Logo
0 800 30 11 77

Як відбувається лікування гідросальпінксу?

Як відбувається лікування гідросальпінксу?
Читати: 13 хв | Оновлено: 13 березня 2025 | 747 747
Близько 20-30% усіх випадків безпліддя пов'язані з непрохідністю маткових труб. У 10-20% випадків причиною їхньої закупорки є гідросальпінкс, що піддається хірургічному лікуванню.

Що таке гідросальпінкс?

Гідросалпінкс — це скупчення прозорої серозної рідини в просвіті маткових (фалопієвих) труб. Останні з'єднують яєчники з маткою та відіграють важливу роль у процесі запліднення. Коли яйцеклітина виходить із яєчника, вона потрапляє у фалопієву трубу, де може бути запліднена сперматозоїдом. Потім запліднена яйцеклітина переміщується по трубі в матку, де відбувається її імплантація. Рідина, що накопичилася у фалопієвих трубах, може порушувати їх нормальне функціонування, ускладнюючи перебіг описаних вище процесів.

Які бувають види гідросальпінксу?

Поставте своє питання Гінекологу
«ОН Клінік»

За локалізацією гідросальпінкс буває двостороннім та одностороннім. Двосторонній гідросальпінкс супроводжується одночасним скупченням серозної рідини в обох маткових трубах.

Односторонній гідросальпінкс вражає лише одну із двох фалопієвих труб. При залученні до патологічного процесу правої маткової труби жінці діагностують правобічний гідросальпінкс. Скупчення серозної рідини у лівій трубі називається лівостороннім гідросальпінксом.

Види гідросальпінксу за характером патологічного процесу

Вид

Характеристика

Простий гідросальпінкс

Характеризується наявністю в матковій трубі одиничної порожнини, заповненої рідиною.

Фолікулярний гідросальпінкс

Вирізняється розростанням в трубі спайок, які призводять до утворення множинних порожнин, заповнених рідиною.

Вентильний гідросальпінкс

Супроводжується періодичним закиданням вмісту фалопієвих труб у матку.

Також буває рецидивуючий гідросальпінкс. Для даного виду захворювання характерне періодичне повторне скупчення рідини в матковій трубі після багаторазового лікування.

Які причини провокують виникнення гідросальпінксу?

Причинами скупчення рідини в матковій трубі можуть стати раніше перенесені запальні захворювання органів малого таза (оофорит, сапінгінг, аднексит, ендометрит). Інші причини гідросальпінксу:

  • захворювання, що передаються статевим шляхом (гонорея, сифіліс, хламідіоз);
  • розростання слизової оболонки матки за її межі (ендометріоз);
  • порушення кровообігу та лімфотоку в малому тазу;
  • доброякісні та злоякісні пухлини маткових труб та яєчників;
  • травми органів малого таза;
  • запальні захворювання органів черевної порожнини (апендицит, дивертикуліт, перитоніт)

Гідросалпінкс може виникнути як ускладнення раніше перенесених хірургічних операцій на органах малого таза. До накопичення рідини у фалопієвій трубі здатні призвести аборти. 

Які симптоми гідросальпінксу?

При невеликому накопиченні рідини в матковій трубі патологія часто протікає безсимптомно. Першою ознакою гідросальпінксу може бути безпліддя. Жінці не вдається завагітніти при регулярному статевому житті без використання контрацепції, оскільки рідина в трубі перешкоджає «зустрічі» яйцеклітини зі сперматозоїдом. Інші симптоми гідросальпінксу:

  • тягнучі болі внизу живота;
  • почуття тяжкості у ділянці таза;
  • біль під час статевого акту;
  • рясні водянисті виділення з піхви;
  • періодичне підвищення температури.

Овуляція зазвичай відбувається щомісяця, оскільки робота яєчників не порушується. Місячні при гідросальпінкс також залишаються регулярними. Але можливі незначні зміни в характері менструацій — вони можуть стати ряснішими або, навпаки, мізерними через хронічне запалення.

З чим плутають гідросальпінкс?

Гідросалпінкс часто плутають з серозоцеле — округлим новоутворенням в черевній порожнині або малому тазу, заповненим в'язкою прозорою рідиною. Незважаючи на схожість ультразвукової картини, гідросальпінкс і серозоцеле розрізняються по локалізації: перша патологія виникає всередині маткової труби, а друга — зовні між репродуктивними органами. Якщо серозоцеле розташовується надто близько до фалопієвої труби, його можна помилково прийняти за гідросальпінкс.

Також можна переплутати гідросальпінкс з параоваріальною кістою — новоутворенням, яке розташоване в широкій зв'язці (захисному шарі тканини, що покриває репродуктивні органи) між яєчником та матковою трубою та заповнене рідиною. На відміну від гідросальпінксу, параоваріальна кіста не пов'язана з просвітом труби і не викликає її деформації. Проте при великому діаметрі її можна помилково прийняти за розширену ділянку маткової труби.

Як діагностують гідросальпінкс?

Діагностика гідросальпінксу починається з огляду у гінеколога. Лікар пальпує матку з придатками через піхву та черевну стінку для виявлення ознак збільшення маткових труб.

Для підтвердження діагнозу гінеколог може призначити інструментальні дослідження, одним із яких є УЗД органів малого таза. Здорові маткові труби зазвичай не візуалізуються при ультразвуковій діагностиці. Але при гідросальпінксі на УЗД можна побачити мішковидне утворення, що вказує на наявність рідини всередині труби.

Визначити гідросальпінкс допомагає гістеросальпінгографія — рентгенологічне дослідження матки та маткових труб з контрастом. Через цервікальний канал в маткові труби вводиться контрастна речовина та виконується серія знімків. При гідросальпінксі на зображеннях буде видно аномальне розширення маткової труби з накопиченням контрастної речовини в її порожнині. Зупинка руху контрасту при гістеросальпінгографії зазвичай вказує на непрохідність маткової труби.

Для детальнішого обстеження може проводитися діагностична лапароскопія. Через невеликі проколи черевної стінки вводиться лапароскоп, оснащений камерою. Пристрій передає зображення на екран комп'ютера, що дозволяє лікарю оглядати маткові труби та інші органи малого таза в режимі реального часу під збільшенням.

Як лікують гідросальпінкс?

Лікування гідросальпінксу без операції неможливе: медикаментозні засоби не здатні усунути рідину, що накопичилася в матковій трубі, і відновити прохідність органу. Але при гідросальпінксі, викликаному запальними або інфекційними процесами в органах малого таза, пацієнтці може призначатися медикаментозна терапія для усунення першопричини патології.

При бактеріальній інфекції в малому тазу для лікування гідросальпінксу можуть використовуватись антибіотики. Для зняття набряків, покращення циркуляції крові та лімфи у тканинах гінеколог може призначити вагінальні або ректальні протизапальні свічки для лікування гідросальпінксу. Хірургічні методи лікування гідросальпінксу включають:

  • сальпінгостомію — операцію, при якій у стінці маткової труби робиться отвір для відкачування накопиченої рідини;
  • сальпінгектомія — повне видалення ураженої фалопієвої труби.

Для жінок репродуктивного віку, які планують вагітність, кращим варіантом вважається сальпінгостомія, що дозволяє зберегти маткову трубу та відновити її прохідність. Операція малоінвазивна, виконується лапароскопічно через невеликі проколи в черевній стінці.

Як проходить лікування гідросальпінксу хірургічним шляхом?

Лапароскопія при гідросальпінксі проводиться під загальною анестезією. Перед операцією шкіру живота знезаражують, маркером наносять розмітку для визначення ділянок майбутніх проколів, а потім вводять пацієнтку в стан загального наркозу. Етапи лапароскопічної сальпінгостомії:

  1. Хірург робить у черевній стінці кілька дрібних проколів (діаметром до 10 міліметрів) і вводить в них троакари — порожні трубки, через які вводяться лапароскоп та хірургічні інструменти. У черевну порожнину нагнітається вуглекислий газ для розширення простору та покращення доступу до органів малого таза.
  2. Лікар оглядає маткову трубу, визначає ступінь її деформації та локалізацію гідросальпінксу. Лапароскоп оснащений джерелом світла та камерою, завдяки чому зображення внутрішніх органів передається на екран.
  3. Через мікропрокол за допомогою аспіратора рідина з маткової труби відкачується. При тяжкій деформації лікар може видалити пошкоджену ділянку труби та накласти шов для відновлення цілісності органу.
  4. Після видалення рідинного утворення порожнину маткової труби промивають антисептиком. Вільне проходження розчину свідчить про відновлення прохідності органу.
  5. Після операції хірург видаляє інструменти, відкачує із черевної порожнини вуглекислий газ, заклеює мікропроколи стерильними пластирями та накладає пов'язку.

Сальпінгектомія при гідросальпінксі також виконується лапароскопічним методом. Спочатку з маткової труби відкачують накопичену рідину, а потім пошкоджений орган висікають і витягають через проколи в черевній стінці. Хірургічне лікування гідросальпінксу триває в середньому 30-60 хвилин в залежності від ступеня ураження труби та обсягу втручання. Для запобігання ускладненням пацієнтка один-два дні залишається у стаціонарі під контролем лікаря.

Як підготуватися до операції видалення рідини в матковій трубі?

За один-два тижні до операції потрібно записатися на консультацію до хірурга. Він проведе фізикальний огляд, щоб виключити протипокази до лапароскопічного лікування. Треба повідомити лікареві про прийом препаратів, здатних вплинути на згортання крові (антикоагулянтів, антифібринолітиків, гемостатиків). При необхідності хірург їх тимчасово відмінить або зменшить добову дозу.

За наявності алергії на лікарські засоби необхідно обговорити з лікарем варіанти анестезії та підібрати безпечний засіб. Лабораторна діагностика перед операцією при гідросальпінксі може включати:

  • загальноклінічний та біохімічний аналізи крові;
  • коагулограму (оцінку згортання крові);
  • тест на групу крові та резус-фактор;
  • аналізи на антитіла до ВІЛ (вірусу імунодефіциту людини), сифілісу, гепатиту С та В;
  • тести на ЗПСШ;
  • аналіз на Covid-19 (за 48 годин до операції)

Для оцінки ризику ускладнень в роботі серця може знадобитися електрокардіограма (ЕКГ). Щоб виключити протипоказання до операції, які можуть бути пов’язані з роботою інших внутрішніх органів, хірург може скерувати на прийом до терапевта (сімейного лікаря).

Як підготуватися до операції при гідросальпінксі?

Як підготуватися до операції при гідросальпінксі?

Протягом двох-трьох тижнів до видалення рідини з маткової труби рекомендується уникати куріння та вживання алкоголю. Нікотин і етанол здатні уповільнювати кровообіг, що погіршує загоєння ран.

За два-три дні до хірургічного втручання рекомендується виключити з раціону продукти, що посилюють газоутворення в кишківнику (хлібобулочні вироби, солодощі, молочні продукти, свіжі овочі та фрукти, газовані напої). Увечері напередодні операції треба випорожнити кишківник, прийнявши проносне.

Щоб уникнути ускладнень після анестезії, операція з видалення скупчення рідини в матковій трубі проводиться натще. Останній прийом їжі має відбутися не пізніше ніж за шість годин до хірургічного втручання. Дві години до операції не можна пити.

Чи є протипоказання для операції на гідросальпінкс?

Хірургічне лікування непрохідності маткових труб, викликаної гідросальпінксом, не проводять при гострих та загостренні хронічних запальних захворювань органів малого таза (оофориті, ендометриті, аднекситі, циститі). Інші протипоказання до операції на гідросальпінкс:

  • ЗПСШ (хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, генітальний герпес, сифіліс);
  • первинні та вторинні імунодефіцити;
  • порушення згортання крові (схильність до тромбозів або кровотеч);
  • цукровий діабет у стадії декомпенсації;
  • тяжкі серцево-судинні патології (серцева недостатність, артеріальна гіпертензія, передінфарктний та передінсультний стани);
  • запалення очеревини (перитоніт);
  • легенева, печінкова, ниркова недостатності;
  • злоякісні пухлини органів малого таза (матки, яєчників, сечового міхура).

Лапароскопічне лікування закупорювання маткових труб не проводиться при наявності у пацієнтки незагоєних ран та дерматологічних захворювань (екземи, імпетиго, лишаю) у ділянці проколів. Протипоказанням до лапароскопії також є обширні спайки у черевній порожнині, що перешкоджає вільному доступу до фалопієвих труб.

Скільки триває реабілітація після операції на гідросальпінкс?

Відновлення після лапароскопічного лікування гідросальпінксу маткової труби триває близько 4-6 тижнів. Після операції пацієнтка може відчувати ниючий біль у нижній частині живота, який зазвичай минає впродовж тижня. Для зниження дискомфорту лікар може призначити нестероїдні протизапальні засоби або анальгетики, а для запобігання інфекції — антибіотики. Рекомендації на період реабілітації після видалення гідросальпінксу:

  • утримуватися від статевого життя;
  • уникати важких фізичних навантажень (підняття важких речей, спортивних тренувань);
  • відмовитися від відвідування бань, саун, соляріїв;
  • не купатися у ванні (можна приймати душ), відкритих водоймах та басейнах;
  • утримуватися від куріння та вживання алкоголю.

Для запобігання підвищеному газоутворенню та закрепам (і пов'язаного з ними тиску на органи малого таза) важливо дотримуватися легкозасвоюваної дієти. На період відновлення після операції на гідросальпінкс треба виключити з раціону жирну, гостру, смажену їжу. Рекомендується надавати перевагу відвареним або приготованим на пару овочам, нежирному м'ясу, супам та кашам на воді. Для профілактики зневоднення та нормалізації обмінних процесів потрібно випивати не менше півтори літри води на добу.

Коли можна вагітніти після видалення гідросальпінксу?

Точні терміни планування вагітності після видалення гідросальпінксу визначає лікар, виходячи з темпів відновлення репродуктивної системи пацієнтки. У середньому період відновлення після операції на маткових трубах становить місяць-півтора. При ранньому зачатті існує ризик позаматкової вагітності через набряк стінок фалопієвої труби.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Хірургія в ОН Клінік Харків Левада

Як відбувається лікування гідросальпінксу? - Стрюков Дмитро Владиславович
Стрюков Дмитро Владиславович
ОН Клінік Харків Левада
вул. Молочна, 48
м. Левада
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 18:00
Сб: 8:30 - 17:00
Нд: 8:30 - 14:00

Хірургія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Гідросальпінкс — це небезпечно?

Небезпека гідросальпінксу (особливо двостороннього) полягає в безплідді. Рідина, що накопичилася, може перешкоджати руху яйцеклітин і сперматозоїдів уздовж маткових труб, роблячи запліднення неможливим. Інші ускладнення гідросальпінксу:

  • невиношування вагітності. За одностороннього гідросальпінксу запліднення можливе в здоровій фаллопієвій трубі. Однак рідина з ураженої труби може просочуватися в порожнину матки, створюючи несприятливі умови для розвитку ембріона і спричиняючи його загибель. Патогенні мікроорганізми, що активно розмножуються в рідкому середовищі, можуть спровокувати запалення ендометрія (слизової оболонки матки), знижуючи його здатність утримувати плодове яйце. Перелічені проблеми може спричинити гідросальпінкс і під час ЕКЗ (екстракорпорального запліднення);
  • позаматкова вагітність. Якщо зачаття відбулося в ураженій фаллопієвій трубі, рідина може ускладнити переміщення заплідненої яйцеклітини в матку, спровокувавши її прикріплення до стінки самої труби. Рідина в матковій трубі небезпечна здатністю розтягувати стінки органу. Через стоншення і зниження еластичності стінок підвищується ризик їхнього розриву з виходом вмісту в черевну порожнину. За відсутності екстреної допомоги у пацієнтки може розвинутися перитоніт (запалення очеревини) і сепсис (системне запалення).
2. Чи може гідросальпінкс минути самостійно?

Гідросальпінкс, як правило, не розсмоктується самостійно. За відсутності своєчасного лікування захворювання прогресує, підвищуючи ризик безпліддя, позаматкової вагітності, розриву фаллопієвої труби. Для видалення рідини, що скупчилася в просвіті труби, потрібне хірургічне втручання.

3. Чи можна вилікувати гідросальпінкс травами?

Лікування гідросальпінксу травами не має науково доведеної ефективності. Рослинні відвари і настої не забезпечують відтік рідини з маткової труби і не усувають причини її накопичення. Для усунення гідросальпінкса необхідно звернутися до лікаря, який підбере відповідне лікування (хірургічне, а за необхідності — і медикаментозне), виходячи з клінічної картини захворювання.

4. Які відмінності між гідросальпінксом і сактосальпінксом?

На відміну від гідросальпінксу, сактосальпінкс — загальна назва патології, що супроводжується утворенням рідкого вмісту (серозного або гнійного) в просвіті маткової труби. Скупчення прозорої серозної рідини називається гідросальпінксом, а гнійної — піосальпінксом. Гідросальпінкс і піосальпінкс є формами сактосальпінкса.

5. Чи потрібно видаляти маткову трубу в разі гідросальпінксу?

За помірного гідросальпінксу і відсутності ускладнень жінкам репродуктивного віку, які планують вагітність, як правило, показане органозберігаюче хірургічне лікування (сальпінгостомія). Повне видалення маткової труби (сальпінгектомія) може проводитися в разі важких деформацій (вираженого розтягування і стоншення стінок, великих рубцевих змін і множинних спайок), супутнього раку і позаматкової вагітності. Видалення фаллопієвої труби може бути рекомендовано пацієнткам з гідросальпінксом, що часто рецидивує, які планують ЕКЗ, для підвищення ймовірності імплантації ембріона. Також сальпінгектомія може проводитися жінкам, які не планують вагітність. Метод лікування вибирається для кожної пацієнтки індивідуально з урахуванням клінічної картини.

Рейтинг статті:
Як відбувається лікування гідросальпінксу?
Лікар акушер-гінеколог. Кандидат наук. Вища категорія.
Як відбувається лікування гідросальпінксу?
Лікар акушер-гінеколог. Лікар ультразвукової діагностики. Перша категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Христина 1 місяць тому
Добрий день. У мене виявили двосторонній гідросальпінкс, але болить тільки правий бік. З чим може бути пов'язаний односторонній біль?
Відповісти
Доброго дня. Можливо, у лівій матковій трубі міститься трохи рідини або пошкодження в ній менш виражені. Тому вона не викликає симптомів, на відміну від правої.
Алла 1 місяць тому
Доброго дня. Як проводиться продування маткових труб у разі гідросальпінксу?
Відповісти
Здрастуйте! Усунення непрохідності маткових труб виконується лапароскопічно. Через мікропроколи в животі лікар вводить хірургічні інструменти, робить отвір в ураженій трубі та відкачує рідину, що накопичилася.
Сніжана 1 місяць тому
Добрий день! Чому я не можу завагітніти, якщо в мене за аналізами все гаразд?
Відповісти
Добрий день! У разі невдалих спроб зачаття варто пройти діагностику і чоловікові. Безпліддя може бути спричинене непрохідністю сім'явиносних проток, недостатнім об'ємом або низькою якістю сперми, виробленням антиспермальних антитіл і низкою інших чинників.
Валерія 1 місяць тому
Добрий день! Підкажіть, чи є специфічні пози в сексі, що підвищують ймовірність зачаття за непрохідності маткових труб?
Відповісти
Здрастуйте! Поз, що сприяють зачаттю за непрохідності маткових труб, не існує. Непрохідність означає наявність перешкоди в трубі, яка заважає зустрічі яйцеклітини зі сперматозоїдом і заплідненню. Для зачаття необхідно усунути непрохідність фаллопієвих труб.
Софія 1 місяць тому
Доброго дня. Мені призначили вагінальні свічки від непрохідності маткових труб. А як вони можуть допомогти?
Відповісти
Добрий день. Вагінальні свічки, найімовірніше, призначені для лікування запалення, виявленого на тлі непрохідності маткових труб. Перед відновленням їхньої прохідності важливо спочатку усунути запальний процес, здатний стати причиною рецидиву патології.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.