Хелікобактер: симптоми та лікування

Хелікобактер – це бактерія, яка може спричинити інфекцію у дванадцятипалій кишці або шлунку. У разі потрапляння хелікобактер пілорі в організм через ротову порожнину бактерія починає активно розмножуватися в слизовій оболонці дванадцятипалої кишки та шлунку. Хелікобактер виділяє фермент уреазу, який перетворює сечовину на аміак (захищає бактерії від шлункової кислоти).
Розмножуючись, бактерії роз'їдають тканини шлунку, призводячи до виразкової хвороби або гастриту. У рідкісних випадках невилікувана тривала інфекція хелікобактер пілорі може стати причиною раку шлунка.
Хелікобактер пілорі виявляють у калі, блювотних масах, слині та нальоті на зубах. Способи передачі хелікобактер:
Заразитися хелікобактер пілорі також можна під час споживання в їжу недостатньо очищеної або неправильно приготовленої їжі. У групі підвищеного ризику інфікування хелікобактером перебувають діти через ослаблену імунну систему. Вилікувати хелікобактер пілорі допоможе гастроентеролог після встановлення діагнозу.
У 80% випадків інфекція хелікобактер пілорі має безсимптомний перебіг або слабко виражені ознаки. Можливі симптоми хелікобактер:
Поширеними симптомами хелікобактер у дорослих є пронос, пекучий і гострий біль у животі, який зазвичай з'являється через кілька годин після їжі або вночі (коли шлунок стає порожнім). Біль у животі може тривати від кількох хвилин до годин, мати різну регулярність та інтенсивність. Симптомом хелікобактер пілорі на обличчі є поява рожевих вугрів.
Хелікобактер пілорі на язиці проявляється такими симптомами, як зміна кольору язика на червоний або фіолетовий, а також товстий наліт жовтого відтінку. Побачити симптоми хелікобактер пілорі на язиці можна на фото.
хелікобактер на язиці
У разі розвитку виразкової хвороби відкриті рани можуть кровоточити в шлунку або кишечнику. Терміново звернутися по медичну допомогу необхідно в разі утрудненого дихання, запаморочення або втрати свідомості, постійної втоми, блідого кольору шкіри, кривавої, коричневої або чорної блювоти.
Хелікобактер пілорі може стати провокуючим фактором розвитку розацеа та хронічної ідіопатичної кропив'янки. На шкірі за наявності хелікобактер можуть з'являтися вогнища почервоніння, папули та пустули (вугри, наповнені гноєм), що супроводжуються печінням та свербінням. Побачити симптоми хелікобактер на шкірі можна на фото.
Деякі дослідження показують зв'язок між хелікобактер та вульгарним псоріазом, хворобою Бехчета, вогнищевою алопецією, акне, пурпурою Шенлейна-Геноха та синдромом Свита. Однак для встановлення точного зв'язку необхідні більш систематичні дослідження. У разі появи почервоніння та висипу на шкірі необхідно проконсультуватися з дерматологом.
Перед початком лікування гастроентеролог направляє на здачу аналізів на хелікобактер пілорі. Тести на хелікобактер можуть бути зроблені з використанням зразка випорожнень або крові, за допомогою дихального тесту. Види аналізів на хелікобактер:
Підготовка до аналізу на хелікобактер пілорі залежить від виду дослідження. Гастроентеролог може провести уреазний (дихальний) тест на хелікобактер, під час якого пацієнт вживає таблетку або рідину, що містять мічені молекули вуглецю. У разі наявності бактерії в шлунку під час контакту розчину з хелікобактер пілорі виділяється вуглець.
Вуглець, що поглинається організмом, вивільняється під час видиху. Під час уреазного тесту на хелікобактер пацієнта просять дихати в спеціальний мішок, а після – вимірюють рівень вуглецю. Дихальний тест можна використовувати для дітей старше шести років і дорослих.
Також ефективною вважається верхня ендоскопія, під час якої через горло в шлунок вводиться спеціальна трубка. Під час ендоскопії здійснюється забір невеликої кількості тканин зі слизової шлунка або кишківника для аналізу на хелікобактер.
Тест на хелікобактер можна зробити в домашніх умовах. Для проходження експрес-тесту необхідно невеликий зразок фекалій помістити на тест-смужку. Зазвичай результати відображаються на тест-смужці протягом 10 хвилин, однак тривалість тестування може варіюватися залежно від фірми виробника. Для отримання достовірних результатів тесту на хелікобактер перед аналізом потрібно прочитати інструкцію.
Після здачі аналізів калу і крові гастроентеролог аналізує результати і порівнює їх із нормою хелікобактер пілорі, яка варіюється залежно від тесту. Розшифровка аналізу крові на хелікобактер дає змогу встановити наявність поточної або перенесеної інфекції в організмі.
Норма і відхилення аналізу крові на хелікобактер | |
негативний результат (норма) | менше 0,9 Од/мл |
сумнівний результат | від 0,9 до 1,09 Од/мл |
позитивний результат | більше 1,09 Од/мл |
Для дітей норма сумарних антитіл до хелікобактер пілорі полягає в показнику менш як 0,8 Од/мл, сумнівний результат – 0,8-0,9 Од/мл, негативний – більш як 0,9 Од/мл. У разі отримання сумнівного результату тест на антитіла необхідно здати повторно.
Під час аналізу калу на хелікобактер результат може бути позитивним (вказує на наявність бактерії в організмі) і негативним (показує відсутність інфекції). У разі виявлення бактерії хелікобактер пілорі гастроентеролог підбирає курс терапії.
Дієта за хелікобактер пілорі призначається гастроентерологом для полегшення болю в животі, запобігання загостренню захворювань (виразкової хвороби, гастриту), пов'язаних з інфекцією. Продукти, що знищують хелікобактер:
У разі хелікобактер корисні пробіотики (кефір, натуральний йогурт, солоні огірки, квашена капуста), які допомагають секретувати (виробляти) молочну кислоту, що порушує механізм прикріплення бактерій до слизової шлунка. У харчування в разі хелікобактер необхідно включити коров'яче молоко (містить лактоферин, що має антибактеріальні властивості). Меню в разі хелікобактер пілорі:
Позбутися хелікобактер допоможе гастроентеролог за допомогою курсу терапії, що включає антибактеріальні препарати, інгібітори протонної помпи, противиразкові засоби. Однак повторне зараження хелікобактер пілорі можливе в разі контакту з інфікованою людиною і недотримання правил профілактики (наприклад, під час пиття неочищеної води).
«Вбити» хелікобактер без антибіотиків неможливо, оскільки хелікобактер пілорі є бактерією. Схеми лікування хелікобактер пілорі без антибіотиків неефективні й не застосовуються гастроентерологами.
Найточнішим аналізом на хелікобактер є ПЛР-тест калу через найбільшу концентрацію бактерій у фекаліях. Однак необхідний аналіз підбирається гастроентерологом залежно від симптомів і стану пацієнта.
У разі виявлення бактерії в організмі людини гастроентеролог підбирає курс терапії для ерадикації (знищення) хелікобактер. У разі хелікобактер лікарі зазвичай призначають два різні антибіотики для запобігання розвитку стійкості бактерії до антибактеріального препарату. Схема лікування хелікобактер включає:
«Вбити» хелікобактер пілорі допоможе гастроентеролог за допомогою складання комплексного курсу терапії. Тривалість курсу лікування хелікобактер пілорі варіюється залежно від підібраних препаратів (зазвичай не перевищує двох-трьох тижнів). Через місяць після завершення лікування необхідно повторно здати тест на хелікобактер для оцінки ефективності курсу терапії.