Logo
0 800 30 07 00

Лікування гіпотиреозу в Білій Церкві

Лікування гіпотиреозу в Білій Церкві: ціни — від 150 грн.

Гіпотиреоз — це ендокринне захворювання, яке характеризується недостатньою продукцією (виробленням) тиреоїдних гормонів щитоподібною залозою. Дефіцит тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3) призводить до сповільнення обміну речовин і порушення функцій різних органів і систем організму.

Діагностувати й назавжди вилікувати гіпотиреоз у Білій Церкві можна у відділенні ендокринології медичного центру «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Функції гормонів щитоподібної залози

Функції гормонів щитоподібної залози

Причини та види гіпотиреозу

Гіпотиреоз може бути спричинений різними факторами, що впливають на функцію щитовидної залози і вироблення тиреоїдних гормонів. Основні причини гіпотиреозу включають аутоімунні захворювання, нестачу йоду в раціоні, хірургічне видалення частини або всієї щитоподібної залози.

Опромінення ділянки шиї, наявність вроджених аномалій, інфекцій, порушень у роботі гіпофіза або гіпоталамуса, які контролюють функцію щитоподібної залози, також можуть призвести до гіпотиреозу. Залежно від причини та механізму розвитку хвороби виділяють кілька видів гіпотиреозу.

Види гіпотиреозу

Тип

Характеристика

Первинний гіпотиреоз

Виникає через пряме порушення функції щитоподібної залози. Причинами можуть бути аутоімунні захворювання, дефіцит йоду або хірургічне видалення частини щитоподібної залози. За первинного гіпотиреозу рівень тиреотропного гормону (ТТГ) у крові підвищений, а рівень тиреоїдних гормонів (Т3 і Т4) знижений.

Вторинний гіпотиреоз

Гіпотиреоз викликаний недостатньою продукцією ТТГ гіпофізом, що призводить до недостатньої стимуляції щитовидної залози. Основні причини включають пухлини гіпофіза або порушення його функцій. У результаті рівень ТТГ буде низьким, рівні Т3 і Т4 - знижені.

Третинний гіпотиреоз

Третинний гіпотиреоз зумовлений недостатньою продукцією тиреотропін-рилізинг-гормону (ТРГ) гіпоталамусом, що порушує секрецію ТТГ гіпофізом. Цей стан веде до зниження рівнів ТТГ, Т3 і Т4. Гіпотиреоз часто пов'язаний з пухлинами або дисфункцією гіпоталамуса.

Вроджений гіпотиреоз

Вроджений гіпотиреоз виникає, коли щитоподібна залоза у новонародженого не функціонує належним чином або повністю відсутня. Вроджений гіпотиреоз може бути спричинений порушеннями в розвитку або спадковими факторами. Характеризується низькими рівнями Т3 і Т4, високим рівнем ТТГ у крові.

Тканинний гіпотиреоз

Виникає, коли тканини організму не можуть правильно використовувати тиреоїдні гормони, незважаючи на їх нормальний рівень у крові. Патологія може бути спричинена генетичними дефектами або порушеннями на клітинному рівні. Клінічно може проявлятися симптомами гіпотиреозу за нормальних рівнів Т3 і Т4.

Маніфестний гіпотиреоз

Проявляється явно вираженими симптомами: втомою, збільшенням ваги і сухістю шкіри. Рівень ТТГ у крові підвищений, а рівні Т3 і Т4 знижені.

Субклінічний гіпотиреоз

Має неявні симптоми і визначається підвищеним рівнем ТТГ за нормальних рівнів Т3 і Т4. Зазвичай виявляється при скринінгових тестах і може не викликати помітних змін у стані здоров'я. За відсутності лікування може перейти в маніфестний гіпотиреоз.

Аутоімунний гіпотиреоз

За аутоімунного гіпотиреозу імунна система атакує і руйнує щитоподібну залозу. До розвитку хвороби зазвичай призводить аутоімунний тиреоїдит (хвороба Хашимото). У зазначеному випадку рівень ТТГ підвищений, а рівні Т3 і Т4 знижені, що пов'язано з руйнуванням тканини щитоподібної залози.

Ознаки розвитку гіпотиреозу

Ознаки гіпотиреозу у чоловіків і жінок залежать від причини захворювання і варіюються залежно від ступеня порушення щитоподібної залози. Симптоми гіпотиреозу:

  • збільшення маси тіла;
  • хронічні закрепи;
  • стоншення і випадання волосся;
  • суглобові та м'язові болі;
  • швидка стомлюваність і постійна втома;
  • виражена апатія;
  • уповільнене серцебиття (брадикардія);
  • підвищена чутливість до холоду;
  • потовщення і сухість шкірних покривів;
  • ламкість нігтів;
  • хрипкий і низький голос;
  • зниження потовиділення;
  • порушення сну (наприклад, апное);
  • зміна артеріального тиску;
  • затуманення зору;
  • порушення пам'яті;
  • зниження статевого потягу (лібідо);
  • погіршення концентрації уваги.

Симптомом гіпотиреозу в жінок є порушення менструального циклу. За гіпотиреозу менструальний цикл може стати нерегулярним, зі зміною тривалості циклу, затримками або відсутністю менструацій. Низький рівень тиреоїдних гормонів може порушити гормональний баланс, що призводить до аменореї або дисменореї, а також посилення симптомів передменструального синдрому (ПМС).

Відбитки зубів на язиці за гіпотиреозу виникають через набряк тканин. Язик збільшується в розмірах і стає занадто великим для ротової порожнини, що призводить до того, що він притискається до зубів і на ньому з'являються відбитки.

Набряки при гіпотиреозі найчастіше виникають на обличчі, повіках, руках і ногах. Вони зумовлені затримкою рідини в тканинах через уповільнений обмін речовин і зниження функції лімфатичної системи, що призводить до накопичення міжклітинної рідини. Також причиною набряків за дисфункції щитоподібної залози є накопичення мукополісахаридів у тканинах, що збільшує їхній об'єм і утримує воду.

Втрата ваги за гіпотиреозу трапляється рідко, оскільки цей стан зазвичай пов'язаний зі сповільненим метаболізмом і збільшенням ваги. Однак при неправильному лікуванні, змінах у дієті та фізичній активності, втрата ваги можлива.

Першіння в горлі та кашель при гіпотиреозі можуть бути пов'язані з набряком і запаленням тканин, включаючи слизову оболонку глотки та голосові зв'язки. У деяких випадках на тлі гіпофункції щитоподібної залози також може розвиватися зоб, який чинить тиск на дихальні шляхи і спричиняє кашель.

Зовнішньою ознакою гіпотиреозу можуть бути набряки повік і випинання очей. За гіпотиреозу можуть спостерігатися набряки навколо очей, що робить повіки одутлуватими і важкими. Також можлива поява темних кіл під очима через порушення мікроциркуляції та затримку рідини. У рідкісних випадках можуть виникати проблеми із зором, пов'язані з набряком тканин навколо очей і підвищенням внутрішньоочного тиску.

Обличчя за гіпотиреозу може виглядати одутлим, а волосся стає тонким і рідкісним. Крім того, нерідко спостерігається сповільнення мови і руху через загальну втому і м'язову слабкість.

За гіпотиреозу шкіра стає сухою, блідою або жовтуватою, втрачає свою еластичність. Також вона може бути холодною на дотик через уповільнений кровообіг. Часто спостерігається лущення, потовщення шкіри та схильність до появи тріщин, особливо на ліктях і колінах. За гіпотиреозу може з'являтися припухлість у ділянці шиї.

Діагностика гіпотиреозу в Білій Церкві

У разі підозри на порушення функції щитоподібної залози (на тлі гіпертиреозу, гіпотиреозу) необхідно звернутися до ендокринолога. Лікар проаналізує симптоми, збере особистий і сімейний анамнези. Діагностика гіпотиреозу:

  • фізикальний огляд. Під час фізикального огляду лікар оцінює зовнішній вигляд пацієнта і шукає клінічні ознаки гіпотиреозу, включно із сухою шкірою, набряклістю навколо очей, зміною кольору шкіри та потовщенням шиї, що вказує на зоб;
  • УЗД щитоподібної залози. Дозволяє отримати зображення щитоподібної залози та оцінити її структуру. УЗД допомагає виявити аномалії: збільшення або зменшення щитоподібної залози, вузли або кісти, які можуть бути пов'язані з гіпотиреозом. УЗД також дає змогу виміряти розмір залози й оцінити, наскільки рівномірно вона збільшена або змінена, що важливо для діагностики та подальшого лікування;
  • аналізи на гормони. Тести на рівні Т3 і Т4, ТТГ є основними для діагностики гіпотиреозу. За гіпотиреозу рівень ТТГ зазвичай підвищений, а рівні Т3 і Т4 знижені. Лабораторні тести допомагають точно визначити порушення функції щитоподібної залози і відрізнити первинний гіпотиреоз від вторинного або третинного. Аналізи на антитіла до щитоподібної залози можуть також допомогти виявити аутоімунні форми гіпотиреозу.

Загальний аналіз крові при гіпотиреозі може виявити анемію, оскільки патологія може впливати на утворення червоних кров'яних клітин. Також можуть спостерігатися підвищені рівні холестерину і ліпідів, що пов'язано з уповільненим обміном речовин. Крім того, можуть бути ознаки підвищення рівня білків і змін у лейкоцитарній формулі.

Медикаментозне лікування гіпотиреозу в Білій Церкві

Лікування гіпотиреозу зазвичай включає гормонозамісну терапію, яка допомагає відновити нормальний рівень тиреоїдних гормонів в організмі. Основні препарати, що використовуються для лікування гіпотиреозу, включають синтетичні форми тироксину і трийодтироніну. Препарати діють, заповнюючи нестачу тиреоїдних гормонів, що допомагає поліпшити метаболізм, функціонування органів і систем, а також усунути симптоми гіпотиреозу.

Негормональне лікування гіпотиреозу може призначатися як додаткова терапія для управління симптомами і поліпшення загального стану пацієнта. У разі гіпоплазії щитоподібної залози лікар може порекомендувати вживання харчових добавок (наприклад, з йодом, селеном і цинком).

У разі гіпотиреозу дієта важлива для підтримання загального здоров'я і поліпшення функції щитоподібної залози. У раціон харчування за гіпотиреозу рекомендується включити продукти, багаті на йод (наприклад, морепродукти та водорості). Важливо споживати достатню кількість вітамінів і мінералів, включно із залізом, цинком і вітамінами групи B. Слід уникати надмірного споживання соєвих продуктів і хрестоцвітних овочів (броколі та цвітної капусти), оскільки вони можуть заважати засвоєнню йоду.

Зупинити випадіння волосся при гіпотиреозі допоможе виконання всіх рекомендацій ендокринолога. Важливо підтримувати здоров'я волосся за допомогою збалансованого харчування, багатого вітамінами і мінералами, які зміцнюють волосся. Крім того, рекомендується уникати агресивних хімічних процедур і термічної обробки, а також використовувати м'які шампуні та кондиціонери для мінімізації додаткового ушкодження волосся.

У разі неправильного або несвоєчасного лікування гіпотиреозу розвиваються наслідки. Можливі ускладнення гіпотиреозу:

  • порушення дихання;
  • збільшення щитоподібної залози;
  • серцева недостатність;
  • периферична нейропатія;
  • порушення психічного здоров'я;
  • безпліддя;
  • мікседематозна кома.

Записатися на консультацію ендокринолога для лікування гіпотиреозу в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Малиш Тетяна Василівна
Малиш Тетяна Василівна
Лікар відділення ендокринології

Ендокринологи в Білій Церкві «ОН Клінік»

Вартість прийому ендокринологів у Білій Церкві

Експрес-тест на глюкозу
150 грн
Консультація ендокринолога
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Ендокринолог у Білій Церкві за адресою:

Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13

ОН Клінік Біла Церква
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00, Сб: 8:00 - 18:00, Нд: 10:00 - 16:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.