Що таке невроз?
Невроз — психічний розлад, який може виникнути внаслідок хронічного стресу або травмуючої ситуації. Невроз проявляється у вигляді тривоги, страху, зниження настрою. Також за неврозу можуть з'явитися розлад травлення, нудота, блювання, головний біль. Симптомами неврозу можуть бути сильна слабкість, зниження когнітивних функцій, висип на шкірі, слабкість у ногах.
Внаслідок перезбудження нервової системи при неврозі можуть з'являтися задишка, тахікардія, панічні атаки. Також за неврозу може підвищуватися тиск. Істеричний невроз може супроводжуватися нападами плачу або сміху. Для лікування неврозу необхідно записатися на консультацію психіатра.
Що таке неврастенія?
Поставте своє питання Психіатру «ОН Клінік»
Неврастенія (астено-невротичний стан, неврастенічний синдром) — форма неврозу, за якої відбувається виснаження нервової системи. Для неврастенії характерні дратівливість, плаксивість, швидка зміна настрою.
Неврастенія може призвести до зниження розумових і фізичних здібностей, депресії та втрати працездатності. За своєчасного звернення до лікаря неврастенія та інші форми неврозу успішно піддаються лікуванню.
Як зрозуміти, що у мене неврастенія?
За неврастенії з'являється дратівливість навіть через дрібниці, немає настрою, відчувається постійна втома. Інші симптоми неврастенії:
- погіршення пам'яті та концентрації уваги;
- біль у м'язах і суглобах;
- слабкість, сонливість, нудота;
- порушення сну (безсоння, часті пробудження уві сні);
- синдром неясної голови (відчуття туману в голові);
- запаморочення;
- прискорене серцебиття;
- зниження апетиту;
- загальмованість;
- втрата мотивації.
Неврастенія у чоловіків може проявлятися у вигляді прискорених позивів до сечовипускання та передчасного сім'явиверження. Симптомами неврастенії у жінок можуть бути плаксивість, зниження сексуального бажання. Також ознакою неврастенії у жінок може бути порушення менструального циклу. Мозкова неврастенія також може проявлятися у вигляді частого головного болю.
Які причини неврастенії?
Неврастенія може виникати внаслідок емоційних і фізичних перевантажень. Інші причини неврастенії:
- хронічний стрес;
- психологічні травми (втрата близьких, конфлікти в сім'ї);
- перевтома;
- фізичне виснаження (після травм, операцій);
- гормональний дисбаланс;
- спадкова схильність.
Причинами дратівливості можуть бути емоційне вигорання, конфлікти на роботі, хронічне недосипання. Також неврастенія може розвинутися внаслідок надмірного вживання алкоголю та наркотиків.
Ступені неврастенії
Неврастенія розвивається поступово. На початковому етапі симптоми захворювання можуть бути відсутні, на пізніх стадіях неврастенії людина може повністю втратити працездатність. Ступені неврастенії:
- легкий — до 50% зниження працездатності;
- помірний — з'являються когнітивні порушення, розлади поведінки (замкнутість, запальність);
- тяжкий (занедбана неврастенія) — пацієнт може не вставати з ліжка, виникають труднощі з повсякденними справами. За відсутності лікування людині може знадобитися постійний догляд.
Психіатри також виділяють астенічну та гіперстенічну неврастенію. За астенічного синдрому з'являються постійна слабкість і втома. Гіперстенічна неврастенія характеризується підвищеною збудливістю і дратівливістю. Визначити ступінь і вид неврастенії може психіатр на обстеженні.
Який лікар лікує неврастенію?
Неврастенію лікує психіатр або психотерапевт. Також поставити діагноз неврастенія може терапевт або сімейний лікар. За гормональних причин неврастенії може знадобитися консультація ендокринолога.
Як діагностують неврастенію?
На консультації психіатр або психотерапевт вислухає скарги та збере анамнез. Діагностика неврастенії може включати тести для оцінки психоемоційного стану (шкалу депресії Бека, визначення рівня тривожності). За необхідності психіатр може направити на аналіз крові та консультацію суміжних фахівців (невролога, кардіолога).
Методи лікування неврастенії
Боротися з неврастенією можна за допомогою медикаментозних засобів і психотерапії. Препарати для лікування неврастенії:
- антидепресанти;
- транквілізатори;
- снодійні засоби;
- ноотропи (покращують роботу мозку);
- заспокійливі препарати.
Таблетки для лікування неврастенії повинен призначати психіатр чи психотерапевт. Безконтрольне приймання заспокійливих або снодійних засобів може призвести до посилення симптомів захворювання. Щоб перемогти неврастенію, рекомендується також вести здоровий спосіб життя та займатися помірною фізичною активністю.
Як лікувати неврастенію в домашніх умовах?
Лікування неврастенії в домашніх умовах може включати прийом препаратів, призначених лікарем (заспокійливих, снодійних). Важливо дотримуватися режиму дня, чергувати роботу, відпочинок і фізичну активність. Також рекомендується правильне харчування та прогулянки на свіжому повітрі. Лікування неврастенії може включати напої з трав (м'яти, меліси, ромашки). У домашніх умовах можна лікувати неврастенію легкої форми. За тяжкого та тривалого нервового розладу необхідно звернутися до психотерапевта.
Особливості лікування неврастенії у дітей і підлітків
Неврастенія у дитини може розвинутися внаслідок конфліктів у сім'ї, проблем у школі, емоційного та розумового перевантаження. Неврастенія у підлітків також може з'явитися через гормональний дисбаланс. Симптомами неврастенії у дітей є тривожність, плаксивість, порушення сну, головний біль, перезбудження. Дитину можуть дратувати люди, вона може уникати соціальних контактів.
За неврастенії у дітей лікар може призначити ліки (ноотропи, заспокійливі, снодійні препарати). Дитячий психіатр призначить психотерапію (когнітивно-поведінкову, ігрову). Також рекомендуються помірні фізичні навантаження, чергування часу для навчання та відпочинку, підтримання приємної атмосфери в сім'ї.
Профілактика неврастенії
Щоб уникнути нервових розладів, необхідно дотримуватися здорового способу життя. Профілактика неврастенії включає:
- уникнення стресів;
- помірні фізичні навантаження;
- релаксацію (йогу, медитацію);
- повноцінний сон (не менше семи годин на добу);
- прогулянки на свіжому повітрі;
- правильне харчування;
- регулярний відпочинок.
За хронічних нервових розладів необхідно проходити профілактичний огляд у психіатра не рідше одного разу на рік. Також необхідно контролювати загальний стан здоров'я та своєчасно лікувати хронічні захворювання.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Психіатрія в ОН Клінік Миколаїв


Психіатрія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
За неврастенії рекомендується вживати вітаміни групи В. Також лікар може призначити вживання вітаміну D, якщо неврастенія та зниження настрою мають сезонний характер.
Неврастенія піддається лікуванню і корекції. Для лікування неврастенії застосовуються медикаментозні засоби і психотерапія.
Неврастенія та депресія можуть мати схожі симптоми: втому, апатію, зниження настрою, порушення сну. Щоб поставити правильний діагноз, необхідно звернутися до психіатра або психотерапевта.
Істерія та неврастенія є різними психічними розладами. Істерія характеризується емоційною нестабільністю, різкими перепадами настрою, демонстративною поведінкою. Неврастенія може проявлятися у вигляді тривожності, втоми та головного болю.
Неврастенія не є небезпечним для життя захворюванням. Але за відсутності лікування неврастенії можуть виникнути ускладнення у вигляді психічних розладів (депресії, панічних атак).