Logo
0 800 30 11 77

Що таке брадикардія та як її лікувати?

Що таке брадикардія та як її лікувати?
Читати 15 хвилин | Створено: 12 серпня 2024 | Оновлено: 12 серпня 2024 | 2352 2352
Брадикардія (bradycardia) — це уповільнення серцевого ритму. Стан не завжди вважається патологією, рідко буває самостійним захворюванням і часто вказує на наявність порушень в організмі.

Яка норма пульсу в людини?

Пульс — це частота серцевих скорочень (ЧСС). Правильно вимірювати пульс необхідно в спокійному та розслабленому стані, важливо оцінити кількість ударів серця за хвилину і його ритмічність (рівність інтервалів між ударами). У середньому нормальний діапазон частоти серцевих скорочень для дорослих становить від 60 до 100 ударів на хвилину. Показник може варіюватися залежно від статі, віку та індивідуальних особливостей організму (маси тіла, фізичної форми та активності).

Норма пульсу у людини, що перебуває у стані спокою

Вік

Нормальні значення пульсу (ударів/хв)

Діти

Новонароджені до одного місяця

 

100-200

від одного місяця до одного року

 

100-180

від одного року до чотирьох років

 

80-140

від п’яти до дев’яти лет

 

75-120

від 10 до 18 років

 

60-100

Дорослі

Чоловіки

Жінки

18-20 років

60-100

60-100

20-30 років

50-90

60-70

30-40 років

60-90

60-80

40-50 років

60-80

75-80

50-60 років

65-85

80-85

старші за 60 років

70-90

80-85

Як правило, у дітей і літніх людей пульс вищий. Посилена ЧСС у дитинстві пов'язана зі зростанням організму, зокрема серцевого м'яза та його здатністю за один удар перекачувати більший об'єм крові. Після 50 років серцевий ритм змінюється через вікові зміни в організмі — зниження еластичності судин і гормональної перебудови.

Зміна частоти серцевих скорочень може бути зумовлена впливом різних чинників: сильними емоціями, стресом, фізичним навантаженням, прийомом деяких медикаментозних препаратів, БАДів, раціоном харчування. Також відхилення пульсу від норми може бути пов'язане з порушеннями в роботі серцево-судинної, ендокринної або нервової системи.

Що таке брадикардія?

Поставте своє питання Кардіологу
«ОН Клінік»

Брадикардія — це стан, що характеризується уповільненням серцевої активності. Брадикардія у дорослих діагностується за пульсу менше 60 ударів на хвилину, у дітей — менше 70-90 (залежно від віку).

Брадикардія - це аритмія?

Аритмія — це стан, що характеризується дестабілізацією серцевого ритму (почастішанням, уповільненням, порушенням ритмічності). Брадикардія — це вид аритмії, що супроводжується зниженням частоти серцевих скорочень.

Як зрозуміти, що в мене брадикардія?

Клінічні прояви брадикардії можуть варіюватися від малопомітних симптомів до епізодів вираженої непритомності. Ознаки уповільненого серцебиття пов'язані з недостатнім кровопостачанням головного мозку та інших внутрішніх органів і систем. Симптоми брадикардії:

  • біль у зоні серця;
  • запаморочення;
  • стрибки артеріального тиску;
  • задишка, утруднене дихання;
  • переднепритомний стан;
  • сплутаність свідомості, зниження концентрації уваги, проблеми з пам'яттю;
  • нервозність і дратівливість.

Брадикардія часто супроводжується хронічною втомою та відчуттям занепаду сил. Також можуть спостерігатися набряки ніг, шум у вухах і проблеми із зором (зниження гостроти зору, потемніння в очах або миготіння «мушок»). За зниження частоти серцебиття до 40 ударів на хвилину і більше головний мозок відчуває кисневе голодування — можуть з'явитися короткочасні судоми, і людина може знепритомніти на кілька секунд або хвилин.

За ознак брадикардії необхідна консультація кардіолога. Лікар проведе обстеження і виявить причину уповільненого серцебиття. Брадикардія без діагностики та контролю небезпечна порушенням мозкового кровообігу та раптовою зупинкою серця.

Як відрізнити брадикардію від тахікардії?

Брадикардія і тахікардія — це стани, що характеризують серцевий ритм. Тоді як брадикардія — це сповільнений серцевий ритм (менше ніж 60 ударів за хвилину), тахікардія — це прискорений серцевий ритм (понад 100 ударів за хвилину).

Тахікардія та брадикардія відрізняються за симптоматикою. Уповільнена ЧСС супроводжується занепадом сил і слабкістю, за пульсу менше ніж 45 ударів на хвилину у людини може бути переднепритомний стан. За тахікардії спостерігається нерівний і прискорений пульс, людина відчуває розпирання в грудях, тривожність і брак повітря.

Які причини брадикардії?

Брадикардія може бути фізіологічною та патологічною. Фізіологічна брадикардія може спостерігатися у людей з регулярними підвищеними фізичними навантаженнями (наприклад, у професійних спортсменів). Зниження пульсу під час сну, за переохолодження організму або тривалого голодування також відносять до фізіологічних станів.

Патологічна брадикардія розвивається внаслідок аномальної роботи синусового вузла (структури серця, що відповідає за вироблення електричних імпульсів) або порушення провідної системи серця (електричні хвилі перестають повноцінно поширюватися усіма відділами серця). Причини брадикардії:

  • кардіологічні патології, які призводять до пошкодження тканин серцевого м'яза (ішемія, інфаркт міокарда, кардіоміопатія, вроджена або набута вада серця);
  • запальні захворювання серця (міокардит, ендокардит, перикардит);
  • синдром слабкості синусового вузла;
  • інфекції, які можуть вражати серцеві клапани (кліщовий бореліоз, токсоплазмоз, дифтерія, гепатит);
  • ревматологічні патології (ревматоїдний артрит, склеродермія);
  • ендокринні захворювання (порушення в роботі щитоподібної залози або кори надниркових залоз, цукровий діабет);
  • нервово-м'язові розлади (рефлекс Кушинга, травматичне пошкодження спинного мозку, міодистрофії);
  • неврози з вегетативною дисфункцією;
  • обструктивне апное (повторювані зупинки дихання уві сні);
  • недостатнє надходження електролітів в організм (дефіцит кальцію, магнію, калію);
  • хірургічні операції на серці (відновлення або заміна серцевого клапана).

Часто брадикардія розвивається на фоні тривалого й неконтрольованого приймання лікарських препаратів, що спричиняють або поглиблюють порушення серцевої провідності (наприклад, антигіпертензивних, антиаритмічних, анальгетиків, седативних препаратів, антидепресантів), а також внаслідок хіміотерапії або променевої терапії. Причиною низького пульсу може бути гостра інтоксикація організму, наприклад, за уремії, печінкової або ниркової недостатності, гіперкаліємії або гіперкальціємії (підвищеного вмісту кальцію або калію в крові), отруєння фосфором або важкими металами.

Брадикардія у літніх людей пов'язана з фіброзом тканин синусового вузла. У зоні ризику розвитку брадикардії перебувають люди з підвищеним артеріальним тиском (гіпертонією), ожирінням, ті, хто зловживає алкоголем і курінням, а також ті, хто часто зазнає стресів і психоемоційних навантажень.

Види брадикардії

Кардіологи класифікують брадикардію залежно від механізму розвитку. Види патологічної брадикардії:

  • синусова брадикардія. З'являється через порушення роботи синусового вузла;
  • брадикардія, спричинена блокадою серця. Розвивається через блокування сигналів від синусового вузла.

Серцева блокада (атріовентрикулярна або синоатріальна) виникає через неправильне переміщення електричних сигналів з синусів або з верхніх камер (передсердь) у нижні камери (шлуночки). Синусова брадикардія підрозділяється на форми залежно від причин, що її спровокували.

Типи синусової брадикардії

Органічна

З'являється через пошкодження тканин міокарда через серцеву патологію (наприклад, дистрофію або інфаркт міокарда, кардіосклерозу, міокардиту).

Нейрогенна 

Не пов'язана з хворобами серця, може бути викликана безліччю факторів: підвищеним внутрішньочерепним тиском, пухлиною головного мозку, вегетосудинною дистонією. Також характерна для пацієнтів зі зниженою функцією щитоподібної залози.

Медикаментозна

Спричинена прийомом деяких медикаментозних препаратів (серцевих глікозидів, морфіну, блокаторів кальцієвих каналів, психотропів та інших).

Токсична

Розвивається за тяжкої інтоксикації (внаслідок сепсису, черевного тифу, уремії, гепатиту, отруєння важкими металами).

Ідіопатична

Зниження частоти серцевих скорочень неясної етіології (без виявлених причин).

У жінок іноді розвивається синусова брадикардія під час вагітності через збільшений об'єм крові. Сповільнена робота серця під час виношування плода не вважається патологією, але потребує контролю в кардіолога.

Як діагностують брадикардію?

Брадикардію діагностує кардіолог. Для виявлення причини уповільненого серцебиття лікар збере детальний анамнез (дані про вік, наявність хронічних захворювань і операцій, ліки, що приймаються, спадкову схильність до серцево-судинних патологій). Діагностика брадикардії включає:

ЕКГ за брадикардії дає змогу зафіксувати ЧСС і наявність синоатріальної або атріовентрикулярної блокади. У деяких випадках (якщо в момент реєстрації ЕКГ епізоди брадикардії не виявляються) кардіолог призначає добове моніторування ЕКГ за Холтером.

Лабораторні дослідження можуть включати аналіз крові на біохімічні маркери серцевої недостатності (міоглобін, тропонін, КК-МВ, АсТ, ЛДГ). За підозри на ендокринні захворювання кардіолог може скерувати на консультацію ендокринолога та дослідження щитоподібної залози, надниркових залоз, гіпофіза та тести на гормони.

Методи лікування брадикардії

Лікування брадикардії кардіолог призначає після комплексного обстеження, враховуючи результати інструментальних і лабораторних досліджень, а також вік та індивідуальні особливості організму. Лікування уповільненого серцебиття спрямоване на усунення першопричини. Терапія брадикардії може включати:

  • антиаритмічні препарати;
  • холіноблокатори (перешкоджають негативному впливу нервових рецепторів на серце, регулюють кровообіг);
  • адреноміметики (нормалізують артеріальний тиск і серцеві ритми).

Лікування брадикардії за гіпертонії передбачає прийом медикаментозних засобів, що знижують артеріальний тиск, а також корекцію харчування (вилучення з раціону смаженої, гострої та жирної їжі). Медикаментозна брадикардія потребує коригування дози або заміни препаратів, які можуть уповільнювати частоту серцевих скорочень. Для пацієнтів з ендокринними порушеннями призначається гормональна терапія. За виявленого аномального рівня натрію або калію в крові — необхідна корекція наявних порушень.

Перша допомога за брадикардії

Перша допомога за брадикардії залежить від загального самопочуття та стану людини. Насамперед необхідно забезпечити людині спокій і виміряти пульс (за наявності тонометра рекомендується виміряти також артеріальний тиск). Перша допомога за низького пульсу:

  1. Зігріти людину (укрити ковдрою або теплим одягом, починати обігрів рекомендується з нижніх кінцівок);
  2. Забезпечити доступ до свіжого, але не холодного повітря (відкрити вікно);
  3. Звільнити ділянку шиї (розстебнути тугі застібки на одязі, зняти краватку або шарф);
  4. Дати випити чашку теплого чаю або кави;
  5. Зробити невелике фізичне навантаження (наприклад, присідання, ходьбу на місці, легкі стрибки), яке збільшить частоту серцевих скорочень (якщо людина не знаходиться в переднепритомному стані та за відсутності болю в серці).

Не можна до приїзду швидкої самостійно давати медичні препарати, що впливають на серце. Можна давати лише ті препарати, які призначив кардіолог за діагностованої брадикардії.

За пульсу від 40 ударів на хвилину та менше необхідно викликати невідкладну медичну допомогу. До приїзду швидкої допомоги людину потрібно покласти в ліжко (в горизонтальне положення), підняти ноги на піднесення (наприклад, підкласти подушку або валик), щоб стимулювати приплив крові до серця, та вкрити теплою ковдрою.

Що робити за низького пульсу вдома?

Низький пульс може вказувати на порушення в організмі, найчастіше на серцево-судинні патології. Для виявлення причини уповільненого серцебиття необхідно звернутися до кардіолога за консультацією. Самолікування та спроби підняти пульс у домашніх умовах можуть спричинити ускладнення.

Як підняти пульс народними засобами?

Підняти пульс народними засобами можна лише за призначенням лікаря. Трав'яні настоянки, лікарські чаї та інші засоби народної медицини можуть викликати алергію або підвищити кров'яний тиск, що небезпечно для гіпертоніків.

Що не можна робити за брадикардії?

За брадикардії не можна приймати лікарські препарати, які здатні уповільнити роботу серця. Підбір медикаментозних препаратів за брадикардії безпосередньо залежить від причин її виникнення. Причину низького пульсу необхідно виявити шляхом ретельної діагностики, призначеної кардіологом.

Чим небезпечна брадикардія?

Помірна брадикардія серця може не спричиняти порушень гемодинаміки (руху крові по судинах). Однак значне зниження пульсу (до 40 ударів і менше) призводить до недостатнього припливу крові до внутрішніх органів і їхнього кисневого голодування, внаслідок чого може порушитися їхня функціональність. Ускладнення брадикардії:

Брадикардія може спровокувати порушення мозкового кровообігу. Гіпоксія мозку може стати причиною судом і нападів втрати свідомості, які тривають до хвилини. Під час тривалого нападу брадикардії може статися зупинка дихання і раптова смерть. 

Профілактика брадикардії

Повністю запобігти розвитку брадикардії не можна, але можна знизити ризики розвитку серцево-судинних захворювань. Профілактика брадикардії включає:

  • регулярні та помірні фізичні навантаження;
  • здорове та повноцінне харчування (обирайте раціон із низьким вмістом жирів, солі та цукру);
  • підтримання маси тіла в межах фізіологічної норми (надмірна вага збільшує ризик розвитку серцевих захворювань);
  • регулярний контроль артеріального тиску, рівня холестерину та норми цукру в крові;
  • відмова від куріння та обмежене вживання алкогольних напоїв;
  • уникнення стресу та перевтоми.

Необхідно регулярно проходити профілактичні огляди у кардіолога (щонайменше один раз на рік). Також важливо контролювати гормональний фон і своєчасно лікувати інфекційні захворювання (гострі вірусні та бактеріальні інфекції чинять навантаження на серце).

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Кардіологія в ОН Клінік Біла Церква

Що таке брадикардія та як її лікувати? - Скиба Олена Юріївна
Скиба Олена Юріївна
ОН Клінік Біла Церква
вул. Ярослава Мудрого, 5/13
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00
Сб: 8:00 - 18:00
Нд: 10:00 - 16:00

Популярні питання

1. Що означає синусовий водій ритму?

Синусовий ритм — це показник нормальної роботи серця. Він означає, що водієм ритму є синусовий вузол. Синусовий вузол розташований у верхній частині стінки правого передсердя та є «природним кардіостимулятором» — генерує імпульси найбільшої частоти порівняно з іншими відділами провідної системи. Визначити, звідки серце отримує імпульси та яка їхня частота та ритмічність, можна на ЕКГ.

2. Що робити за брадикардії у дітей?

Брадикардія у дітей до року діагностується за серцевих скорочень менше ніж 100 ударів на хвилину, у віці від одного року до трьох років — менше ніж 85, від трьох до дев'яти років — нижче ніж 70, а в дітей від 10 років патологією вважається пульс нижче ніж 60 ударів за хвилину. У дітей уповільнена ЧСС супроводжується швидкою втомлюваністю після помірних фізичних або інтелектуальних навантажень, сонливістю, погіршенням пам'яті та концентрації уваги. Дитина може бути млявою та дратівливою.

За прогресування брадикардії в дітей можуть виникнути напади запаморочення, які можуть закінчуватися непритомністю (до втрати свідомості дитина різко стає блідою, відзначається синюшність навколо рота). За спостереження в дитини низького пульсу важливо звернутися до педіатра. Лікар проведе огляд і за необхідності призначить консультацію кардіолога та обстеження.

3. Пульс 50 — це нормально чи ні?

У середньому серце в дорослої людини скорочується 60-100 разів на хвилину, якщо кількість ударів на хвилину в людини становить менше 50 — кардіологи діагностують брадикардію. Уповільнена ЧСС може бути фізіологічною, не супроводжуватися симптоматикою і не вимагати лікування. Важливо звернутися до кардіолога за консультацією.

4. Як підняти пульс, не піднімаючи тиску?

До лікування брадикардії медикаментозними засобами не можна вдаватися самостійно. Необхідно пройти комплексне обстеження у кардіолога, який призначить терапію, виходячи з медичних показань. Інакше можна підвищити тиск разом із пульсом, що в умовах гіпертензії (підвищеному артеріальному тиску) може призвести до гіпертонічного кризу.

5. Що випити при низькому пульсі?

При спостереженні у себе уповільненого серцебиття необхідно звернутися до кардіолога за консультацією. Лікарські засоби призначаються залежно від причини та виду патології. Також не можна самостійно купірувати раптовий напад гострої брадикардії, що супроводжується непритомністю і болем у серці, необхідно негайно викликати невідкладну медичну допомогу.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Що таке брадикардія та як її лікувати?
Лікар-кардіолог.
Що таке брадикардія та як її лікувати?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Консультація лікаря-кардіолога по лікуванню захворювань серця

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Ганна 1 тиждень тому
Доброго дня. Що робити, якщо пульс 45 ударів на хвилину?
Відповісти
Доброго дня. За пульсу 45 ударів на хвилину і поганого самопочуття (слабкості, запаморочення) необхідно викликати невідкладну медичну допомогу. До приїзду швидкої допомоги потрібно прийняти горизонтальне положення, піднявши ноги на піднесення (вище рівня серця), і зігрітися (сховатися теплою ковдрою, випити теплий чай або каву).
Олег 1 місяць тому
Здрастуйте! Що робити за низького тиску і високого пульсу?
Відповісти
Доброго дня. Низький артеріальний тиск і підвищене серцебиття можуть виникнути за стресу, емоційного потрясіння, після великої фізичної активності (підйому важких предметів, тривалого бігу) або на тлі серцево-судинної патології. При зниженому тиску організм намагається відновити кровотік, через що підвищується пульс (серце б'ється швидше). Будь-які ліки потрібно приймати тільки за призначенням лікаря, не допускаючи передозування, тому необхідно записатися на прийом до кардіолога.
Ольга 1 місяць тому
Добрий день. Чи можна пити валеріанку за брадикардії?
Відповісти
Добрий день. Брадикардія — це уповільнення ритму серцевих скорочень. При ній седативні препарати підбираються індивідуально після діагностики у кардіолога.
Катерина 1 місяць тому
Добрий день. Можна пити корвалол у разі брадикардії?
Відповісти
Добрий день. Щоб отримати індивідуальні рекомендації щодо застосування медичних препаратів при брадикардії, необхідно звернутися до кардіолога за консультацією. Більшість засобів із седативним ефектом знімають нервове напруження і уповільнюють серцевий ритм, що може бути небезпечно при низькому пульсі.
Алла 1 місяць тому
Добрий день. Чи можна приймати краплі зеленіну в разі брадикардії?
Відповісти
Добрий день. Для нормалізації ритму серцевих скорочень можуть бути показані препарати з групи холінолітиків. Однак самостійне приймання заборонено, медикаментозні препарати має призначити лікар строго за медичними показаннями після обстеження. Холінолітики протипоказані в разі запальних, дистрофічних або склеротичних змін у серцевому м'язі й можуть призвести до ускладнень.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.