрату в черевній порожнині складно розпізнати самостійно — її симптоми можуть бути слабко вираженими. Причинами втрати крові у черевній порожнині є ушкодження органів (печінки, селезінки, нирок, надниркових залоз), судинні ушкодження, ускладнення гінекологічних процедур. Тяжка крововтрата може призвести до шоку і смерті.
Заочеревинна кровотеча буває при травмах живота та тазу і ділиться на зони за місцем ушкодження: центральна (навколо великих судин), бічна (навколо нирок та кишківника) та тазова. Симптоми заочеревинної крововтрати включають біль у животі та спині, можливі порушення з сечовипусканням та параліч стегнового нерва.
При внутрішній втраті крові в м'язах або суглобах можуть виникнути болі в суглобах, набряки, обмежений діапазон рухливості. Наявність анемії також може вказувати на хронічну внутрішню кровотечу. За будь-яких симптомів внутрішньої кровотечі необхідний огляд терапевта.
Як надати першу допомогу при внутрішній кровотечі?
Щоб надати першу домедичну допомогу при внутрішній кровотечі, насамперед необхідно допомогти потерпілому лягти, бажано з піднятими ногами. Потім треба накрити його ковдрою або одягом, щоб запобігти переохолодженню, та викликати швидку допомогу. До приїзду медиків важливо стежити за пульсом та диханням потерпілого, намагаючись його заспокоїти.
Що таке зовнішня кровотеча?
Зовнішня кровотеча — це крововтрата, яка відбувається через природні отвори (наприклад, ніс, рот, піхву, пряму кишку) або через розриви шкіри. Основні причини зовнішніх кровотеч:
- травматичні ушкодження (садна, порізи, рвані та колоті рани, вогнепальні поранення, укуси тварин);
- оперативні втручання;
- підвищений кров'яний тиск (при гіпертонії судини більш вразливі до розривів);
- захворювання, що впливають на згортання крові (наприклад, гемофілія);
- прийом антикоагулянтів.
Залежно від типу ушкоджень кровоносних судин, зовнішні кровотечі бувають артеріальні, венозні та капілярні. Характеристика зовнішніх кровотеч подана в таблиці.
Типи зовнішніх кровотеч | |
Тип | Характеристика |
Артеріальна кровотеча | Кров витікає безпосередньо з артерії, поштовхами. Ознакою артеріальної кровотечі є яскраво-червоний колір крові. |
Венозна кровотеча | Кров витікає з вени, тече повільно і безперервно. Ознакою венозної кровотечі є темний колір крові. |
Капілярна кровотеча | Кров випливає із капілярів. Характеризується меншою інтенсивністю і проявляється кров'ю, що сочиться з поверхневих судин. |
Як відрізнити венозну кровотечу від артеріальної?
Венозну кровотечу від артеріальної можна відрізнити за характером та швидкістю кровотоку. При венозній кровотечі кров темно-червоного кольору випливає рівномірним, безперервним потоком, оскільки тиск у венах нижчий, ніж в артеріях. Артеріальна кровотеча, навпаки, характеризується яскраво-червоною кров'ю, яка пульсує, викидаючись поштовхами, що пов'язано з високим тиском в артеріях.
Як зупинити венозну кровотечу?
Щоб зупинити венозну кровотечу, спочатку необхідно переконатися у відсутності небезпеки для себе і постраждалого, заспокоїти його, покликати на допомогу оточуючих, викликати швидку допомогу та надіти рукавички (або обгорнути руки чистим пластиковим пакетом чи тканиною), щоб захистити себе від контакту з кров'ю. Рекомендації МОЗ України, як зупинити кровотечу при пораненні вени або невеликих артерій до приїзду швидкої допомоги:
- Знайдіть місце поранення, при необхідності обережно розріжте або зніміть одяг, щоб його повністю оголити.
- За можливістю підніміть уражену ділянку вище рівеня серця, щоб зменшити приплив крові до рани.
- Щільно притисніть до місця поранення чисту марлю, тканину або у крайньому випадку руку. Якщо в рані застряг предмет, натисніть навколо предмета.
- Утримуйте рівномірний тиск протягом п'яти хвилин. Для невеликої рани достатньо натиснути пальцями, для більшої — використовуйте долоню.
- За можливістю вкрийте постраждалого покривалом.
Якщо крововтрата продовжується, додайте в ділянці рани ще один шар тканини, посиливши тиск, не прибираючи перший шар, щоб не порушити згортання крові. Якщо кров не зупиняється, утримуйте тиск на рану до приїзду швидкої допомоги. Венозна кровотеча становить особливу небезпеку при пораненнях великих вен у ділянці шиї, оскільки при попаданні повітря до судин існує ризик повітряної емболії (стану, при якому повітря або газ викликають блокування кровоносних судин).
Як зупинити артеріальну кровотечу?
Зупинити артеріальну кровотечу складніше, ніж венозну, оскільки вона відбувається під високим тиском, що призводить до швидкого та потужного потоку крові. Надання першої допомоги при артеріальній кровотечі включає використання медичного турнікету, джгута або ізраїльського бандажу:
- джгут — це довга еластична стрічка, виготовлена з латексу, гуми або полімерів, призначена для тимчасової зупинки кровотечі шляхом стиснення тканин навколо рани;
- турнікет — це засіб для зупинки кровотечі з кінцівок (рук, ніг), яке обмежує або зупиняє кровообіг до ураженої ділянки;
- ізраїльський бандаж — це щільний компресійний еластичний бинт із прикріпленим до нього механізмом тиску (турнікетом), що дозволяє створювати тиск на рану для зупинки кровотечі.
Джгути та турнікети використовуються виключно для зупинки кровотеч з кінцівок (рук та ніг), ізраїльський бандаж можна використовувати для зупинки кровотеч з різних частин тіла, включаючи кінцівки, тіло, шию та голову. Відповідно до рекомендацій МОЗ при наданні першої домедичної допомоги при артеріальній кровотечі необхідно:
- Переконатися у відсутності небезпеки.
- Викликати швидку допомогу.
- Одягти рукавички, знайти місце поранення, підняти уражену ділянку вище рівня серця, притиснути рану.
- Накласти джгут (турнікет, бандаж) на п'ять-вісім сантиметрів вище рани;
- Після накладання кровоспинного засобу необхідно оцінити його ефективність. Якщо крововтрата зупинилася, потрібно записати точний час накладання засобу в спеціальному полі на ньому або в іншому видимому місці (наприклад, на одязі чи шкірі пораненого).
- Перевірити пульс на кінцівки нижче місця накладання джгута. Якщо пульс зберігається, можливо, потрібно підтягнути джгут або накласти додатковий джгут вище за перший.
- Якщо накладення другого джгута є неефективним або неможливим, необхідно продовжувати затискати рану руками до приїзду швидкої допомоги.
При артеріальній кровотечі в пахвині, пахвах або шиї, крім тиску на рану, необхідно виконати туге тампонування, використовуючи гемостатичні засоби, що сприяють згортанню крові (розчини, порошки, серветки, пов'язки) або марлеві бинти, і утримувати тиск протягом трьох-десяти хвилин Щоб провести тампонування рани, необхідно акуратно витягти стерильний матеріал з упаковки та помістити тампон у рану, щільно заповнюючи її та створюючи постійний тиск на пошкоджену судину. Тампон потрібно направляти «до серця» і заповнювати всі порожнечі в рані, чинячи тиск пальцями на бинт. Після тампонування необхідно залишити «горбик» із кінчиків бинтів для додаткового тиску.
Як надати допомогу при шлунковій кровотечі?
Шлункова кровотеча може виявлятися чорним або дьогтеподібним випорожненням, блюванням з яскраво-червоною кров'ю або блювотою, що нагадує кавову гущу, болем і спазмами в ділянці шлунка, запамороченням, слабкістю та блідістю. При гострій шлунковій крововтраті можливе падіння артеріального тиску, прискорений пульс і непритомність.
Причинами кровотечі у шлунку можуть бути гастрит, виразкова хвороба, прийом нестероїдних протизапальних препаратів. Також до шлункової крововтрати може призвести розрив слизової оболонки (наприклад, при сильній блювоті) або гастроезофагеальний рефлюкс, при якому кислота викликає запалення стравоходу (езофагіт), що може призводити до виразок і кровотеч.
При симптомах шлункової крововтрати потрібно звернутися до лікаря для виявлення причини та призначення лікування, яке може включати медикаменти для усунення інфекції, зменшення кислотності або загоєння слизової оболонки. Якщо рясна втрата крові призводить до запаморочення або симптомів шоку, постраждалого необхідно вкласти в лежаче положення, при якому його ноги будуть вищі за голову, і негайно викликати швидку допомогу.
Як надати допомогу при кровотечі під час вагітності?
Кровотеча при вагітності — поширене явище у першому триместрі. Мажучі кров'янисті виділення спостерігаються у 25% жінок. На ранніх термінах вагітності мізерна кровотеча може бути викликана імплантацією ембріона, гормональними змінами. При ряснішій крововтраті, коли потрібна щоденна прокладка, необхідний огляд гінеколога через ризик викидня або позаматкової вагітності.
У другому та третьому триместрах вагітності кровотеча може бути пов'язана з передлежанням або відшаруванням плаценти, розривом матки або передчасними пологами. Сильна крововтрата на будь-якому етапі вагітності, а також спазми, біль у животі, запаморочення, непритомність, підвищення температури або ознаки передчасних пологів, вимагають термінового звернення на невідкладну допомогу. До приїзду лікарів жінці необхідно дотримуватися постільного режиму та уникати будь-яких фізичних навантажень.
Чому виникає кровотеча після аборту?
Кровотеча після аборту може спостерігатись до двох тижнів. Після медикаментозного аборту втрата крові зазвичай більш рясна і може супроводжуватися виділенням згустків, оскільки матка очищається від тканин, що залишилися. При процедурному аборті кровотеча може розпочатися зразу або через кілька днів і часто буває менш інтенсивною. Згодом воно стає менш вираженою і припиняється через один-два тижні.
Перша менструація після аборту також може відрізнятись від звичайної. Місячні можуть бути коротшими після процедурного аборту, але тривалішими і ряснішими після медикаментозного. Згодом менструальний цикл стабілізується.
Щоб знизити ризик розвитку інфекції та інтенсивність кровотечі після аборту, потрібно уникати використання тампонів і менструальних чаш, а також утриматися від сексу протягом як мінімум двох тижнів після аборту. При сильній крововтраті з великими згустками, високій температурі, неприємному запаху виділень або болю, який не зменшується, необхідно терміново звернутися до гінеколога.
Як допомогти при матковій кровотечі?
Маточна кровотеча — це виділення крові з матки, яке може бути нормальним (менструація) або патологічним. У нормі менструації відбуваються з інтервалом 21-35 днів і тривають три-сім днів. Патологічні кровотечі можуть бути міжменструальними (виникати між місячними), надто рясними (понад 150 мл за цикл) або тривалими (понад сім днів). Основні причини маткової кровотечі включають гінекологічні захворювання (наприклад, міому матки, ендометріоз, поліпи), запальні процеси (наприклад, ендометрит, цервіцит), травми статевих органів та хірургічні втручання, гормональні порушення, різку втрату ваги, патології при вагітності.
При хронічній матковій крововтраті, яка проявляється регулярними кров'янистими виділеннями, збільшенням тривалості та рясності місячних або збоями менструального циклу, необхідно звернутися до гінеколога. При гострій матковій кровотечі потрібна негайна медична допомога. До приїзду швидкої допомоги жінці потрібно лягти та прикласти холод (наприклад, лід, загорнутий у тканину або поліетилен) на живіт.
Чому буває кровотеча після сексу у жінок?
У жінок кровотеча після сексу (посткоїтальна кровотеча) може вказувати на наявність гінекологічних або урологічних захворювань, травм статевих органів, інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), запальних процесів. Незначні виділення без болю можуть бути викликані мікротравмами геніталій через недостатню змазку.
При першому статевому акті можуть виникати болі та невеликі кров'янисті виділення через пошкодження дівочої пліви. Анальний секс може призвести до кровотеч, якщо не дотримуватись запобіжних заходів (не використовувати презерватив та змазок (лубрикантів) на водній основі, виконувати різкі рухи).
Крововтрата під час чи після сексу є підставою для консультації гінеколога. При сильних болях у ділянці матки після статевого акту, рясних кровотечах або появі згустків крові необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.
Як допомогти при кровотечі з носа?
Кровотечі з носа здебільшого пов'язані з пошкодженням капілярів, розташованих у слизовій оболонці. Капіляри в носі тендітні і легко травмуються при сильному сяканні або колупанні в носі. Причинами кровотеч з носа можуть бути також сухе повітря, травми (наприклад, забиті місця голови або переломи носа), порушення згортання крові (внаслідок гемофілії або прийому антикоагулянтів), захворювання слизової (наприклад, хронічні риніти або алергічні реакції).
Носові кровотечі можуть бути передніми та задніми. Передні кровотечі частіше зустрічаються і зазвичай не становлять небезпеки, тому що припиняються самостійно протягом 15-20 хвилин. Кровотечі заднього відділу носа можуть бути небезпечними для життя, оскільки пошкодження великих судин призводить до сильної втрати крові, яку неможливо зупинити в домашніх умовах, а також різкого падіння артеріального тиску. Рекомендації, як зупинити носову кровотечу:
- Сядьте та нахиліть голову вперед. Дана поза допоможе уникнути потрапляння крові в горло та дихальні шляхи.
- Затисніть ніс двома пальцями трохи вище ніздрів на 10 хвилин. Дихайте ротом.
- Прикладіть холодний компрес. Накладіть холодний пакет або обгорнутий у рушник кригу на перенісся, щоб звузити судини.
- Використовуйте ватяні тампони. Якщо кров не зупиняється, можна ввести в ніздрі ватні тампони, просочені судинозвужувальними краплями, на 10-15 хвилин.
Якщо після маніпуляцій кровотеча з носа не припиняється, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. До приїзду швидкої допомоги потрібно тримати холодний компрес на переніссі та стискати пальцями крила носа.
Як зупинити кровотечу після видалення зуба?
Кровотечу після видалення зуба можна зупинити, створюючи постійний тиск на місце видалення протягом першої години, що часто досягається прикусом марлевого компресу. У деяких випадках може знадобитися повторення процедури двічі або тричі. Важливо утримувати компрес на місці, не перевіряючи, чи припинилася кровотеча, як мінімум, протягом години. Якщо крововтрата триває більше кількох годин, необхідно звернутися до стоматолога для огляду.
Людям, які приймають антикоагулянти, важливо повідомити стоматолога про прийом даних препаратів заздалегідь. Антикоагулянти можуть збільшити ризик кровотечі, тому лікар може рекомендувати зменшити дозу або тимчасово припинити їх прийом.
Як зупинити кровотечу при геморої?
Геморой є однією з найпоширеніших причин анальної (ректальної) кровотечі. Зазвичай кровотеча з прямої кишки виглядає як невеликі краплі яскраво-червоної крові на туалетному папері або в калі після випорожнення. Основною причиною крововтрати при геморої є напруження під час дефекації. Інші фактори, що сприяють втраті крові, включають діарею, закреп, тривале сидіння чи стояння, вагітність чи підняття важких предметів.
Зупинити кров і полегшити симптоми при геморої допоможуть теплі сидячі ванни, прикладання льоду до місця кровотечі, безрецептурні креми, збільшення споживання клітковини та рідини для запобігання закрепам. Якщо ректальна кровотеча рясна або супроводжується запамороченням, непритомністю, гострим анальним болем або нудотою, необхідний терміновий огляд проктолога. При сильній чи хронічній втраті крові внаслідок геморою лікар може порекомендувати малоінвазивні процедури (наприклад, лігування латексом, лазерну вапоризацію).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Терапія в ОН Клінік Харків Палац Спорту


Терапія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Для відновлення крові після крововтрати необхідно поповнити запаси заліза, а також вітамінів групи B і C. Крововтрата знижує рівень заліза, тому харчування після кровотечі має містити продукти, багаті на цей мінерал (червоне м'ясо, листову зелень, броколі, збагачені злаки). Засвоєнню заліза допоможе вживання продуктів, що містять вітамін C (цитрусових, солодкого перцю, помідорів).
Вітаміни групи B (B2, B6, В9) також допомагають відновити кров, оскільки підтримують утворення еритроцитів. Їх можна отримати з листової зелені, печінки, картоплі, молочних продуктів, бананів, збагачених злаків, апельсинового соку. Також рекомендується пити більше води, трав'яного чаю або відвару (приблизно чотири додаткові склянки протягом 24 годин після втрати крові).
Відрізнити маткову кровотечу від місячних можна за характерними ознаками. Симптоми маткової кровотечі:
- тривалість менструації перевищує сім днів;
- рясність місячних збільшилася (часта заміна гігієнічних засобів);
- болі внизу живота посилилися;
- наявність коричневих мажучих виділень до або після менструації.
Також у разі маткової кровотечі можуть бути виділення з великими згустками крові. Інші симптоми патологічної маткової крововтрати включають слабкість, швидку стомлюваність і запаморочення.
Щоб зупинити кров при порізі, необхідно очистити рану, видаливши бруд і чужорідні частинки за допомогою проточної води і м’якого мила. Холодна вода може сприяти уповільненню кровотечі, оскільки звужує кровоносні судини. Застосовувати агресивні засоби (перекис водню, спирт) не рекомендується.
Маленьку рану можна заклеїти лейкопластиром. У разі глибоких порізів або порізів із краями, що не сходяться, а також якщо кровотеча не зупиняється, є симптоми ушкодження нерва або сухожилля (втрата рухливості або чутливості), необхідно звернутися до лікаря. Лікарська допомога також потрібна, якщо рану складно самостійно очистити від забруднень і сторонніх часток. Також слід звернутися до лікаря в разі колотих ран, адже, якщо потерпілий не проходив вакцинацію від правця понад п'ять років, є ризик інфікування бактеріями Clostridium tetani.
У разі зовнішньої кровотечі не можна самостійно до приїзду бригади швидкої допомоги витягувати предмети, що застрягли в рані. Також протипоказано накладати на колінний і ліктьовий суглоби джгути і турнікети — засоби призначені тільки для зупинки крові з ран кінцівок. Накладений на кінцівки джгут, турнікет або ізраїльський бандаж не можна знімати або послаблювати до прибуття бригади швидкої допомоги.
У разі підозри на внутрішню кровотечу не потрібно намагатися самостійно її зупиняти. Також не можна давати потерпілому їжу або воду. Потерпілого необхідно покласти в найбільш зручне положення і викликати швидку допомогу.
Найнебезпечнішою вважається артеріальна кровотеча. Через високий тиск в артеріях кров витікає швидко, що може призвести до масивної крововтрати за лічені хвилини. Швидка втрата крові може спричинити геморагічний шок, що загрожує життю і потребує невідкладної медичної допомоги. Крім того, артеріальну кровотечу складно зупинити при пошкодженні великих судин.