Читати 5 хвилин

Як правильно чистити вуха?

Як правильно чистити вуха?
Опубліковано: 12 November 2021 | Перегляди 5106
1

Навіщо потрібна вушна сірка?

Гігієна вух є невіддільною частиною повсякденного життя кожної людини. Але не всі знають, як чистити вуха правильно. Відповідно до поширеного стереотипу, чищення вух проводиться за допомогою ватних паличок, які, насправді, зовсім не безпечні для вушного каналу, оскільки можуть його травмувати. Як правильно почистити вуха без паличок, ми розповімо у цій статті.

Вушна сірка — це мастилоподібна секреція, що виробляється потовими сірчаними залозами зовнішнього слухового проходу. У вушній сірці містяться ферменти та жирні кислоти, тому вона має антибактеріальні та протигрибкові властивості.

Крім того, сірка виконує інші функції:

 • перешкоджає попаданню пилу, сторонніх частинок і води у зовнішній слуховий прохід;
 • зволожує епідерміс зовнішнього слухового проходу;
 • підтримує функціонування системи звукопроведення (підсилює звукову хвилю, що проходить через слуховий прохід).

У нормі вушна сірка має в'язку консистенцію. За появи рідкої сірки у вухах слід звернутися до отоларинголога, оскільки вона може свідчити про хронічний дерматит і підвищений вміст холестерину в крові.

Колір сірки у вухах може бути різним: від світло-жовтого до темно-коричневого. Поява чорної сірки у вусі може говорити як про попадання у вуха пилу або бруду, так і про розвиток грибкової інфекції. Вушна сірка зі слідами крові може бути ознакою перфорації барабанної перетинки.

2

Чи потрібно чистити вуха?

Чистити вуха потрібно, оскільки брудні вуха, в яких скупчився пил, можуть призвести до утворення сірчаних пробок і проблем зі слухом. Щоб не травмувати слуховий прохід і не занести в нього інфекцію, процедуру очищення вух слід проводити обережно і правильно.

3

Чим можна очистити вуха від сірки?

Спеціальні інструменти для чищення вух (вухочистки, лопатки, палички) може використовувати лише лікар-отоларинголог. Записатися на консультацію отоларинголога слід, якщо постійно болить вухо, оскільки тривалий вушний біль може свідчити про надмірне скупчення секрету сірчаних залоз, і тоді лікар допоможе усунути сірчану пробку. За появи таких симптомів, як постійна закладеність у вусі та скоринки у вухах, також необхідно звернутися до лікаря.

Самостійно почистити вуха в домашніх умовах можна милом. Щоб вимити сірку з вух, необхідно виконати чотири прості кроки.

4

Крок 1. Намильте руки

 • зніміть з вух прикраси, якщо вони є;
 • ретельно вимийте руки з милом;
 • намильте чисті руки.

нанесіть мило на руки

5

Крок 2. Вставте фалангу мізинця у зовнішній слуховий прохід

 • введіть мізинець у зовнішній слуховий прохід на глибину кінчика мізинця;
 • відмовтеся від глибокого введення мізинця у слуховий прохід, оскільки існує ризик травмувати слуховий прохід.

вставте палець у вухо​​​​​​​

6

Крок 3. Намильте вушну раковину

 • нанесіть мило на вушну раковину;
 • рівномірно розподіліть мило по вушній раковині;
 • зробіть пальцем кілька обертальних рухів.

намильте зовнішню частину вуха

7

Крок 4. Промийте вухо чистою водою

 • перш ніж промити вухо, акуратно вийміть мізинець із вушної раковини;
 • ретельно промийте вухо чистою водою;
 • якщо вода потрапила глибоко у вухо, нахиліть голову убік, щоб дати їй витекти;
 • промокніть вухо сухим рушником або чистою серветкою.

промокніть вушну раковину серветкою

8

Як чистити вуха немовляті?

Перший раз чистити вуха немовляті слід за три тижні після його народження. Зовнішній слуховий прохід у немовлят короткий і вузький. Тому чистити вухо дитини зсередини не рекомендується. Догляд за вухами новонароджених включає ретельне очищення вушної раковини за допомогою змоченого у воді ватного диска, ватного або марлевого тампона.

9

Чи можна чистити вуха хлоргексидином?

Чищення вух хлоргексидином, очищення вух перекисом водню та застосування будь-якого іншого засобу для чищення вух можливе лише за рекомендацією лікаря. Застосування хлоргексидину протипоказане за підвищеної чутливості до активного компоненту антисептика, а також за алергічного прояву запального процесу вушної раковини.

10

Чим небезпечне чищення вух ватними паличками?

Чищення вух ватною паличкою призводить до ущільнення вушної сірки, внаслідок чого утворюються сірчані пробки. Крім того, ватні палички травмують шкіру слухового проходу, що може призвести до розвитку його запалення.

11

Як часто можна чистити вуха?

Чистити вуха дорослим, а також проводити чистку дитячих вух рекомендується раз на сім-десять днів. Частіше мити вуха не має сенсу, оскільки вуха здатні до самоочищення від вушної сірки. Природний процес видалення сірки, що накопичилася у вусі, відбувається завдяки будові скронево-нижньощелепного суглоба під час здійснення будь-яких рухів щелепою (пережовування їжі, розмови, сміху, кашлю).

Рейтинг статті:
4.4 з 5 на основі 5 оцінок
Як правильно чистити вуха?
Лікар-отоларинголог. Стаж роботи 3 роки.

Інші статті на тему

Схожі статті: