Лікування синдрому Кушинга (гіперкортицизму) в Білій Церкві
Синдром Кушинга (гіперкортицизм) — це гормональний розлад, який виникає через надлишок кортизолу. Діагностику та лікування гіперкортицизму в Білій Церкві можна пройти в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква». Запис на прийом до ендокринолога ведеться цілодобово.
Причини появи синдрому Кушинга
Найчастішою причиною підвищення кортизолу і розвитку гіперкортицизму є тривале вживання глюкокортикоїдів — протизапальних препаратів, які застосовують для лікування захворювань астми, ревматоїдного артриту, вовчака або після трансплантації органів. Інші можливі причини гіперкортицизму:
- ін'єкції стероїдів (наприклад, під час лікування бурситу або болю в суглобах);
- стероїдні креми, що застосовуються при захворюваннях шкіри (наприклад, при екземі);
- пухлини кори надниркових залоз;
- прийом прогестеронових гормонів, які жінки використовують для лікування менструальних розладів, нерегулярних вагінальних кровотеч, ендометріозу.
У рідкісних випадках причиною синдрому Кушинга може стати пухлина, що продукує надлишок АКТГ, в органі, який зазвичай його не виробляє (наприклад, у легенях або підшлунковій залозі). Гіперкортицизм зазвичай не успадковується, але в деяких рідкісних випадках генетична схильність до новоутворень може сприяти його розвитку.
Симптоми гіперкортицизму
Симптоми гіперкортицизму можуть відрізнятися залежно від рівня кортизолу і тривалості захворювання. Ознаки синдрому Кушинга включають:
- витончення шкіри, погане загоєння ран, легке утворення синців;
- поява широких фіолетових або рожевих розтяжок (стрий) на животі, грудях, стегнах і пахвах;
- м'язова слабкість (особливо в плечах і стегнах);
- швидка стомлюваність;
- порушення сну;
- зниження імунітету;
- головні болі;
- психічні відхилення (депресія або тривожність).
Також синдром Кушинга може проявлятися появою акне, високим артеріальним тиском, підвищеним рівнем цукру в крові, остеопорозом. У людей із тривало підвищеним рівнем АКТГ і кортизолу зазвичай спостерігається набряк Кушинга, основним симптомом якого є набір ваги, особливо в ділянці живота і грудей. При цьому руки і ноги залишаються худими, а пальці на руках — тонкими. Також до ознак набряку Кушинга належить кругле, рум'яне, місяцеподібне обличчя і відкладення жиру на шиї та спині (горб бізона, вдовий горбик).
У жінок із синдромом Кушинга можуть спостерігатися скроневе облисіння, надмірний ріст волосся на обличчі, шиї, грудях, стегнах і животі, порушитися менструальний цикл. У чоловіків може знизитися фертильність, зменшитися сексуальний потяг, можливі проблеми з ерекцією. Також тривале підвищення рівня кортизолу може призводити до розвитку тромбів у венах, діабету та каменів у нирках.
Форми синдрому Кушинга
Гіперкортицизм класифікують залежно від джерела надлишкового виробництва кортизолу. Первинний гіперкортицизм виникає через гіперфункцію надниркових залоз і підвищене вироблення ними кортизолу через аномалії в самих надниркових залозах (наприклад, за адренокортикальної аденоми). Вторинний гіперкортицизм спостерігається, коли надмірна кількість кортизолу виробляється у відповідь на підвищений вплив гіпофіза.
Тотальний гіперкортицизм характеризується надмірним продукуванням кортизолу з усіх можливих джерел, включно з наднирковими залозами та екстраренальними джерелами (наприклад, пухлинами). Парціальний гіперкортицизм пов'язаний із надлишковим виробленням кортизолу в певних ділянках або зонах організму (наприклад, в одній з надниркових залоз або новоутворенні). Залежно від етіології, виділяють два типи гіперкортицизму.
Форми синдрому Кушинга | ||
---|---|---|
Тип | Характеристика | |
Ендогенний гіперкортицизм | Виникає через надмірне вироблення кортизолу всередині організму. | |
Екзогенний синдром Кушинга | Розвивається під впливом зовнішніх чинників. Його найпоширенішою формою є ятрогенний гіперкортицизм, який спричиняє тривале лікування глюкокортикоїдами. |
Особливим випадком ендогенної форми є хвороба Іценка-Кушинга. Захворювання може бути спричинене гіперплазією гіпофіза або наявністю в ньому доброякісної пухлини, що продукує надмірну кількість адренокортикотропного гормону та стимулює наднирники до надмірної активності й підвищеної секреції кортизолу.
Із синдромом Кушинга часто плутають функціональний гіперкортицизм (псевдохвороба Кушинга) — стан, за якого надмірно активується гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозникова вісь, спричиняючи підвищення рівня кортизолу. Функціональний гіперкортицизм виникає через хронічний стрес або захворювання (наприклад, депресію, нервову анорексію, діабет, ожиріння) та має симптоми, схожі зі справжнім синдромом Кушинга (центральне ожиріння, стриї, тонка шкіра). Однак функціональний гіперкортицизм зазвичай оборотний, на відміну від справжнього синдрому Кушинга.
Діагностика синдрому Кушинга в Білій Церкві
Діагностика синдрому Кушинга включає консультацію ендокринолога зі збором анамнезу та фізикальним оглядом. Аналізи, спрямовані на виявлення синдрому Кушинга, можуть включати:
- аналіз сечі на рівень кортизолу;
- опівнічний тест на кортизол у слині;
- тест на придушення низької та високої дози глюкокортикоїдів.
Також призначається аналіз крові на АКТГ. Низькі показники АКТГ у крові можуть свідчити про пухлину надниркових залоз, що спричинила синдром Кушинга. За нормального або високого рівня АКТГ може бути підозра на пухлину гіпофіза або ектопічне новоутворення.
У разі підозри на пухлинні процеси в надниркових залозах можуть бути призначені додаткові обстеження: КТ або МРТ черевної порожнини (або інших органів). Для визначення джерела секреції АКТГ може бути призначена двостороння проба з нижніх кам'янистих синусів.
Лікування ендогенного синдрому Кушинга в Білій Церкві
Лікування ендогенного гіперкортицизму залежить від причини його виникнення. Для зменшення рівня кортизолу можуть бути призначені препарати, що знижують його вироблення.
Лікування екзогенного гіперкортицизму в Білій Церкві
Лікування екзогенного гіперкортицизму полягає в поступовому зниженні дози глюкокортикоїдних препаратів, які спричиняють надлишок кортизолу в організмі. Дозу знижують повільно і під контролем лікаря, щоб уникнути різкого падіння рівня кортизолу.
Лікар може порекомендувати знизити вагу, контролювати рівень цукру і збільшити фізичну активність. Дієта за гіперкортицизму передбачає зменшення вуглеводів, солі та алкоголю, а також збільшення овочів, риби, кальцію та вітаміну D. Записатися на консультацію ендокринолога для діагностики та лікування синдрому Кушинга (гіперкортицизму) в Білій Церкві в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Експрес-тест на глюкозу | 150 грн |
Консультація ендокринолога | 550 грн |
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога | 550 грн |
Вартість прийому ендокринологів у Білій Церкві
Ендокринолог у Білій Церкві за адресою:
Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі