Logo
0 800 30 11 77

Як вилікувати виразку дванадцятипалої кишки?

Як вилікувати виразку дванадцятипалої кишки?
Читати 14 хвилин | Створено: 18 вересня 2024 | Оновлено: 18 вересня 2024 | 6599 6599
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, виразка дванадцятипалої кишки вражає близько 10% населення в усьому світі. Найчастіше хвороба діагностується у чоловіків віком від 30 до 50 років.

Де знаходиться дванадцятипала кишка?

Дванадцятипала кишка (ДПК) є початковим відділом тонкого кишківника людини, знаходиться за воротарем шлунка (розділяючим сфінктером). З'єднання шлунка і кишківника є функцією дванадцятипалої кишки, яка також ініціює і контролює вироблення ферментів й жовчі в залежності від їжі, що надходить в організм. 

Дванадцятипала кишка знаходиться праворуч від поперекового відділу хребта, проте з урахуванням перенесених операцій (резекції, висічення новоутворень та виразок) та ймовірних наслідків (спайок) може дещо змінювати положення. При деяких вроджених аномаліях (перевернутій ДПК) та патологіях (наприклад, асциті) розташування ДПК змінюється істотно. Розташування дванадцятипалої кишки також може змінюватися зі зростанням організму або залежати від фізіологічних змін в тілі та станів (наприклад, наявності ожиріння, вагітності).

Що таке виразка дванадцятипалої кишки?

Виразка дванадцятипалої кишки — це запалення органу, що провокує болючі дефекти слизової оболонки, які супроводжуються загальним порушенням роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). На відміну від ерозії (поверхневого ураження слизової оболонки), загоєння виразки супроводжується утворенням рубця. 

Від чого виникає виразка дванадцятипалої кишки?

Причиною виразки дванадцятипалої кишки є надмірна секреція шлункового соку. Фактори, що підвищують ймовірність виразки ДПК:

  • незбалансоване харчування, переважання в раціоні гострої та жирної їжі;
  • частий прийом нестероїдних протизапальних препаратів;
  • гострий чи хронічний стрес;
  • куріння, особливо натще;
  • надмірне вживання алкоголю;
  • генетична схильність. 

Порушення захисної оболонки дванадцятипалої кишки відбувається через Helicobacter pylori — умовно-патогенну бактерію, інфікування якою найчастіше протікає безсимптомно. Розвитку виразки дванадцятипалої кишки також можуть сприяти патології ШКТ (виразка шлунка, дискінезія жовчовивідних шляхів, хвороба Крона). 

Які симптоми виразки дванадцятипалої кишки?

Дванадцятипала кишка ділиться на чотири частини (верхню, низхідну, горизонтальну та висхідну). Біль у верхній ділянці живота може свідчити про виразку цибулини дванадцятипалої кишки (початкової частини органу, що відходить від шлунка). Залежно від місця ураженої цибулини дванадцятипалої кишки біль може змінювати локалізацію. Інші ознаки виразки дванадцятипалої кишки:

  • гіркота в роті;
  • часта печія, відрижки;
  • нестійкий стілець, закреп;
  • темний коричнево-червоний або чорний кал;
  • здуття живота, метеоризм;
  • нудота після їжі, блювотні позиви;
  • прискорене серцебиття;
  • слабкість, підвищена втомлюваність;
  • посилене потовиділення.

Щоб уникнути болю, який посилюється після їжі, люди з хронічною виразкою цибулини дванадцятипалої кишки часто свідомо відмовляються їсти, що може спричиняти втрату ваги. Може спостерігатися лихоманка — температура при виразці дванадцятипалої кишки тримається у субфебрильних нормах (у межах 37,1-37,9° C). Через відсутність стимуляції кишківника на тлі мізерного харчування при виразці дванадцятипалої кишки може виникати закреп. Пронос при виразці дванадцятипалої кишки не є поширеним симптомом.

Запалення виразки дванадцятипалої кишки має рецидивуючий характер тривалістю до півтора місяця. Після рецидиву (загострення) настає період ремісії, тривалість якої залежить від лікування та способу життя людини. 

Ознаками загострення виразки дванадцятипалої кишки, які зазвичай спостерігаються навесні чи восени, є гострі болі та порушення випорожнень, зниження апетиту та втрата ваги. Загострення може супроводжуватися домішками крові в калі або блювоті — при підозрах на кровотечу необхідно звернутися за консультацією до гастроентеролога.

Які симптоми виразки дванадцятипалої кишки?

Які симптоми виразки дванадцятипалої кишки?

Як болить виразка дванадцятипалої кишки?

Запідозрити патологію можна за локалізацією — біль при виразці дванадцятипалої кишки концентрується вгорі живота, правіше від серединної лінії. Болючі відчуття при патології бувають гострими або тупими, можуть посилюватися після випорожнення кишківника.

Біль від виразки ДПК може посилюватися вночі, під час фізичної активності, паління, при тривалих перервах між їжею, жуванні жувальних гумок, споживанні жирних та гострих продуктів. Біль також посилюється  через деякий час після вживання спиртних напоїв — алкоголь при виразці дванадцятипалої кишки знеболює запальний процес, але одночасно провокує його посилення. Біль при виразці дванадцятипалої кишки може переміщатися на сусідні системи та органи (шлунок, підшлункову, печінку). Часто у пацієнтів при виразці дванадцятипалої кишки біль віддає у спину, лопатки, ребра чи груди.

Чим небезпечна виразка дванадцятипалої кишки?

Найчастіше виразка дванадцятипалої кишки рубцюється, через що може звужуватися просвіт між дванадцятипалою кишкою і шлунком, що ускладнює прохідність їжі, викликаючи відрижку, блювання та загальне виснаження. Також виразка дванадцятипалої кишки небезпечна можливими ускладненнями:

  • внутрішньою кровотечею на тлі розриву судин. Симптомами кровотечі виразки дванадцятипалої кишки є домішки крові в калі та блювота, виражена слабкість та запаморочення, що виникають переважно у людей середнього та старшого віку;
  • перфорацією (наскрізним отвором ураженого органу). Перфоративна виразка дванадцятипалої кишки небезпечна через високий ризик сепсису (зараження крові), стан також часто супроводжується перитонітом (запаленням черевної порожнини);
  • пенетрацією з виходом до сусідніх органів (шлунка, підшлункової залози, товстого кишківника). Прободна виразка дванадцятипалої кишки викликає гострі «кинджальні» болі, що потребують хірургічного втручання;
  • непрохідностю вихідного відділу шлунка;
  • малігнізацією (злоякісним переродженням). 

Ускладнення виразкової хвороби ДПК та ймовірність їх виникнення залежать від локалізації виразки, віку та способу життя людини, супутніх чи перенесених раніше хвороб. Розпізнати ускладнення виразки дванадцятипалої кишки можна за посиленням болю, домішками крові в калі, блювотою після прийому їжі, а також підвищенням температури та загальною слабкістю — симптомах, що потребують екстреної госпіталізації.

Як діагностують виразку дванадцятипалої кишки?

Діагностикою виразки дванадцятипалої кишки займається гастроентеролог, який збирає анамнез, проводить фізикальний огляд (пальпацію) та призначає комплексне обстеження. Діагностика виразки ДПК може включати:

  • ЕГДС (езофагогастродуоденоскопію) або гастроскопію. ЕГДС (введення гастроскопа для візуалізації слизових шлунка та ДПК) є найбільш достовірним способом перевірити наявність виразки дванадцятипалої кишки, кількості та розміру вогнищ запалення;
  • аналіз на Helicobacter pylori. Для виявлення патогенних бактерій та їх концентрації лікар може взяти зразок тканини зі шлунка або дванадцятипалої кишки. Якщо такої можливості немає (наприклад, пацієнт не може проковтнути гастроскопічну трубку), проводиться дихальний тест;
  • лабораторні дослідження. Може знадобитися аналіз крові, сечі та калу, а також УЗД органів черевної порожнини або рентген (для повної клінічної картини). 

Комплексне обстеження при різкому болі в животі допоможе виключити апендицит, холецистит, панкреатит та інші шлунково-кишкові захворювання, які мають симптоми, схожі на виразку дванадцятипалої кишки. Крім того, комплексне обстеження дозволить визначити резистентність (стійкість) патології до антибіотиків та інших препаратів, що використовуються для лікування виразки ДПК.

Методи лікування виразки дванадцятипалої кишки

Для лікування виразкової хвороби ДПК може застосовуватися медикаментозна терапія чи хірургічне втручання (у разі сильних кровотеч, перфорацій та інших ускладнень). За призначенням гастроентеролога ліки від виразки дванадцятипалої кишки можуть включати:

  • препарати вісмуту для обволікання шлунка та захисту слизової від подразнюючих факторів;
  • пігулки від виразки дванадцятипалої кишки, спрямовані на пригнічення вироблення соляної кислоти та її нейтралізації;
  • прокінетики для поліпшення моторики ШКТ та просування їжі стравоходом;
  • антибіотики у разі ураження шлунка та дванадцятипалої кишки бактеріями Helicobacter pylori;
  • пробіотики та пребіотики для відновлення мікрофлори після антибіотикотерапії.

Медикаментозне лікування виразки дванадцятипалої кишки також може включати симптоматичні препарати (знеболювальні, заспокійливі, снодійні). Але вилікувати виразку дванадцятипалої кишки назавжди можна лише тривалою комплексною терапією зі зміною способу життя чи хірургічним шляхом. 

Хірургічне лікування виразки дванадцятипалої кишки показано у разі неефективності медикаментозної терапії або при гострих станах (кровотечі, пенетрації, прободінні), а також високому ризику злоякісного переродження. Операція видалення виразок ДПК проводиться лапароскопічним методом (невеликим розрізом черевної стінкою з використанням мініатюрної відеокамери). 

Чим лікувати виразку дванадцятипалої кишки в домашніх умовах?

Займатися лікуванням виразки ДПК в домашніх умовах можна після комплексного обстеження, під час якого було виключено ускладнення патології, та отримання рекомендацій від лікаря. Рекомендації для лікування виразки дванадцятипалої кишки в домашніх умовах можуть включати:

  • дотримання дієти (виключення з раціону гострої, жирної, кислої та сухої їжі);
  • дробове харчування (п'ять-шість разів на день невеликими порціями);
  • відмова від цукру, кофеїну, алкоголю та паління. 

Для полегшення загострень можна використовувати трави від виразки дванадцятипалої кишки (наприклад, валеріану, ромашку, звіробій або спеціальні лікарські збори), алое та мед. Лікарські трави допоможуть покращити моторику шлунково-кишкового тракту, знімуть запалення дванадцятипалої кишки та нададуть загальний заспокійливий ефект при розвитку виразки на тлі фізичних та психологічних навантажень, стресів. 

Що робити, якщо болить виразка дванадцятипалої кишки?

При загостренні виразкової хвороби ДПК, що супроводжується вираженим болем, необхідно звернутися до гастроентеролога або викликати швидку допомогу. До отримання медичної допомоги полегшити біль можна:

  • медикаментозно (безрецептурними антацидними препаратами, що обволікають шлунок);
  • гарячою грілкою або рушником (прикласти на 10-15 хвилин до полегшення больового синдрому);
  • аптечними пробіотиками чи нежирними кисломолочними продуктами (йогуртом, кефіром).

При лікуванні виразки дванадцятипалої кишки як допоміжний засіб можна використовувати алое — рослина має антибактеріальні та протизапальні регенеруючі властивості. Для обволікання шлунка та тимчасового полегшення болю також можна використовувати відварені крупи (рисову, вівсяну) без додавання солі та олії.

Як зупинити кровотечу виразки дванадцятипалої кишки?

При виявленні крові в калі або блювоті потрібно негайно звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу. Після обстеження для припинення незначної внутрішньої кровотечі лікар призначить медикаментозні препарати. При сильній кровотечі може знадобитися малоінвазивне втручання (припікання виразки через ендоскопічний або лапароскопічний доступ) або хірургічна операція з відкритим доступом (лапаротомія). 

До отримання медичної допомоги зупинити кровотечу виразки дванадцятипалої кишки можна приладанням холоду на живіт у лежачому положенні. При кровотечі також необхідно відмовитися від кроворозріджувальних та протитромбозних препаратів, прийому їжі, води та алкоголю.

Харчування при виразці дванадцятипалої кишки

Дієта при виразці дванадцятипалої кишки повинна бути легкою (з переважанням запеченої, приготовленої на пару, відвареної або запареної їжі) і багатою на клітковину. При виразці дванадцятипалої кишки можна їсти:

  • нежирні сорти м'яса (курятину, індичатину, кролятину);
  • кисломолочні продукти (нежирний йогурт, сир, ряжанку);
  • некислі ягоди та фрукти (полуницю, банани, хурму);
  • овочі (спаржу, брюссельську капусту, гарбуз);
  • продукти, що містять клітковину (каші, горіхи, бобові).

Незважаючи на великий вміст клітковини, насіння льону при виразці не рекомендується приймати через високий ризик подразнення шлунка та ймовірне погіршення стану. Також при виразці дванадцятипалої кишки не можна їсти борошняні, гострі та жирні продукти, копченості та солодощі, молоко (можна замінити на рослинне). 

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Популярні питання

1. Які ознаки загострення виразки дванадцятипалої кишки?

Основною ознакою загострення виразки дванадцятипалої кишки є біль, який може мати тягнучий, ріжучий або тупий характер. Крім того, загострення може супроводжуватися порушенням травлення — з'являються закрепи, кал набуває чорного кольору. Рецидив може проявлятися печією, гіркотою в роті, нудотою, блювотними позивами і блювотою. У хворих виникає слабкість, запаморочення і підвищена пітливість, можливий білуватий наліт на язиці.

2. Чи можна назавжди вилікувати виразку дванадцятипалої кишки?

Лікування виразки дванадцятипалої кишки комплексне і багатоетапне — при дотриманні терапевтичного курсу і рекомендацій лікаря можна домогтися тривалої ремісії. Щоб запобігти рецидивам, необхідно дотримуватися призначеної дієти, виключити вживання алкоголю, не стресувати. У разі систематичних загострень повного лікування виразки дванадцятипалої кишки можна домогтися хірургічним шляхом. 

3. Скільки рубцюється виразка дванадцятипалої кишки?

Виразка дванадцятипалої кишки може зарубцюватися після курсу лікування. Залежно від розміру виразки і супутньої терапії (або її відсутності) процес рубцювання може зайняти від одного до трьох місяців. На термін рубцювання уражених тканин також впливає вік і загальний фізичний стан людини, її спосіб життя та харчування. 

4. Чи можна пити алкоголь при виразці дванадцятипалої кишки?

За діагностованої виразки дванадцятипалої кишки вживати алкоголь не можна — спиртовмісні напої та медичні препарати на основі етанолу можуть провокувати загострення через подразнення слизової оболонки шлунка та ДПК. У періоди ремісії вживання міцного алкоголю (віскі, коньяку, текіли) можливе в невеликих кількостях. Від газованих алкогольних напоїв (ігристих вин, шампанського), а також слабоалкогольних напоїв і коктейлів потрібно повністю відмовитися. 

5. Чи можна палити при виразці дванадцятипалої кишки?

Паління за наявності виразки дванадцятипалої кишки посилює запальний процес і перешкоджає засвоєнню поживних речовин, мікроелементів та може посилити симптоми, спричинити ускладнення хвороби (перфорації, пенетрації, кровотечі). Якщо повністю відмовитися від паління не вдається, потрібно максимально обмежити кількість викурених сигарет і не палити натщесерце. 

6. Як підняти гемоглобін при виразці дванадцятипалої кишки?

Наявність крові в калі при виразці ДПК свідчить про приховану кровотечу, яка згодом може зумовлювати анемію — зниження рівня гемоглобіну (залізовмісного білка, що переносить кисень організмом). Аналіз крові при виразці дванадцятипалої кишки покаже рівень гемоглобіну (норма у чоловіків 135-160 г/л, у жінок — 120-140 г/л). Рекомендації для підняття гемоглобіну:

  • збагатити раціон харчування. За виразки корисна печінка, телятина, риба й морепродукти, у невеликих кількостях — гранат, чорна смородина, яблука, а також шпинат, салатне листя, зелені овочі;
  • зменшити кількість або виключити паління, особливо натщесерце. Паління за виразки дванадцятипалої кишки не тільки посилює біль, а й погіршує всмоктування вітамінів і корисних мікроелементів, що може посилювати слабкість і запаморочення на тлі зниженого гемоглобіну;
  • обмежити або відмовитися від чаю і кави. Кофеїновмісні напої перешкоджають засвоєнню заліза — щобільше поліфенолів і дубильних речовин, що містяться в кофеїні, потрапляє в організм, то менше заліза засвоюється.

Щоб підняти гемоглобін за наявності виразки дванадцятипалої кишки, лікар може призначити аптечні препарати, що містять залізо, вітамін С і В12, фолієву кислоту. У разі сильної внутрішньої кровотечі або постійних рецидивів може знадобитися хірургічне втручання.

Рейтинг статті:
Стаття відображає точку зору автора. Вона не претендує на всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Блогу ОН Клінік» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність наведеної інформації.
Як вилікувати виразку дванадцятипалої кишки?
Автор: Рапош Душан
Лікар-гастроентеролог медичного центру «ДокторПРО» у Братиславі.

Коментарі

Лідія 3 місяці тому
Добрий день, у мене підозрюють виразку, лікар призначив різні обстеження. Але я не розумію, навіщо потрібен рентген при виразці 12-палої кишки?
Відповісти
Добрий день, рентген за наявності виразки дванадцятипалої кишки дає змогу оцінити загальну анатомію і функціональність органів шлунково-кишкового тракту. Рентген при виразці ДПК також призначають у разі підозри на внутрішню кровотечу — рентгенографія дає змогу виявити перфорації (наскрізні отвори у дванадцятипалій кишці та шлунку) і пенетрації (отвори з виходом до сусідніх органів).
Олександр 3 місяці тому
Добрий день, скільки триває курс лікування виразки 12-палої кишки?
Відповісти
Доброго дня, тривалість лікування виразки дванадцятипалої кишки залежить від причини стану і стадії захворювання. У разі зараження бактеріями Helicobacter pylori антибіотикотерапія триває від семи до 14 днів. У разі ускладнень для повного виліковування виразки ДПК може знадобитися більше двох тижнів. Після лікування також потрібне контрольне обстеження — у разі слабкої результативності медикаментозної терапії лікар може запропонувати хірургічне лікування виразки дванадцятипалої кишки, реабілітаційний період після якого може тривати до 1,5-3 місяців.
Ірина 3 місяці тому
Доброго дня, чи можуть нестійкі випорожнення бути ознакою виразки дванадцятипалої кишки?
Відповісти
Доброго дня, нестійкі випорожнення можуть бути симптомом різних захворювань шлунково-кишкового тракту (гастриту, дискінезії жовчовивідних шляхів, синдрому подразненого кишківника). У разі виразки дванадцятипалої кишки переважають закрепи, випорожнення набувають чорного або червоно-коричневого кольору. Для визначення причини нестійких випорожнень потрібне звернення до гастроентеролога, який збере анамнез і проведе необхідні дослідження (аналіз крові, калу, УЗД органів черевної порожнини).
Павло 3 місяці тому
Доброго дня, що робити, якщо ріже в животі при виразці дванадцятипалої кишки?
Відповісти
Добрий день, гострі ріжучі болі при виразці дванадцятипалої кишки можуть свідчити про внутрішні кровотечі та ускладнення виразкової хвороби. Стан вимагає негайного звернення до лікаря. До отримання медичної допомоги полегшити біль можна прикладанням холоду, прийомом безрецептурних спазмолітиків і анальгетиків.
Марина 3 місяці тому
Доброго дня, чи ефективне алоє в разі виразки дванадцятипалої кишки?
Відповісти
Здрастуйте, алоє має антибактеріальні та протизапальні властивості, за рахунок яких може зменшувати біль і сприяти загоєнню виразок дванадцятипалої кишки. За призначенням лікаря препарати алоє можуть входити до складу комплексної терапії при загостреннях виразки ДПК і використовуватися для профілактики рецидивів.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.