Лікування зоба (збільшення щитоподібної залози) у Білій Церкві
Зоб — це збільшення щитоподібної залози, яке може виникнути через дефіцит йоду, аутоімунні захворювання або запалення. Збільшення щитоподібної залози супроводжується утворенням шишки на горлі, захриплістю і набуханням шийних вен.
У медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» ендокринологи займаються діагностикою та лікуванням зоба. Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.
Причини збільшення щитоподібної залози
Зоб з'являється через блокування вироблення гормонів щитоподібної залози. Збільшення щитоподібної залози за нормальних гормонів може бути пов'язане з дефіцитом йоду в організмі. Інші причини зоба:
- аутоімунні захворювання (хвороба Грейвса, хвороба Хашимото);
- злоякісне утворення щитоподібної залози;
- тиреоїдит (запалення щитоподібної залози);
- підвищена активність щитоподібної залози (гіпертиреоз);
- гормональні зміни в період статевого дозрівання, менопаузи;
- недостатня активність щитоподібної залози (гіпотиреоз).
Також зоб може спричинити приймання лікарських засобів, що містять літій. Збільшення щитоподібної залози спостерігається як у жінок, так і в чоловіків.
Симптоми зоба
Зоб у жінок і чоловіків має вигляд шишки, розташованої на передній частині шиї. Основні симптоми зоба в горлі — захриплість і стиснення. Інші симптоми зоба:
- набухання шийних вен;
- запаморочення при підйомі рук над головою;
- утруднене дихання;
- кашель;
- утруднене ковтання;
- втома і сонливість;
- сухість шкіри;
- прискорене серцебиття;
- порушення випорожнення (закреп, діарея);
- незрозуміла втрата ваги.
Ознаками зоба в горлі у жінок можуть бути зміни менструального циклу. Також збільшення щитоподібної залози може спричиняти дратівливість і нервозність, а також м'язову слабкість.
Види та стадії зоба
Класифікація збільшення щитоподібної залози здійснюється за морфологічними змінами, типом розміщення, функціональною активністю. Спостерігаються змішані форми, наприклад, дифузно-вузловий або дифузно-токсичний зоб.
Різновиди зоба | |
Тип | Опис |
Дифузний зоб | Дифузно-токсичний зоб розвивається через нестачу йоду в організмі. Ризик захворювання збільшується за спадковості, аутоімунних захворювань, стресів. При дифузному токсичному зобі спостерігається підвищена пітливість, тахікардія, втрата маси тіла. |
Вузловий зоб | Вузловий внутрішній зоб розвивається через дефіцит йоду, травми щитоподібної залози, підвищене вироблення тиреотропного гормону. Зоб може бути одновузловим або багатовузловим, а також мати різний розмір і щільність. Захворювання проявляється здавлюванням дихальних шляхів, захриплістю, кашлем. |
Змішаний зоб | Змішаний токсичний зоб може проявлятися одночасно кістозними та вузловими утвореннями. Тип захворювання може бути спричинений дефіцитом йоду, аутоімунними захворюваннями, тиреоїдитом. |
Дифузно-вузловий зоб | Дифузно-вузловий зоб виникає через дефіцит йоду, генетичну схильність, прийом лікарських засобів. Тип захворювання спричиняє розростання тканин щитоподібної залози. Симптоми зоба спричиняють захриплість, кашель, утруднене ковтання, порушення менструального циклу. |
Колоїдний вузловий зоб | Колоїдний зоб виникає через дефіцит йоду і спадковість. Тип захворювання вирізняється розростанням фолікулів і їхнім збільшенням у розмірах, внаслідок чого з'являються щільні вузли. Симптоми включають болісні відчуття під час промацування вузлів, утруднене ковтання або дихання. |
Також виділяється дифузний-тиреотоксичний зоб, який виникає через надмірну кількість тиреоїдних гормонів. Залежно від локалізації захворювання буває зі звичайним розташуванням, кільцевим, частково загрудинним.
Зоб розвивається в три стадії, кожна з яких відрізняється симптомами та діагностикою. Ступені збільшення щитоподібної залози:
- Збільшення щитоподібної залози 1 ступеня. Зоб щитоподібної залози 1 ступеня пальпується, збільшення не видно при нормальному положенні шиї.
- Збільшення щитоподібної залози 2 ступеня. Збільшена щитоподібна залоза 2 ступеня пальпується і видно в нормальному положенні.
- Збільшення щитоподібної залози 3 ступеня. Зоб 3 ступеня спричиняє компресію органів шиї.
Лікування зоба 1 ступеня здійснюється за допомогою медикаментозних засобів. Для лікування зоба 2 ступеня також може використовуватися консервативна терапія.
Діагностика зоба (збільшення щитоподібної залози) у Білій Церкві
Діагноз дифузно-токсичного (ДТЗ) або вузлового зоба ставить ендокринолог. Лікар збирає анамнез, проводить візуальний огляд пацієнта. Додатково ендокринолог може призначити аналіз на гормон щитоподібної залози та УЗД органу.
Лікування дифузного зоба в Білій Церкві
Для діагностики дифузно-токсичного зоба ендокринолог може призначити аналізи, що визначають рівень вироблення тиреоїдних гормонів. Лікування дифузного зоба може включати приймання препаратів, які пригнічують надмірне виділення тиреоїдних гормонів. У разі надлишку гормону ендокринолог може призначити замісну терапію. Також для лікування дифузно-токсичного зоба лікар може призначити кортикостероїдні препарати і йод, необхідний для компенсації його дефіциту. За відсутності терапії дифузно-токсичний зоб може викликати ускладнення (серцеву недостатність або тиреотоксичний криз).
Лікування вузлового зоба в Білій Церкві
Лікування при вузловому зобі підбирається ендокринологом залежно від ступеня захворювання. Вузловий токсичний зоб можна вилікувати без операції, підібравши медикаментозну терапію. Для лікування вузлового зоба лікар може призначити гормональні препарати для збільшення або зниження рівня гормонів щитоподібної залози. Зменшити симптоматику захворювання можна за допомогою бета-блокаторів, седативних і протизапальних засобів, призначених ендокринологом. Правильно підібрана терапія дасть змогу уникнути частих рецидивів вузлового зоба.
Лікування токсичного зоба в Білій Церкві
Лікування токсичного зоба включає лікарські засоби, які блокують вироблення гормонів щитоподібної залози. Симптоматична терапія зоба передбачає лікування препаратами (бета-блокаторами та седативними засобами). Токсичний зоб щитоподібної залози небезпечний порушенням згортання крові, тиреотоксичним кризом і миготливою аритмією.
Записатися на консультацію ендокринолога для діагностики та лікування зоба в медичному центрі «ОН Клінік Біла Церква» можна за номером телефону, зазначеним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Експрес-тест на глюкозу | 150 грн |
Консультація ендокринолога | 550 грн |
ОНЛАЙН Консультація ендокринолога | 550 грн |
Вартість прийому ендокринологів у Білій Церкві
Ендокринолог у Білій Церкві за адресою:
Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 5/13
- По мапі